Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, την δεκαετία του 80 στα διαλείμματα κάποιου παγκόσμιου ή ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου(ίσως να ήταν το 1986 ή το 1988) η ΕΡΤ έπαιζε κάποια κωμικά σκετσάκια με κάτι νοσοκόμες με τεράστιες σύριγγες που κυνηγούσαν τους ασθενείς. Μήπως θυμάστε ποια σειρά ήταν; Νομίζω πως δεν ήταν Μπένυ Χιλ αλλά κάποιο άλλο ευρωπαϊκό σήριαλ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΓΕΙΑ ΣΑΣ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ :) ΠΑΙΔΙΑ Μ ΘΥΜΙΣΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.... ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΝΕΙΣ Τ ΡΑΚΟΥΝ Κ ΤΣ ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΙΔΕΣ?! ΕΛΠΙΖΩ Ν ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΩΣΤΑ Τ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθε στο forum :)

Πρέπει να γράφεις τα μηνύματα σου με πεζά γράμματα και με ολόκληρες λέξεις. Η αποκλειστική γραφή με κεφαλαία και η γραφή τύπου sms απαγορεύονται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

έχετε να μου προτείνετε καμία σειρά anime, στυλ death note (το έχω δει). εκτός one piece που το έχω λιώσει

ELFEN LIED !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνω αρκετό καιρό τώρα μια μεταγλωτισμένη σειρά που ήταν μετά ή πριν απο το carousel, όπου ήταν ένας παππούς καθισμένος σε μια πολυθρόνα θρόνο δίπλα σε ένα τζάκι και στα πόδια του ηταν ξαπλωμένος ενας σκύλος(χρώματος σταχτί με κρεμαστά αυτιά) και μιλούσε..Αυτή η σειρά έδειχνε διάφορες αυτοτελής ιστορίες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θυμαστε καποιες παιδικες σειρες και αν ναι που μπορω να τις βρω εκτος του youtube:

 

α)ήταν μια σειρα με κινούμενα σχεδια τωρα μαλλον στο New ή Tempo δεν θυμαμαι καθολου στην οποια ο κεντρικός χαρακτήρας ειναι ενας νεαρος ποδοσφαιριστής και έχει εναν κολλητό σε αναπηρικό καροτσακι. επισης είχε μια κοπελα που ήταν σε ομαδα βολλεϋ και παντα παιζόταν γυρω στις 6-7 το απογευμα,

 

β)αμεσως μετα απο αυτην την σειρα ήταν μια αλλη που ήταν μια παρεα απο αγορια και κοριτσια σε ενα σκαφος/βανακι:blink: και πηγαιναν και καλα καπου ταξιδι και καπως παγιδευτηκαν στον χρονο και μεταφερθηκαν σε εναν αλλον πλανητη που οι ανθρωποι ήταν εντελως διαφορετικοι και ειχαν ημερεψει τους δεινοσαυρους και αντι για κατοικιδια και αλογα είχαν δεινοσαυρους,

 

γ)αυτή η σειρα την έβλεπα οταν ήμουν πιο μεγαλη σε ηλικία:cool: και ήταν ενας νεαρος εφηβος που φορουσε ενα κοκκινο jacket και μπλε παντελονι και καθε τοσο μεταμορφωνοταν σε λυκανθρωπο. ηταν νομιζω μετα το art-attack? δεν ειμαι σιγουρη..

σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

γ)αυτή η σειρα την έβλεπα οταν ήμουν πιο μεγαλη σε ηλικία:cool: και ήταν ενας νεαρος εφηβος που φορουσε ενα κοκκινο jacket και μπλε παντελονι και καθε τοσο μεταμορφωνοταν σε λυκανθρωπο. ηταν νομιζω μετα το art-attack? δεν ειμαι σιγουρη..

σας ευχαριστω πολυ!!!

