Jump to content

Vodafone University Mobile Internet


tassos2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα cosmote συμβολαιο και cosmote καρτοinternet.

Πηρα voda student και voda university....

Οι διαφορες μεταξυ των 2 δικτυων ειναι τεραστιες...Για την ακρίβεια δεν μπορω να κανω καν browsing, ειναι μερα με τη νυχτα μεταξυ vodafone kai cote. H voda πιανει ελαχιστα 3g και οχι σταθερα...

Χαλια.

Οπότε και voip να επαιζε δεν υπαρχει δικτυο....

Σκεφτομαι να δωσω πισω το στικακι και να κοψω το συμβολαιο. Θα κρατησω μονο το καρτοκινητο επειδη ειναι πολυ φθηνο (δυστυχως)

Θα κανω ακομα καποιες δοκιμες για να βεβαιωθω.

Και η διαφορα σε μενα ηταν αμεσα εμφανης γιατι την ιδια μερα αλλαξα δικτυα και εκανα συγκρισεις με ιδιες συσκευες στα ιδια σημεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα cosmote συμβολαιο και cosmote καρτοinternet.

Πηρα voda student και voda university....

Οι διαφορες μεταξυ των 2 δικτυων ειναι τεραστιες...Για την ακρίβεια δεν μπορω να κανω καν browsing, ειναι μερα με τη νυχτα μεταξυ vodafone kai cote. H voda πιανει ελαχιστα 3g και οχι σταθερα...

Χαλια.

Οπότε και voip να επαιζε δεν υπαρχει δικτυο....

Σκεφτομαι να δωσω πισω το στικακι και να κοψω το συμβολαιο. Θα κρατησω μονο το καρτοκινητο επειδη ειναι πολυ φθηνο (δυστυχως)

Θα κανω ακομα καποιες δοκιμες για να βεβαιωθω.

Και η διαφορα σε μενα ηταν αμεσα εμφανης γιατι την ιδια μερα αλλαξα δικτυα και εκανα συγκρισεις με ιδιες συσκευες στα ιδια σημεια.

 

Σε ποιες περιοχές το δουλεύεις το στικάκι?

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

TO STIC VODAFONE HW K3770 ΣΕ MACBOOKAIR 13 LATE 2010 ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ???

 

Επειδή έχω κι εγώ mac, είχα κάνει μία ερώτηση στο twitter και μου είχαν πει πως για να δουλέψουν σωστά με osx τα στικακια της voda, θέλουν το τελευταίο bundle που είναι online. Δεν ξέρω τι είναι αυτό μιας και δεν έχω ενεργοποιήσει την προσφορά ακόμα την προσφορά αλλά ψάξε το και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τους φοιτητές του ανοικτού πανεπιστημίου? Μου λένε ότι δε δικαιούμαι το πρόγραμμα επειδή δεν έχω πάσο.

Δικαιουνται κανονικα. Πηγαινε με την ταυτοτητα φοιτητη σε ενα καταστημα και εισαι οκ οπως εκανα εγω πριν μια εβδομαδα.

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΠ κι εγώ. το ένα πρωί πήγα με την ταυτότητα και το δελτίο φοιτητή. Το άλλο πρωί υπόγραψα και το πήρα. Κανένα πρόβλημα απολύτως με το ανοικτό πανεπιστήμιο.
Link to comment
Share on other sites

Voip δεν παίζει, το τσέκαρα! Αλλά οκ σε τιμή ενός καφέ, είναι απόλυτα λογικό!

 

Δηλαδη οι φοιτητες δεν εχουν δικαιωμα να μιλανε?

Μονο να διαβαζουν μπορουν?

Ελεος.

Ανοιχτε το ιντερνετ να μπορουν να μιλανε τα παιδια με γονεις, αδερφια, κοπελες.

Η ψυχικη υγεια ειναι σημαντικη.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ. Να αναφέρω ότι είμαι φοιτητής με κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα πληροφορικής και επιπλέον είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΑΠ. Μόλις γύρισα σπίτι είδα ότι δεν υποστηρίζει voip. Η προσφορά είναι πολύ καλή αλλά βρε παιδιά η τηλεσυνδιάσκεψη είναι απαραίτητη στο μεταπτυχιακό. Δεν είναι δυνατόν φοιτητικό πακέτο να μη υποστηρίζει την λειτουργία. Πόσο καιρό έχω για δήλωση υπαναχώρησης; Δεν μπορώ να έχω άλλο πακέτο για σερφάρισμα, άλλο για εργασίες κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ. Να αναφέρω ότι είμαι φοιτητής με κατατακτήριες εξετάσεις σε τμήμα πληροφορικής και επιπλέον είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΑΠ. Μόλις γύρισα σπίτι είδα ότι δεν υποστηρίζει voip. Η προσφορά είναι πολύ καλή αλλά βρε παιδιά η τηλεσυνδιάσκεψη είναι απαραίτητη στο μεταπτυχιακό. Δεν είναι δυνατόν φοιτητικό πακέτο να μη υποστηρίζει την λειτουργία. Πόσο καιρό έχω για δήλωση υπαναχώρησης; Δεν μπορώ να έχω άλλο πακέτο για σερφάρισμα, άλλο για εργασίες κτλ.

