Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφόσον είσαι root δικίμασε να βρεις το facebook μέσω συγκεκριμένων εφαρμογών όπως το Titanium Backup ★ root ή το System app remover (ROOT) ή το Link2SD και να το διαγράψεις από εκεί.

ευχαριστω, θα προσπαθησω ετσι και θα ενημερωσω......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οδηγός για official vibe 1.5 ή vibe 2.0 STABLE με root + gapps :

Αρχεία που χρειαζόμαστε :

1)http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/09/S820_S141_130813.rar (official κινέζικη ROM)

2)http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-vibeui-2-0/ (official vibe 2.0)

3)http://adf.ly/oGH3B (MT65XX Preloader Vcom Driver)

4)http://adf.ly/q7ush (vibeUI Cleaner)

5)http://adf.ly/q7uzK (kinguser)

6)http://adf.ly/pqX9q (TWRP Recovery)

7)https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358551002 (gapps 5_31_minimal_4.4.2)

8)http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/08/New_preloader.zip (new_preloader)

 

1)Καταρχίν πρέπει να περάσουμε τους drivers του κινητού στο pc.Ανοίγουμε στο pc το device manager.Με κλειστό το κινητό κ χωρίς μπαταρία το συνδέουμε στο pc.Θα δούμε στο device manager νομίζω στο other οτι θα εμφανιστεί MT65XX Preloader για λίγο κ μετά θα εξαφανίζεται.Όταν εμφανιστεί πρέπει να κάνουμε πάνω του δεξί κλικ-update driver κ από εκεί να περάσουμε αυτούς που κατεβάσαμε (MT65XX Preloader Vcom Driver ).Όταν περαστούν οι drivers αποσυνδέουμε το τηλ.

2)Ξεζιπάρουμε την ROM S_141 . Ξεζιπάρουμε κ το target_bin που είναι μέσα εκεί.

3)Tα αρχεία που θα ξεζιπάρουμε από το target_bin είναι τα αρχεία που θα χρειαστούμε για να φλασάρουμε την κινέζικη official.Στα αρχεία της rom πρέπει να αντικαταστήσουμε το preloader που είναι μεσα με αυτό που κατεβάσαμε (το new_preloader). Σβήνουμε από τα αρχεία της ROM το preloader που είναι σε αρχείο bin κ στην θέση του βάζουμε μέσα στον φάκελο το καινούριο preloader(bin αρχείο).Σβήνουμε κ το αρχείο checksum.ini

4)Τα αρχεία τώρα είναι έτοιμα για να τα φλασάρουμε με το flashtool.Μέσα στην ROM S_141 που ξεζιπάραμε υπάρχει αν δεν κάνω λάθος το flashtool.Ανοίγουμε το πρόγραμμα (ξεζιπάρουμε αν χρειάζεται)με δεξί κλικ κ εκτέλεση ως διαχειριστής.Επιλέγουμε scatter loading κ φορτώνουμε το αρχείο scatter που βρίσκεται στον φάκελο target_bin της ROM.Τα αρχεία που φορτώνει από κάτω πρέπει να είναι όλα επιλεγμένα.Σιγουρευόμαστε στο πρώτο που λέει preloader οτι έχει φορτωθεί ο new preloader που κατεβάσαμε.Πηγαίνουμε από το menu options-USB-Battery-Without Battery και options-USB-Speed-Do not swich speed.Πάνω δεξιά στο πρόγραμμα δίπλα στο STOP είναι ένα κουτάκι που λέει DA DL with checksum.Πρέπει να είναι επιλεγμένο κ αυτό.

5)Πατάμε στο πρόγραμμα flashtool το κουμπί firmware upgrade.Όταν το πατήσουμε συνδέουμε το κινητό στο pc.θα τρέχουν κάτι μπάρες στο κάτω μέρος στο πρόγραμμα.Αν βρει το κινητό θα ξεκινήσει κάποια στιγμή μια κίτρινη μπάρα να φορτώνει.Αν δεν το βρει δεν θα κάνει τίποτα.Σε αυτή την περίπτωση βγάζουμε το καλώδιο από το τηλ κ το ξανασυνδέουμε πάλι να δούμε μήπως ξεκινήσει καμιά μπάρα.Αν ξεκινήσουν οι μπάρες δεν βγάζουμε το καλώδιο μέχρι να τελειώσει η διαδικασία.Όταν τελειώσει θα βγάλει ένα Πράσινο κύκλο.Κλείνουμε το πρόγραμμα,ξεσυνδέουμε το κινητό κ ανοίγουμε το flashtool πάλι.Επιλέγουμε scatter loading κ φορτώνουμε το αρχείο scatter από το TWRP v2.6.30 CN που έχουμε κατεβάσει.Στα αρχεία που θα φορτώσει πρέπει να είναι επιλεγμένο μόνο το recovery.Από το menu-options πάλι επιλέγουμε όπως πριν.Κ πάνω δεξιά στο πρόγραμμα επιλέγουμε το DA DL with checksum . Εδώ πατάμε το κουμπί Download (είναι δίπλα στο firmware upgrade) κ στο μύνημα που θα βγάλει πατάμε YES κ συνδέουμε το τηλ στο pc.Θα φορτώσει πάλι η κίτρινη μπάρα κ όταν τελειώσει η διαδικασία θα βγάλει πράσιονο κύκλο.Κλείνουμε το flashtool,ξεσυνδέουμε το κινητό,βάζουμε μπαταρία κτλ κ το ανοίγουμε.

