Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Te_salat: Κώστα μια ερώτηση για το S Pen, επειδή το δουλεύεις πολύ: Παρατήρησες να έχει αλλοιωθεί η απόκρισή του σε σχέση με όταν ήταν τελείως καινούριο. Η μυτούλα του συνεχίζει να δουλεύει όπως την πρώτη μέρα ή έχεις δει κάποια φθορά και αλλαγή της συμπεριφοράς του;

Σε ρωτάω γιατί εγώ πολλές φορές αποφεύγω να χρησιμοποιώ το S Pen γιατί φοβάμαι μήπως το φθείρω και χαλάσει... Απλά έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο... :worry:

Μην μασάς Κωτσο! Το έχω μεν λίγο καιρό, αλλα και εγώ και η κόρη μου ζωγραφιζουμε αρκετά στο Note, ενώ την έχω καταβρεί με το να "πειράζω" photos, γράφοντας από πάνω, κάνοντας διάφορα σχεδιακια και χαζομαρουλες για την μικρή. Δεν βλέπω να μασάει απο την χρήση το SPen. Και αν αποδειχτώ "ψεύτης", ο Νίκος στο xtr-mobile να είναι καλά... Αλλά και πάλι δεν νομίζω...

ΥΓ: Πω πω... Πολλοί "Κώστηδες" έχουμε μαζευτεί στο νήμα. Μας βλέπω να κάνουμε γιορτή την 21η Μαΐου!

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η απόκριση του spen πειράζεται αν δεν κάνω λάθος...πρέπει να υπάρχει κ σχετικό βιντεάκι στο youtube που το μοντάρει κάποιος αλλά δε μπορώ αυτή τη στιγμή να ψάξω..

Εύκολη υπόθεση μου φάνηκε γενικά αν κ δεν έχει χρειαστεί να το δω επί του πρακτέου ακόμα αφού σπάνια χρησιμοποιώ spen.

Ναι, το έχω δει αυτό που λες. Κάτω απ' το κουμπάκι έχει δύο ρυθμιστικά που μπορείς να πειράξεις και να αλλάξεις τη συμπεριφορά του. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν διατηρεί την αρχική του συμπεριφορά ακόμα και μετά από πολύ συχνή χρήση.

 

Μην μασάς Κωτσο! Το έχω μεν λίγο καιρό, αλλα και εγώ και η κόρη μου ζωγραφιζουμε αρκετά στο Note, ενώ την έχω καταβρεί με το να "πειράζω" photos, γράφοντας από πάνω, κάνοντας διάφορα σχεδιακια και χαζομαρουλες για την μικρή. Δεν βλέπω να μασάει απο την χρήση το SPen. Και αν αποδειχτώ "ψεύτης", ο Νίκος στο xtr-mobile να είναι καλά... Αλλά και πάλι δεν νομίζω...

ΥΓ: Πω πω... Πολλοί "Κώστηδες" έχουμε μαζευτεί στο νήμα. Μας βλέπω να κάνουμε γιορτή την 21η Μαΐου!

Κώστα καλησπέρα. Αφού το S Pen έχει επιζήσει στα χέρια ενός μικρού κοριτσιού είμαι σίγουρος ότι δεν θα μασάει καθόλου! :lol: Με καθησύχασες!

 

Ναι, είμαστε πολλοί... Στις 21 Μαΐου θα ανάψουν τα νοτέλια... :lol:

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat: Κώστα μια ερώτηση για το S Pen, επειδή το δουλεύεις πολύ: Παρατήρησες να έχει αλλοιωθεί η απόκρισή του σε σχέση με όταν ήταν τελείως καινούριο; Η μυτούλα του συνεχίζει να δουλεύει όπως την πρώτη μέρα ή έχεις δει κάποια φθορά και αλλαγή της συμπεριφοράς του;

 

Σε ρωτάω γιατί εγώ πολλές φορές αποφεύγω να χρησιμοποιώ το S Pen γιατί φοβάμαι μήπως το φθείρω και χαλάσει... Απλά έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο... :worry:

 

Η ερώτηση απευθύνεται και στους υπόλοιπους αναγνώστες του thread. Όποιοι δουλεύουν το S Pen πολύ συχνά ας αναφέρουν την εμπειρία τους από τη χρήση του και αν παρατηρούν κάποια αλλοίωση σε σχέση με όταν ήταν καινούριο. Ευχαριστώ όλους.

