Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μένα έδινε ένας φίλος μου... Δεν τον άκουσα βέβαια και πολύ ενθουσιασμένο στο τηλέφωνο αλλά δεν τον φοβάμαι!

 

Ευτυχώς εγώ το πήρα πέρσι οπότε είμαι οκ! Δίνω βέβαια τώρα το cpe, αλλά δεν έχω ανοίξει βιβλίο όλη τη χρονιά! Με νοιάζει πιο πολύ να πάρω το mittelstufe αν και δεν το βλέπω...

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πηρα το cpe το δεκεμβρη αλλα επειδη εδωσα preliminary το νοεμβριο ειπα να το δωσω και αυτο!!!

Δεν ηταν δυσκολο εκτος απο το λεξιλογιο που κλασσικα ηταν λιγο τσιμπημενο!!!

 

funky το πηρες στα 14?????:blink: :blink: :blink:

Ευγε παιδι μου!!!!!:up::respect:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το cpe το δεκεμβρη αλλα επειδη εδωσα preliminary το νοεμβριο ειπα να το δωσω και αυτο!!!

Δεν ηταν δυσκολο εκτος απο το λεξιλογιο που κλασσικα ηταν λιγο τσιμπημενο!!!

 

funky το πηρες στα 14?????:blink: :blink: :blink:

Ευγε παιδι μου!!!!!:up::respect:

 

Δύσκολο το cpe????

 

Ε, εντάξει, 14,4 για την ακρίβεια :O

Thanks πάντως!!

 

Α, και καλά αποτελέσματα!! :)

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς είναι το cpe ρε παιδιά?

Εγώ έδωσα πέρυσι το profficiency ( Michigan & Edexcell ) και τα πέρασα και τα 2!!!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

@funky: Ευχαριστω!!!

Ηταν λιγο δυσκολο το reading!!! Αλλα κατα τα αλλα πηγα πολυ καλα!!! Πηρα B και θα μπορουσα και Α αν ειχα καλυτερα προφορικα!!!

Καλη επιτυχια το Μαϊο!!!

 

Τί ακριβώς είναι το cpe ρε παιδιά?

Εγώ έδωσα πέρυσι το profficiency ( Michigan & Edexcell ) και τα πέρασα και τα 2!!!

 

Το cpe ειναι το proficiency του cambridge!!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

cambridge proficiency exams και καλά?

Τέσπα.Εγώ αυτό δεν το έδωσα πάντως.Αν και είχα κάνει στο φροντηστήριο κάποια Past papers και τα είχα πάει πάρα πολύ καλά προτίμησα τα άλλα 2...

 

Υ.Γ. Καλή επιτυχία στους φετινούς!!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς είναι το cpe ρε παιδιά?

Εγώ έδωσα πέρυσι το profficiency ( Michigan & Edexcell ) και τα πέρασα και τα 2!!!

 

@funky: Ευχαριστω!!!

Ηταν λιγο δυσκολο το reading!!! Αλλα κατα τα αλλα πηγα πολυ καλα!!! Πηρα B και θα μπορουσα και Α αν ειχα καλυτερα προφορικα!!!

Καλη επιτυχια το Μαϊο!!!

 

Συγχαρητήρια και στους 2! :)

 

Και πάλι thanks τάκη!

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

 

Βρήκα αυτό το θέμα και είπα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία επί των πτυχίων Αγγλικών.

 

Είμαι 32+ τώρα και από αγγλικά είχα πάρει το Cambridge FCE (με "Α") το 2001 με φροντιστήριο 6 μηνών.

 

Έπειτα από 4 έτη (2005), λόγω του βαθμού του Cambridge FCE, δεν χρειαζόταν να δώσω προκαταρκτικές εξετάσεις για το Cambridge CPE και έδωσα απευθείας Final Test. Την ίδια χρονιά, έδινα και για το Michigan (ECPE) και έλεγα "όποιο πάρω από τα 2". Εννοείται πως έδωσα προκαταρκτικές εξετάσεις για το Michigan και πέρασα (βαθμός 24). Επίσης την ίδια χρονιά (2005) & πρίν τα αποτελέσματα των παραπάνω εξετάσεων, έδωσα και για το TOEFL (Computer Based) δοκιμαστικά και πήρα βαθμολογία 260.

 

Το καλοκαίρι του 2005 λοιπόν, ήρθαν τα αποτελέσματα και των 2: Πέρασα στο Cambridge FCE με βαθμό Β και κόπηκα στο Michigan (ECPE) στην έκθεση όπως μου είπαν!

 

Οι βαθμολογίες μου στο Cambridge FCE ήταν:

Reading: A

Writing: B

Use of English: B

Listening: B

Speaking: A

 

Όλα τα παραπάνω σε ηλικία 30 ετών, οικογενειάρχης μάλιστα. Γι’αυτό, να μην το βάζει κάτω κανείς παιδιά, εάν του αρέσει η γλώσσα θα τα καταφέρει σίγουρα!