 

για μενα οντως ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λες , επειδη ομως το μοντεμ ειναι ξεκλειδωτο μπορεις να δοκιμασεις μια καρτα γουιντ ή κοσμοτε με αντιστοιχα προγραμματα ιντερνετ στην καρτοκινητη, νομιζω η γουιντ εχει 500 μβ ιντερνετ με 5ευρω. για μενα δοκιμασε το ετσι και εχει 2 σημ και αναλογα εαν κανεις κλησεις voip ή κατι που δεν υποστηριζει η vodafone μετα βαζεις την αλλη καρτα συνολικα θα σου κοστισει γυρω στα 10 ευρω στο περιπου τον μηνα , πιστευω οτι βολευει ετσι βεβαια τα μβ ιντερνετ δεν νομιζω οτι ειναι πολλα για voip αλλα δες το μπορει να σε βολεψει, οσο για το φοιτητικο πακετο η vodafone η τιμη συμφερει παρα πολυ.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

για μενα οντως ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λες , επειδη ομως το μοντεμ ειναι ξεκλειδωτο μπορεις να δοκιμασεις μια καρτα γουιντ ή κοσμοτε με αντιστοιχα προγραμματα ιντερνετ στην καρτοκινητη, νομιζω η γουιντ εχει 500 μβ ιντερνετ με 5ευρω. για μενα δοκιμασε το ετσι και εχει 2 σημ και αναλογα εαν κανεις κλησεις voip ή κατι που δεν υποστηριζει η vodafone μετα βαζεις την αλλη καρτα συνολικα θα σου κοστισει γυρω στα 10 ευρω στο περιπου τον μηνα , πιστευω οτι βολευει ετσι βεβαια τα μβ ιντερνετ δεν νομιζω οτι ειναι πολλα για voip αλλα δες το μπορει να σε βολεψει, οσο για το φοιτητικο πακετο η vodafone η τιμη συμφερει παρα πολυ.

 

Σαν τιμή δεν είναι μεγάλη..αλλά 5 το ένα...5 το άλλο...αρχίζουν να μαζεύονται.

Link to comment
Share on other sites

για μενα οντως ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λες , επειδη ομως το μοντεμ ειναι ξεκλειδωτο μπορεις να δοκιμασεις μια καρτα γουιντ ή κοσμοτε με αντιστοιχα προγραμματα ιντερνετ στην καρτοκινητη, νομιζω η γουιντ εχει 500 μβ ιντερνετ με 5ευρω. για μενα δοκιμασε το ετσι και εχει 2 σημ και αναλογα εαν κανεις κλησεις voip ή κατι που δεν υποστηριζει η vodafone μετα βαζεις την αλλη καρτα συνολικα θα σου κοστισει γυρω στα 10 ευρω στο περιπου τον μηνα , πιστευω οτι βολευει ετσι βεβαια τα μβ ιντερνετ δεν νομιζω οτι ειναι πολλα για voip αλλα δες το μπορει να σε βολεψει, οσο για το φοιτητικο πακετο η vodafone η τιμη συμφερει παρα πολυ.

 

Αν κάποιος είναι φοιτητής, τα πακέτα mobile internet που δίνουν οι εταιρείες δεν είναι τίποτα μπροστά στο φοιτητικό πακέτο Internet On The Go Student της Cosmote που προσφέρει 5Gb με 9€ το μήνα αν φυσικά δεν τον καλύπτει το πακέτο της Vodafone. ;)

Με μία κλήση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών δεν μπορούν να μας ενεργοποιήσουν το voip; Θέλω να μπω Skype και δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε να κανετε κληση, συνηθως κανουν αρση της φραγης για voip!!

 

Και επισης για τους φοιτητες του ΕΑΠ, στην αρχη δεν μπορουσαν να παρουν τη προσφορα, μετα το επιτρεψανε.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε να κανετε κληση, συνηθως κανουν αρση της φραγης για voip!!

