Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους..νεος στην παρεα σας (μολις εγινα μελος) αλλα απο χθες εχω διαβασει παρα πολλες σελιδες-αναλυσεις που αφορουν τον κλιματισμο. Ειμαι ενοικος ενος διαμερισματος 48τμ στο Καρλοβασι της Σαμου. Το σπιτι αποτελειται απο σαλονοκουζινα-διαδρομο και 2 υπνοδωματια. Προσφατα συμφωνησα με τον ιδιοκτητη του σπιτιου για την αγορα ενος κλιματιστικου κυριως για θερμανση και με ενημερωσε οτι μπορει να διαθεσει εως 900 ευρω αφήνοντας σε εμενα την ερευνα αγορας. Θεωρω απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα οτι ψαχνω για λυση απο 18000-24000btu...κανω λαθος?? Σε αυτα τα χρηματα τι ακριβως μου προτεινετε??? Με ενδιαφερει κυριως η σωστη θερμανση του χωρου, η οικονομια στην καταναλωση, ποιοτητα εταιρειας και τελος τα επιπεδα θορυβου.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

@pascalwalt Το κλιματιστικό σου δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικό/οικονομικό εξαρχής. Πέραν όμως από αυτό, για την απόδοση/κατανάλωση ρόλο παίζουν αρκετοί παράγοντες. Πρώτα απ'όλα δεν έχει νόημα να βάλεις το θερμοστάτη πάνω από τους 24°C. Iδανική θερμοκρασία είναι από 20-24°C.

 

Σε τι εξωτερική θερμοκρασία επιτυγχάνεις τις τιμές αυτές;

 

@silverdark Για τα τετραγωνικά σου και το budget που διαθέτεις, η πιο αξιόλογη επιλογή είναι τα Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A70IVL και Toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR-T3.

 

Το πρώτο έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες, παράγει μικρότερη στάθμη θορύβου, έχει καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα ενώ το δεύτερο είναι αρκετά πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση (μιλάμε για διαφορά της τάξης ~400 kWh στο έτος για τη θερμή ζώνη).

 

Αν στην κατηγορία των 6,4 kW (~22000 ΒΤU/h) θέλεις να πας σε κάτι καλύτερο, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον €200 παραπάνω.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@silverdark Για τα τετραγωνικά σου και το budget που διαθέτεις, η πιο αξιόλογη επιλογή είναι τα Toyotomi Akira Premium GAN/GAG-A70IVL και Toyotomi Akira GAN/GAG A240GVR-T3.

 

Το πρώτο έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες, παράγει μικρότερη στάθμη θορύβου, έχει καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα ενώ το δεύτερο είναι αρκετά πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση (μιλάμε για διαφορά της τάξης ~400 kWh στο έτος για τη θερμή ζώνη).

 

Αν στην κατηγορία των 6,4 kW (~22000 ΒΤU/h) θέλεις να πας σε κάτι καλύτερο, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον €200 παραπάνω.

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση..δυστηχως μεχρι αυτα τα χρηματα δινει ο ιδιοκτητης....απο τα παρακατω δλδ δεν αξιζει κατι για την τιμη του??

http://www.kountisae.gr/index.php?route=product/product&product_id=2315

http://aairceg.skroutzstore.gr/p.Toyotomi-tkn-tkg-a56dv-kuro-Inverter-18-000-btu-h-A-A.820511.html

https://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html?keyphrase=HITACHI+RAK-50PPA

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις ο κατασκευαστής έχει προβλέψει συγκεκριμένη ποσότητα ψυκτικού υγρού για ένα μέγιστο μήκος σωληνώσεων. Θεωρητικά στο κύκλωμα πρέπει να υπάρχει ψυκτικό συναρτήσει του μήκους σωληνώσεων, στην πράξη αυτό μόνο αν ξεφύγεις προς τα πάνω στο μήκος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Σε ποιο φυλλάδιο αναφέρεσαι επί την ευκαιρία;

 

Βασικά διάβασα τις οδηγίες τοποθέτησης που είχε το κλιματιστικό εντός τις συσκευασίας. Στο users manual δεν αναφερόταν κάτι...

