Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η απάντηση είναι ότι ακούσαμε 2 διαμερίσματα το κρακ και βγήκαμε έξω και τα είδαμε σπασμένα...οπότε πάνε σε όλη την πολυκατοικία. ευχαριστώ

www.innerwish.gr

www.youtube.com/innerwish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα

 

Έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα με τους γείτονες μου λόγω της μουσικής.Είμαι μουσικός και καμοιά φορά η ένταση ανεβαίνει κάπως(όχι σε εξωφρενικά επίπεδα) και έχουν αρχίσει να γίνονται παρατηρήσεις σε ώρες μη κοινής ησυχίας.Στο διαμέρισμα δεν είμαι ενοικιαστής και δεν υπάρχει πιθανότητα εξώδικου(να με διώξουν κτλ).

Που μπορώ να βρώ τα μέγιστα επιτρεπτά επίπεδα θορύβου σε db?Ξέρει κάποιος τι ισυχεί?

Ο διαχειριστής ισχυρίζεται ότι δεν έχει σημασία τι ώρα είναι,δεν πρέπει να ακόυγεται θόρυβος έξω από την πόρτα του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα με τους γείτονες μου λόγω της μουσικής.Είμαι μουσικός και καμοιά φορά η ένταση ανεβαίνει κάπως(όχι σε εξωφρενικά επίπεδα) και έχουν αρχίσει να γίνονται παρατηρήσεις σε ώρες μη κοινής ησυχίας.Στο διαμέρισμα δεν είμαι ενοικιαστής και δεν υπάρχει πιθανότητα εξώδικου(να με διώξουν κτλ).

Που μπορώ να βρώ τα μέγιστα επιτρεπτά επίπεδα θορύβου σε db?Ξέρει κάποιος τι ισυχεί?

Ο διαχειριστής ισχυρίζεται ότι δεν έχει σημασία τι ώρα είναι,δεν πρέπει να ακόυγεται θόρυβος έξω από την πόρτα του διαμερίσματος.

Βρηκα αυτο .Το δοιαβαζεις και αφου γελασεις,βλεπεις και κατι.http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-16807.html

Θα μπορουσες να παρεις και ενα ηχομετρο .Υπαρχουν φτηνα και καλα,οπως της Radio Shack πχ,για να μετρας την ακουστοτητα που παραγεις,ωστε να ξερεις τι ακριβως γινεται.Αμα ενδιαφερεσαι,να ψαξω να σου βρω καποιο απο το Ιντερνετ,να το παρεις.

Εdit.Εψαξα και το βρηκα.http://www.tnt-audio.com/clinica/spl-meter_e.html

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Νοικιαζω σε μια πολυκατοικια στην οποια οι διαχειριστες δεν θελουν να αναλαβουν την διαχειριση και γιαυτο την εχουν αναθεσει σε καποια εταιρεια.Την αμοιβη της εταιριας ποιος την πληρωνει ο ενοικιαστης ή ο ιδιοκτητης;

Link to comment
Share on other sites

Την πληρωνει ο ενοικιαστεις διοτι στην χρηση του πλεον βγαινουν τα κοινοχρηστα.

Ο ιδιοκτητης θα τα πληρωνει οταν τον αφορουν δαπανες πολυκατοικιας (οπως πχ αλλαγες πλακιδιων κλπ).

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Την πληρωνει ο ενοικιαστεις διοτι στην χρηση του πλεον βγαινουν τα κοινοχρηστα.

Ο ιδιοκτητης θα τα πληρωνει οταν τον αφορουν δαπανες πολυκατοικιας (οπως πχ αλλαγες πλακιδιων κλπ).

