Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια γνωριζετε που μπορω να αλλαξω το γυρω γυρω στο κινητο και που γιατι επεσε και μου χαλασε την μερα ????? Σος

 

H απο που μπορω να προμηθευτω το αυθεντικο bezel για το κινητο επειδη βρισκω μονο κατι απομιμησεις......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι κολλημένο πάνω στο κεντρικό μεταλλικό σασί της συσκευής.

Κανονικά για να αλλάξει πρέπει να τα βγάλεις ΟΛΑ και να μείνει μόνο το σίδερο με αυτο στο πλάι. Μετά βάζεις το νέο σασί (ολόκληρο).

Αλλιώς (με ξεκολλημα) δεν ξέρω αν θα γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κολλημένο πάνω στο κεντρικό μεταλλικό σασί της συσκευής.

Κανονικά για να αλλάξει πρέπει να τα βγάλεις ΟΛΑ και να μείνει μόνο το σίδερο με αυτο στο πλάι. Μετά βάζεις το νέο σασί (ολόκληρο).

Αλλιώς (με ξεκολλημα) δεν ξέρω αν θα γίνει σωστά.

Bρηκα το σασι που λες εναντι 10 ευρω η μεγιστη τιμη απο ebay το θεμα ειναι πως μιλησα με τους sellers και μου παν ειναι ιδιο και το χρωμα και τα λοιπα αλλα το υλικο δεν ειναι ....... Ξερω οτι πρεπει να βγουν ολα και μαλλον δεν θα το κανω μονος μου θα το δωσω σε καποιον που ασχολειται αλλα θελω να βρω το γνησιο ανταλλακτικο και δεν το βρισκω πουθενα ................

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το Middle chasis εδώ και 1 μήνα και ακόμα δεν έχω βρει τρόπο ώστε να το περάσω... φαίνεται να είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βγεί η οθόνη χωρίς να την διαλύσεις
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το Middle chasis εδώ και 1 μήνα και ακόμα δεν έχω βρει τρόπο ώστε να το περάσω... φαίνεται να είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βγεί η οθόνη χωρίς να την διαλύσεις

To πηγες σε καποιον που ασχολειται η σκεφτεσαι να το κανεις μονος????

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις κανεναν τεχνικο με ειδίκευση στα σαμσουνγκ για να αλλαξω το bezel ???ρωτησα καποιους δεν το αναλαμβάνουν.
Link to comment
Share on other sites

σε καπιο καταστημα γνωστου μου ειπαν οτι υπαρχει μεταχειρισμενο απο ιδιωτη ενα S3 LTE με 2GB μνημη το 4G .

το εχει αγορασει απο Αμερικη και δεν εχει εγγυηση , αλλα ειναι ενος μηνος , αριστο , του κουτιου !!

 

Το θεμα το οποιο το σκεφτομαι ειναι οτι μου ειπε τα εξης:

oτι το κινητο ειναι 4G και οχι 3G , οτι εχει ΜΟΝΟ 4G το οποιο ειναι μονιμος ανοιχτο και δηλαδη δεν υπαρχει στο menu η επιλογη για να αλλαξει το δυκτιο , δηλαδη να το βαλεις 3G η απλο GSM.

Και ενας αλλος λογος αυτου ειναι οτι εχει κεραια μονο για 4G και οχι για 3G !!

Το κινητο φυσικα δουλευει μια χαρα στο δυκτιο , αλλωστε και αυτος που το εχει εδω Ελλαδα ειναι και εχει συνδεση vodafone.

 

Σαν κουφα μου φενονται αυτα που μου ειπε ! μπορει να ισχύουν η πατατες μου ελεγε ?? δηλαδη να εχει μονο 4G ? και να ειναι μονιμος ανοιχτο ??

 

δηλαδη δεν υπαρχει κουμπι να απενεργοποιησω τα δεδομενα , γιατι με την λογικη αυτη αν ειναι μονιμος ανοιχτο θα χρεωθω megabyte απο τον παροχο μου αν το κινητο κανει κανα update η αφησω καμια σελιδα ανοιχτη ανανεώσιμη στο browser η αλλο !!!

