Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θυμάστε μια παιδικά σειρά που είχε στην ΕΤ1 ή ΝΕΤ που λεγόταν Caroussel και έδειχνε τα παιδιά σε ένα σχολείο και τη ζωή τους έξω απ' αυτό; Ήταν από Μεξικό ή Αργεντινή; Το θυμηθήκαμε με κάτι φίλους μου το καλοκαίρι όταν ακούσαμε για τον Τσιρίλο που πήγε στην ΑΕΚ! H σειρά είχε ένα μαύρο παιδί που το έλεγαν Σιρίλο το οποίο ήταν πολύ αγαθό και το κορόιδευαν... Μήπως ξέρετε αν κυκλοφορεί στο ιντερνετ η σειρά; Μόλις βάλω DSL θα την κατεβάσω να πέσει πολύ γέλιο...
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα..

 

Ψάχνω εδώ και καιρό ένα συγκεκριμένο παιδικό, ελπίζω να θυμάται κάποιος να με βοηθήσει.

 

Τα στοιχεία: Δυο σκύλοι κάνουν βόλτα, ο ένας μεγάλος και ο άλλος κουτάβι. Ο μικρός τριγυρνάει συνέχεια γύρω απ'τον μεγάλο και γκρινιάζει για να παίξουν ("hey spike, play with me spike"). Ο μεγαλόσωμος δεν του δίνει σημασία και συχνά τον διώχνει μακριά. Μετά από ένα ..σκηνικό, που δεν θυμάμαι, οι ρόλοι αλλάζουν. Ο μεγάλος παρακαλάει τον μικρό..

 

Είναι πολύ γνωστό, αλλά κανένας δεν θυμάται πληροφορίες, όπως τίτλος ή σε ποια σειρά παιδικών ανήκει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Noμιζω ειναι της Warner Bros

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Ψάχνω εδώ και καιρό ένα συγκεκριμένο παιδικό, ελπίζω να θυμάται κάποιος να με βοηθήσει.

 

Τα στοιχεία: Δυο σκύλοι κάνουν βόλτα, ο ένας μεγάλος και ο άλλος κουτάβι. Ο μικρός τριγυρνάει συνέχεια γύρω απ'τον μεγάλο και γκρινιάζει για να παίξουν ("hey spike, play with me spike"). Ο μεγαλόσωμος δεν του δίνει σημασία και συχνά τον διώχνει μακριά. Μετά από ένα ..σκηνικό, που δεν θυμάμαι, οι ρόλοι αλλάζουν. Ο μεγάλος παρακαλάει τον μικρό..

 

Είναι πολύ γνωστό, αλλά κανένας δεν θυμάται πληροφορίες, όπως τίτλος ή σε ποια σειρά παιδικών ανήκει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

 

 

Exw 2 sto mualo mou alla den einai aneksartito paidiko...einai skhnh-episodio apo megalitera...to ena einai me ta duo skulia: Tike k Spike sto Tom&Chery

kai to allo einai ena autoteles episodio se Looney Tunes pou itan 1 Megalos...dunatos k eksupnos skulos kai ena mikro koutabi pou ton thaumaze alla sto telos egine to antistrofo...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

argy_4,

 

το θυμάμαι πως δεν ήταν ξεχωριστό παιδικό. Γι'αυτό ρώτησα αν γνωρίζει κανείς σε ποια σειρά παιδικών άνηκε. Απ' τις περιγραφές σου νομίζω ότι το δεύτερο ταιριάζει πολύ με αυτό που περιέγραψα κι εγώ.

 

Μήπως θυμάσαι/ξέρεις πως θα το βρω; Είχα ψάξει κάτι σειρές της Looney tunes αλλά δεν βρήκα τίποτα..

We are just a moment in time,

A blink of an eye,

A dream for the blind,

Visions from a dying brain,

I hope you don't understand..

Link to comment
Share on other sites

argy_4,

 

το θυμάμαι πως δεν ήταν ξεχωριστό παιδικό. Γι'αυτό ρώτησα αν γνωρίζει κανείς σε ποια σειρά παιδικών άνηκε. Απ' τις περιγραφές σου νομίζω ότι το δεύτερο ταιριάζει πολύ με αυτό που περιέγραψα κι εγώ.

 

Μήπως θυμάσαι/ξέρεις πως θα το βρω; Είχα ψάξει κάτι σειρές της Looney tunes αλλά δεν βρήκα τίποτα..

sta looney tunes itan auto kai an den kano lathos to eixe deixsei tis teleutaies meres sto star

Link to comment
Share on other sites

Aχ τι θυμήθηκα τώρα, ώρες μπροστά στη τv να βλέπω ότι παιδικό υπήρχε!