 

Κώστα τελευταία χρησιμοποιώ το s-pen μόνο για απευθείας χειρόγραφες σημειώσεις, σκίτσα για την δουλειά μου συν τις άλλες έξυπνες χρήσεις.

Για πληκτρολόγηση χρησιμοποιώ πλέον μόνο το Swype beta το οποίο είναι καταπληκτικό. Έχω μ αυτό την πιο γρήγορη πληκτρολόγηση που μπορεί να υπάρξει.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή στην απόκριση.

Βεβαίως αν αποφασίσω να κρατήσω το Note2 και για δεύτερη χρονιά, θα αγοράσω ένα ακόμα πενάκι για σιγουριά.

 

Κάτι άλλο τώρα.

Τελευταία χρησιμοποιώ συνεχώς την γνήσια Samsung flip case.

Έχω βγάλει και το screen protector που είχε κάνει αρκετές γραμμούλες.

Γλύτωσα από τις δαχτυλιές. Η οθόνη δεν λερώνει με τίποτα.

Σίγουρα οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στο ότι δεν ακουμπάει στο πρόσωπο όταν μιλάω και στο ότι το κρύσταλλο δεν λαδώνει όσο η ζελατίνα.

Όμως έχω την εντύπωση ότι η εσωτερική πλευρά της θήκες λειτουργεί και σαν καθαριστικό.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή και εγώ με flip είμαι και δεν την αλλάζω. Μπορεί να μην προστατεύει όσο άλλες, αλλά η οθόνη μένει όντως καθαρή, δεν χρειάζεται screen protector και δεν έχεις μεγαλύτερο όγκο να κουβαλάς μαζί σου.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τελευταία χρησιμοποιώ το s-pen μόνο για απευθείας χειρόγραφες σημειώσεις, σκίτσα για την δουλειά μου συν τις άλλες έξυπνες χρήσεις.

Για πληκτρολόγηση χρησιμοποιώ πλέον μόνο το Swype beta το οποίο είναι καταπληκτικό. Έχω μ αυτό την πιο γρήγορη πληκτρολόγηση που μπορεί να υπάρξει.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή στην απόκριση.

Βεβαίως αν αποφασίσω να κρατήσω το Note2 και για δεύτερη χρονιά, θα αγοράσω ένα ακόμα πενάκι για σιγουριά.

 

Κάτι άλλο τώρα.

Τελευταία χρησιμοποιώ συνεχώς την γνήσια Samsung flip case.

Έχω βγάλει και το screen protector που είχε κάνει αρκετές γραμμούλες.

Γλύτωσα από τις δαχτυλιές. Η οθόνη δεν λερώνει με τίποτα.

Σίγουρα οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στο ότι δεν ακουμπάει στο πρόσωπο όταν μιλάω και στο ότι το κρύσταλλο δεν λαδώνει όσο η ζελατίνα.

Όμως έχω την εντύπωση ότι η εσωτερική πλευρά της θήκες λειτουργεί και σαν καθαριστικό.

 

Και εγώ την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, πρόσεξε όμως γιατί νομίζω πως μπορεί να μαζέψει σκουπιδάκια. Το άφησα μια φορά μπροστά στο τζάκι με την θήκη δηλωμένη πίσω και μάζεψε μερικά σκουπιδάκια από τα ξύλα που μόλις είχα βάλει και έπεσαν μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

..Όμως έχω την εντύπωση ότι η εσωτερική πλευρά της θήκες λειτουργεί και σαν καθαριστικό.

Δεν αποκλείεται Κώστα! Μου το έλεγε ο κουμπάρος μου που έχει την αντίστοιχη θήκη στο GS3 του και έλεγα ότι είναι απλά η εντύπωση του. Μάλλον όμως έτσι είναι...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγω απο προχθες του Note II. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Περιμενω να στρωσει και η μπαταρια για να εχω ολικη αποψη.

Μιας και το κινητο χαρακτηριζεται ως μικρη ταμπλετα, ειναι πολυ κριμα το οτι δεν δεχεται εφαρμογες για ταμπλετες. Δεν βρισκω λογο γιατι να μην το κανει...

 

Μια ερωτηση σρχαριου... μου εχει βγει αριστερα της οθονης ενα "αυτακι" το οποιο εμφανιζει μια καθετη μπαρα με εφαρμογες. Πως εμφανιστηκε ξαφνικα; Επαιζα με τις ρυθμισεις αλλα δεν θυμαμαι κατι σχετικο... Δεν εχω βρει πως προδθετω σε αυτη και εφαρμογες. Μονο να αφαιρω μπορω.