 

Για τον φίλο pascalwalt έχω να πω τα εξής:

Χονδρικά ισχύουν τα παρακάτω:

Τα κλιματιστικά κλάσης C έχουν βαθμό απόδοσης που κυμαίνεται

2,80 ≤ SCOP < 3,10

Τα κλιματιστικά Α++ έχουν βαθμό απόδοσης που κυμαίνεται

4,60 ≤ SCOP < 5,10

Οπότε βλέπουμε ότι υπάρχει μια διαφορά απόδοσης και κατ επέκταση οικονομίας περίπου 60%

Το κλιματιστικό σου κλάσης C καταναλωνεi 30kwh-3kwh ( οι λοιπες καταναλώσεις του χώρο σου όπως μας τον περιγράφεις) = 27kwh το 24ωρο

Το κλιματιστικό ανωτέρας κλάσης A++ καταναλώνει 27kwh * 0.6 = 16.2 kwh το 24ωρο

Κι απο κει κι έπειτα τίθεται και θέμα οικονομικής λειτουργίας του κλιματιστικού λόγω χρήσης που όπως αντιλαμβάνομαι εσύ δεν μπορείς να έχεις λόγω πιθανής αδυναμίας του κλιματιστικού.

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

@silverdark Tα κλιματιστικά που γράφεις είναι σαφώς ανώτερα από αυτά που σου παρέθεσα. Όμως είναι κλάσης 5 kW (~18000 BTU/h) και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν επαρκώς το χώρο σου (48 m²). Αν απομονώσεις τα υπνοδωμάτια και θέλεις να καλύψεις τον ενιαίο τότε μπορείς να κάνεις δουλειά με ένα 5 kW. Υποθέτω όμως ότι θέλεις να καλύψεις όλο το σπίτι.

 

@bobz O συλλογισμός σου είναι σωστός απλά οι λεπτομέρειες είναι λάθος. Οι μετρικές SCOP και SEER ισχύουν από το Μάρτιο του 2012 και προϋποθέτουν μέτρηση της απόδοσης σε συγκεκριμένες συνθήκες (θερμοκρασία, φόρτος κτλ). Το κλιματιστικό του Pascalwalt, είναι παλαιότερο και η ενεργειακή κλάση ορίζεται μόνο από την ονομαστική τιμή του COP και του EER. Άρα δεν υπάρχει άμεση αντιστοιχία EER - SEER και COP - SCOP. Στην πράξη η παλιά κλάση C σπάνια αντιστοιχεί στη νέα C όπως ορίζεται από το SCOP. Πιθανότατα είναι χαμηλότερα. Σε όλα τα άλλα είσαι απολύτως σωστός :)

 

Τώρα για το Mitsubishi, αφού δεν υπάρχει περιορισμός από τον κατασκευαστή στο ελάχιστο μήκος, τότε το ψυκτικό που υπάρχει στο κύκλωμα δεν χρειάζεται να πειραχθεί. Απλά για καλύτερα αποτελέσματα φρόντισε να είναι οι σωληνώσεις τουλάχιστον 2 m και να υπάρχει ανεστραμμένο loop πριν τα ρακόρ της εξωτερικής μονάδας.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@pascalwalt

Σε τι εξωτερική θερμοκρασία επιτυγχάνεις τις τιμές αυτές;

 

11οC. Που να πέσει και άλλο η θερμοκρασία. 13-14 βαθμούς έχει το σπίτι μου μέσα χωρίς κλιματιστικό. Αν το ανάψω πάει 20-21 ταβάνι. Σήμερα το έβαλα 21 για να κάνω οικονομία, και έφτασε 18οC με θερμόμετρο, μετά απο ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι ένα 24αρι κλιματιστικό 3ετιας, ότι απόδοση κι αν έχει, να μην μπορεί να ανεβάσει 5° θερμοκρασία σε 30τ.μ. χώρο. Σημαίνει ότι κάπου υπάρχει βλαβη.

