Jump to content

Κουφώματα παραθύρων - πόρτας


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μπει στο διλλημα τι κουφωματα παραθυρων να διαλεξω. Απο αλλουμινιο ή απο PVC; Οσο αφορα την τιμη αλλα και την αποδοση τους. Εχει καποιος τετοια κουφωματα να μας πει κατι;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε αλουμίνιο. Για το pvc δεν εχω ιδέα, πάντως εγω που εχω ξύλινες πόρτες σπίτι το εχω μετανιώσει διότι είναι η θάλασσα πολύ κοντά και φουσκώνουν με την υγρασία της , αλλά και με την βροχή, επίσης και ο ήλιος κάνει κακό. Πρίν απο ενα μήνα κλείστηκα εξω οχι διότι ξέχασα τα κλειδιά, αλλά γιατί φούσκωσε η πόρτα και δεν μπορούσε να γυρίσει η κλειδαριά ασφαλείας, τελικά την παραβιάσαμε (σε διακριτικό σημείο κάναμε την παραβίαση για να μην καταστρέψουμε την πόρτα). Χώρια οτι τα ξύλα θέλουν συντήρηση πράγμα που είναι σπαστικό και κουραστικό :mad:

Στο χωριό έχουμε αλουμίνιο και βρέξει χιονίσει κανένα πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο σο ξερω γιατι εχω εναν φιλω που ασχολειται με κουφωματα ,τα πλαστικα έχουν πολυ καλιτερη μονωση.

Ετσι μου ειπαν και εμενα αλλα δεν εχω δει καπου να τα εχουν βαλει και....δεν ξερω. Επισης απο κοστός ...αγνωστο

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Exeis dikio se ayto!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΣΤΙΚΑ με τα 1000!!!:rolleyes:

ή αλουμινια με ΘΕΡΜΟΓΕΦΥΡΑ

Στα πλαστικα εισαι πιο σιγουρος αλλα αν δεν ειναι καλη η ποιοτητα μετα απο 5-10 χρονια μπορει να αρχισουν να ψιλο-κιτρινιζουν (σπανια)(αλλα ειναι ενα κακο) (το δευτερο ειναι η τιμη)

ενω στο αλουμινιο αν δεν σου βαλει θερμογεφυρα (αν και μπορει να σου πει οτι ...εχουν...οτι ειναι τα καλυτερα) οταν το παρεις χαμπαρη θα ειναι αργα!

ρωτα τους φιλους ποιο πανω που εχουν αλουμινιου !!!

αν ειναι χωρις θερμογεφυρα ολο το χειμωνα ΥΔΡΩΝΟΥΝ και σταζουν (κατω χαμηλα) νερα (λογω διαφορα θερμοκρασιας)

τα πλαστικα (συνθετικα) ειναι ποιο ακριβα και λογω 1ης υλης και θελει μηχανιματα εχω το αλουμινιο δεν θελει ''ακριβα εργαλεια''

κοστιζει αλλα αξιζει τα πλαστικα(συνθετικα) και απο προβληματα και απο θερμο-ηχο(μονωση)

 

ενα παραδειγμα:

1. Αλουμινένιο παράθυρο με μόνο (απλό) υαλοπίνακα.

Συντελεστής θερμομόνωσης : K=5 W/m2k

 

2. Απλό συνθετικό παράθυρο με μόνο-πάχος προφίλ 58mm, διθαλαμικό, διπλός υαλοπίνακας 4/16/4.

Συντελεστής θερμομόνωσης : K=2,65 W/m2k

και εχει κουφωματα συνθετικα καλα και με κ=1,80 η 1,30 w/m2k

 

με ενα μετριο συνθετικο μπορεις να εχεις οικονομια μεχρι και 65% οικονομια θερμανσης (απο τα κουφοματα) οχι συνολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα με θερμογεφυρα τα αλλουμινια. και με τζαμια triplex.

Και αν μου λες οτι τα PVC ειναι πιο ...ακριβα..!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΣΤΙΚΑ με τα 1000!!!:rolleyes:

ή αλουμινια με ΘΕΡΜΟΓΕΦΥΡΑ

Στα πλαστικα εισαι πιο σιγουρος αλλα αν δεν ειναι καλη η ποιοτητα μετα απο 5-10 χρονια μπορει να αρχισουν να ψιλο-κιτρινιζουν (σπανια)(αλλα ειναι ενα κακο) (το δευτερο ειναι η τιμη)

ενω στο αλουμινιο αν δεν σου βαλει θερμογεφυρα (αν και μπορει να σου πει οτι ...εχουν...οτι ειναι τα καλυτερα) οταν το παρεις χαμπαρη θα ειναι αργα!