 

Και μια τελευταια, προς το παρον,ερωτηση. Ποιον θεωρειτε τον πιο καλο launcher για τη συγκεκριμενη συσκευη;

 

Νομίζω ότι υπάρχουν πολοί καλοί launcher. Εγώ προτιμώ τον ADW, γρήγορος, παραμετροποιήσιμος και με ωραία εφέ

 

@Te_salat: Κώστα μια ερώτηση για το S Pen, επειδή το δουλεύεις πολύ: Παρατήρησες να έχει αλλοιωθεί η απόκρισή του σε σχέση με όταν ήταν τελείως καινούριο; Η μυτούλα του συνεχίζει να δουλεύει όπως την πρώτη μέρα ή έχεις δει κάποια φθορά και αλλαγή της συμπεριφοράς του;

 

Σε ρωτάω γιατί εγώ πολλές φορές αποφεύγω να χρησιμοποιώ το S Pen γιατί φοβάμαι μήπως το φθείρω και χαλάσει... Απλά έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται πολύ ευαίσθητο... :worry:

 

Η ερώτηση απευθύνεται και στους υπόλοιπους αναγνώστες του thread. Όποιοι δουλεύουν το S Pen πολύ συχνά ας αναφέρουν την εμπειρία τους από τη χρήση του και αν παρατηρούν κάποια αλλοίωση σε σχέση με όταν ήταν καινούριο. Ευχαριστώ όλους.

Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το πενάκι, μια και ήταν ένας από τους λόγους που αγόρασα το note. Από τον Οκτώβριο δεν έχω παρατηρήσει καμιά αλλαγή στη συμπεριφορά του. Γενικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι ενισχύει ιδιαίτερα το χαρακτήρα της συσκευής ως PDA (personnal digital assistant). Το διαπίστωσα ιδιαίτερα πρόσφατα σε επαγγελματική έκθεση στο εξωτερικό, όπου πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Ταχύτατα φωτογράφιζα δείγματα και κράταγα σημειώσεις με το snote, το τετράδιο και το στυλό τα έιχα μαζί μου μόνο για ψυχολογικούς λόγους. Ανέτρεχα γρήγορα στα emails των προμηθευτών και με το teamviewer συνδεόμουνα με το pc της εταιρείας για να ελέγχω διαθεσιμότητες κτλπ. Γενικά η συσκευή για επαγγελματική χρήση τα σπάει και το πενάκι βοηθάει πολύ σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι στο κάτω μέρος έχει κάτι σαν κουμπάκι. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό? :confused:

 

Με το κουμπάκι μπορέις να ενεργοποιείς διάφορες λειτουργίες , όπως συντομέυσεις, screenshots κτλ. Περιγράφονται αναλυτικά στο manual της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το Google earth δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή μας.

Ποιος ο καλύτερος τρόπος να πειράξουμε το play ώστε να αφαιρέσουμε τα regional restrictions;;;

Βρήκα το vending3-5-16.apk αλλά αντικαθιστά το play και διάβασα ότι δεν είναι απροβλημάτιστο. ...Στο galaxy s τα είχαμε λυμένα αυτά τα θέματα. Τι λύση προτείνετε;;; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To πατάω σε διάφορες φάσεις και δεν κάνει τίποτα. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο? :p

 

Διάβασες το manual; Αν όχι, δεν έχει νόημα να γράψω μια έκθεση για τις λειτουργίες του spen, από τη στιγμή που αυτές περιγράφονται στο manual, το οπόιο υπάρχει ως συντόμευση στα widgets.

Link to comment
Share on other sites

To πατάω σε διάφορες φάσεις και δεν κάνει τίποτα. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο? :p

 

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς ίχνος ειρωνείας. Πως αποφάσισες να αγοράσεις αυτό το κινητό;;; Εννοώ... δεν είδες κανένα βιντεάκι στο youtube πριν το πάρεις ή τέλος πάντων να διαβάσεις κάποιο review με τις δυνατότητες του κινητού;;;

 

Η ερώτηση αυτή δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα, αλλά σε όλους που κάνουν ερωτήσεις τις οποίες θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου πάντα, να έχουν ήδη απαντημένες στο μυαλό τους ΠΡΙΝ αγοράσουν το NOTE II.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τελευταία χρησιμοποιώ το s-pen μόνο για απευθείας χειρόγραφες σημειώσεις, σκίτσα για την δουλειά μου συν τις άλλες έξυπνες χρήσεις.