 

Εισαι σιγουρος για αυτο ? Νομιζω ειναι υποχρεωση των ιδιοκτητων να κανουν διαχειρηση και αν δεν τα βρισκουν να οριζουν διαχειριστη με δικη τους δαπανη σε αυτο το κομματι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες διαχειρηση εννοεις να βγαζει καποιος τις δαπανες κοινοχρηστων, θερμανσης, να κανονιζει η=για καθαρισμο πολυκατοικιας, λαμπες, πληρωμη ρευματος κοιν.χωρων κλπ. Αν δεμ υπαρχει κατι στο καταστατικο πολυκατοικιας που να οριζει ποιος και τι θα κανει τοτε ναι μπορει με αποφαση του 51% της πολυκατοικιας να οριστει εξωτ.εταιρεια διαχειρησης που θα την πληρωνουν αυτοι που την χρησιμοποιουν. Δηλαδη οι ενοικοι.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση είναι υποχρέωση των συνιδιοκτητών και μόνον αυτών..οι μισθωτές δεν έχουν δικαίωμα ούτε στην διαχείριση, ούτε στην λήψη αποφάσεων..επομένως τα έξοδα αναθέσεως της διαχειρίσεως αποκλειστικώς σε τρίτον επ' αμοιβή, αφορούν τους ιδιοκτήτες...
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση είναι υποχρέωση των συνιδιοκτητών και μόνον αυτών..οι μισθωτές δεν έχουν δικαίωμα ούτε στην διαχείριση, ούτε στην λήψη αποφάσεων..επομένως τα έξοδα αναθέσεως της διαχειρίσεως αποκλειστικώς σε τρίτον επ' αμοιβή, αφορούν τους ιδιοκτήτες...

 

Ok δεκτο. Πες μας που το λεει αυτό!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση είναι υποχρέωση των συνιδιοκτητών και μόνον αυτών..οι μισθωτές δεν έχουν δικαίωμα ούτε στην διαχείριση, ούτε στην λήψη αποφάσεων..επομένως τα έξοδα αναθέσεως της διαχειρίσεως αποκλειστικώς σε τρίτον επ' αμοιβή, αφορούν τους ιδιοκτήτες...

Ετσι ακριβως!!!

 

Αυτο ειπα κι εγω πιο πανω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου οντως μπορει να ειναι ετσι και να εχω αδικο. Μπορειτε να μου το πιστοποιησετε απο καπου;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω και εγω οτι πληρωνει ο ιδιοκτιτης την στιγμη που ο ενοικιαστης δεν εχει το δικαιωμα να αναλαβει την διαχειριση της πολυκατοικιας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...ναπληρωσει ο ιδιοκτητης...αλλα τι να πληρωσει; την εταιρεια που θα βαλει πετρελαιο, την καθαριστηρια; τι;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες διαχειρηση εννοεις να βγαζει καποιος τις δαπανες κοινοχρηστων, θερμανσης, να κανονιζει η=για καθαρισμο πολυκατοικιας, λαμπες, πληρωμη ρευματος κοιν.χωρων κλπ. Αν δεμ υπαρχει κατι στο καταστατικο πολυκατοικιας που να οριζει ποιος και τι θα κανει τοτε ναι μπορει με αποφαση του 51% της πολυκατοικιας να οριστει εξωτ.εταιρεια διαχειρησης που θα την πληρωνουν αυτοι που την χρησιμοποιουν. Δηλαδη οι ενοικοι.

 

Απο τη στιγμη που μεσα εκει διαμενουν και ιδιοκτητες,υποχρεουται ο καθε ενας με τη σειρα,να αναλαμβανει τη διαχειριση,χωρις αμοιβη.Αν λοιπον αυτος,δε θελει,τοτε μπορει να βαλει αλλον στη θεση του,που θα τον πληρωνει ο ιδιος βεβαια.Οπως γινοταν παλια με το Στρατο σε καποιες χωρες.Ενας πλουσιος,εβαζε καποιον αλλο να πολεμησει αντ'αυτου,και τον πληρωνε.

Στο Μαρουσι που ξερω,παλια πλακωνοντουσαν για το ποιος (δεν) θα μπει,και ετσι,ψηφισαν να μπαινει θελει δε θελει, ΜΕ ΚΛΗΡΟ.Ετσι,ησυχασαν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς έχει μπει εξωτερικός διαχειριστής μιας και μετά από εμενα δεν ήθελε να μπει κανεις

Κανεις ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ευθύνες !!!