Όταν ανοίξει το τηλ θα έχουμε μέσα την official κινέζικη.Τώρα θα βάλουμε την official vibe

6)Βάζουμε στην sd card τα αρχεία : την ROM (official vibe , zip αρχείο όπως είναιι, δεν το ξεσυμπιέζουμε), το αρχείο vibeUI Cleaner, το kinguser 3.3.6 και τα gapps .

7)Κλείνουμε το τηλ.Πατάμε ταυτόχρονα το power,το volume+ και το volume - . Θα μας βγάλει στο TWRP recovery . Πατάμε wipe-factory reset, μετά advance wipe κ επιλεγουμε dalvik cache,cache και data.Σέρνουμε την μπάρα από κάτω να ξεκινήσει.Όταν τελειώσει πάμε πίσω κ επιλέγουμε Install. Βρίσκουμε το αρχείο της ROM που έχουμε στην sd κ το επιλέγουμε.Δεν σέρνουμε την μπάρα να ξεκικινήσει.Πατάμε add more zips κ επιλέγουμε το αρχείο vibeUI cleaner .Έχει σημασία να τα επιλέξουμε με την σειρά.Τώρα σέρνουμε την μπάρα κ περιμένουμε να περάσει την ROM.Όταν τελειώσει πατάμε reboot system κ στο επόμενο παράθυρο επιλέγουμε Do not Install.Περιμένουμε να ανοίξει το κινητό.Όταν ανοίξει επιλέγουμε Αγγλικά για γλώσσα κ προχωράμε μέχρι να μας βγάλει στην πρώτη οθόνη

8)Κλείνουμε παλι το τηλ κ τώρα θα περάσουμε το playstore.Μπαίνουμε πάλι στο recovery με το power ,volume+,volume- . πατάμε Install κ επιλέγουμε τα gapps που έχουμε βάλει στην sd card.Δεν σέρνουμε την μπάρα.Επιλέγουμε add more zips κ επιλέγουμε κ το Kinguser.Τώρα σέρνουμε την μπάρα κ ξεκινάει η διαδικασία.Όταν τελείωσει το κινητό θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση.Ανοίγει,βάζουμε wifi, λογαριασμό google κτλ κ είμαστε έτοιμοι.Με root κ με playstore.

 

Υ.Γ Η διαδικασία είναι για τα κινητά που είναι από τον Απρίλιο του 2014 κ μετά.Για τα κινητά που είναι πριν τον Απρίλιο του 2014 κάνουμε την ίδια διαδικασία απλά παραβλέπουμε το βήμα 3

 

Παρακαλώ να μπει στο πρώτο post

Edited by ntinos_g7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγόρασα προχθές ένα S820 με 4.4.2 χωρίς Ελληνικό μενού,αγορασμένο στην Κίνα από Ναυτικό.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια Rom με Ελληνικά?

Διάβασα στο google και για custom rom με Lollipop!

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,καθότι παντελώς άσχετος με φλασαρίσματα...

Ιδιαίτερα αν μπορεί κάποιος να το φλασάρει για μένα(επί πληρωμή πάντα,ή επί καφέ,επί μπύρας,κλπ!):D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα..Είχα παραγγείλει το κινητο απο minideal στις 19/1 και εφτασε σε μενα στ 4/2...Εμφανισιακά μ αρεσει πολύ..και η καμερα του ειναι πολυ καλή. Διαβασα οοοολα τα σχολια σας..τα μισα δν τα καταλαβα γτ ειμαι άσχετη απο αυτά...βρήκα καποια προβληματακια στ κινητο κ προσπαθησα να τα λυσω μονη μου...καποια τα καταφερα..οχι ολα..γι αυτο θελω τα φωτα σας...