 

ΥΓ1) Μιλάω άλλη 1 γλώσσα (Βουλγαρικά) & μαθαίνω Γερμανικά τώρα.

ΥΓ2) Καλή επιτυχία σε όλους όσους περιμένουν τα αποτελέσματα.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς είναι το cpe ρε παιδιά?

CPE = Certificate of Proficiency in English (Cambridge)

ECPE = Examinations in Certificate of Proficiency in English (Michigan)

 

..και για όποιον αναρωτιέται:

FCE = First Certificate in English (Cambridge)

ECCE = Examinations in Certificate of Competency in English (Michgan)

(τα λεγόμενα Lower)

 

Όλα τα παραπάνω σε ηλικία 30 ετών, οικογενειάρχης μάλιστα. Γι’αυτό, να μην το βάζει κάτω κανείς παιδιά, εάν του αρέσει η γλώσσα θα τα καταφέρει σίγουρα!

Συνηγορώντας σ'αυτό, απλά να αναφέρω ότι, στο φροντιστήριο που είχα παλιότερα, είχα αρκετούς ενήλικες μαθητές.. ηλικίες; 22-56 :) και φυσικά οικογενειάρχες και με ένα σωρό υποχρεώσεις. Οπότε όντως, όταν κάποιος αγαπάει μια ξένη γλώσσα, βρίσκει τρόπο να συνεχίσει την εκμάθησή της ακόμα και σε "μεγάλη" ηλικία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Κ εγω εδωσα για το ECPE χτες..

Λοιπον, στην εκθεση ηταν 2 ψιλοκουλα θεματα, οχι απο τα συνηθισμενα, ισα ισα με πηρε ο χρονος κλασικα, το listening βατο μου φανηκε, αλλα ειχαμε ενα παιδι μεσα που εβηχε γκαριζοντας σαν γαιδουρι και δεν πολυακουσαμε:mad:, και στο GCVR (grammar vocabulary cloze reading) πιστευω οτι τα πηγα πολυ καλα..Α, και τα reading γελοια!

Αλλα ρε παιδια, τι ηταν κ αυτο με το listening..

Πισω απο το Ζαππειο εδινα,στην Α αιθουσα, αν ηταν και κανενας αλλος εκει μπορει να καταλαβει τι εννοω.. Διαμαρτυρομασταν, αλλα οι υπευθυνοι:whistle:..

Γενικα παντως πιστευω οτι το περασα!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

edwsa kai egw ECPE.

eukolo to no1 thema ekthesis.

to listening vato, alla oxi kai poly eukolo, se sxesi me osa eixa kanei.

grammar vocabulary cloze reading: vata kai auta.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο slide13 τα θεματα της εκθεσης ηταν κουλα.... Εγω εγραψα το 2ο!!! Αν και μετα σκεφτηκα οτι στο πρωτο θα χα παει καλυτερα....:wacko:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Απλα να πω οτι δεν ηταν τα ιδια θεματα για ολους, τουλαχιστον το reading part, γιατι ενα φιλο μου που ρωτησα δεν ειχε τα ιδια..Εγω εγραψα για opening a Disney theme park στη χωρα μας..

Μαλλον αυτο το "form" που συμπληρωσαμε στην αρχη να ηταν που καθοριζε ποιο απο τα θεματα εδινε ο καθενας..:what:

Καλα αποτελεσματα παιδια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο slide13 τα θεματα της εκθεσης ηταν κουλα.... Εγω εγραψα το 2ο!!! Αν και μετα σκεφτηκα οτι στο πρωτο θα χα παει καλυτερα....:wacko:

 

Αυτό με την έκθεση το είπαν όλοι όσους ρώτησα... Και εγώ δηλαδή που άκουσα τα θέματα κουλά τα βρήκα!! Όπως και πέρσι που το ένα απ'τα δύο είχε να κάνει με τη χορήγηση ορμονών.. lol!! Απ'το φροντιστήριο πάντως είπαν ότι σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλό το τεστ και εύκολο, πιο εύκολο απ'το περσινό.

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

το εδωσα κι εγω για δευτερη φορα.αλλα δεν ειμαι κ τοσο αισιοδοξη.:(

 

Που δυσκολευτηκες? εννοω σε ποιο part λες πως δεν πηγες καλα???

Παντως και εσυ εισαι σχετικα μικρη (15) οποτε δε σε πιεζει ο χρονος!!! Και δινεις και 2η αρα εδωσες και εσυ στα 14!!!!

Πως τα καταφερνετε και το παιρνετε τοσο νωρις????? Πολλα καλοκαιρινα εντατικα???

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

το εδωσα κι εγω για δευτερη φορα.αλλα δεν ειμαι κ τοσο αισιοδοξη.:(

 

ελπίζω να είναι απλά ιδέα σου και να έχεις πάει μια χαρά! ε, και άμα δεν το πάρεις δεν έγινε και κάτι! δε μας πιέζει άλλωστε ακόμα ο χρόνος όπως λέει και ο τάκης! καλά αποτελέσματα.. :)

 

Που δυσκολευτηκες? εννοω σε ποιο part λες πως δεν πηγες καλα???