Και έτσι έχει αναλάβει εξωτερικός

Ο κανονισμός λέει ότι πρέπει να αναλάβει ιδιοκτητης αλλα αφού δεν θέλει κανεις έτσι το έχουμε κάνει

Αυτό το αποφασίζετε στη συνέλευση

Και εγώ να ήμουν διαχειριστής τώρα περιμένετε να κάθομαι να ψάχνω τον καθένα να μου πληρώσει ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sakaflia, εάν διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας, (οιασδήποτε πολυκατοικίας) αναφέρει τα περί διαχειρίσεως...η διαχείριση αποτελεί ευθύνη των συνιδιοκτητών και επί πλέον, κατά τον Αστικό Κώδικα, δεν νομιμοποιείται επί συγκυριότητος να αναλαμβάνει αλλότριες υποθέσεις ένας τρίτος (εν προκειμένω ο μισθωτής), εκτός εάν διορισθεί και αποδεχθεί τον διορισμό...εάν επρόκειτο ο μισθωτής να πληρώνει αμοιβές τρίτου διαχειριστού, τότε να του δοθεί και δικαίωμα ψήφου στις Γενικές Συνελεύσεις...

 

Τέλος, πριν αιτείσαι να πληροφορηθείς επιμόνως ''πού το λέει αυτό'', να τεκμηριώνεις κι εσύ πρώτα τις απόψεις σου, καταδεικνύοντάς μας τις δικές σου πηγές..

Link to comment
Share on other sites

Μα υπαρχει και κατι αλλο.Ο διαχ/στης,διαχειριζεται και καποια ποσά,και γι αυτο,πρεπει να ειναι ιδιοκτητης,για να υπαρχει μια εγγυηση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sakaflia, εάν διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας, (οιασδήποτε πολυκατοικίας) αναφέρει τα περί διαχειρίσεως.....

 

Τέλος, πριν αιτείσαι να πληροφορηθείς επιμόνως ''πού το λέει αυτό'', να τεκμηριώνεις κι εσύ πρώτα τις απόψεις σου, καταδεικνύοντάς μας τις δικές σου πηγές..

 

1ον αυτο ειπα και εγω...να διαβασουν τον κανονισμο.

2ον Εδω μιλαμε για να μας πει ο καθενας την αποψη του και οχι για να διαπληκτιστούμε. Οποτε δεν καταλαβαινω το υφος σου. Δεν υπαρχει πρωτο και δευτερο. Ο καθενας λεει αυτο που νομιζει. αν το τεκμηριωσει ακομα καλυτερα.

 

 

Σε εμάς έχει μπει εξωτερικός διαχειριστής μιας και μετά από εμενα δεν ήθελε να μπει κανεις

Κανεις ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ευθύνες !!!

Και έτσι έχει αναλάβει εξωτερικός

Ο κανονισμός λέει ότι πρέπει να αναλάβει ιδιοκτητης αλλα αφού δεν θέλει κανεις έτσι το έχουμε κάνει

Αυτό το αποφασίζετε στη συνέλευση

Και εγώ να ήμουν διαχειριστής τώρα περιμένετε να κάθομαι να ψάχνω τον καθένα να μου πληρώσει ???

Οπως ειπα αν συμφωνει η συνελευση μπορει να μπει οποισδηποτε.Φυσικα και ειναι καλυτερα ιδιοκτητη. Σκεφτηται ομωςς μια πολυκατοικια 20 διαμερισματων που ειναι ολοι ενοικιαστες...τι γινεται τοτε; θα ερθει ο ιδιοκτητης απο την Δραμα για τα κοινοχρηστα; Οχι. Παει λοιπον σε εταιρεια και ολα καλα.