Εχω την εκδοση android 4.2.2

Εκδοση βασικου φασματος s820.V51,2013/08/28 15:08

Αριθμος εκδοσης Viberom_v1.0_1340_3_ST_s820

 

Οσον αφορα το θεμα του +30 στις επαφες τις εχω περασμενες 2φορες γιατι το contact manager ειναι 3.8.745. Και δν μου βγαζει την επιλογη για τα 7digits.. μπορω να κάνω κάτι διαφορετικό;

Επίσης να πω οτι ήρθε το κινητο rootarismeno, με gapps.. εχει απο μονο του το facebook,δεν διαγραφεται με system app uninstall...επισης οταν μπαίνω απο wifi ολα ειναι οκ..οταν ανοιγω MB μου βγαζει οτι δεν ειμαι συνδεδεμενη ενω έχω καλο σημα και οι αλλες εφαρμογες(π.χviber) λειτουργούν κανονικά. Γιατι γίνεται αυτό; τέλος τι gps δν πιάνει στιγμα..εχει agps και epo..ουτε απο fb κοντινες τοποθεσιες δεν εντοπίζει..τι πρέπει να κάνω...;; και κατι ακόμη...λιγο πιο αναλυτικα αυτο για την διορθωση της γραμματιοσειρας στις ειδοποιησεις...ευχαριστώ....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα..Είχα παραγγείλει το κινητο απο minideal στις 19/1 και εφτασε σε μενα στ 4/2...Εμφανισιακά μ αρεσει πολύ..και η καμερα του ειναι πολυ καλή. Διαβασα οοοολα τα σχολια σας..τα μισα δν τα καταλαβα γτ ειμαι άσχετη απο αυτά...βρήκα καποια προβληματακια στ κινητο κ προσπαθησα να τα λυσω μονη μου...καποια τα καταφερα..οχι ολα..γι αυτο θελω τα φωτα σας...

Εχω την εκδοση android 4.2.2

Εκδοση βασικου φασματος s820.V51,2013/08/28 15:08

Αριθμος εκδοσης Viberom_v1.0_1340_3_ST_s820

 

Οσον αφορα το θεμα του +30 στις επαφες τις εχω περασμενες 2φορες γιατι το contact manager ειναι 3.8.745. Και δν μου βγαζει την επιλογη για τα 7digits.. μπορω να κάνω κάτι διαφορετικό;

Επίσης να πω οτι ήρθε το κινητο rootarismeno, με gapps.. εχει απο μονο του το facebook,δεν διαγραφεται με system app uninstall...επισης οταν μπαίνω απο wifi ολα ειναι οκ..οταν ανοιγω MB μου βγαζει οτι δεν ειμαι συνδεδεμενη ενω έχω καλο σημα και οι αλλες εφαρμογες(π.χviber) λειτουργούν κανονικά. Γιατι γίνεται αυτό; τέλος τι gps δν πιάνει στιγμα..εχει agps και epo..ουτε απο fb κοντινες τοποθεσιες δεν εντοπίζει..τι πρέπει να κάνω...;; και κατι ακόμη...λιγο πιο αναλυτικα αυτο για την διορθωση της γραμματιοσειρας στις ειδοποιησεις...ευχαριστώ....:)

 

Γνώμη μου.Ακολούθησε τον οδηγό στο πρώτο post κ βάλε την τελευταία vibe rom.Όλα αυτά που ζητάς θα λυθούν.Αν κολλήσεις κάπου στείλε μύνημα

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Ντίνος. Απλά να σημειώσω ότι θα έχεις μόνο αγγλικό μενού εάν βάλεις την επίσημη vibe rom. Αλλά μόνο έτσι θα δουλέψει άψογα το τηλέφωνό σου. Βάλτη και δε θα το μετανιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε την 2.0 ε??? πφφφφ...λοιπόν θα βρω και κανα φιλο για παρεα και θα το κανω..μην ειμαι μονη και κανω καμια χαζομαρα...αν τα καταφερω θα ειναι υπερβαση για μενα..το αγγλικο μενου φανταζομαι συνηθιζεται με το καιρο...αν ειναι να δουλεψει καλυτερα το κιν...θα επιστρεψω με νεοτερα....ευχαριστω πολυ βρε παιδιά..!!!
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε την 2.0 ε??? πφφφφ...λοιπόν θα βρω και κανα φιλο για παρεα και θα το κανω..μην ειμαι μονη και κανω καμια χαζομαρα...αν τα καταφερω θα ειναι υπερβαση για μενα..το αγγλικο μενου φανταζομαι συνηθιζεται με το καιρο...αν ειναι να δουλεψει καλυτερα το κιν...θα επιστρεψω με νεοτερα....ευχαριστω πολυ βρε παιδιά..!!!

