Jump to content

Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις


DENIOR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ταξιδι προερχεται απο το ταξιδιο που σημαινε στα αρχαια ελληνικα εκστρατεια. Γραφεται με ι. Η λεξη ταξιδι ειναι υποκοριστικο του ταξις (+επιθεμα -ιδιον)

Ειναι λαθος να γραφεται με ει. Απλα υπαρχει μια μελετη που υποστηριζει τη γραφη με ει ενος καθηγητη του Τει Πειραια σε περιοδικο. Υποστηριζει οτι η γραφή ταξίδι είναι "απλοποίησις της αρχικής γραφής και εντάσσεται στο πρόγραμμα καταργήσεως της ορθογραφίας και μετατροπής των πάντων σε Γιώτα». Ο αρθρογράφος υποστηρίζει ότι «το ταξείδιον είναι παράγωγον της λέξεως ταξεώτης, που ήταν ο επιτετραμμένος ακόλουθος ή αξιωματικός άρχοντος [...]» και στηρίζει τη γραφή αυτή σε λεξικά των μεσαιωνικών χρόνων.

Ομως δεδομενου του γλωσσικου ζητηματος που υπηρχε, τοτε για να διαχωρισουν τα διπλα και απλα συμφωνα, τα μακρα και βραχεα φωνηεντα, χρησιμοποιησαν το ταξειδι. Αλλα αυτη η χρηση δεν ειχε σχεση με την ετυμολογια της λεξης που προερχεται απο το ταξις, αλλα με τις δοξασιες εκεινης της εποχης. Επομενως ειναι λαθος να λαμβανονται ως ετυμολογικα κριτηρια τα μεσαιωνικα λεξικα. Αυτο προκυπτει και απο τις λεξεις σπιτι, κωδικας, πριγκιπας που γραφονται με γιωτα και οχι με η οπως το εγραφαν τα μεσαιωνικα λεξικα..γιατι στα λατινικα (απο εκει προερχονται οι λεξεις) κλινονται hospitium, codex codicis, princeps principis.

Αρα το σωστο ειναι ταξιδι.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για αυτο ειμαι σχεδον σιγουρος αλλα θελω να το επιβεβαιωσω

σχετικα με το ότι και το ό,τι

ό,τι οταν το μεταφραζουμε οτιδήποτε και ότι νομιζω οταν αρχιζει ειδικη προταση?

δλδ νομιζω ειναι:

 

Πιστεύω ότι θα έρθει.

Πιστεύω ό,τι μου λένε.

 

σωστα?

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παράληλα όμως υπάρχει και το παντός (γενική του παν-στο ουδέτερο) (π.χ. ελικόπτερο παντός καιρού) αλλά και το όντος (γενική του όν-πάλι στο ουδέτερο).

 

Να γιατί εκτός από σωστή (sic) ορθογραφία χρειάζεται και τονισμός, όχι μόνο σωστός, αλλά και υπαρκτός.

Link to comment
Share on other sites

  • πάντως
  • όντως

:)

 

παράληλα όμως υπάρχει και το παντός (γενική του παν-στο ουδέτερο) (π.χ. ελικόπτερο παντός καιρού) αλλά και το όντος (γενική του όν-πάλι στο ουδέτερο).

 

Να γιατί εκτός από σωστή (sic) ορθογραφία χρειάζεται και τονισμός, όχι μόνο σωστός, αλλά και υπαρκτός.

 

 

το πάντως ειναι επίρρημα,το ίδιο και το όντως..δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες μετοχές που ακούγονται το ίδιο αλλά γράφονται αλλιώς..επειδή δεν διάβασα απο την αρχή το τόπικ,λόγω βιασύνης,αν δε ρωτάς,συγγνώμη για την "απαντηση"

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

το πάντως ειναι επίρρημα,το ίδιο και το όντως..δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες μετοχές που ακούγονται το ίδιο αλλά γράφονται αλλιώς..επειδή δεν διάβασα απο την αρχή το τόπικ,λόγω βιασύνης,αν δε ρωτάς,συγγνώμη για την "απαντηση"

Όντως (:p), δεν ρωτάω κάτι, απλώς με το παραπάνω ήθελα να καταδείξω την αξία του τονισμού, χωρίς τον οποίο είναι πιθανό μια πρόταση να μην βγάζει νόημα. Δεν αρκεί δηλαδή απλώς να μην γράφει κάποιος greeklish.

 

Το "παντός" δεν είναι γενική μετοχής αλλά επιθέτου (ο παν, του παντός...). :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χρησιμοποιησα πριν απο λιγο καιρο στο φορουμ.

 

Παγωνι ή παγονι?? Εγω παντως το γραφω παγωνι, αν και το εχω δει και με τις 2 μορφες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χρησιμοποιησα πριν απο λιγο καιρο στο φορουμ.

 

Παγωνι ή παγονι?? Εγω παντως το γραφω παγωνι, αν και το εχω δει και με τις 2 μορφες.

 

Και τα δυο σωστά είναι. Σύμφωνα με την προέλευση της λέξης (από το ελληνιστικό πάων, ορθότερη γραφή θεωρείται αυτή με το ω)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι συγγνώμη,μετοχή έγγραψα αφηρημένη,ή σκεφτόμενη κάτι άλλο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...