 

TEEN WOLF

 

http://whatculture.com/wp-content/uploads/2011/03/teen_wolf.jpg

 

Και σε σειρά:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/72/Teen_wolf_dreams.gif

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Teen_Wolf_%281986_TV_series%29

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, ψάχνω το όνομα μιας σειράς που έπαιζε στην ετ3 ή στο Σκάι νομίζω το 2005 ή 2006 με κάποιον ο οποίος μπορούσε να επικοινωνεί με τα ζώα. Δεν θυμάμαι κάτι έτσι ώστε να βρω το όνομα... :/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπαρχει περιπτωση να βρουμε πουθενα το arcadia of my youth με τον captain Harlock ? Ηταν ανεβασμενο στο youtube αλλά δεν το βρισκω πια.

 

Επισης, προτεινω να δειτε το kuroshitsuji, καταπληκτικο anime :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να βρουμε πουθενα το arcadia of my youth με τον captain Harlock ? Ηταν ανεβασμενο στο youtube αλλά δεν το βρισκω πια.

 

 

Υπάρχει μεταγλωττισμένο στο retrocartoonsgreek.omgforum.net, ψάξτο στο google.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οταν ειμουν μικρος στα 80ς η καλη τοτε ετ1 εβαζε ενα πολυ ωραιο kartoon παιδικο με ενα παιδακι που ηταν ατακτο και δεν ηθελε να παει με τους γονεις του κυριακη στην εκκλησια <ουτε και γω θα θελα:p>και γενικα πειραζε τα ζωα της αυλης ..Και τελοσπαντων αρχιζε να πειραζει ενα ζωο η μαγισσα δεν θυμαμαι τι ηταν και αυτη τον μεταμορφωσε σε μπαζο:lol: δηλ μικροσκοπικο και τοτε αρχιζε να ακουει τα ζωα να μιλανε<του δασους εννοω> και εκανε φιλια με μια αλεπου και ζουσαν διαφορες περιπετειες και ειχε ενα καπως συγκινιτικο φιναλε....

Γνωριζει κανεις το τιτλο ; εχω να το χαναδω απ το 1989

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

οταν ειμουν μικρος στα 80ς η καλη τοτε ετ1 εβαζε ενα πολυ ωραιο kartoon παιδικο με ενα παιδακι που ηταν ατακτο και δεν ηθελε να παει με τους γονεις του κυριακη στην εκκλησια <ουτε και γω θα θελα:p>και γενικα πειραζε τα ζωα της αυλης ..Και τελοσπαντων αρχιζε να πειραζει ενα ζωο η μαγισσα δεν θυμαμαι τι ηταν και αυτη τον μεταμορφωσε σε μπαζο:lol: δηλ μικροσκοπικο και τοτε αρχιζε να ακουει τα ζωα να μιλανε<του δασους εννοω> και εκανε φιλια με μια αλεπου και ζουσαν διαφορες περιπετειες και ειχε ενα καπως συγκινιτικο φιναλε....

Γνωριζει κανεις το τιτλο ; εχω να το χαναδω απ το 1989

 

 

Ένα ξωτικό τον μάγεψε και ταξίδευε με τις αγριόχηνες για να το βρει και να του ζητήσει συγγνώμη :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αυτά ήταν παιδικά! Τα παλιά παιδικά δεν συγκρίνονται με τα τωρινά απαίσια που βλέπουν τα παιδιά... Αν και είμαι της δεκαετίας του 90, τα ξέρω όλα!!!! :D Γενικά είμαι μεγάλος φαν της δεκαετίας του 70 και του 80 (όσον αφορά την τηλεόραση) Έχω άπειρες βιντεοκασέτες με παιδικά εκείνων των ωραίων εποχών :D

 

Μερικοί τίτλοι καλών παιδικών σειρών/ταινιών

 

Ανιμέ:

Οι Περιπέτειες της Αλίκης στη Χώρα των Θαυμάτων (Fushigi no Kuni no Alice)

Άννα το Κορίτσι της Χαράς (Akage no An)