Μηπως axidous μπορεις να μας πεις ποια ηταν η δουλεια σου ως διαχειριστης. Επαιρνες μισθο για αυτο; και εν τελει την διαχειριση γενικα ποιος την πληρωνει; ολοι; ευχαριστω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν τετράγωνη λογική υπάρχει ιεραρχία στα επιχειρήματα, άρα και πρώτον και δεύτερον και τρίτον...θα παρακαλούσα να με κάνεις κοινωνό του αγαπημένου σου ύφους να το υιοθετήσω κι εγώ..

 

Επί του θέματος : ζητάς τεκμηρίωση ωσάν να έδωσες πρώτος το παράδειγμα της τεκμηρίωσης...και σού απαντώ : υπόχρεως πάντοτε για τις δαπάνες της πολυκατοικίας, είναι ο ιδιοκτήτης και ουδέποτε ο μισθωτής ή ο τρίτος που συνδέεται με οιονδήποτε τρόπο με αυτόν..

 

Εάν είχες διαβάσει παλαιότερες αναρτήσεις, θα γνώριζες ότι σε περίπτωση οφειλής δαπανών κοινοχρήστων, πάντοτε ενάγεται ο ιδιοκτήτης και όχι ο χρήστης του ακινήτου και οι διαχειριστέ,ς εάν χρειασθεί, θα στραφούν δικαστικώς κατά των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων..επομένως κατά την άποψή μου οι αμοιβές διαχειριστού επιβαρύνουν τους συνιδιοκτήτες, διότι αφορά μία λειτουργία και ένα θεσμό που έχει θεσπισθεί αποκλειστικώς και μόνον δι' αυτούς και για κανέναν άλλο..η υλοποίηση και η εύρυθμη λειτουργία, επομένως, αυτού του θεσμού ΔΕΝ είναι υπόθεση του μισθωτή..

 

Στο παράδειγμά σου εάν ένας ιδιοκτήτης ή και όλοι τους απουσιάζουν στην Δράμα, η απάντηση είναι απλή : δικό τους πρόβλημα..να βρουν μία λύση να μού παραδίδονται οι κοινόχρηστες δαπάνες με οποιονδήποτε τρόπο..δεν νομιμοποιούμαι ούτε και με αφορά να τους υποδείξω πώς θα διαχειρισθούν την περιουσία τους, ούτε όμως υποχρεούμαι να αναλάβω δαπάνες που ΔΕΝ με αφορούν...

 

Σκέψου να προσλάβεις επ' αμοιβή διαχειριστή, ο οποίος πολλές φορές διορίζεται και από το Δικαστήριο κατόπιν προσφυγής (μάντεψε ποίων..) και να σού ζητήσει για πλήρη απασχόληση την νόμιμη αμοιβή του και το ΙΚΑ του, ήτοι περίπου 1.200 € μηνιαίως...έχεις την εντύπωση ότι θα κληθούν να καταβάλλουν την αμοιβή αυτή (που αποτελεί προϊόν διαμάχης ,ασυννενοησίας και αβελτηρίας των ιδιοκτητών)...οι..μισθωτές...;

 

Και κάτι ακόμη που δεν το γνωρίζουν πολλοί : ακόμη και τα έξοδα εκδόσεως λογαριασμών από τις εταιρείς κοινοχρήστων, αφορούν δαπάνες των συνιδιοκτητών..είναι άλλο θέμα εάν πρόκειται για αμελητέα δαπάνη και κανείς εκ των μισθωτών δεν αντιδρά..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Ok...με επεισες.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

greece_gus:

 

Τυπικά και νομικά έχεις δίκιο. Οι κοινόχρηστες δαπάνες βαρύνουν τους ιδιοκτήτες.

 

Πρακτικά όμως αυτό δεν γίνεται (και λογικο να μην γίνεται). Όταν φτιάχνεις μισθωτήριο συμβόλαιο, μέσα σε αυτό αναγράφεται ότι οι κοινόχρηστες δαπάνες που αφορούν χρήση του μισθίου τις επιβαρύνεται ο ενοικιαστής. Προσωπικά, όταν σε σπίτι που νοίκιαζα (έχω υπάρξει οπώς έχω πει και ενοικιαστής και ιδιοκτήτης ταυτόχρονα) πάντα έβαζα στους λοιπούς όρους ότι κοινόχρηστες δαπάνες θα πλήρωνα (ως ιδιοκτήτης) αν και μόνο αν αφορούσαν επισκευές της πολυκατοικίας.