 

Και επισης για τους φοιτητες του ΕΑΠ, στην αρχη δεν μπορουσαν να παρουν τη προσφορα, μετα το επιτρεψανε.

 

Εγώ έστειλα email και τους εξήγησα την κατάσταση ότι είναι ανπόσπαστο μέρος του μεταπτυχιακού μου η τηλεσυνδιάσκεψη και μου είπαν ότι επιτρέπεται στο πάγιο των 40 ευρώ. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο για διακοπή, ούτε μια μέρα δεν το κρατάω Δεν ξέρω τι δέσμευση υπάρχει με το stick, αν το χρεώνομαι ή αν το γυρίζω πίσω, ούτε το άνοιξα καν. Δεν πρόκειται να έχω άλλη κάρτα για σερφάρισμα, άλλη για skype kt.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω η κάρτα μπορεί να παίξει χωρίς το usb stick?Προσπαθώ να το βάλω στο τάμπλετ που έχω αλλά και στο κινητό για να δω μήπως έφταιγε το τάμπλετ αλλά ούτε εκεί παίζει...Ενώ έχει σήμα κανονικά δεν μου ανοίγει τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις για apn το internet.vodafone.gr, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω η κάρτα μπορεί να παίξει χωρίς το usb stick?Προσπαθώ να το βάλω στο τάμπλετ που έχω αλλά και στο κινητό για να δω μήπως έφταιγε το τάμπλετ αλλά ούτε εκεί παίζει...Ενώ έχει σήμα κανονικά δεν μου ανοίγει τα δεδομένα

 

βαλτο στο tablet και βαλε APN : internet

 

Σκετο.. :)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια το usb stick modem με τον αριθμο (καρτοιντερνετ) που εχω μπορω να το χρεισιμοποιησω σε 2 λαπτοπακια ;

 

ευχαριστω

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια το usb stick modem με τον αριθμο (καρτοιντερνετ) που εχω μπορω να το χρεισιμοποιησω σε 2 λαπτοπακια ;

 

ευχαριστω

 

ναι μπορεις κανονικα παιρνωντας ή ενα 3g router που λειτουργει με ρευμα και μπορουνε να μπουνε ολες οι συσκευες που εχουνε wifi ή παιρνωντας το vodafone mifi που εχει μπαταρια λειτουργει και με ρευμα.

το 3g router κοστιζει γυρω 30ευρω και πανω ενω το mifi εχει 80 ευρω οτι σε βολευει στο mifi βαζεις σημ μεσα , ενω στο 3g router βαζεις ολοκληρο το στικακι. το mifi υποστηριζει εμβελεια μεχρι 10 μετρα ενω το 3g router περιπου οσο ενα απλο wifi ρουτερ . Εσυ επιλεγεις .. οτι σε καλυπτει. εαν επιλεγεις 3g ρουτερ προσεχε να ειναι συμβατο με το στικακι που θα βαλεις .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις κανονικα παιρνωντας ή ενα 3g router που λειτουργει με ρευμα και μπορουνε να μπουνε ολες οι συσκευες που εχουνε wifi ή παιρνωντας το vodafone mifi που εχει μπαταρια λειτουργει και με ρευμα.

το 3g router κοστιζει γυρω 30ευρω και πανω ενω το mifi εχει 80 ευρω οτι σε βολευει στο mifi βαζεις σημ μεσα , ενω στο 3g router βαζεις ολοκληρο το στικακι. το mifi υποστηριζει εμβελεια μεχρι 10 μετρα ενω το 3g router περιπου οσο ενα απλο wifi ρουτερ . Εσυ επιλεγεις .. οτι σε καλυπτει. εαν επιλεγεις 3g ρουτερ προσεχε να ειναι συμβατο με το στικακι που θα βαλεις .

 

αν τρεξω το ιδιο set-up για την συνδεση απο το usb και στα 2 λαπτοπακια δηλαδη να διαβαζει την ιδια συνδεση (αριθμο)

δεν γινεται ;

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

αν τρεξω το ιδιο set-up για την συνδεση απο το usb και στα 2 λαπτοπακια δηλαδη να διαβαζει την ιδια συνδεση (αριθμο)

δεν γινεται ;

 

με διακλαδωτη usb θελεις να πεις; δηλαδη να βαλεις το στικακι σε ενα διακλαδωτη usb και μετα να συνδεσεις τους 2 υπολογιστες; δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

με διακλαδωτη usb θελεις να πεις; δηλαδη να βαλεις το στικακι σε ενα διακλαδωτη usb και μετα να συνδεσεις τους 2 υπολογιστες; δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω .

 

το ιδιο Vodafone ΚαρτοInternet στικακι να το τρεξω και στο ενα λαπτοπ και στο αλλο οχι ταυτοχρονος δηλ. 2 λαπτοπ 1 στικακι

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

αν τρεξω το ιδιο set-up για την συνδεση απο το usb και στα 2 λαπτοπακια δηλαδη να διαβαζει την ιδια συνδεση (αριθμο)

δεν γινεται ;

 

Φυσικά και γίνεται! Ετσι κι αλλιώς αυτο που μετράει για την σύνδεση είναι η sim που έχεις μέσα στο στικακι!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά.

Η Vodafone, όταν τελειώνει ο μήνας, δεν ανανεώνει τα gb στο φοιτητικό πακέτο; Όταν το είχα βάλει για πρώτη φορά, μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός που είχα χαλάσει γύρω στα 20-30mb, είχανε αφαιρεθεί κανονικά και όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός, είχα και πάλι 4Gb, ενώ τώρα, αντί να βλέπω στη σελίδα "Έχετε 4gb μέχρι τις 21/12", βλέπω "Έχετε 32ΧΧmb μέχρι τις 21/12".

Τα mb ισχύουν, δεν κάνω μεγάλη χρήση γιατί είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ασύρματο internet και έχω αποφύγει όλες τις "βαριές" σελίδες.

 

Τι ισχύει; Θα ανανεωθούν όταν εκδοθεί ο λογαριασμός πάλι ή θα έχω 3,2 gb μέχρι το Δεκέμβρη; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά.

Η Vodafone, όταν τελειώνει ο μήνας, δεν ανανεώνει τα gb στο φοιτητικό πακέτο; Όταν το είχα βάλει για πρώτη φορά, μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός που είχα χαλάσει γύρω στα 20-30mb, είχανε αφαιρεθεί κανονικά και όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός, είχα και πάλι 4Gb, ενώ τώρα, αντί να βλέπω στη σελίδα "Έχετε 4gb μέχρι τις 21/12", βλέπω "Έχετε 32ΧΧmb μέχρι τις 21/12".

Τα mb ισχύουν, δεν κάνω μεγάλη χρήση γιατί είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ασύρματο internet και έχω αποφύγει όλες τις "βαριές" σελίδες.

 

Τι ισχύει; Θα ανανεωθούν όταν εκδοθεί ο λογαριασμός πάλι ή θα έχω 3,2 gb μέχρι το Δεκέμβρη; :worry:

 

απο Οσο ξερω ανανεώνονται όταν κλείσεις μηνα απο τοτε που to εβαλες. Αν και σε ένα γνωστο μου του είχαν χρεώσει τησ λίγες μέρες μέχρι να λήξει ο μήνας και πλήρωσε και to πάγιο του νοέμβριου δεν to ήξερα ότι προπλήρωνεις to πάγιο σου ένα πριν.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά.

Η Vodafone, όταν τελειώνει ο μήνας, δεν ανανεώνει τα gb στο φοιτητικό πακέτο; Όταν το είχα βάλει για πρώτη φορά, μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός που είχα χαλάσει γύρω στα 20-30mb, είχανε αφαιρεθεί κανονικά και όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός, είχα και πάλι 4Gb, ενώ τώρα, αντί να βλέπω στη σελίδα "Έχετε 4gb μέχρι τις 21/12", βλέπω "Έχετε 32ΧΧmb μέχρι τις 21/12".

Τα mb ισχύουν, δεν κάνω μεγάλη χρήση γιατί είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ασύρματο internet και έχω αποφύγει όλες τις "βαριές" σελίδες.

 

Τι ισχύει; Θα ανανεωθούν όταν εκδοθεί ο λογαριασμός πάλι ή θα έχω 3,2 gb μέχρι το Δεκέμβρη; :worry:

 

 

Όταν ξεκινάει μια συνδρομή τις πρώτες μερες εχεις αναλογικο χρονο μεχρι να βγει ο πρωτος σου λογαριασμος και απο εκει και περα ο δωρεαν ογκος σου θα ανανεωνεται με την ημερομηνια εκδοσης του λογαριασμου σου.

 

Αν βλεπεις κατι αλλο στην σελιδα μπορει να είναι και κάποιο συστημικό λάθος, καλό ειναι να καλέσεις την εξυπηρετηση πελατων και να τους ρωτήσεις.

 

ΥΓ: Ελεγξε μηπως εχεις ανοιχτα τιποτα ενημερωσεις συστήματος.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...