Για πληκτρολόγηση χρησιμοποιώ πλέον μόνο το Swype beta το οποίο είναι καταπληκτικό. Έχω μ αυτό την πιο γρήγορη πληκτρολόγηση που μπορεί να υπάρξει.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή στην απόκριση.

Βεβαίως αν αποφασίσω να κρατήσω το Note2 και για δεύτερη χρονιά, θα αγοράσω ένα ακόμα πενάκι για σιγουριά.

 

Κάτι άλλο τώρα.

Τελευταία χρησιμοποιώ συνεχώς την γνήσια Samsung flip case.

Έχω βγάλει και το screen protector που είχε κάνει αρκετές γραμμούλες.

Γλύτωσα από τις δαχτυλιές. Η οθόνη δεν λερώνει με τίποτα.

Σίγουρα οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στο ότι δεν ακουμπάει στο πρόσωπο όταν μιλάω και στο ότι το κρύσταλλο δεν λαδώνει όσο η ζελατίνα.

Όμως έχω την εντύπωση ότι η εσωτερική πλευρά της θήκες λειτουργεί και σαν καθαριστικό.

Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το πενάκι, μια και ήταν ένας από τους λόγους που αγόρασα το note. Από τον Οκτώβριο δεν έχω παρατηρήσει καμιά αλλαγή στη συμπεριφορά του. Γενικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι ενισχύει ιδιαίτερα το χαρακτήρα της συσκευής ως PDA (personnal digital assistant). Το διαπίστωσα ιδιαίτερα πρόσφατα σε επαγγελματική έκθεση στο εξωτερικό, όπου πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Ταχύτατα φωτογράφιζα δείγματα και κράταγα σημειώσεις με το snote, το τετράδιο και το στυλό τα έιχα μαζί μου μόνο για ψυχολογικούς λόγους. Ανέτρεχα γρήγορα στα emails των προμηθευτών και με το teamviewer συνδεόμουνα με το pc της εταιρείας για να ελέγχω διαθεσιμότητες κτλπ. Γενικά η συσκευή για επαγγελματική χρήση τα σπάει και το πενάκι βοηθάει πολύ σε αυτό.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις, με πείσατε, θα το βγάζω απ' τη φωλιά του πιο συχνά... Στην τελική δεν κάνει και τόσο ακριβά ένα S Pen, νομίζω κάπου 20 € έχει. Αν χαλάσει χάλασε, παίρνεις ένα καινούριο και καθάρισες.

 

@Te_salat: Είδες πόσο άνετο και ωραίο είναι χωρίς screen protector; Δεν λέω, καλή η προστασία, αλλά είναι άλλη η αίσθηση να χαϊδεύεις απ' ευθείας το Gorilla Glass... Και με τις flip θήκες που χρησιμοποιούμε νομίζω πως προστατεύεται η οθόνη αρκετά καλά.

 

@syd77: [Off-topic] Πάντα ήθελα να δοκιμάσω το TeamViewer στο Note II. Φαντάζομαι θα είναι απόλαυση να το δουλεύεις στην τεράστια οθονάρα του.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

To πατάω σε διάφορες φάσεις και δεν κάνει τίποτα. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο? :p

 

Left soft key -> settings -> s-pen (κάτω κάτω) -> s-pen help

...Αλλά έχουν δίκιο οι φίλοι, λίγο να googlαρεις πριν ρωτήσεις θα βρεις πολλά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστειλα ολες τις επαφες απο ενα samsung galaxy s1 plus στο samsung galaxy note 2 αλλα δεν ξερω που στο καλο εστειλε αυτο το vcf αρχειο και δεν το βρισκει παρολο που εβαλα το es explorer να ψαξει ολο το κινητο.

 

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι οταν το εστειλα και πηγα στο αρχειο απο το note2 ελεγε εισερχομενες μεταφορες αλλα δεν το βρισκω πουθενα ρε παιδια ξερει κανεις σε ποιον ακριβως φακελο θα ειναι το αρχειο?

 

Εστειλα και εναν φακελο με εικονες που μια χαρα τον εστειλε στο φακελο bluetooth αλλα τις επαφες αφου τις επελεξα ολες απο το s1 plus και της εστειλα στο Νote2 den μπορω να βρω πουθενα το αρχειο vcf.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, πρόσεξε όμως γιατί νομίζω πως μπορεί να μαζέψει σκουπιδάκια. Το άφησα μια φορά μπροστά στο τζάκι με την θήκη δηλωμένη πίσω και μάζεψε μερικά σκουπιδάκια από τα ξύλα που μόλις είχα βάλει και έπεσαν μπροστά.