 

Η τελευταια ειναι η vibe 1503_ST.Ειναι ολα στο πρωτο post.Το μενου συνηθιζεται ευκολα.Ετσι κ αλλιως κ τωρα αγγλικο εχεις.Μην αγχωνεσαι στο να κανεις λαθος.Οτι λαθος κ να κανεις διορθωνεται.Δεν παθαινει τιποτα το τηλ.Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και δημόσια τον ntinos_g7 για την πολύτιμη και καλοπροαίρετη βοήθεια του σε όσες απορίες είχα.

Αρχικά με πμ και μετά μέσω τηλεφώνου,με βοήθησε και διόρθωσα κάποια πραγματάκια στην συσκευή που πήρα για την γυναίκα μου!

Ευχαριστώ και πάλι Ντίνο!

Link to comment
Share on other sites

Ντίνος: Ειδικός στην επίλυση θεμάτων του Lenovo S820 και στην εξάλειψη της γυναικείας γκρίνιας και μουρμούρας... http://www.free-emoticons-gallery.com/wp-content/uploads/2010/11/00020309.gif

 

Και κάτι άλλο. Έχει κανείς τη επίσημη ROW version της VIBE; Ποια είναι η πιο πρόσφατη; Γιατί εδώ βρίσκω μόνο μία, την S221 από τον Ιούλιο του 2014. Από την άλλη βλέπω ότι στο S650 έχουν νέα ROW ROM πριν από σχεδόν 20 μέρες. Ντίνο, έχεις δοκιμάσει τη ROW; Τι λέει;

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Ντίνος: Ειδικός στην επίλυση θεμάτων του Lenovo S820 και στην εξάλειψη της γυναικείας γκρίνιας και μουρμούρας... http://www.free-emoticons-gallery.com/wp-content/uploads/2010/11/00020309.gif

 

Και κάτι άλλο. Έχει κανείς τη επίσημη ROW version της VIBE; Ποια είναι η πιο πρόσφατη; Γιατί εδώ βρίσκω μόνο μία, την S221 από τον Ιούλιο του 2014. Από την άλλη βλέπω ότι στο S650 έχουν νέα ROW ROM πριν από σχεδόν 20 μέρες. Ντίνο, έχεις δοκιμάσει τη ROW; Τι λέει;

 

Έχω δοκιμάσει την s221.Την έβγαλα αμέσως σχεδόν.καμία σχέση με τις official vibe

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.. Έχει αλλάξει κάποιος digitizer στο κινητό; Δύστυχος έπεσε της μάνας μου και ράγισε η οθόνη.. Αλλά δεν έχει άλλο θέμα είναι λειτουργικό.. Επιφανειακή είναι η ζημιά.. Από ότι είδα στο eBay είναι φτηνά, κοστίζουν στα 12 με 15 ευρώ.. Είναι εύκολη η αλλαγή?

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για την αποφυγή απροόπτων... η αλλαγή πρέπει να γίνει από εξειδικευμένο τεχνικό ή τουλάχιστον από κάποιον που "πιάνουν τα χέρια του".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.. Έχει αλλάξει κάποιος digitizer στο κινητό; Δύστυχος έπεσε της μάνας μου και ράγισε η οθόνη.. Αλλά δεν έχει άλλο θέμα είναι λειτουργικό.. Επιφανειακή είναι η ζημιά.. Από ότι είδα στο eBay είναι φτηνά, κοστίζουν στα 12 με 15 ευρώ.. Είναι εύκολη η αλλαγή?

Ενας φιλος που προσφατα του εσπασε η touch screen με πληροφορησε οτι ειναι δυσκολο εως αδυνατο να αλλαξεις μονο το digitizer σε αυτο το κινητο χωρις να αλλαξεις και την οθονη για αυτο προσεξε το πριν παραγγειλεις.

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λεει o vasilis91. Δικος μου φιλος εσπασε το digitizer αλλα ειναι αρκετα δυσκολη η αλλαγη οποτε αλλαξε ολοκληρη την οθονη. 25-30 νομιζω βρηκε ανταλλακτικο απο ebay και το πηγε σε εναν μαστορα.

Αλλα εχει ενα αλλο προβλημα πλεον. Εχασε τα κουμπια (της εντασης και το πανω) οποτε αναρωτιεμαι αν υπαρχει κανεις που να του περισσευουν, ας στειλει πμ. :D

Link to comment
Share on other sites

Άσαντ τόσο καλά.. Ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.. Άμα πάμε για οθόνη.. Συν ο τεχνικός που θα το αναλάβει θα φύγουν 50-60 ευρώ πάνω κάτω..θα βάζαμε και λίγα ακόμα και θα περνάνε κι άλλο κινέζικο.. Αλλά απ το να μείνει έτσι το κινητό ,συν ότι είναι ευχαριστημένη, πρέπει να φτιαχτεί..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Υπαρχει καμια ρομ για το κινητο που εχει το scatter file για να την περασω απο το sp flash tool?

