Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 7110


dpolal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτας το κινητο αυτο,ακομα το εχω κρατημενο στο συρταρι :)
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ήταν dual-band δε θα έπρεπε και δουλεύει στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Και η Μέση Ανατολή που κολλάει; Αφού χρησιμοποιούν τις ίδιες μπάντες με εμάς.... :X

 

Για την ιστορία, το τηλέφωνο ήταν dual band GSM 900 / 1800. link:http://www.gsmarena.com/nokia_7110-15.php

Από τη wikipedia: Dual-band phones can cover GSM networks in pairs such as 900 and 1800 MHz frequencies (Europe, Asia, Australia and Brazil) or 850 and 1900 (North America and Brazil).

link: http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_bands#The_Americas

 

Tέλος τo νόημα της πρότασης στο άρθρο που έγραψα αφορούσε γενικότερα στην απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητού που με συνόδεψε στα διάφορα μέρη του κόσμου που έτυχε να βρεθώ είτε για επαγγελματικούς είτε για προσωπικούς λόγους... :)

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κινητό. Ένα από τα κορυφαία που είχα ποτέ.

Ένα από αυτά τα κινητά που έκαναν μεγάλη τη ΝΟΚΙΑ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ημουν κατοχος καποτε και εγω της συσκευης,πολυ καλες αναμνησεις οπως επισης και ενα παιχνιδι που ειχε εγκατεστημενο πολυ κολλημα ηταν κατι σαν τενις του στυλ arcanoid!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το κινητό το είχα πάρει όταν πρωτο-κυκλοφόρησε, μετά το έδωσα στον πατέρα μου λόγω μεγέθους και πριν καμιά διετία το ξαναπήρα από φίλο εδώ στο φόρουμ.

Πολύ καλό και με φανταστική αυτονομία. Ακόμα και σήμερα!

Για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιήσα αρκετό καιρό την μπαταρία του στο 6310ι που το κάνει ακόμα πιο "ζώον" σε αντοχές αλλά ακόμα και τώρα αντέχει αφάνταστα!

Πολύ καλό!

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω ενα διαστημα δεν θυμαμαι ποτε ακριβως αλλα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι "εκανα μουρη " με το απιστευτο κουμπι-roller:lol:
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, το τηλέφωνο ήταν dual band GSM 900 / 1800. link:http://www.gsmarena.com/nokia_7110-15.php

Από τη wikipedia: Dual-band phones can cover GSM networks in pairs such as 900 and 1800 MHz frequencies (Europe, Asia, Australia and Brazil) or 850 and 1900 (North America and Brazil).

link: http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_bands#The_Americas

 

Tέλος τo νόημα της πρότασης στο άρθρο που έγραψα αφορούσε γενικότερα στην απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητού που με συνόδεψε στα διάφορα μέρη του κόσμου που έτυχε να βρεθώ είτε για επαγγελματικούς είτε για προσωπικούς λόγους... :)

Άρα στην Αμερική δε δούλευε (εκτός Βραζιλίας και γαλλικών υπερπόντιων εδαφών στην Καραϊβική).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν το πρωτο μου κινητο. Θυμαμαι οτι ηταν πανακριβο για την εποχη του, αλλα μαρεζε πολυ ο τροπος που ανοιγε, θυμιζε λιγο το Matrix. :)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίμενα πως και πως για να κάνει αφιέρωμα στην κινητάρα που ακούει στον όνομα Nokia 7110!!! Το πρώτο μου κινητό, όπως και για πολλούς. Θυμάμαι εκείνο το W@P το είχα λιώσει με ένα Telestet B Free! Είχα πουληθεί στις κάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεστε το 8110 ηταν το matrix phone. Παρόλα αυτα το 7110 εγινε best seller.

 

Τι απιστευτο κινητο ρε παιδιά. Πραγματική νοσταλγία, οπως μόνο στο myphone μπορούμε να εχουμε.

 

Σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεστε το 8110 ηταν το matrix phone. Παρόλα αυτα το 7110 εγινε best seller.

 

Τι απιστευτο κινητο ρε παιδιά. Πραγματική νοσταλγία, οπως μόνο στο myphone μπορούμε να εχουμε.

 

Σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις...

 

Ναι και νομίζω το 8110 δεν είχε κυκλοφορήσει ευρέως στην Ευρώπη (δεν είμαι σίγουρος, απλά θυμάμαι ότι το είχα ψαξει) .. Εγώ Αγγλία τότε δεν το είχα βρει

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κινητό. Ηταν το πρώτο κινητό που είχα "ακουμπήσει" πραγματικά αρκετά λεφτά για την εποχή (37.000 δρχ) και δεν το μετάνοιωσα ποτέ. Βαφή Χαμελέων (ανάλογα με τον φωτισμό και αλλάγη χρώματος), μεγάλη ευανάγνωστη οθόνη, roller κουμπί και φυσικά το κορυφαίο πορτάκι. Το συνέδεα με το το PC και άλλαζα Logo και είχε καλό wap για την εποχή του. Το κράτησα κανα 1,5 χρόνο και το έβαλα στο χρονοντούλαπο, αλλά ακόμα δούλευε με εξαίρεση το πορτάκι που δεν έκλεινε πια από την πολλή χρήση :lol: Ενα μεγάλο respect για το review και τις αναμνήσεις που έφερε σε πολλούς από εμάς :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Άρα στην Αμερική δε δούλευε (εκτός Βραζιλίας και γαλλικών υπερπόντιων εδαφών στην Καραϊβική).