ρωτα τους φιλους ποιο πανω που εχουν αλουμινιου !!!

αν ειναι χωρις θερμογεφυρα ολο το χειμωνα ΥΔΡΩΝΟΥΝ και σταζουν (κατω χαμηλα) νερα (λογω διαφορα θερμοκρασιας)

τα πλαστικα (συνθετικα) ειναι ποιο ακριβα και λογω 1ης υλης και θελει μηχανιματα εχω το αλουμινιο δεν θελει ''ακριβα εργαλεια''

κοστιζει αλλα αξιζει τα πλαστικα(συνθετικα) και απο προβληματα και απο θερμο-ηχο(μονωση)

 

ενα παραδειγμα:

1. Αλουμινένιο παράθυρο με μόνο (απλό) υαλοπίνακα.

Συντελεστής θερμομόνωσης : K=5 W/m2k

 

2. Απλό συνθετικό παράθυρο με μόνο-πάχος προφίλ 58mm, διθαλαμικό, διπλός υαλοπίνακας 4/16/4.

Συντελεστής θερμομόνωσης : K=2,65 W/m2k

και εχει κουφωματα συνθετικα καλα και με κ=1,80 η 1,30 w/m2k

 

με ενα μετριο συνθετικο μπορεις να εχεις οικονομια μεχρι και 65% οικονομια θερμανσης (απο τα κουφοματα) οχι συνολικα!!

Μου ελεισες την απορια γιατι τρεχουν τα παραθυρα μου τοσο πολυ νερο ανω σε αλλο σπιτι δεν τρεχουν.νομιζα οτι ηταν θεμα υγρασιας.:worry:θα ηθελα να μαθω ποιο πολα για την θερμογεφυρα και πως διαπιστωνουε εαν τα κουφωματα μας διαθετουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η θερμογεφυρα?

 

Αν δεν έχουν μονωθεί κάποια δομικά στοιχεία του κτιρίου (πλάκες, δοκάρια, κολώνες από μπετόν), δημιουργούνται οι λεγόμενες «θερμογέφυρες» και μπορεί να παρουσιαστεί υγρασία στο εσωτερικό τους λόγω συμπύκνωσης των υδρατμών του αέρα του χώρου. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να παρατηρηθεί και σε κουφώματα αλουμινίου που δεν έχουν μονωτικές ιδιότητες.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω μια φωτογραφια απο κουφωμα με θερμογεφυρα(κατω δεξια).(τυχαια το βρηκα)

γενικα η θερμογεφυρα ειναι ενα ενδιαμεσο υλικο που δεν επιτρεπει την διαφορα θερμοκρασιας π.χ (εξω 0οC) (μεσα 22oC) δηλ.διαφορα 22οC .

To θεμα ειναι δεν μπορει να το καταλαβεις (αν εχει θερμογεφυρα)

οπως σου ειπα πιο πανω θα ειναι αργα οταν το καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχετε υποψιν σας καποιο site, βιβλιο κλπ για το συγκεκριμενο θεμα θα με ενδιεφερε!

 

Γενικά για το θέμα θερμομόνωσης κτιρίων πολύ καλό βιβλίο είναι του Παπαδόπουλου. Εξηγεί πολλά για τις θερμογέφυρες και τους τρόπους μόνωσης κατασκευών. Επίσης, αν έχεις κάποιο γνωστό μηχανικό, ζήτα του μήπως έχει ένα βιβλίο οικοδομικής του Αθανασόπουλου. Έχει πολλά σχεδια με περιπτώσεις μόνωσης κουφωμάτων, πατωμάτων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχετε υποψιν σας καποιο site, βιβλιο κλπ για το συγκεκριμενο θεμα θα με ενδιεφερε!

 

Εδω εχει μερικα πραγματα που θα σου λυσουν αρχικες απορείες

http://www.domika.gr/newSolutions/ kentriki_liseon.asp

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Για να τα λέμε σωστά τα πράγματα... η θερμογέφυρα είναι κακή και πρέπει να αποφεύγεται (σημαίνει ότι υπάρχει γέφυρα διαφυγής της θερμότητας σε μία κατασκευή).

 

Αυτό που έχουν τα (σωστά) κουφώματα αλουμινίου για να παρέχουν καλή θερμομόνωση λέγεται θερμοδιακοπή διότι διακόπτει τη θερμική επικοινωνία.