Το κινητο ειναι αυτο που ειπα 2 ποστ πριν και δεν εχει πλαινα πληκτρα για να μπω σε custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Και οι επίσημες ROW ROM αλλά και οι κινέζικες μπαίνουν με flash tool. Λογικά η ROW θα έχει και έτοιμα εγκατεστημένα και τα gapps. Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια δοκιμασμενη με ελληνικα κ χωρις πολλες κινεζιες μεσα ρομ ψαχνω... τι μου προτεινετε..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο ειχε παρει ενας συναδελφος μου το εν λογω τηλεφωνο και το θεωρησα μια πολυ καλη προταση......Το παραγειλλα και ηρθε.....ειχε επανω του την εκδοση VIBEROM_V1.0_1343 και ειχε μεσα multilanguage οποτε και εβαλα τα ελληνικα , επισης ανακαλυψα οτι ειχε και ενα CWM 5.x.... Ενθπυσιαστηκα τοσο πολυ που παραγγειλα και 2ο απο ebay απο αλλο πωλητη που το εδινε ρουταρισμενο......Ηρθε και αυτο και το παλιο το εδωσα στη γυναικα μου. Προσπαθησα να το ρουταρω με το iroot το οποιο αν και εχει κινεζικα δεν θα αργησετε να καταλαβετε το πως λειτουργει ,και εκανα το τηλ root λοιπον....Δουλευε μια χαρα και οταν εβαλε την καρτα της η γυναικα μου (οχι πως εφταιγε αυτο) αρχισε κατι κολπα....Πρωτα δεν αναγνωριζε την sim, υστερα δεν μπουταρε σωστα φαιν οταν οτι κολλαγε, μεχρι που κολλησε εντελως στο logo.....Προσπαθησα λοιπον να το φτιαξω με SP FLASH tools αλλα δεν ηξερα και ακριβως τι κανω. Οτι ρομ και να κατεβαζα δεν μου φορτωνε το scatter με τιποτα και μου εβγαζε μνμτ λαθους. Τελικα βρηκα μια ρομ που επιτελους το διαβαζε και ειχα μετα το γνωστο προβλημα με τους drivers. Δεν ειναι και ευκολο .....πρεπει να δοκιμασεις πολλα.....Στην ιδια usb παντα μεσα η μπαταρια , εξω η μπαταρια, αντε πατα μονο το power, αντε πατα συνδιασμο πληκτρω power και volume + ,volume - . Μεχρι που καποια στιγμη το πετυχα και αρχισα να φλασαρω την ρομ που βρηκα. Αλλα για κακη μου τυχη ......Το τηλ δεν ανοιξε ,ουτε φορτιζε ουτε τιποτα....Το μονο που εκανε ηταν να ακουω το ΝΤΛΙΝ οτα εβαζα το usb καλωδιο , πραγμα που σημαινε οτι πρεπει να υπηρχε ενας τροπος επικοινωνιας με το pc......Εβγαλα ολους τους drivers με το usbview και τους ξαναεβαλα χειροκινητα.Υστερα απο αναζητηση βρηκα το φορουμ σας και ακουλουθησα ολο τον οδηγο κατα γραμμα με καποιες παραλλαγες.

Το SPflash Tool που δοκιμασα ηταν καποια εκδοση 3.Χ και το scatter απο την κινεζικη official το φορτωσε κανονικοτατα! Συνδεω το τηλ και φλασαρω το CWM που βρηκα CWM_v6.0.3.4_S820_CN. Το οποιο δουλεψε κανονικοτατα! Φλασαρω κανονικα την κινεζικη εκδοση συμφωνα με τον οδηγο και μετα περασα την τελευταια Vibe http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip .H οποια με ενθουσιασε αλλα ειχε μονο κινεζικα και αγγλικα και αυτο που με πειραζε ηταν το Antivirus που ειχε προεγκατεστημενο.....Δεν μπορεσα να το βγαλω με τιποτα . Γιατι σαν ρουτ ηθελα να τρεξω προγραμματα οπως το gamekiller αλλα το εβρισκς για ιο. Και τοτε μου ειρθε η ιδεα!!!!! Στο δικο μου τηλ που ηταν ρουτ με το Rom Manager απο google store του περναω το CWM που ειχα κατεβασει (ειχε της Lenovo) .Μπαινω στο recovey mode και παταω backup και αντιγραφω την Rom στην sd μου .Βγαζω την καρτα .....την βαζω στο τηλ που ειχε το προβλημα και απο το Recovery κανω restore....Οταν η διαδικασια σταματησε και ανοιξα το τηλ εμεινα εκπληκτος γιατι ειχα τον ΚΛΩΝΟ του κινητου μου !!!Με ολες τις εφαρμογες περιβαλλον κλπ κλπ.Αλλα επρεπε να ξαναμπω στο Recovery Και να πατησω Wipe data /factory resete, wipe cache, Wipe Dalvik Cache γιατι αλλιως οταν ειχε συνδεση το ενα τηλ , δεν μπορουσε να μπει το αλλο λογω της διπλης συνδεδεμενης ταυτοτητας απο τα data της google και των εφαρμογων. Το ανοιγω κανονικα και βαζω την γλωσσα, τα accounts της γυναικας μου και δελεψε κανονικα!!! Το τηλ εχει τωρα την δικια μου εκδοση VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_S820 αλλα ειναι στα ελληνικα και εχω το back up της!!!