 

τι λετε ?

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην προσεξε το κινητο να ειναι το μοντελο GT i9305 και οχι καποιο αλλο. Γιατι αν ειναι απο Αμερικη υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο μοντελο που βγηκε μονο για εκει κ εχει διπυρηνο επεξεργαστη αλλα ειναι για δικτυα LTE. Σιγουρεψε πρωτα αυτο λοιπον, τον κωδικο του μοντελου!

 

Απο 'κει και περα ουτε λογος για το αν μπορεις να απενεργοποιησεις το 4G σημα. Φυσικα και υπαρχει αυτη η παραμετροποιηση, οποτε σιγουρεψου οτι δε ζηταει πολλα, ειναι σε καλη κατασταση και ειναι το μοντελο GT i9305. Καλη αγορα ευχομαι.

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν δω πισω στην ετικετα κατω απο την μπαταρια i9305 ειμαι ΟΚ ??? 100% ????

 

Στο ιντερνετ τωρα βλεπω οτι εχει το i9305 LTE και 3G , τωρα δεν μπορω να καταλαβω με πια λογικη μου ειπε αυτος οτι εχει μονο 4G ????:confused:

φενεται και δω : http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5001&idPhone2=4238

 

το μονο που το lte εχει 2GB Ram εναντι 1GB Ram του απλου , και δεν εχει και ραδιωφονο .

 

Καποιος φιλος να εχει το LTE ι9305 να μας πει αν οντος στο μενου μπορει να βαλει MONO 3G η και MONO 2G GSM ?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος να εχει το LTE ι9305 να μας πει αν οντος στο μενου μπορει να βαλει MONO 3G η και MONO 2G GSM ?

 

Μπορείς να επιλέξεις:

1. Μόνο 2g

2. Μόνο 3g

3. 2g & 3g μαζί συνδυαστικά

και

4. 2g & 3g & LTE μαζί συνδυαστικά

 

Εγώ έχω το s3 lte

Link to comment
Share on other sites

αρα μουφα μου ειπε , λεω και γω δεν μπορει να μην υπαρχει στο μενου επιλογη .

 

αρα μπορει να παιζει να μην ειναι γνησιο , αλλα δεν τον κοβω να θελει να πλασαρει καναν κλώνο , και δεν νωμιζω οτι η samsung μπορει να βγαλει για Αμερικη το μοντελο φτιαγμενο ετσι με μονο 4G , απο την στιγμη που ειναι το i9305 λογικα ενα μοντελο ειναι κοινος !!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεχτικα τι σου ειπα. Και εγω αν δεις στην υπογραφη μου το 9305 εχω. Και την πατησα αγοραζοντας galaxy s3 4G με 2GB ram απο Καναδα που ειχε διπυρηνο αντι για τετραπυρηνο επεξεργαστη. Ο κωδικος μοντελο του ηταν i747. Και νομιζω υπαρχει ακομη ενα 2πυρηνο αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο μοντελου.

Οσο για τα δικτυα ναι μπορεις να διαλεξεις να εχεις mobile data απο οποιο θελεις εσυ. Ειτε 2g ειτε 3g ειτε 4g!

Currently : Galaxy S3 I9305-GT rXTREME.v13.0 Past : Motorola Droid3/Steel Droid 5.0 (4" we love you) Nokia N97/Phorepoc CFW ( crazy HDD back-up ) Sony Ericsson K800i CFW(miss you)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον θα προβω στην αγορα του εχω να σας κανω καποιες ερωτησεις μιας και ειστε ηδη κατοχοι αυτου του κινητου.

 

01. Παιδια επειδη μαλλον τελος ευδομαδας εντελει πουλαω το s2 και θα σκεφτομαι να αγορασω αυτο μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να καταλαβω απο καπου αν ειναι νεας παρτιδας ή απο τις πρωτες που ειχαν το θεμα "sleep of dearth"?