Λάλαμπελ, το Μαγικό Κορίτσι (Mahō Shōjo Raraberu)

Τα Τοσοδούλια από το Διάστημα (Tongari Bōshi no Memoru)

Μπέλε και Σεμπαστιάν (Meiken Jorī)

Κάντυ Κάντυ (Candy Candy)

Γεια σου! Σάντυμπελ (Haro! Sandiberu)

Στεπ Τζουν (Hai Step Jun)

Το Βιβλίο της Ζούγκλας (Janguru Bukku Shōnen Mōguri)

Μέγκ, η Μικρή Μάγισσα (Majokko Megu-chan)

Οι Μικρές Κυρίες (Ai no Wakakusa Monogatari)

Πριγκίπισσα Ιππότης (Ribon no Kishi)

Η Πριγκίπισσα Τζίτζι (Hitomi no Seiza Minky Momo)

Λαγουδένα Πολιτεία (Maple Town Monogatari)

Μάγια, η Μέλισσα (Mitsubachi Māya no Bōken)

Πριγκίπισσα Σάρα ή αλλιώς Η Μικρή Πριγκίπισσα (Purinsesu Sēra)

Η Λίμνη των Κύκνων (Sekai Meisaku Dōwa Hakuchō no Mizūmi)

Οι Περιπέτειες του Πινόκιο (Pinocchio no Bōken)

Οι Περιπέτειες του Ρομπέν των Δασών (Robin Hood no Daibōken)

Σεβάχ ο Θαλασσινός (Sinbad no Boken)

Τα Μαύρα Αδέρφια (Romeo no Aoi Sora)

Άνετ, το Κορίτσι των Άλπεων (Arupusu Monogatari Watashi no Annetto)

Χάιντι, το Κορίτσι των Άλπεων ή αλλιώς Η Ιστορία της Χάιντι (Arupusu no Shōjo Haiji)

Χαμτάρο (Hamuchanzu)

Οι Περιπέτειες μια Μέλισσας (Konchū Monogatari Minashigo Hatchi)

Τρίτων, ο Ήρωας της Θάλασσας (Umi no Toriton)

Σταχτοπούτα (Cinderella Monogatari)

Ο Θρύλος της Χιονάτης (Shirayuki Hime no Densetsu)

Τάρο, ο Γιος της Δράκαινας (Urashima Tarō)

 

Αμερικάνικες και μη (εκτός ανιμέ) παιδικές σειρές/ταινίες:

Η Τζεμ και οι Γόησες (Jem and the Holograms)

Ο Μπαρμπαμπαμπάς (Barbapapa)

Lady Lovely Locks and the Pixietails

Το Κοριτσάκι του Ουράνιου Τόξου (Rainbow Brite)

Μικρό μου Πόνυ και οι Φίλοι του (My Little Pony and Friends)

Μικρό μου Πόνυ 1992 (My Little Pony Tales)

Βαβουροπατάτες (Potato Head Kids)

Φωτεινούληδες (The Glo Friends)

A Merry Mirthworm Christmas (Δεν θυμάμαι Ελληνικό τίτλο)

A Mirthworm Masquerade (Δεν θυμάμαι Ελληνικό τίτλο)

Η Ντότ και το Καγκουρό (Dot and the Kangaroo)

Ο Γύρος του Κόσμου με την Ντότ (Around the World with Dot)

Η Ντότ και ο Λαγός (Dot and the Bunny)

Η Ντότ και το Κοάλα (Dot and the Koala)

Ντότ και Κήτο (Dot and Keeto)

Η Ντότ και η Φάλαινα (Dot and the Whale)

Η Ντότ πηγαίνει στο Χόλιγουντ (Dot Goes to Hollywood)

Η Ντότ στο Διάστημα (Dot in Space) και νομίζω υπάρχει ακόμη μια ταινία με την Ντοτ

Η Σάρα και ο Σκίουρος (Sarah and the Squirrel, the Seventh Match)

Οικογένεια Άνταμς (The Addams Family: The Animated Series)