Η official ομως δεν ειναι multilanguage! Τι κινεζια παιζει και εχουν περασει τις γλωσσες μεσα;

Η ολη υποθεση ειναι στη σωστη εισαγωγη των drivers, αν σας βγαζει διαφορα μντα error συμβουλευτειτε την σελιδα https://forum.hovatek.com/thread-439.html

 

Συμβουλη, ΟΠΟΤΕ καποιος παρει ενα LENOVO με Multilanguage να παρει αμεσως BACKUP και να ποσταρει την ROM!

Οποιος θελει την εν λογω ROM που αντεγραψα να μου στειλει μνμ!!

Αλλα και η http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip τα σπαει αν δεν εχεις προβλημα με τα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο ειχε παρει ενας συναδελφος μου το εν λογω τηλεφωνο και το θεωρησα μια πολυ καλη προταση......Το παραγειλλα και ηρθε.....ειχε επανω του την εκδοση VIBEROM_V1.0_1343 και ειχε μεσα multilanguage οποτε και εβαλα τα ελληνικα , επισης ανακαλυψα οτι ειχε και ενα CWM 5.x.... Ενθπυσιαστηκα τοσο πολυ που παραγγειλα και 2ο απο ebay απο αλλο πωλητη που το εδινε ρουταρισμενο......Ηρθε και αυτο και το παλιο το εδωσα στη γυναικα μου. Προσπαθησα να το ρουταρω με το iroot το οποιο αν και εχει κινεζικα δεν θα αργησετε να καταλαβετε το πως λειτουργει ,και εκανα το τηλ root λοιπον....Δουλευε μια χαρα και οταν εβαλε την καρτα της η γυναικα μου (οχι πως εφταιγε αυτο) αρχισε κατι κολπα....Πρωτα δεν αναγνωριζε την sim, υστερα δεν μπουταρε σωστα φαιν οταν οτι κολλαγε, μεχρι που κολλησε εντελως στο logo.....Προσπαθησα λοιπον να το φτιαξω με SP FLASH tools αλλα δεν ηξερα και ακριβως τι κανω. Οτι ρομ και να κατεβαζα δεν μου φορτωνε το scatter με τιποτα και μου εβγαζε μνμτ λαθους. Τελικα βρηκα μια ρομ που επιτελους το διαβαζε και ειχα μετα το γνωστο προβλημα με τους drivers. Δεν ειναι και ευκολο .....πρεπει να δοκιμασεις πολλα.....Στην ιδια usb παντα μεσα η μπαταρια , εξω η μπαταρια, αντε πατα μονο το power, αντε πατα συνδιασμο πληκτρω power και volume + ,volume - . Μεχρι που καποια στιγμη το πετυχα και αρχισα να φλασαρω την ρομ που βρηκα. Αλλα για κακη μου τυχη ......Το τηλ δεν ανοιξε ,ουτε φορτιζε ουτε τιποτα....Το μονο που εκανε ηταν να ακουω το ΝΤΛΙΝ οτα εβαζα το usb καλωδιο , πραγμα που σημαινε οτι πρεπει να υπηρχε ενας τροπος επικοινωνιας με το pc......Εβγαλα ολους τους drivers με το usbview και τους ξαναεβαλα χειροκινητα.Υστερα απο αναζητηση βρηκα το φορουμ σας και ακουλουθησα ολο τον οδηγο κατα γραμμα με καποιες παραλλαγες.