Αφού το σπίτι με εξωτερική 11° να φτάνει μετά από ώρες 18°, κάτι περίεργο συμβαίνει.

Βάλε το χέρι σου στην εξωτερική μονάδα, εκεί που ξεκινάνε οι σωλήνες. Είναι ζεστοί και οι δύο? Τι διαφορά θερμοκρασίας έχουν. Ο ζεστοτερος από τους δύο καίει?

Όταν το βάζεις μπροστά, σε πόση ώρα ζεσταίνεται? Μήπως έχει διαρροή κάπου.

Εκτός αν υπάρχουν τόσες πολλές απώλειες, αλλά και πάλι η εσωτερική χωρίς θέρμανση θα έπρεπε να ήταν ίδια με την εξωτερική, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Γρίφος.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν φταίει μόνο το κλιματιστικό, έχεις και πολλές απώλειες. Η διάταξη του χώρου πως είναι; Στα 3-5 m από το κλιματιστικό τι θερμοκρασία έχει ο χώρος;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν φταίει μόνο το κλιματιστικό, έχεις και πολλές απώλειες. Η διάταξη του χώρου πως είναι; Στα 3-5 m από το κλιματιστικό τι θερμοκρασία έχει ο χώρος;

Δεν πάω έξω να πιάσω τους σωλήνες, έχει κρύο. Την ίδια "απορία" αν λειτουργεί σωστά την είχα και στην ψήξη. Πάλι δεν έκανε πολύ σωστά την δουλειά του, και νόμιζα οτι είναι χαλασμένο. Τότε είχα πιάσει τους σωλήνες εκεί και ήταν παγωμένοι. Δροσιά έβγαζε, όχι κρύο. Στο 25 το έβαζα αν θυμάμαι, και είχα μια σχετική δροσιά. Έξω είχε 35+

 

Στα 3-5 μέτρα έχει 18 βαθμούς και στο σαλόνι του κλιματιστικού 19 τώρα που το έβαλα στο 22. Στον 1 βαθμό η διαφορά.

 

Αν κλείσω το κλιματιστικό μετά απο ώρες η θερμοκρασία πέφτει στους 14. Έξω είπαμε έχει 10-11 βαθμούς.

 

Η διάταξη, όλα τα δωμάτια επικοινωνούν με το σαλόνι. Κουζίνα και μπάνιο πολύ κοντά, η κρεβατοκάμαρα άντε να είναι 9 μετρα μακρυά απο το κλιματιστικό το πολύ. Και εκεί 18 βαθμούς έχει. Όλο το σπίτι (48τμ) ανεβάζει θερμοκρασία, το μόνο καλό.

 

Έχει εγγύηση ο συμπιεστής ακόμα. Όχι όλο το κλιματιστικό. Θα πρέπει να φέρω πάλι την αντιπροσωπεία, ο ίδιος που έκανε συντήρηση την έχει. 20 ευρώ. Και αν αυτή η κωλοεταιρεία τηρήσει την συμφωνία και μου αλλάξει τον συμπιεστή, αν έχει πρόβλημα ο συμπιεστής πάντα.

 

Αν θέλετε την άποψη μου, απο την στιγμή που το κλιματιστικό βγάζει ζεστό και ανεβάζει θερμοκρασία το δωμάτιο έστω κάποιος βαθμούς, κανείς δεν πρόκειται να μου δώσει τίποτα. Όλοι το κορόιδο κάνουν.

 

Επιμένω ότι ένα 24αρι κλιματιστικό 3ετιας, ότι απόδοση κι αν έχει, να μην μπορεί να ανεβάσει 5° θερμοκρασία σε 30τ.μ. χώρο. Σημαίνει ότι κάπου υπάρχει βλαβη.

Γρίφος.