 

Όσον αφορά ακόμη και την έκδοση κοινοχρήστων που λες ότι θα έπρεπε να την πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Γιατί; Αφορά δαπάνη για χρήση του μισθίου. Οι περισσότερες δαπάνες άλλωστε στα κοινόχρηστα αφορούν τους ενοικιαστές και όχι τους ιδιοκτήτες. Άρα είναι μια δαπάνη που τους ΑΦΟΡΑ!

 

Παλαιότερα είχα πληρώσει 2 (ΔΥΟ ολογράφως) φορές γλάστρες και λουλούδια ως ιδιοκτήτης. Ο κάθε ενοικιαστής έμεινε 3 χρόνια όπου φυσικά στα 3 αυτά χρόνια οι γλάστες και τα λουλούδια είχαν αντικατασταθεί (εξού και αγοράστηκαν 2 φορές). Γιατί να πληρώσω γλάστρες και λουλούδια που δεν αφορούσαν επισκευές; Χρήση κοινόχρηστων χώρων αφορούσαν. Έτσι από τότε έβαζα τον παραπάνω όρο που ανέφερα (και δεν ξαναπλήρωσα γλάστρες και λουλούδια).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Αυτο ειναι το σωστο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις που απορρέουν από την μισθωτική σύμβαση, ουδεμία σχέση έχουν με τις διαφορές συνιδιοκτησίας κατ' ορόφους..ούτε και ενδιαφέρουν την διαχείριση..εάν ο μισθωτής αποχωρήσει και σού αφήσει χρέη, εσύ θα ευθύνεσαι για την αποπληρωμή τους..

 

Οι δαπάνες για την έκδοση κοινοχρήστων και η αμοιβή του διαχειριστή, δεν αφορούν δαπάνες για χρήση του μισθίου, αλλά δαπάνες για την λειτουργία του θεσμού των συνιδιοκτητών...ο μισθωτής θα μπορούσε να αντιτάξει, ότι να βγάζει μόνος του τους λογαριασμούς ο διαχειριστής...και να μην εκχωρεί επ' αμοιβή την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ για άσκηση διαχειρίσεως...για αυτό και λέμε και ότι όποιος δεν θέλει να αναλάβει διαχειριστής, αςαναθέσει σε τρίτον με ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ δαπάνες...

 

Αναφορικώς με τις γλάστρες και τα λουλούδια των κοινοχρήστων χώρων αφ' ενός ουδεμία σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θέμα της άσκησης διαχείρισης που προβλέπεται από τον συμβολαιογραφικό κανονισμό και καταστατικό της πολυκατοικίας, αφ' ετέρου,δε, όλοι οι όροι που συνομολογείς στο μισθωτήριο ελέγχονται ως προς την νομιμότητά τους...και μιας και το ανέφερες σχετικώς με τις γλάστρες και τα λουλούδια, είναι κατ' εξοχήν δαπάνες ιδιοκτήτου...

 

Μπορεί οι ιδιοκτήτες να ήθελαν και έναν κηπουρό κάθε μήνα με το ΙΚΑ του και τα ρεπό του ή να σουβλίζουν και ένα αρνί...έχεις την εντύπωση ότι επειδή θα επέβαλες μία τέτοια δαπάνη σε ένα μισθωτήριο, σημαίνει πως είναι και νόμιμη..;

 