Το SPflash Tool που δοκιμασα ηταν καποια εκδοση 3.Χ και το scatter απο την κινεζικη official το φορτωσε κανονικοτατα! Συνδεω το τηλ και φλασαρω το CWM που βρηκα CWM_v6.0.3.4_S820_CN. Το οποιο δουλεψε κανονικοτατα! Φλασαρω κανονικα την κινεζικη εκδοση συμφωνα με τον οδηγο και μετα περασα την τελευταια Vibe http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip .H οποια με ενθουσιασε αλλα ειχε μονο κινεζικα και αγγλικα και αυτο που με πειραζε ηταν το Antivirus που ειχε προεγκατεστημενο.....Δεν μπορεσα να το βγαλω με τιποτα . Γιατι σαν ρουτ ηθελα να τρεξω προγραμματα οπως το gamekiller αλλα το εβρισκς για ιο. Και τοτε μου ειρθε η ιδεα!!!!! Στο δικο μου τηλ που ηταν ρουτ με το Rom Manager απο google store του περναω το CWM που ειχα κατεβασει (ειχε της Lenovo) .Μπαινω στο recovey mode και παταω backup και αντιγραφω την Rom στην sd μου .Βγαζω την καρτα .....την βαζω στο τηλ που ειχε το προβλημα και απο το Recovery κανω restore....Οταν η διαδικασια σταματησε και ανοιξα το τηλ εμεινα εκπληκτος γιατι ειχα τον ΚΛΩΝΟ του κινητου μου !!!Με ολες τις εφαρμογες περιβαλλον κλπ κλπ.Αλλα επρεπε να ξαναμπω στο Recovery Και να πατησω Wipe data /factory resete, wipe cache, Wipe Dalvik Cache γιατι αλλιως οταν ειχε συνδεση το ενα τηλ , δεν μπορουσε να μπει το αλλο λογω της διπλης συνδεδεμενης ταυτοτητας απο τα data της google και των εφαρμογων. Το ανοιγω κανονικα και βαζω την γλωσσα, τα accounts της γυναικας μου και δελεψε κανονικα!!! Το τηλ εχει τωρα την δικια μου εκδοση VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_S820 αλλα ειναι στα ελληνικα και εχω το back up της!!!

Η official ομως δεν ειναι multilanguage! Τι κινεζια παιζει και εχουν περασει τις γλωσσες μεσα;

Η ολη υποθεση ειναι στη σωστη εισαγωγη των drivers, αν σας βγαζει διαφορα μντα error συμβουλευτειτε την σελιδα https://forum.hovatek.com/thread-439.html

 

Συμβουλη, ΟΠΟΤΕ καποιος παρει ενα LENOVO με Multilanguage να παρει αμεσως BACKUP και να ποσταρει την ROM!

Οποιος θελει την εν λογω ROM που αντεγραψα να μου στειλει μνμ!!

Αλλα και η http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip τα σπαει αν δεν εχεις προβλημα με τα αγγλικα

 

Στην official αν βάλεις την εφαρμογή morelocal 2 από το playstore θα έχεις όσα ελληνικά έχεις κ τώρα.Κ αυτή που φοράς τώρα η v1.0 1347_ST official vibe είναι.Απλά είναι παλιά.Βάλε την τελευταία vibe κ το morelocal 2.

To flash tool για να δουλέψει το μόνο που θέλει είναι να περαστούν οι drivers σωστά.Είναι στο πρώτο post οδηγίες πως τους περνάμε.Συνήθως τα errors που βγάζει το flashtool είναι ή η μη σωστή εγκατάσταση των drivers(στην περίπτωση αυτή δεν ξεκινάει καν το flashtool) ή ο λάθος preloader