 

Δεν το ακουμπάω πουθενά με την θήκη διπλωμένη παρα μονο στο πακέτο με τα τσιγάρα μου η σε κάποιο άλλο αντικείμενο που προσφέρεται.

 

 

 

 

 

Δεν αποκλείεται Κώστα! Μου το έλεγε ο κουμπάρος μου που έχει την αντίστοιχη θήκη στο GS3 του και έλεγα ότι είναι απλά η εντύπωση του. Μάλλον όμως έτσι είναι...

Μάλλον είναι έτσι όπως το λέω.

Δούλευα όλη αυτή την ώρα ταυτόχρονα το Note2 και το Lumia.

Το δεύτερο έχει θολώσει παρόλο που δεν χρησιμοποιώ ποτέ κινητό αν δεν είναι καθαρά τα χέρια μου.

Παίζει βέβαια ρόλο έστω και μικρό η ποιότητα του κρυστάλλου. Σε κάποιες συσκευές διώχνουν τις δαχτυλιές.

 

Αυτό όμως που γίνονταν με τον screen protector ήταν εκνευριστικό. Είχα καταντήσει να έχω πανάκι στην τσέπη και κάθε βράδυ να καθαρίζω με υγρό για οθόνες.

 

Η πτώση που είχα προ ημερών, μ έκανε να εμπιστευτώ την flip. Ένταξη ποτέ δεν ξέρεις αλλά βαρέθηκα να πουλάω κινητά σαν καινούργια να τα χαίρεται ο άλλος και να καυχιέται ότι πήρε κινητό του κουτιού στα 2/3 της τιμής. Το πολύ πολύ να χάσω 100 ευρώ ακόμα στην μεταπώληση. Θα το έχω ευχαριστηθεί όμως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ μου ειναι γερμανικο.καπου διαβασα οτι δεν υποστηριζει ελληνικη γραφη το πενακι.ειμαι στην 4.1.2.και δουλεβει μια χαρα.να φλασαρω ελληνικη ρομ η γαλλικη? Για ολοι εδω βαζεται γαλλικες.
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ακουμπάω πουθενά με την θήκη διπλωμένη παρα μονο στο πακέτο με τα τσιγάρα μου η σε κάποιο άλλο αντικείμενο που προσφέρεται.

 

Μάλλον είναι έτσι όπως το λέω.

Δούλευα όλη αυτή την ώρα ταυτόχρονα το Note2 και το Lumia.

Το δεύτερο έχει θολώσει παρόλο που δεν χρησιμοποιώ ποτέ κινητό αν δεν είναι καθαρά τα χέρια μου.

Παίζει βέβαια ρόλο έστω και μικρό η ποιότητα του κρυστάλλου. Σε κάποιες συσκευές διώχνουν τις δαχτυλιές.

 

Αυτό όμως που γίνονταν με τον screen protector ήταν εκνευριστικό. Είχα καταντήσει να έχω πανάκι στην τσέπη και κάθε βράδυ να καθαρίζω με υγρό για οθόνες.

 

Η πτώση που είχα προ ημερών, μ έκανε να εμπιστευτώ την flip. Ένταξη ποτέ δεν ξέρεις αλλά βαρέθηκα να πουλάω κινητά σαν καινούργια να τα χαίρεται ο άλλος και να καυχιέται ότι πήρε κινητό του κουτιού στα 2/3 της τιμής. Το πολύ πολύ να χάσω 100 ευρώ ακόμα στην μεταπώληση. Θα το έχω ευχαριστηθεί όμως.

 

Παιδιά το screen protector δεν προστατεύει την οθόνη μόνο από γρατζουνιές. Κρατάει και πιο συμπαγή την οθόνη με αποτέλεσμα να την κάνει πιο ανθεκτική στις πτώσεις. Στο HD2 που είχα πριν είχα screen protector και το κινητό τρία χρόνια έφαγε κι αν δεν έφαγε πτώσεις. Όταν αποφάσισα να βγάλω το screen protector έπεσε από ύψος 70εκ περίπου και η οθόνη έγινε θρύψαλα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ μου ειναι γερμανικο.καπου διαβασα οτι δεν υποστηριζει ελληνικη γραφη το πενακι.ειμαι στην 4.1.2.και δουλεβει μια χαρα.να φλασαρω ελληνικη ρομ η γαλλικη? Για ολοι εδω βαζεται γαλλικες.