 

Στα χαρτιά 3ετία. Στην πράξη, 5τία. Ξεστοκάρισμα ήταν και πήγα και έπεσα πάνω σαν τον χάνο λόγο τιμής. 5-6βαθμούς τους ανεβάζει, 7 και ταβάνι.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση για να απαντήσουμε σε περισσότερα από ένα ποστ ταυτόχρονα
Link to comment
Share on other sites

gnt

Έχεις δίκιο μου διέφυγε ότι πρόσφατα αλλάξαν κάποια πράγματα σχετικά με τις κλάσεις...αλλά πιστεύω ότι έστω και κατά σύμπτωση οι διαφορές στις καταναλώσεις μεταξύ των συγκεκριμένων κλιματιστικών είναι αυτής της τάξεως.

Βέβαια μόλις τοποθετήσω το δικό μου 24αρι θα σας πω με βεβαιότητα ;)

Αυτο με το ανεστραμμένο loop δεν το πολυκατάλαβα.

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι ένα 24αρι κλιματιστικό 3ετιας, ότι απόδοση κι αν έχει, να μην μπορεί να ανεβάσει 5° θερμοκρασία σε 30τ.μ. χώρο. Σημαίνει ότι κάπου υπάρχει βλαβη.

Αφού το σπίτι με εξωτερική 11° να φτάνει μετά από ώρες 18°, κάτι περίεργο συμβαίνει.

Βάλε το χέρι σου στην εξωτερική μονάδα, εκεί που ξεκινάνε οι σωλήνες. Είναι ζεστοί και οι δύο? Τι διαφορά θερμοκρασίας έχουν. Ο ζεστοτερος από τους δύο καίει?

Όταν το βάζεις μπροστά, σε πόση ώρα ζεσταίνεται? Μήπως έχει διαρροή κάπου.

Εκτός αν υπάρχουν τόσες πολλές απώλειες, αλλά και πάλι η εσωτερική χωρίς θέρμανση θα έπρεπε να ήταν ίδια με την εξωτερική, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Γρίφος.

 

αν δεν μπει ρολοι να μετρησει φρεον και πιεσεις δυσκολα θα βγει ακρη.Παντως εχε υποψη σου ολα τα παλια οταν πεφτει η εξ.θερμοκρασια ετσι δουλευουν,σταματα ξεκινα και αποδοση 0.

Δεν πάω έξω να πιάσω τους σωλήνες, έχει κρύο. Την ίδια "απορία" αν λειτουργεί σωστά την είχα και στην ψήξη. Πάλι δεν έκανε πολύ σωστά την δουλειά του, και νόμιζα οτι είναι χαλασμένο. Τότε είχα πιάσει τους σωλήνες εκεί και ήταν παγωμένοι. Δροσιά έβγαζε, όχι κρύο. Στο 25 το έβαζα αν θυμάμαι, και είχα μια σχετική δροσιά. Έξω είχε 35+

 

Στα 3-5 μέτρα έχει 18 βαθμούς και στο σαλόνι του κλιματιστικού 19 τώρα που το έβαλα στο 22. Στον 1 βαθμό η διαφορά.

 

Αν κλείσω το κλιματιστικό μετά απο ώρες η θερμοκρασία πέφτει στους 14. Έξω είπαμε έχει 10-11 βαθμούς.

 

Η διάταξη, όλα τα δωμάτια επικοινωνούν με το σαλόνι. Κουζίνα και μπάνιο πολύ κοντά, η κρεβατοκάμαρα άντε να είναι 9 μετρα μακρυά απο το κλιματιστικό το πολύ. Και εκεί 18 βαθμούς έχει. Όλο το σπίτι (48τμ) ανεβάζει θερμοκρασία, το μόνο καλό.

 

Έχει εγγύηση ο συμπιεστής ακόμα. Όχι όλο το κλιματιστικό. Θα πρέπει να φέρω πάλι την αντιπροσωπεία, ο ίδιος που έκανε συντήρηση την έχει. 20 ευρώ. Και αν αυτή η κωλοεταιρεία τηρήσει την συμφωνία και μου αλλάξει τον συμπιεστή, αν έχει πρόβλημα ο συμπιεστής πάντα.