Ασφαλώς , όμως, όπως έχω επισημάνει πολλές φορές και σε άλλα μηνύματά μου, δεν είναι πάντοτε εύκολος ο επιμερισμός των δαπανών σε ιδιοκτήτες και μισθωτές...εδώ όμως δεν συζητούμε γενικώς περί δαπανών, αλλά περί μίας συγκεκριμένης δαπάνης που είναι αμιγώς υποχρέωση τόσο ως προς την άσκηση όσο και ως προς την εφαρμογή της, των συνιδιοκτητών...για τον λόγο αυτό, σχεδόν πάντοτε προβλέπονται με ισχύ νόμου οι υποχρεώσεις των συνιδιοκτητών (Γενική Συνέλευση, απαρτία, δικαίωμα ψήφου, αυξημενη πλειοψηφία σε συγκεκριμένα θέματα κ.ο.κ.) και μάλιστα υποχρεωτικώς με συμβολαιογραφικό έγγραφο που μεταγράφεται στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο (ή Κτηματολόγιο αναλόγως)..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις που απορρέουν από την μισθωτική σύμβαση, ουδεμία σχέση έχουν με τις διαφορές συνιδιοκτησίας κατ' ορόφους..ούτε και ενδιαφέρουν την διαχείριση..εάν ο μισθωτής αποχωρήσει και σού αφήσει χρέη, εσύ θα ευθύνεσαι για την αποπληρωμή τους..

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα (μας έχει τύχει περίπτωση να φύγει ενοικιαστής με 500 ευρώ απλήρωτα κοινόχρηστα και να τα πληρώσει τελικά ο ιδιοκτήτης. Τα κοινόχρηστα βαρύνουν το διαμέρισμα (και κατ' επέκταση τον ιδιοκτήτη) και αυτός αν θέλει μπορεί να "κυνηγήσει" τον ενοικιαστή, αν φυσικά τον συμφέρει. Δεν ξέρω μόνο αν μπορεί (όπως υπάρχει η δυνατότητα με το ενοίκιο) να εκχωρήσει τα χρωστούμενα στην εφορία οπότε μετά θα τον κυνηγάει η εφορία (θα τα χάσει ο ίδιο βέβαια αλλά θα υπάρξει μια ηθική ικανοποίηση).

 

Οι δαπάνες για την έκδοση κοινοχρήστων και η αμοιβή του διαχειριστή, δεν αφορούν δαπάνες για χρήση του μισθίου, αλλά δαπάνες για την λειτουργία του θεσμού των συνιδιοκτητών...ο μισθωτής θα μπορούσε να αντιτάξει, ότι να βγάζει μόνος του τους λογαριασμούς ο διαχειριστής...και να μην εκχωρεί επ' αμοιβή την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ για άσκηση διαχειρίσεως...για αυτό και λέμε και ότι όποιος δεν θέλει να αναλάβει διαχειριστής, αςαναθέσει σε τρίτον με ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ δαπάνες...

 

Εδώ συμφωνώ μόνο για την αμοιβή του διαχειριστή. Η οποία αμοιβή θα έπρεπε να βαρύνει τον εκάστοτε ιδιοκτήτη που δεν θέλει θα αναλάβει διαχείριση. Διαφωνώ όμως καθέτως για τα έξοδα για την έκδοση κοινοχρήστων (όσο μικρό και να είναι το ποσό). Πρόκειται για κοινόχρηστο έξοδο που αφορά την λειτουργία της πολυκατοικίας και τη χρήση του μισθίου. Ο ενοικιαστής χρησιμοποιεί ασανσερ, κοινόχρηστο ρεύμα, θέρμανη, καθαρισμό κτιρίου κλπ κλπ. Όλα αυτά κάπως πρέπει να επιμεριστούν και δεν είναι δυνατόν ο κάθε ιδιοκτήτης να διαθέτει τις απαιτούμενες γνώσεις για την έκδοση των κοινοχρήστων (στα τυπικά δεν κοιτάμε μόνο τη νομιμότητα αλλά και την σκοπιμότητα). Ο ενοικιαστής δεν είναι άμοιρος των ευθυνών του και δεν μπορεί να πει "κόψτε το λαιμό σας, εμένα πρέπει να μου φέρεται κοινόχρηστα έτοιμα και χωρίς κόστος" όταν αυτά τα κοινόχρηστα αφορούν και τον ίδιο.