 

02. Θα μου προτεινετε να αγορασω αυτο το μοντελο ή το απλο και αν αυτο εχετε να μου προτεινετε καποιο καταστημα φυσικα ή online που να το αγορασω και να ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΗ Η SAMSUNG HELLAS?

Π.χ. απο το μαγαζι kaziershop θα εχω καλυψη απο την ελληνικη αντιπροσωπεια της samsung?

 

03. Επισης απ' οτι διαβαζω το εν λογο κινητο θα παρει κατευθειαν την 4.4 χωρις να παρει την 4.2.2 ισχυει κατι τετοιο?

 

04. Εχει ξεκλειδωτο bootloader ή πρεπει να το ξεκλειδωσεις πρωτα πριν του περασεις καποια custom rom ή το κανεις ρουτ?

 

05. Πως γινεται ενω το απλο εχει ραδιοφωνο το 4g να ΜΗΝ εχει ραδιοφωνο?

 

06. Ξερει κανεις που μπορω να βρω ΦΤΗΝΗ θηκη flip-flop που να κουμπωνει πανω στο κινητο ειτε χωρις να βγαζω το πισω καλυμα του κινητου ή αν το βγαζω η νεα θηκη να εχει υποστηριξη nfc. Μπορω να αγορασω και μεσω ebay.

 

Ολα καλα και χρυσα ρε παιδια σε αυτο το κινητο αλλα γιατι κρατησαν την ιδια καρτα γραφικων που εχουν και παλιοτερα μοντελα της εταιριας?

Εννοω την mali400 και δεν του εβαλαν καμια καλυτερη καρτα γραφικων??????

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Από χτες ο γαλαξίας μου τρέχει τη ripper Rom v18.5 και πετάει συν οτι η μπαταρία μετά από πολύ έντονη χρηση κράτησε παρά πολύ αυτά
Link to comment
Share on other sites

Από χτες ο γαλαξίας μου τρέχει τη ripper Rom v18.5 και πετάει συν οτι η μπαταρία μετά από πολύ έντονη χρηση κράτησε παρά πολύ αυτά

 

Οντως η ripper ειναι κορυφη στην μπαταρια. Εγω την εχω με boeflia kernel.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να μου προτεινετε καποιο καταστημα online ή μη κοντα στην αθηνα που να μπορω να βρω να αγορασω αυτο το κινητο γιατι σε καταστηματα οπως πλαισιο, mediamarkt κ.τ.λ. δεν εχω βρει κατι.

 

Ψαχνω το εν λογο κινητο σε μαυρο χρωμα και εννοειτε απο εκει που θα το παρω να το καλυπτει ανετα η ΕΛΛΗΝΙΚΗ SAMSUNG και οχι να πρεπει να το στειλω πισω στο μαγαζι ή σε καποια αλλη χωρα.

 

Επισης οσοι το εχουν αγορασει απο ελλαδα και ειναι unbranded τι κωδικο τριων γραμματων εχει?

Π.χ. το samsung galaxy s2 που ειχα ειχε "eur" αυτο τι εχει γιατι δεν βλεπει κωδικο "eur"

Μηπως εχει "EVR" γιατι απ' οτι βλεπω εδω το εν λογο κωδικο περιοχης σημαινει everything everywhere(uk)

 

Απο την samsung hellas που μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπανε οτι το 4g δεν ερχεται επισημα στην ελλαδα και οποιο καταστημα το πουλαει το εχει φερει απο αλλη χωρα αλλα το καλυπτει η samsung hellas αρκει να εχει καρτα πανευρωπαικης εγγυησης.

Ισχυει αυτο ρε παιδια? Οτι δηλαδη το 4g(lte) κινητο ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... σου έδωσε η Samsung Hellas επίσημη απάντηση για το LTE αλλά εσύ ρωτάς εμάς!:confused:

Άντε και σου λέμε ότι έρχεται επίσημα θα ζητήσεις από εμάς μετά εξηγήσεις αν γίνει κάτι και σου πει η Samsung ότι δεν έρχεται επίσημα (αυτό που σου έχει πει δηλαδή);

 

Μου φαίνεται ότι ρωτάς απλά για να ρωτάς. Δεν βρίσκω κάποια άλλη λογική εξήγηση μετά από αυτήν την ερώτηση που έκανες!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ΔΕΝ διαβασες το ποστ μου ή δεν το καταλαβες.