Η Λάσυ και η Ομάδα Διάσωσης (Lassie's Rescue Rangers)

Τα Νανάκια (David el Gnomo)

Κάτυ, η Κάμπια (Katie the Caterpillar)

Οι Περιπέτειες της Ποκαχόντας

Ιστορίες του Φύλακα της Κρύπτης (Tales from the Cryptkeeper)

Οι Μπόμπιρες (The Littles)

Ο Τομ και οι Πειρατές (The Phantom Treehouse)

Σπιρού και Φαντάζιο (Spirou et Fantasio)

Ανατριχίλες (Goosebumps)

 

Μεξικάνικες/Αργεντίνικες Σειρές:

Καρουζέλ (Carrusel de Niños) THE BEST!

Το Ημερολόγιο της Ντανιέλα (El diario de Daniela)

Το Γαλάζιο Δέντρο (El Arbol Azul)

Ατρόμητοι (Cebollitas)

Η Μαριάννα της Νύχτας (Mariana de la Noche)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδικό στο μέγκα. κάστορες(?) και τραγουδι: σκεψου κατσε σκεψου λυση για να βρεις.

πως ονομάζεται;

Link to comment
Share on other sites

παιδικό στο μέγκα. κάστορες(?) και τραγουδι: σκεψου κατσε σκεψου λυση για να βρεις.

πως ονομάζεται;

 

 

Μήπως αυτό:

Le petit castor

Link to comment
Share on other sites

παιδικό στο μέγκα. κάστορες(?) και τραγουδι: σκεψου κατσε σκεψου λυση για να βρεις.

πως ονομάζεται;

Λέγεται PB&J Otter! Δεν θυμάμαι να έχει ελληνική ονομασία..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωριζετε Αν Εχουν μεταδοθεί όλα τα επεισόδια του Αστυνομου Σαινη απο την ελληνικη τηλεοραση?Συμφωνα με αυτο http://www.imdb.com/title/tt0085033/episodes ειναι συνολικα 86.

 

Και το κυριοτερο ξερετε που μπορουμε να τα βρουμε στο ιντερνετ στα Ελληνικα?Υπαρχουν καπου? παντως σε youtube και bluwhite εχει πολυ λιγα..

 

Αν οχι ,επειδη νομιζω πολυ θα τα θελουν, υπαρχει κανεις που να τα εχει γραψει ολα και να τα εχει στην κατοχη του?

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ηθελα πολυ να ξαναδω την παλια παιδικη σειρα "Ατρομητοι(Cebollitas)" ,οχι με μεταγλωτιση οπως προβαλλοταν απο την ΕΡΤ,αλλα στα Ισπανικα με Ελληνικους υποτιτλους.Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω τα αυθεντικα επεισοδια και που μπορω να βρω υποτιτλους για'υτα?Αμα υπαρχουν καπου με ενσωματομενους υποτιτλους ακομα καλυτερα.Αμα εχει καποιος καποιο link απο αυτα που απαγορευεται να αναρτονται εδω μεσα ας μου στειλει pm.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

SOS. ΑΠΟ 3/2/2012 ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΕΚΤΟΣ Σ/Κ) Η ΕΡΤ, ΔΙΑΒΑΣΑ, ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΒΑΛΕΙ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΙΣ 15.30. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ PLSSSSS!!!

 

Αν το κανει καποιος και δεν μπορει εδω να δωσει τα λινκς ας μου στειλει p.m γιατι τα Ψαχνω καιρο τωρα ολα τα επεισοδια! Ευχαριστω!

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει κανεις να μοθ δωσει κανα λινκ για ολα τα επεισοδια του ντρεικ...ηταν παραγματικα απιστευτο!!! εχς λιωσει να ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα :worry: το ντρεικ και το κυνηγι του χαμονου θησουρου ή αλλιως No piece...οποιος μπορει ασ μου πει γιατι το ψαχνω σαν τρελος. Edited by olympiakos7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...