 

Αν θέλετε την άποψη μου, απο την στιγμή που το κλιματιστικό βγάζει ζεστό και ανεβάζει θερμοκρασία το δωμάτιο έστω κάποιος βαθμούς, κανείς δεν πρόκειται να μου δώσει τίποτα. Όλοι το κορόιδο κάνουν.

 

 

 

Στα χαρτιά 3ετία. Στην πράξη, 5τία. Ξεστοκάρισμα ήταν και πήγα και έπεσα πάνω σαν τον χάνο λόγο τιμής. 5-6βαθμούς τους ανεβάζει, 7 και ταβάνι.

 

απλα ασχολιαστο.Γιατι δεν τον φωναζεις να τους τσεκαρει ο ιδιος αφου στο προτεινε κιολας?? :lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

.Παντως εχε υποψη σου ολα τα παλια οταν πεφτει η εξ.θερμοκρασια ετσι δουλευουν,σταματα ξεκινα και αποδοση 0.

Εχω 2 καρφουρ πάνω από 12 χρόνια.12αρια. Σε 10' φτάνω 24° και μετά συνεχίζει 5' κάθε μισή ώρα.

Πέφτει η απόδοση στους 0°. Εκεί όντως υπάρχει κάποιο θεματακι, αλλά για Πειραιά που είμαι είναι μικρή η διάρκεια αυτών των θερμοκρασιών.

Το κλιματιστικό του φίλου, δεν είναι φυσιολογικό.

Δεν παίρνω όρκο, απλώς μου φαίνεται ότι κάτι παίζει με υγρά /συμπιεστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το κλιματιστικό inverter Kelvinator 24.000BTU στην θέρμανση, μου που για πρώτη φορά το χρησιμοποιώ για θέρμανση! Είναι ενεργειακή κλάση Α στην ψήξη και C στην θέρμανση!

 

1) Πρώτα απ όλα καίει 30kw την μέρα! Είναι normal αυτό; Στο 24oC το βάζω και στο Auto. Αν το βάλω παρακάτω βγάζει χλιαρό και το σπίτι μου δεν φτάνει ποτέ στους 20 βαθμούς. Λειτουργεί σωστά γιατι έχω την εντύπωση οτι είναι για πέταμα. Απο τους 16 βαθμούς κόβει και λειτουργεί στο low με χλιαρό.

 

Το σπίτι μου είναι 50τμ είναι η μόνη πηγή θέρμανσης αυτό το κλιματιστικό. Και έχω παλια ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι. Το σαλόνι που είναι και τοποθετημένο 20τμ

 

2)Επίσης μου δημιουργεί πονόλαιμο όταν κοιμηθώ με ανοιχτό το A/C και τα χέρια μου είναι παγωμένα! Το θερμόμετρο γράφει 20βαθμούς που ποτέ δεν ανεβαίνει πάνω απο εκεί όσο δυνατά και αν το βάλω άντε να πάει 21.

 

Πως σας ακούγονται όλα αυτά; Τι να κάνω για να διορθώσω τα προβλήματα αυτά;

 

Για αρχή φώναξε έναν τεχνικό να δει αν υπάρχει διαρροή υγρών.Αν δεν έχει, να δει αν υπάρχει υγρό και να συμπληρώσει αν χρειάζεται.

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πέταξε το και πάρε κάποιο καλύτερης μάρκας(Hitachi, Mitsubishi, Daikin)κ.ά.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 καρφουρ πάνω από 12 χρόνια.12αρια. Σε 10' φτάνω 24° και μετά συνεχίζει 5' κάθε μισή ώρα.

Πέφτει η απόδοση στους 0°. Εκεί όντως υπάρχει κάποιο θεματακι, αλλά για Πειραιά που είμαι είναι μικρή η διάρκεια αυτών των θερμοκρασιών.

Το κλιματιστικό του φίλου, δεν είναι φυσιολογικό.

Δεν παίρνω όρκο, απλώς μου φαίνεται ότι κάτι παίζει με υγρά /συμπιεστή.