Το junior's tv!!

Βασικά μ΄άρεσε πολύ ένα παιδικό το οποίο είχα πετύχει και κάποια χρόνια αργότερα σε κάποιο τοπικό κανάλι, δε ξέρω αν θυμάστε κάτι νεαρούς με αστρομπίστολα που τους κυνηγούσε ένας κακός καραφλός με κάτι τέρατα που είχε για ομάδα;; Που αν δε κάνω λάθος οι νεαροί φορούσαν και κάτι στο λαιμό και ειδοποιούσαν ο ένας τον άλλο όταν συνέβαινε κάτι. Αστρομαχητές λεγόταν;;

Επίσης η πρώτη σειρά που είχε χαραχτεί μέσα μου, ήταν μία που και καλά εκτυλισόταν στο διάστημα και μέσα σε διαστημόπλιο, πρέπει να ήταν πριν καν ανοίξει το mega που πιάναμε τα πρώτα δορυφορικά (νομίζω ή το SUPER ΤV ήταν ή το SAT1) που την έδειχνε, αλλά δε θυμάμαι αν μετέπειτα την έδειχνε και ελληνικό κανάλι.

Θυμάστε από τα δορυφορικά το eurosport που πριν ήταν το Αγγλικό sky και έδειχνε παιδικά από το πρωί ως τις 3 το μεσημέρι;; Ήμουν φανατικός τότε...

Η απορία μου ήταν τι καταλάβαινα αφού ήμουν μόλις 7-8 χρονών, απλά εικόνες θα έβλεπα, νομίζω ήταν ένας γάτος που παρουσιάζε μια εκπομπή στο sky ή λάθος τα θυμάμαι;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόνο εγώ έβλεπα Power Rangers όταν έδειχνε πριν καμιά 10/11-αριά χρόνια?:ninja: :lol: Καλά μιλάμε μεγάλη τρέλα τότε, δεν έχανα επεισόδιο. Βέβαια μου άρεσαν μόνο οι 2-3 πρώτες σεζόν, γιατί μετά έχασα το ενδιαφέρον (μάλλον... μεγάλωσα:p :lol: ). Πάντος θυμάμαι γούσταρα τρελά, είχα και κάτι αλμπουμς με αυτοκόλλητα και δε συμαζεύεται.:)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Power Rangers!... (Ωραίος ο Jason).:)

 

Μήπως θυμάστε πώς έλεγαν εκείνο το κινούμενο σχέδιο με τον "Κούλα" (...) που πήγε στο φεγγάρι και ανακάλυψε ότι ήταν από κασέρι;

 

Και από το Καρουζέλ είχα δει ένα επεισόδιο, που ήταν αυτός ο Σιρίλο και ήθελε να χορέψει με τη Μαρία Χοακίνα ή κάπως έτσι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μ΄άρεσε πολύ ένα παιδικό το οποίο είχα πετύχει και κάποια χρόνια αργότερα σε κάποιο τοπικό κανάλι, δε ξέρω αν θυμάστε κάτι νεαρούς με αστρομπίστολα που τους κυνηγούσε ένας κακός καραφλός με κάτι τέρατα που είχε για ομάδα;; Που αν δε κάνω λάθος οι νεαροί φορούσαν και κάτι στο λαιμό και ειδοποιούσαν ο ένας τον άλλο όταν συνέβαινε κάτι. Αστρομαχητές λεγόταν;;

 

Υπήρχε και μια σαχλαμάρα με κάτι παρόμοιους νεαρούς που φορούσαν δαχτυλίδια... Οι Πλανητάρχες με τον Κάπταιν Πλάνετ... Που φωνάζανε "νερό", "φωτιά", "καρδιά" και τα λοιπά... Ανοησία, κατά τη γνώμη μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ena iapwniko comic, me kati paidia pou eixan tilekateuthinomena robot pou epaizan xylo se ring, poly xylo

 

Μήπως Τζουμαρού ή κάπως έτσι;

Το έβλεπε ο αδερφός μου.

Κακόγουστος...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυο σκύλοι κάνουν βόλτα, ο ένας μεγάλος και ο άλλος κουτάβι

Για ρίξε μια ματιά εδώ σε παρακαλώ και αριστερά στη λίστα θα βρείς τους αγαπημένους σου -κι εμένα επίσης- Spike and Chester:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως Τζουμαρού ή κάπως έτσι;

Το έβλεπε ο αδερφός μου.

