Jump to content

Πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία, ακούω πολλούς να μιλούν για τους εναλλακτικούς παρόχους ηλεκτρικού ρεύματος (AEGEAN POWER και ENERGA) και σκεφτόμουν αν θα ήταν συμφέρουσα η "αποχώρηση" από τη ΔΕΗ (δεν αποχωρείς ολοκληρωτικά, σου έρχονται τα πάγια :mad: ) ,αλλά ακόμα και μετά απο συνομιλία μου με εκπρόσωπο εταιρείας, έχω απορίες.

 

Παίρνει κανείς σας ρεύμα από AEGEAN ή ENERGA;

Έχει δει διαφορά στην τσέπη του; :O

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν εναλλακτικοί????πρωτη φορα το ακουω!

 

οντως ουτε εγω το ηξερα... αλλα αμα ερχονται τα παγια ποιο το νοημα... ποσο πιο φτηνα ειναι ? δεν εχουν χρεωσεις αυτες οι 2 εταιρειες σε καποιον "καταλογο" ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ομως το 75% του λογαριασμου ειναι παγια...

Απο οσο ξερω συμφερει μονο για μεγαλες επιχειρησειες και βιομηχανια προς το παρων...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ομως το 75% του λογαριασμου ειναι παγια...

Απο οσο ξερω συμφερει μονο για μεγαλες επιχειρησειες και βιομηχανια προς το παρων...

 

Sent from my Milestone

 

και οι 2 εταιρειες δινουν χαμηλη και μεση ταση... η energa μου γεμιζει πιο πολυ το ματι :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η Aegean Power έχει την δυνατότητα να δώσει και σε ιδιώτες εναλλακτικό ηλεκτρικό ρεύμα , με λιγότερο πάγιο . Πήραν μια φίλη μου τηλέφωνο για αυτό το γράφω.
Link to comment
Share on other sites

Η Aegean Power έχει την δυνατότητα να δώσει και σε ιδιώτες εναλλακτικό ηλεκτρικό ρεύμα , με λιγότερο πάγιο . Πήραν μια φίλη μου τηλέφωνο για αυτό το γράφω.

 

η energa εχει το κλασσικο με 5 ευρω παγιο και καταναλωση ανα κιλοβαττορα αλλα και πακετα πχ 900 κιλοβαττορες το 3μηνο 100 ευρω κτλ... τα χει στο σαιτ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και οι δυο εταιρειες προσπαθουν να πιασουν πρωτα σαν πελατες επιχειρησεις και μετα να στραφουν στην οικιακη χρηση. Απ' οτι ακουω ηδη καποιες εταιρειες δοκιμαζουν!! Μακαρι να μπει στο μυαλο του Ελληνα οτι οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ειναι αυτο που θα μας σωσει.

 

Και γιατι οχι να μην δουμε σιγα σιγα να δημιουργουνται και αλλοι παροχοι ωστε να φτασουμε στην δημιουργια των Virtual Power Plants (VVPs) με χρηση Smart Grid (επιτελους!!). Που φυσικα ολα αυτα παραγουν ενεργεια μεσω ΑΠΕ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και εταιρείες έχουν αλλά και οικιακοί χρήστες.Δεν έχει δοκιμάσει κανείς ;

 

η δευτερη εχει 50.000 καταναλωτες λεει... ουτε ενας στο φορουμ μας? :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

στην aegean μου ειχαν πει οι ιδιοι,οτι συμφερει αν εχεις καταναλωση πανω απο 1000 κιλοβατωρες.
Link to comment
Share on other sites

στην aegean μου ειχαν πει οι ιδιοι,οτι συμφερει αν εχεις καταναλωση πανω απο 1000 κιλοβατωρες.

 

νταξει νομιζω σχεδον ολοι μας εχουμε πανω απο 1000 :p αρχισα να το σκεφτομαι :cool:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο ξερω πολλα χρηματα δεν γλιτωνεις.. αλλα το να επιλεξεις μια αλλη εταιρια δεν ειναι ρισκο αφου αν η ΔΕΗ κατεβασει τις τιμες της θα μπορεσεις να ξαναγυρισεις πισω...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν εχεις φωτοβολταικα με μπαταρια αποθηκευσης δεν σε πιανει διακοπη.. οτιδηποτε αλλο σε πιανει μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή οι εναλλακτικοί πάροχοι που υπάρχουν είναι η aegean power και η energa. έχουν και οι δύο προγράμματα για οικιακούς χρήστες, με μικρές διαφορές η μια από την άλλη. γενικά τα προγράμματα τους είναι χωρισμένα σε πακέτα ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο κάθε ένας (όπως περίπου και με τα συμβόλαια της κινητής τηλεφωνίας). έχει κάποια διαφορά τις χρεώσεις από τη δεη, ίσως όχι τόσο σημαντική αλλά ότι γλιτώνει κανείς καλό είναι. για να είναι σίγουρος κάποιος οτι θα επιλέξει το κατάλληλο πακέτο, καλό θα είναι να τσεκάρει τους λογαριασμούς ενός χρόνου (και να μη τους έχει μπορεί να βρει αντίγραφα από τη δεη), να δει τις κιλοβατόρες που καίει κατά μέσο όρο και το ποσό που πληρώνει για την κατανάλωση του ρεύματος και να δει τα προγράμματα που αντιστοιχούν στις κιλοβατόρες του, πώς κυμαίνονται οικονομικά. πάγια κλπ πληρώνονται κανονικά στη δεη, για βλάβες, διακοπές υπεύθυνη είναι η δεη. αλλάζοντας πάροχο σας επιστρέφετε το ποσό της εγγύησης που είχατε δώσει στη δεη αλλά σας κρατάνε ένα ποσό από την άλλη εταιρεία (ρωτήστε πόσο είναι γιατί σπάνια το αναφέρουν), το οποίο φυσικά σε αποχώρηση σας σας επιστρέφετε. η μια από τις δύο εταιρείες, δε ξέρω αν το κάνει και η άλλη, δίνει τη δυνατότητα αν μπείτε σε κάποιο πακέτο και για τον οποιοδήποτε λόγο γνωρίζετε οτι τους επόμενους μήνες θα έχετε μικρότερη ή μεγαλύτερη κατανάλωση, να αλλάξετε πακέτο χωρίς κάποια επιβάρυνση. η συμβουλή μου είναι να μην εμπιστευτείτε κάποια από τις εταιρείες που έχουν αναλάβει την προώθηση των προγραμμάτων γιατί για να κάνουν συνδέσεις, λενε αρκετά πράγματα που δεν ισχύουν. απευθυνθείτε απευθείας στην εταιρεία που σας ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω θα προτεινα να περιμένει κανείς να ξεκαθαρίσει το τοπίο απελευθέρωσης της ενέργειας με την νομοθεσία ,και να μάθουμε και ποιοί είναι πίσω πραγματικά από αυτές τις ιδιωτικές εταιρίες όπως παρουσιάζονται.Επίσης τότε θα βγούν και άλλοι παίκτες στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα πάλι με ενδιαφέρει πολύ γιατί το σκέφτομαι μια που πηγαίνω σε νέο διαμέρισμα.