 

 

εμενα παλι στο σαλονι που εχω ενα 18αρι και ειναι οριακα μικρο,ιδρωνει και παλευει μολις πεσει κατω απο 10 βαθμους η θερμοκρασια..Πανω απο δεκα ειναι αξιοπρεπεστατο.Παντως οτι και να λεμε 5 μετρησεις πρεπει να γινουν (αερια-πιεσεις)

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

O Pascalwalt έγραψε ότι του έκανε καθαρισμό/συντήρηση. Είμαι περίεργος τι είδους συντήρηση έκαναν, διότι τουλάχιστον κατά τη δική μου εμπειρία, αυτή περιλαμβάνει λύσιμο της μονάδας εσωτερικής και εξωτερικής για επιθεώρηση, αμπερομέτρηση, θερμομέτρηση, έλεγχο πίεσης, έλεγχο λειτουργίας σε διάφορα mode και διαρκεί περίπου 45' αν δεν βρεθεί κάποια βλάβη.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

O Pascalwalt έγραψε ότι του έκανε καθαρισμό/συντήρηση. Είμαι περίεργος τι είδους συντήρηση έκαναν, διότι τουλάχιστον κατά τη δική μου εμπειρία, αυτή περιλαμβάνει λύσιμο της μονάδας εσωτερικής και εξωτερικής για επιθεώρηση, αμπερομέτρηση, θερμομέτρηση, έλεγχο πίεσης, έλεγχο λειτουργίας σε διάφορα mode και διαρκεί περίπου 45' αν δεν βρεθεί κάποια βλάβη.

 

15 λεπτά κράτησε εμένα. Λύσιμο της εσωτερικής μονάδας παραείναι υπερβολικό ίσως. Κάναν καθαρισμό και ψεκασμό των φίλτρων(μόνο μέσα έξω τα καθάρισα μόνος μου έριξα ένα κουβά νερό βρύσης). Βάλαν το πιεσόμετρο και μετρήσαν σε ζεστο και κρύο αν θυμάμαι καλα. Προσθέσαν με μια μπουκλάλα φρέον που χάθηκε απο την μέτρηση που κάναν. Και τίποτα άλλο απο όσα λες.

 

Αυτά, είδαν οτι βγάζει ζεστό και φύγαν. Το κατάλαβα και εγώ οτι είναι αρπακαλοτιζήδες. Αυτή όμως είναι η επίσημη αντιπροσωπεία και είναι ο συνεργάτης της astral service σε αυτή την περιοχή που κατοικώ. (συνεργάτες έχουν σε όλη την Ελλάδα)

 

Επίσης πήγα στο άλλο μου το σπίτι που έχω toyotomi inverter, η διαφορά στην απόδοση είναι εμφανής. Εκεί βέβαια έχω κατα πολύ μικρότερο χώρο και καλα κουφώματα, αλλα με το που ανάβει το κλιματιστικό inverter σου δίνει ένα burst θερμότητας φοβερό, καμία σχέση με το άλλο, χωρίς να έχω κάποιο όργανο πάντα, αισθητικά μόνο.

 

Τι κάνουμε τώρα; Έχω εγγύηση στον συμπιεστή, που πρέπει να μου τον παρέχει η εταιρεία που προανέφερα, αν διαπιστωθεί βλάβη πάντα απο δικούς τους τεχνικούς. 30 ευρώ είναι η επίσκεψη κατα πάσα πιθανότητα ο ίδιος θα έρθει. Να τα δώσω;

 

Συμπιεστής άλλης μάρκας μπορεί να μπει;

 

24.000btu είναι, μπορώ με κάποιο τρόπο να μετρήσω μόνος μου την απόδοση και αν αντιστοιχεί σε αυτή την τιμή;

Edited by Pascalwalt
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανεμιστήρα και αεραγωγό δεν τους καθάρισαν;

 

Συμπιεστή μπορείς να βάλεις μόνο τον ίδιο. Αν είναι κατασκευής τρίτου και απλά μπαίνει ταμπέλα του κατασκευαστή του κλιματιστικού, μπορείς ίσως να τον βρεις σε χαμηλότερη τιμή.