Παντως και εσυ εισαι σχετικα μικρη (15) οποτε δε σε πιεζει ο χρονος!!! Και δινεις και 2η αρα εδωσες και εσυ στα 14!!!!

Πως τα καταφερνετε και το παιρνετε τοσο νωρις????? Πολλα καλοκαιρινα εντατικα???

 

Να σου πω.. Εγώ μία χρονιά εντατικά έκανα (την Ε τάξη). Β' γυμνασίου πήρα lower του cambridge και Γ' γυμνασίου, πέρσι δηλαδή, ενώ έκανα κανονικά τη χρονιά για το advanced πήρα το ecpe. Ε, και φέτος είπα να πάρω και το άλλο :p

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω.. Εγώ μία χρονιά εντατικά έκανα (την Ε τάξη). Β' γυμνασίου πήρα lower του cambridge και Γ' γυμνασίου, πέρσι δηλαδή, ενώ έκανα κανονικά τη χρονιά για το advanced πήρα το ecpe. Ε, και φέτος είπα να πάρω και το άλλο :p

 

Εγω στην τριτη γυμνασιου πηρα fce!!! Και φετος (2α λυκειου) cpe!!!

Πρεπει να εχεις κερδισει και χρονια στο σχολειο ε???

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην τριτη γυμνασιου πηρα fce!!! Και φετος (2α λυκειου) cpe!!!

Πρεπει να εχεις κερδισει και χρονια στο σχολειο ε???

 

Μια χαρά είσαι! Κανονικά και εγώ φέτος έπρεπε να δώσω για ecpe απλώς επειδή ήμουνα καλή το έδωσα πέρσι.

Όσο για το σχολείο όχι... Το '91 είμαι γεννημένη και είμαι Α' λυκείου.

•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

Που δυσκολευτηκες? εννοω σε ποιο part λες πως δεν πηγες καλα???

Παντως και εσυ εισαι σχετικα μικρη (15) οποτε δε σε πιεζει ο χρονος!!! Και δινεις και 2η αρα εδωσες και εσυ στα 14!!!!

Πως τα καταφερνετε και το παιρνετε τοσο νωρις????? Πολλα καλοκαιρινα εντατικα???

 

δεν εκανα πολλα εντατικα,ομως εχω ξεκινησει απο μικρη ιδιαιτερα στα αγγλικα.δυσκολευτηκα κυριως στο listening.κ λιγο στο λεξιλογιο αν κ αναμενομενο.περυσι παντως κοπηκα παλι στο listening!:(

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είναι απλά ιδέα σου και να έχεις πάει μια χαρά! ε, και άμα δεν το πάρεις δεν έγινε και κάτι! δε μας πιέζει άλλωστε ακόμα ο χρόνος όπως λέει και ο τάκης! καλά αποτελέσματα.. :)

 

ευχαριστω.οντως δεν με πιεζει ο χρονος αλλα θα απογοητευτω αν χρειαστει να το δωσω κ τριτη.κ ακουω πολλους να λενε οτι ηταν ευκολα κ...καταλαβαινεις!

Link to comment
Share on other sites

Ε εξαρτάται από το πως τα πας εσύ με τα αγγλικά.Όταν έδινα ας πούμε έδινα με μία κοπέλα που την πίεζαν οι γονείς της και έδινε για 4η φορά και απ'το λίγο που μιλήσαμε στα αγγλικά δεν είχε και πολλές ευκαιρίες.Αν τώρα εσύ είσαι χαλαρή και τα πηγαίνεις έστω "καλά" με την γλώσσα δεν νομίζω να έχεις κάτι να φοβάσαι...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

exo akousei einai oti merikoi e3etastes pou pernoun ta 8emata pros eksetash 2 meres prin, ta dinoun amesos enanti amoibhs se frontisthria kai bibliopoleia,opvs tou flwra.Kserete na isxuei kati tetoio.To diabasa se ena allo forum,kai rwtaw,an kai isws exei eipw8ei 3ana kati analogo.

 

Gia lower anaferomai..

Link to comment
Share on other sites

Για τα προφορικα λες ή γενικα για ολο το τεστ???

Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο... Και μου φαινεται και περιεργο....:blink:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Για τα προφορικα λες ή γενικα για ολο το τεστ???

Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο... Και μου φαινεται και περιεργο....:blink:

Κυρως τα προφορικα.Επειδη εχουν σχετικα μεγαλη διαρκεια,παιζει κατι τετοιο.Φετος του Michigan αρχιζουν 12 Μαιου και ολοκληρωνονται 10 Ιουνιου.

 

Μηπως καποιος γνωριζει την αντιστοιχει ημερομηνια του Βρετανικου Lower,τα προφορικα,ποτε ειναι??????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...