 

Έχω βάλει κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή (η οποία φαίνεται όταν ανοίγουμε το κούφωμα σα μία μαύρη λωρίδα σκληρού πολυμερούς υλικού τοποθετημένου πρεσαριστά στη μέση της διατομής του κουφώματος) στο διαμέρισμά μου γιατί πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα από όλα για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.

Γενικά είμαι της γνώμης ότι το μόνο πλεονέκτημα των συνθετικών έναντι των απλών (χωρίς θερμοδιακοπή) κουφωμάτων αλουμινίου είναι η καλύτερη θερμομόνωση. Αν όμως τα κουφώματα αλουμινίου έχουν θερμοδιακοπή πλεονεκτούν έναντι των συνθετικών γιατί:

1) σε αντίθεση με τα συνθετικά κουφώματα, τα αλουμινίου δεν αλλάζουν χρώμα λόγω ήλιου & καυσαερίων (αν τα κουφώματα αλουμινίου δεν είναι καλής ποιότητας και θολώσουν, γίνονται σαν καινούργια με μία αλοιφή για χρώμα αυτοκινήτου),

2) είναι πιο άκαμπτα και άρα έχουν καλύτερη συναρμογή όταν είναι κλειστά και πιο στρωτή λειτουργία στο άνοιξε - κλείσε,

3) είναι πιο ανθεκτικά σε χτυπήματα & γρατζουνιές,

4) επισκευάζονται και ρυθμίζονται πιο εύκολα

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη ως πολιτικός μηχανικός που έχει ζήσει σε σπίτια με ξύλινα, συνθετικά και αλουμινένια κουφώματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να τα λέμε σωστά τα πράγματα... η θερμογέφυρα είναι κακή και πρέπει να αποφεύγεται (σημαίνει ότι υπάρχει γέφυρα διαφυγής της θερμότητας σε μία κατασκευή).

 

Αυτό που έχουν τα (σωστά) κουφώματα αλουμινίου για να παρέχουν καλή θερμομόνωση λέγεται θερμοδιακοπή διότι διακόπτει τη θερμική επικοινωνία.

 

Έχω βάλει κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή (η οποία φαίνεται όταν ανοίγουμε το κούφωμα σα μία μαύρη λωρίδα σκληρού πολυμερούς υλικού τοποθετημένου πρεσαριστά στη μέση της διατομής του κουφώματος) στο διαμέρισμά μου γιατί πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα από όλα για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.

Γενικά είμαι της γνώμης ότι το μόνο πλεονέκτημα των συνθετικών έναντι των απλών (χωρίς θερμοδιακοπή) κουφωμάτων αλουμινίου είναι η καλύτερη θερμομόνωση. Αν όμως τα κουφώματα αλουμινίου έχουν θερμοδιακοπή πλεονεκτούν έναντι των συνθετικών γιατί:

1) σε αντίθεση με τα συνθετικά κουφώματα, τα αλουμινίου δεν αλλάζουν χρώμα λόγω ήλιου & καυσαερίων (αν τα κουφώματα αλουμινίου δεν είναι καλής ποιότητας και θολώσουν, γίνονται σαν καινούργια με μία αλοιφή για χρώμα αυτοκινήτου),

2) είναι πιο άκαμπτα και άρα έχουν καλύτερη συναρμογή όταν είναι κλειστά και πιο στρωτή λειτουργία στο άνοιξε - κλείσε,

3) είναι πιο ανθεκτικά σε χτυπήματα & γρατζουνιές,

4) επισκευάζονται και ρυθμίζονται πιο εύκολα

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη ως πολιτικός μηχανικός που έχει ζήσει σε σπίτια με ξύλινα, συνθετικά και αλουμινένια κουφώματα. :)

Δηλαδη εσυ θα επέλεγες κουφώματα αλλομινίου με θερμοδιακόπτη. Οσον αφορα την τιμη γνωρίζεις κατι αναμεσα σε PVC και αλλομινίου & απο τα αλλουμινίου πια ειναι καλυτερα απο αποψη απωλειων τα ανοιγώμενα ή τα συρόμενα;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θα επέλεγες κουφώματα αλλομινίου με θερμοδιακόπτη. Οσον αφορα την τιμη γνωρίζεις κατι αναμεσα σε PVC και αλλομινίου & απο τα αλλουμινίου πια ειναι καλυτερα απο αποψη απωλειων τα ανοιγώμενα ή τα συρόμενα;

 

Ακριβώς, έχω ήδη επιλέξει κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή.