Αν έχει κανείς εμπειρία από τους 2 εναλλακτικούς, ας την μοιραστεί μαζί μας.

Έριξα μια ματιά στις σελίδες τους, αλλά υποψιάζομαι ότι το παιχνίδι είναι σε κρυφές χρεώσεις που δεν πολυαναφέρονται.Αλλιώς μοιάζουν πολύ οι προτάσεις τους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

για οικιακη χρηση ακομα δεν εχει μεγαλη διαφορα.

για επαγγελματικη χρηση η εκπτωση της energas ειναι 15%.

αλλα και παλι συμφερει για μεγαλες εποιχειρησεις π.χ φουρνους φαστφουνταδικα και τετοια.

το καλο ειναι οτι παιρνεις την εγγυηση που εχεις δωσει στην δεη.

φανταστειτε ενας φουρνος δινει εγγυηση περιπου στα 3000 ευρο οποτε και 15% εκπτωση και η 3αρα πισω μια χαρα ειναι.

τωρα για μικρες γλιτωνεις κατι ψιλα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Tυχαίνει και δουλεύω σε ένα λογιστικό γραφείο αυτόν τον καιρό και καταχωρώ και τιμολόγια.. Βλέπω ότι πολλές εταιρίες έχουν energa.. Παρα πολλες θα έλεγα... Aegean δεν έχω δει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

για να δειτε τι συμφερει παιρνετε τους λογαρισμους της ΔΕΗ του τελευταιου χρονου βλεπετε ποσες κιλοβατορες καιτε αναλογα την εποχη και μετα συκγρινετε. εγω που καιω περιπου 1200-1500 κιλοβατορες το τετραμηνο ΔΕΝ με συμφερουν οι εναλλακτικοι γιατι στο κοινωνικο τιμολογιο που ανηκω ειναι φθηνοτερα. Γι'αυτο θελει ΠΑΡΑ πολυ προσοχη!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο εταιρίες προτιμούν να δουλεύουν ανεπίσημα με ορισμένες περιοχές και προτιμούν ορισμένους πελάτες .

Η ιστορία ίδια, όπως άρχισε με τους εναλλακτικούς παρόχους σταθερής τηλεφωνίας :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη και μενα με ενδιεφερε εκατσα και ρωτησα και εμαθα οτι η Energa εχει δεχτει παρα πολλες μηνυσεις (και πολλα παραπονα στην γραμμη καταναλωτων) γιατι χρεωνει ο,τι θέλει! Εκκρεμει και ενα προστιμο 40.000 ευρω απο καταγγελιες μαζικες κλπ.!

Ακουγοντας αυτα λοιπον λεω "ΔΕΗ και παλι ΔΕΗ"....τουλαχιστον για ενα διαστημα μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο!

Για την αλλη εταιρια δεν εχω ακουσει κατι κακο... οποιος γνωριζει παντως κατι ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πληροφορίες για τους εναλλακτικούς παρόχους.

  • Αρχικά η εγγύηση / προκαταβολή που εχετε δώσει στην ΔΕΗ επιστρέφεται από τη ΔΕΗ με συμψηφισμό στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ που αναφέρεται ως τελικός.
  • Επίσης σε περίπτωση βλάβης ή διακοπής θα καλέσετε τις βλάβες της ΔΕΗ, η οποία είναι υπεύθυνη για την συντήρηση και λειτουργία του δικτύου και παραμένει ο διαχειριστής του δικτύου διανομής με ότι αυτό συνεπάγεται....
  • Τέλος θα λαμβάνετε κανονικά το λογαρισμό της ΔΕΗ (χωρίς κόστος ρευματος) που θα περιλαμβάνει όμως μόνο χρεώσεις προς τρίτους (ΕΡΤ, ΤΑΠ κλπ).

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...