 

Για να μετρήσεις την απόδοση, χρειάζεται να έχεις το engineering manual της εταιρείας, όπου υπάρχουν οι καμπύλες απόδοσης. Με πολύμετρο μετράς το ρεύμα, το input των αισθητήρων, το φόρτο του συμπιεστή, τη θερμοκρασία εξόδου κτλ και ανατρέχεις στους πίνακες του κατασκευαστή για να διαπιστώσεις αν υπάρχει σημαντική διαφορά.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν ανεμιστήρα λες; Τον έξω; Οχι εγώ έριξα νερό, πριν έρθουν γιατι τους ξέρω. Αυτοί δεν κάναν τίποτα.

Ποιόν αεραγωγό λες δεν ξέρω; Ρίξανε καθαριστικό στην ψήκτρα της εσωτερικής μονάδας, δεν καθαρίζεται ο αεραγωγός έτσι;

 

Τα 24.000 btu δεν μετριούνται; 5.8kw output λέει αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να είναι η θερμική απόδωση αν δεν κάνω λάθος. Κάτι απο τα 2 να μετρήσουμε;

 

Επίσης κάτω απο την εσωτερική μονάδα λέει 2.5kw αυτό πρέπει να είναι η κατανάλωση του inverter/κλιματιστικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ποιο απο τα δυο και γιατι?? Προκειται να χρησιμοποιηθει σε κρεβατοκαμαρα 13τμ. για θερμανση κυριως

https://www.skroutz.gr/s/3348779/Toyotomi-TZN-TZG-09V3-ZEN.html

https://www.skroutz.gr/s/3348173/Hitachi-RAS-RAC-E10HAG.html

Link to comment
Share on other sites

Αν το κριτήριο είναι αποκλειστικά η απόδοση/οικονομία και ο παραγόμενος θόρυβος, τότε το Hitachi είναι ανώτερο.

 

Στα υπόλοιπα (αυτοματισμοί/λειτουργίες, ποιότητα παραγόμενου αέρα) το Toyotomi υπερτερεί.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το κριτήριο είναι αποκλειστικά η απόδοση/οικονομία και ο παραγόμενος θόρυβος, τότε το Hitachi είναι ανώτερο.

 

Στα υπόλοιπα (αυτοματισμοί/λειτουργίες, ποιότητα παραγόμενου αέρα) το Toyotomi υπερτερεί.

 

τωρα τι γινεται?το toyotomi λεει ετησια καταναλωση στην θερμανση 1026kwh και το hitachi 358.

ειναι δυνατον?? σιγουρα καποιο χρησημοποιει δικη του μεθοδο μετρησης..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Bεβαίως και είναι δυνατόν. Είναι σωστές και οι δύο τιμές και έχουν μετρηθεί σύμφωνα με την οδηγία ErP/Lot10.

H Ηitachi πάντα δίνει τιμές για το κλίμα το οποίο επικρατεί στην εκάστοτέ χώρα. Στην Ελλάδα έχουμε θερμό κλίμα και κατά συνέπεια η τιμή των 358 kWh είναι αυτή που ισχύει για το μεγαλύτερο μέρος του Ελλαδικού χώρου.

 

H Toyotomi δίνει τιμές μόνο για το μέσο κλίμα (με πόλη αναφοράς το Στρασβούργο).

Το Ηitachi στο μέσο κλίμα καταναλώνει 823 kWh έναντι 1026 του Toyotomi.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

358kw ετήσια κατανάλωση; είναι δυνατόν; Εμένα καίει τόσο σε 15 μέρες!! Σε θερμό κλίμα είμαι, 10οC έχει έξω.
Link to comment
Share on other sites

Tα συγκεκριμένα είναι 2,5 kW, ενώ το δικό σου είναι 7 kW. Επίσης είναι εξαιρετικά πιο αποδοτικά σε σχέση με το δικό σου. Ένα μέτριο 2,5 kW (~9000 BTU/h) σπάνια θα καταναλώσει περισσότερες από 10 kWh την ημέρα. Τα Α+++ όπως τα συγκεκριμένα καταναλώνουν γύρω στις 4-5 kWh την ημέρα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...