 

Με την ίδια λογική θα μπορούσε να πει "κόψτε το λαιμό σας, εγώ θέλω σκάλα και είσοδο καθαρή, δεν πληρώνω καθαρίστρια, καθαρίστε τα εσείς στην τελική" ή να πει "δεν πληρώνω συντήρηση ασανσερ γιατί δεν το χρησιμοποιώ". Φαύλος κύκλος.

 

Αν μου βρεις εσύ Νόμο, εγκύκλιο ή υπουργική απόφαση που να περιγράφει ποιες δαπάνες είναι παράνομο να καταμεριστούν σε ενοικιαστή μέσω ιδ. συμβολαίου μίσθωσης να το δεχθώ. Από εκεί και πέρα, ενήλικα άτομα είμαστε, υπογράφουμε συμβόλαια και δεν βάζεις σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό. Αν δεν θέλει να δεχθεί τους όρους δεν υπογράφει και δεν ενοικιάζει το διαμέρισμα.

 

Αναφορικώς με τις γλάστρες και τα λουλούδια των κοινοχρήστων χώρων αφ' ενός ουδεμία σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θέμα της άσκησης διαχείρισης που προβλέπεται από τον συμβολαιογραφικό κανονισμό και καταστατικό της πολυκατοικίας, αφ' ετέρου,δε, όλοι οι όροι που συνομολογείς στο μισθωτήριο ελέγχονται ως προς την νομιμότητά τους...και μιας και το ανέφερες σχετικώς με τις γλάστρες και τα λουλούδια, είναι κατ' εξοχήν δαπάνες ιδιοκτήτου...

 

Μπορεί οι ιδιοκτήτες να ήθελαν και έναν κηπουρό κάθε μήνα με το ΙΚΑ του και τα ρεπό του ή να σουβλίζουν και ένα αρνί...έχεις την εντύπωση ότι επειδή θα επέβαλες μία τέτοια δαπάνη σε ένα μισθωτήριο, σημαίνει πως είναι και νόμιμη..;

 

Δεν έχουν σχέση με το συγκεκριμένο θέμα αλλά έχουν σχέση γενικά με το thread (ενώ είσαι πολύ καλός νομικός και έχεις βοηθησει κόσμο και έμενα στο παρελθόν με συμβουλές κολλάς σε ασήμαντες λεπτομέριες).

Στο ουσιαστικό μέρος τώρα, τα λουλούδια και οι γλάστρες είναι αναλώσιμο είδος. Γιατί να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης; Διακοσμούν κοινόχρηστους χώρους. Δεν μιλήσα για κηπουρό και αυλή ΑΛΛΑ και γι αυτό το θέμα πάλι δεν θα πλήρωνα ως ιδιοκτήτης όσο καιρό δεν έμενα στο διαμέρισμα. Θα ήταν μέσα στους όρους του συμβολαίου για την ενοικίαση. Και όπως είπα πριν, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αν δεν συμφωνεί κάποιος δεν υπογράφει και δεν ενοικιάζει το διαμέρισμα. By the way, φίλη μου νοικιάζει διαμέρισμα όπου πληρώνει τον κηπουρό κανονικά.

 

Μην ξεχνάμε τέλος πως στο μισθωτήριο συμβόλαιο λέει (εκτός απο ότι τις κοινόχρηστες δαπάνες που αναλαμβάνει ο ενοικιαστής) ότι αποδέχεται και τους όρους του καταστατικού της πολυκατοικίας (το οποίο είναι πάντα στη διαθεσή του να διαβάσει πριν υπογράψει). Αν λοιπόν η συνέλευση αποφασίσει κηπουρό, θα πληρώσει το αντίστοιχο ποσοστό για τον κηπουρό μιας και η αυλή αποτελεί κοινόχρηστο χώρο. Καθαρισμό δεν πληρώνει;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...