 

Τα καλά αλουμινίου με θερμοδιακοπή είναι ακριβά. Ειδικά εάν βρεις καλό τεχνίτη να σου τα εγκαταστήσει τότε θα είναι και η εγκατάσταση σχετικά ακριβή και πιθανώς να κοστίσουν περισσότερο από τα αντίστοιχα συνθετικά.

Φρόντισε να είναι καλός τεχνίτης αυτός που θα σου τα εγκαταστήσει γιατί αλλιώς θα έχεις απώλειες και άρα θα πάνε χαμένα τα καλά κουφώματα!... Να βρεις καλό μάστορα, κι ας είναι ακριβός, γιατί πολλοί παίρνουμε ακριβά κουφώματα και κάνουμε οικονομία στην εγκατάσταση!... Σα να αγοράζεις ένα σπορ δυνατό αυτοκίνητο και να πηγαίνεις στον φθηνότερο (χωρίς να βλέπεις τις γνώσεις του) να σου ρυθμίσει τον κινητήρα!... Ποτέ δεν θα δουλέψει σωστά!...

 

Από πλευράς απωλειών νομίζω ότι τα ανοιγόμενα είναι καλύτερα (έχουν λιγότερες απώλειες) από τα συρόμενα γιατί ο μηχανισμός τους τα πιέζει στα λάστιχα της κάσας ενώ τα συρόμενα απλά ακουμπούν σε λάστιχο ή "βούρτσα" στο τελείωμα της κάσας όταν είναι κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου ειπαν και εμενα για τα ανοιγωμενα (αν και πιο ακριβα,700ε). Αλλα σαν τιμη τα PVC ειναι πιο φτηνα. Κοντα στο 450ε μου ειπε.

 

(θα ανοιξω και αλλο θεμα για τις μονωσεις τοιχων)

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλουμινιου με θερμογεφυρα, θερμοδιακοπη, διπλα τζαμια triplex 4-6-4 τιμη 700ε
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Μου ελεισες την απορια γιατι τρεχουν τα παραθυρα μου τοσο πολυ νερο ανω σε αλλο σπιτι δεν τρεχουν.νομιζα οτι ηταν θεμα υγρασιας.:worry:θα ηθελα να μαθω ποιο πολα για την θερμογεφυρα και πως διαπιστωνουε εαν τα κουφωματα μας διαθετουν.

 

Ειναι θεμα διαφορας θερμοκρασιας οπως ειπε ο φιλος.

Μαυριζει ο τοιχος σου?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Nα το φτιάξεις γιατί το χειμώνα θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο δε συμβαινει λογω αλουμινιου η οχι.

Οφειλεται στη διαφορα θερμοκρασιας του τοιχειου εξωτερικα,με το τοιχειο εσωτερικα,εφοσον εχει καλη μονωση μεσω φελιζολ.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα....

 

χτιζω σπιτι και μπηκα στη παρεα σας τυχαια ψαχνοντας και γω απεγνωσμενα να δω ποια κουφωματα ειναι τα καλυτερα....

 

Μου κανανε μια προσφορα κουφωματων Europa χρωμα ξυλου με θερμοδιακοπη, εσωτερικα διφυλλα, διπλα τζαμια, εξωφυλλο τετραφυλλο πανελ 1,150Ε/παραθυρο.....ειναι καλη προσφορα;;;Τι λετε εσεις που γνωριζετε και κατι παραπανω;;;;:worry:

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

na apantiso ki edo me dedomeno oti edo ellada exoume kanonika allouminia, alla agglia pou emena 6 xronia..ekei de vazoun kanonika alla vazoun apo pvc.

loipon..apla kamia sxesi!! ta pvc einai pio ftiniarika kai me ton kairo kitrinizoun (oxi spania opos anaferthike - rotiste emena pou emeina se spitia pou ta eixan perasmena arketa xronia! theloun prosoxi sta ximika pou ta katharizeis kai ena karo alla..xoria pou apo aisthisi sou fainetai les kai zeis se spiti ftiagmeno me lego -pseutospita einai genika stin agglia kai ta koufomata apla erxontai na simplirosoun to idi pseutoftiagmeno spiti). episis stin agglia to 99.9% pou den exoun ksilina parathira..vazoun apo pvc epeidi einai pio ftina apo ta kanonika alouminia. ego proteino alouminio kai pali alouminio! makria apo to pvc!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...