 

Μάλλον έχεις δίκιο, νόμιζα ότι η Καλιφόρνια που πήγα ανήκει στην Αμερική αλλά προφανώς έκανα λάθος.:(

Θα ανοίξω έναν χάρτη να το κοιτάξω, ευχαριστώ.:)

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο, νόμιζα ότι η Καλιφόρνια που πήγα ανήκει στην Αμερική αλλά προφανώς έκανα λάθος.:(

Θα ανοίξω έναν χάρτη να το κοιτάξω, ευχαριστώ.:)

:p:p

Κι εγώ όμως είχα την εντύπωση ότι στην Αμερική χρησιμοποιούν μόνο gsm 1900 (που έχουν τα triple band, τα dual έχει 900 και 1800).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:p:p

Κι εγώ όμως είχα την εντύπωση ότι στην Αμερική χρησιμοποιούν μόνο gsm 1900 (που έχουν τα triple band, τα dual έχει 900 και 1800).

 

Τελικά έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι και εγώ για την συνοχή της μνήμης μου... :lol:

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

:p:p

Κι εγώ όμως είχα την εντύπωση ότι στην Αμερική χρησιμοποιούν μόνο gsm 1900 (που έχουν τα triple band, τα dual έχει 900 και 1800).

1900 και 850 είναι οι συχνότητες σε όλη την ήπειρο εκτός Βραζιλίας, γαλλικών υπερπόντιων κτήσεων, άντε και 3-4 νησιά της Καραϊβικής ακόμα.

Άρα dual-band στα 900/1800 δεν παίζει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα το 8110, αν και δε λειτουργει, το μοναδικο που κρατησα μονο και μονο για το σχεδιασμο του. Επαιξε και στο πρωτο MATRIX σαν συσκευη του Νeο :P http://img710.imageshack.us/img710/8323/nokia8110.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα το 8110, αν και δε λειτουργει, το μοναδικο που κρατησα μονο και μονο για το σχεδιασμο του. Επαιξε και στο πρωτο MATRIX σαν συσκευη του Νeο :P http://img710.imageshack.us/img710/8323/nokia8110.png

 

Αυτό το είχα απωθημένο, δεν μπόρεσα να το αποκτήσω.

Mobiles I had as primery phones: NOKIA 5110, 6130, 6150, 7110, PANASONIC GD 93, NOKIA 6310, 7650, SONYERICSSON P800, P900, QTEK 9090, QTEK 9100 HTC P3300 TOUCH CRUISE SAMSUNG OMNIA, I-PHONE 3GS, 4S, 5S,SAMSUNG GALAXY S7 S9+,Sony Xperia 5 II Mobiles I had as secondary phones: ERICSSON GH 688, NOKIA 8850, 3510i, SONYERICSSON T310, NOKIA 2650, SE K750i,K770i, ZTE mimosa,K770i, LG G4C, Sony Galaxy A41 Tablets: PIPO M9 pro SAMSUNG galaxy a10/17

Link to comment
Share on other sites

Ερωτας αυτη η συσκευη. Την ειχα αποκτησει στην 3η λυκειου, μολις ειχε πρωτοβγει. Θυμαμαι ειχα παει στην Panafon για να παρω μια αλλη συσκευη με τα ωραια μου χρηματα που μαζευα τοσο καιρο, και εκει ειδα το 7110.

Γυρισα σπιτι χωρις συσκευη, μαζεψα τα υπολοιπα και την απεκτησα. Η πλακα ειναι πως την εχω ακομα και λειτουργει μια χαρα :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

πάντα ήθελα να το αγοράσω αλλά ήταν πανάκριβο!!!α ρε νόκια που κατάντησες...κρίμα...πολύ κρίμα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα απωθημένο, δεν μπόρεσα να το αποκτήσω.

 

Μου βάλατε ιδέα,θα το ψάξω ebay

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή δεν τη δοκίμασα, αν και ήταν μέσα στις επιλογές μου όταν πήρα το R320, λόγω WAP.

Όλοι οι WAP emulators στο δίκτυο είχαν το σχήμα του 7110!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Την καλημέρα μου. Όσοι την έχετε ακόμα την συσκευή καλό είναι να την κρατήσετε σε επαγρύπνηση. Έρχονται εποχές που θα παρακολουθείσαι από το κινητό σου και θα βλέπουν ακόμα και αν την παίρνεις μαζί στο χ******. οι παλιές συσκευές δεν είναι ανιχνεύσιμες όταν κλείνουν και δεν μπορούν να τις παρακολουθούν όπως τις "πανέξυπνες". Γι αυτούς. :) Edited by Nagata
NIKOS T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...