 

Ο κύριος λόγος που πολλοί αλλάξαμε τη γερμανική rom είναι ότι δεν διέθετε αναγνώριση ελληνικής γραφής. Αυτό είναι επιβεβαιωμένο για την γερμανική 4.1.1. Αν εσύ με γερμανική 4.1.2 διαπιστώνεις ότι έχει αναγνώριση ελληνικής γραφής δεν χρειάζεται να περάσεις άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπερ της χρήσης screen protector. Επειδή είμαι πολύ περίεργη και δεν αντέχω ούτε υποψία γρατζουνιάς στην οθόνη, προτιμώ την ασφάλεια του screen protector. Δεν με αγχώνει τόσο η δημιουργία σημαδιών στην οθόνη όσο δεν χρησιμοποιείται αλλά όταν χρησιμοποιείται και τότε δεν έχει το καπάκι της flip πάνω. Σίγουρα είναι ωραία η αίσθηση του gorilla αλλά προσωπικά την σιγουριά της άθικτης οθόνης την προτιμώ! Άλλωστε υπάρχουν πολλά και καλά screen protectors... :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση που είχα προ ημερών, μ έκανε να εμπιστευτώ την flip. Ένταξη ποτέ δεν ξέρεις αλλά βαρέθηκα να πουλάω κινητά σαν καινούργια να τα χαίρεται ο άλλος και να καυχιέται ότι πήρε κινητό του κουτιού στα 2/3 της τιμής. Το πολύ πολύ να χάσω 100 ευρώ ακόμα στην μεταπώληση. Θα το έχω ευχαριστηθεί όμως.

Καταρχην, εγω θελω να ειναι τα κινητα μου τελεια, οχι για μεταπωλητικους λογους, αλλα λογω προσωπικης τρελας ας πουμε.

Παντως, επειδη το ρωτησα για να το εχω υποψη μου, στη smartec μου ειπαν ποσο κοστιζει η αλλαγη του μεσαιου πλαστικου (που εχει και το μπαζελ μαζι, δηλαδη ολο το τηλεφωνο, εκτος απο το καπακι της μπαταριας).

18 ευρω Κωστα!! 18 ευρω!

Και τα εργατικα για την αντικατασταση ειναι 24. Συνολο 42 ευρω. Λοιπον, με 42 ευρω το χεις ολοκαινουριο. Σιγα μη χασεις 100 ευρω στη μεταπωληση λογω γρατζουνιας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει να μου απαντησει κανεις στην παραπανω ερωτηση μου ρε παιδια?

 

Αν έκανες την μεταφορά με bluetooth το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στη διαδρομή /sdcard/Bluetooth/

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, εγω θελω να ειναι τα κινητα μου τελεια, οχι για μεταπωλητικους λογους, αλλα λογω προσωπικης τρελας ας πουμε.

Παντως, επειδη το ρωτησα για να το εχω υποψη μου, στη smartec μου ειπαν ποσο κοστιζει η αλλαγη του μεσαιου πλαστικου (που εχει και το μπαζελ μαζι, δηλαδη ολο το τηλεφωνο, εκτος απο το καπακι της μπαταριας).

18 ευρω Κωστα!! 18 ευρω!

Και τα εργατικα για την αντικατασταση ειναι 24. Συνολο 42 ευρω. Λοιπον, με 42 ευρω το χεις ολοκαινουριο. Σιγα μη χασεις 100 ευρω στη μεταπωληση λογω γρατζουνιας.

 

Τόσο το καλύτερο. Τώρα που έμαθα την τιμή δεν πρόκειται βάλω άλλη θήκη με τίποτα.

Έχετε το όψη ότι με την flip δεν φεύγει εύκολα από το χέρι. Αν την έχεις ανοικτή και το κρατάς με τα δύο χέρια όταν το δουλεύεις, ο αντίχειρας το κρατά ασφαλές. Αν είναι διπλωμένο δημιουργεί εντελώς αντιολισθητική επιφάνεια.

 

Η αίσθηση του κρυστάλλου που χρησιμοποιεί η Samsung δεν οφείλεται στο gorilla. Κι άλλες συσκευές το χρησιμοποιούν αλλά καμία σχέση.

 

Τέλος πάντων, εγώ αποφάσισα να χαρώ τις συσκευές μου. Το Lumia το έχω χωρίς τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...