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο ειχε παρει ενας συναδελφος μου το εν λογω τηλεφωνο και το θεωρησα μια πολυ καλη προταση......Το παραγειλλα και ηρθε.....ειχε επανω του την εκδοση VIBEROM_V1.0_1343 και ειχε μεσα multilanguage οποτε και εβαλα τα ελληνικα , επισης ανακαλυψα οτι ειχε και ενα CWM 5.x.... Ενθπυσιαστηκα τοσο πολυ που παραγγειλα και 2ο απο ebay απο αλλο πωλητη που το εδινε ρουταρισμενο......Ηρθε και αυτο και το παλιο το εδωσα στη γυναικα μου. Προσπαθησα να το ρουταρω με το iroot το οποιο αν και εχει κινεζικα δεν θα αργησετε να καταλαβετε το πως λειτουργει ,και εκανα το τηλ root λοιπον....Δουλευε μια χαρα και οταν εβαλε την καρτα της η γυναικα μου (οχι πως εφταιγε αυτο) αρχισε κατι κολπα....Πρωτα δεν αναγνωριζε την sim, υστερα δεν μπουταρε σωστα φαιν οταν οτι κολλαγε, μεχρι που κολλησε εντελως στο logo.....Προσπαθησα λοιπον να το φτιαξω με SP FLASH tools αλλα δεν ηξερα και ακριβως τι κανω. Οτι ρομ και να κατεβαζα δεν μου φορτωνε το scatter με τιποτα και μου εβγαζε μνμτ λαθους. Τελικα βρηκα μια ρομ που επιτελους το διαβαζε και ειχα μετα το γνωστο προβλημα με τους drivers. Δεν ειναι και ευκολο .....πρεπει να δοκιμασεις πολλα.....Στην ιδια usb παντα μεσα η μπαταρια , εξω η μπαταρια, αντε πατα μονο το power, αντε πατα συνδιασμο πληκτρω power και volume + ,volume - . Μεχρι που καποια στιγμη το πετυχα και αρχισα να φλασαρω την ρομ που βρηκα. Αλλα για κακη μου τυχη ......Το τηλ δεν ανοιξε ,ουτε φορτιζε ουτε τιποτα....Το μονο που εκανε ηταν να ακουω το ΝΤΛΙΝ οτα εβαζα το usb καλωδιο , πραγμα που σημαινε οτι πρεπει να υπηρχε ενας τροπος επικοινωνιας με το pc......Εβγαλα ολους τους drivers με το usbview και τους ξαναεβαλα χειροκινητα.Υστερα απο αναζητηση βρηκα το φορουμ σας και ακουλουθησα ολο τον οδηγο κατα γραμμα με καποιες παραλλαγες.

Το SPflash Tool που δοκιμασα ηταν καποια εκδοση 3.Χ και το scatter απο την κινεζικη official το φορτωσε κανονικοτατα! Συνδεω το τηλ και φλασαρω το CWM που βρηκα CWM_v6.0.3.4_S820_CN. Το οποιο δουλεψε κανονικοτατα! Φλασαρω κανονικα την κινεζικη εκδοση συμφωνα με τον οδηγο και μετα περασα την τελευταια Vibe http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip .H οποια με ενθουσιασε αλλα ειχε μονο κινεζικα και αγγλικα και αυτο που με πειραζε ηταν το Antivirus που ειχε προεγκατεστημενο.....Δεν μπορεσα να το βγαλω με τιποτα . Γιατι σαν ρουτ ηθελα να τρεξω προγραμματα οπως το gamekiller αλλα το εβρισκς για ιο. Και τοτε μου ειρθε η ιδεα!!!!! Στο δικο μου τηλ που ηταν ρουτ με το Rom Manager απο google store του περναω το CWM που ειχα κατεβασει (ειχε της Lenovo) .Μπαινω στο recovey mode και παταω backup και αντιγραφω την Rom στην sd μου .Βγαζω την καρτα .....την βαζω στο τηλ που ειχε το προβλημα και απο το Recovery κανω restore....Οταν η διαδικασια σταματησε και ανοιξα το τηλ εμεινα εκπληκτος γιατι ειχα τον ΚΛΩΝΟ του κινητου μου !!!Με ολες τις εφαρμογες περιβαλλον κλπ κλπ.Αλλα επρεπε να ξαναμπω στο Recovery Και να πατησω Wipe data /factory resete, wipe cache, Wipe Dalvik Cache γιατι αλλιως οταν ειχε συνδεση το ενα τηλ , δεν μπορουσε να μπει το αλλο λογω της διπλης συνδεδεμενης ταυτοτητας απο τα data της google και των εφαρμογων. Το ανοιγω κανονικα και βαζω την γλωσσα, τα accounts της γυναικας μου και δελεψε κανονικα!!! Το τηλ εχει τωρα την δικια μου εκδοση VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_S820 αλλα ειναι στα ελληνικα και εχω το back up της!!!

Η official ομως δεν ειναι multilanguage! Τι κινεζια παιζει και εχουν περασει τις γλωσσες μεσα;

Η ολη υποθεση ειναι στη σωστη εισαγωγη των drivers, αν σας βγαζει διαφορα μντα error συμβουλευτειτε την σελιδα https://forum.hovatek.com/thread-439.html

 

Συμβουλη, ΟΠΟΤΕ καποιος παρει ενα LENOVO με Multilanguage να παρει αμεσως BACKUP και να ποσταρει την ROM!

Οποιος θελει την εν λογω ROM που αντεγραψα να μου στειλει μνμ!!

Αλλα και η http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2015/03/VIBEUI_V2.0_1507_7.75.1_DEV_S820_WCF6.zip τα σπαει αν δεν εχεις προβλημα με τα αγγλικα

. Aν ειναι να περασετε την rom μου μην αλλαξετε το preloader καθως φλασαρετε την κινεζικη! Ο New_preloader δουλευει μονο με VIBEUI oπως ακριβως στον οδηγο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...