Γιατι αν το διαβαζες θα εβλεπες και αυτο το σημειο "αλλα το καλυπτει η samsung hellas αρκει να εχει καρτα πανευρωπαικης εγγυησης."

 

Οποτε μετα απο ολα αυτα απλα ρωτησα αν μπορει καποιος να μου πει καποια μαγαζια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ που πουλανε το εν λογο κινητο.

 

Ειναι δηλαδη τοσο δυσκολο ή απαγορευεται απο τους κανονες του φορουμ να προτεινουμε μαγαζια που πουλανε κινητα????

 

Δεν νομιζω να ισχυει κατι απο τα δυο επομενως ειναι πιστευω απολυτως λογικο να θελω να μαθω μαγαζια που μπορω να αγορασω το εν λογο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την samsung hellas που μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπανε οτι το 4g δεν ερχεται επισημα στην ελλαδα και οποιο καταστημα το πουλαει το εχει φερει απο αλλη χωρα αλλα το καλυπτει η samsung hellas αρκει να εχει καρτα πανευρωπαικης εγγυησης.

Ισχυει αυτο ρε παιδια? Οτι δηλαδη το 4g(lte) κινητο ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ????

 

Σε αυτό αναφέρθηκα και ελπίζω αυτά που σημείωσα με έντονα γράμματα να επεξηγούν και αυτά που έγραψα.

 

Επίσης δεν βλέπω κάπου στο μήνυμά μου να μην επιτρέπω να σου προτείνουν μαγαζιά!

Μάλλον εσύ ερμηνεύεις τα πράγματα όπως θες...

 

Το θέμα λήγει εδώ και συνεχίζουμε κανονικά!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον αφου δεν απαγορευεται τοτε περιμενως οποιος εχει αγορασει το εν λογο κινητο απο ΕΛΛΑΔΑ να μου προτεινει καποιο μαγαζι ωστε να προβω κι εγω στην αγορα του κινητου που θα εχει μεσα και την καρτα πανευρωπαικης εγγυησης(Επι την ευκαιρια πως καταλαβαινουμε αν ειναι εγκυρη μια τετοια καρτα που εχει μεσα ενα κινητο ή αν οχι?)

 

Αν γινεται και σε καλη τιμη τοτε οτι καλυτερο.

 

Το εχει αγορασει κανεις απο αυτο το on-line μαγαζι?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εδω και ΔΥΟ ημερες προσπαθω να φτιαξω το αγαπημενο μου κινητο gt-i9300... ελα ομως που ο Διαολος εχει πολλα ποδαρια, και κατι εγινε με λαθος ρουτ, δε ξερω δε μπορω να καταλαβω και μου ειχε αλλαξει το ιμει σε 0049... (κατι τετοιο) και δεν μου επιανε σημα...Εψαχνα απο δω απο εκει, εκανα αλλη μια μ@λ@κία, τωρα δε με μπαινει καθολου μεσα στο UI του κινητου..το κανα φορματ μεσω kies, μεσω odin, παντα κολλαει εκει στο λογοτυπο της samsung το κινουμενο...μπαινω μεσα σε recovery mode, και μου βγαζει κατω δυο σφαλματα που και τα δυο με λενε E: failed to mount /efs (invalid argument) . οπως διαβασα σε κατι φορουμ (εγγλεζικα βεβαια), καποια αρχεια πρεπει να χαθηκαν μεσα απτον φακελο efs. πως θα το διορθωσουμε αυτο ; πως μπορω καν να μπω στο ροοτ της συσκευης και να κανω ρεστορ τα efs αρχεια αφου δεν μ'ανοιγει καν...?Σας παρακαλω βοηθηστε με
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...