Κακόγουστος...:p

 

H seira me ton Jumarou legetai PLAWRESS SANSHIRO kai mporeite na tin vreite sto blue-white!

 

http://www.animexnfo.com/gallery/albums/userpics/11647/normal_04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε και μια σαχλαμάρα με κάτι παρόμοιους νεαρούς που φορούσαν δαχτυλίδια... Οι Πλανητάρχες με τον Κάπταιν Πλάνετ... Που φωνάζανε "νερό", "φωτιά", "καρδιά" και τα λοιπά... Ανοησία, κατά τη γνώμη μου.

H saxlamara pou les itan apo tis kaliteres seires pou evlepa tote. Aforouse ta provlimata tou planiti mas kai edine aples kathimerines lyseis opws anakyklwsi etc etc

To simantiko itan ta minimata pou edine..

Link to comment
Share on other sites

ti thimithika:

 

mellontiko western

 

me ena cowboy pou elege

 

me ti dynami tis arkoudas

me tin matia tou gerakiou

klp

eixe ena metalliko alogo

 

poios to thimate?

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

'Exoυμε και λέμε:

 

μικρό μου πόνυ(που αργότερα το λέγαμε ....είσαι πρεζόνι..:lol: )

σάντι (είναι αυτό με το ξανθό κοριτσάκι με τις μπούκλες;;)

τα αρκουδάκια με τις κοιλίτσες

φωτεινούλιδες

το μικρό σπίτι στο λιβάδι

φλας γκόρντον

ντιούκς

ιππότης τησ ασφάλτου

αγγελοι του τσάρλι

ποπάι

ροζ πάνθηρας

αυτό με το άσπρο σκυλάκι (δεν θυμάμαι πωε λέγεται)

μπόλεκ και λόλεκ

θάντερκατς

saber ryders (θυμάμαι η αδερφή μου ήταν η ξανθιά κοπελίτσα και'γω ο ξανθούλης με το άλογο)

αυτοί που τα ρομπότ μεταμορφωνόντουσαν σε ρομπότ

τα κλασσικά μίκι μάουζ

 

αν θυμηθώ τπτ άλλο θα επανέλθω..

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

ti thimithika:

 

mellontiko western

 

me ena cowboy pou elege

 

me ti dynami tis arkoudas

me tin matia tou gerakiou

klp

eixe ena metalliko alogo

 

poios to thimate?

Και γω θυμάμαι ποιο λες, αλλά δε θυμάμαι τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

ti thimithika:

 

mellontiko western

 

me ena cowboy pou elege

 

me ti dynami tis arkoudas

me tin matia tou gerakiou

klp

eixe ena metalliko alogo

 

poios to thimate?

Pou milouse to alogo. Tromero.

Bravestarr legotan.

 

http://www.jedisparadise.co.uk/childrenstv/Collectables/Bravestarr%201986.jpg

Link to comment
Share on other sites

H seira me ton Jumarou legetai PLAWRESS SANSHIRO kai mporeite na tin vreite sto blue-white!

 

http://www.animexnfo.com/gallery/albums/userpics/11647/normal_04.jpg

 

Δεν την βρήκα πουθενά στο Blue-White GT.Είσαι σίγουρος ότι την έχουν;;;;Αν ναι που και εγώ δεν την βρίσκω;;; :( :(

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

H saxlamara pou les itan apo tis kaliteres seires pou evlepa tote. Aforouse ta provlimata tou planiti mas kai edine aples kathimerines lyseis opws anakyklwsi etc etc

To simantiko itan ta minimata pou edine..

 

Σωστά... Τελικά μάλλον έχεις δίκιο...:) Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι καλά τι γινόταν στη σειρά. Ίσως την μπέρδεψα με άλλη.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε τα χελωνονιτζακια????:)

 

Βεβαίως! Που είχαν όλα ονόματα ζωγράφων, έτρωγαν πίτσες, είχαν δάσκαλο τον Σπλίντερ και κακός ήταν ο Σρέντερ.

Τι ήταν, υποτίθεται, μεταλλαγμένες χελώνες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Pou milouse to alogo. Tromero.

Bravestarr legotan.

 

http://www.jedisparadise.co.uk/childrenstv/Collectables/Bravestarr%201986.jpg

 

very good my friend! (an kai gauros:p )

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...