Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμεις απο ΚαρτοΣυμβολαιο καμια δεκαρια τομα παρεα φυγαμε ομαδικος, αυτα που εχεις στην κοτε με 23ευρω στους αλλους τα εχεις ουτε με 10, καλα για WhatsUp δε το συζητω ειναι κοροιδια.

Στο CU μας εδωσαν καθε μηνα για ενα χρονο χωρις υποχρεωση να ανανεωνουμε καθε μηνα:

600' προς CU συν 600μνματα προς CU.

Την πρωτη καρτα καθε μηνα των 10ευρω επι δυο με το μπονους των 10ευρω να ισχυει 30ημερες και δικαιωμα αγορας πακετου και 500mb δωρο.

Συν καποια πολυ προνομιακα πακετα οπως 300' προς βοντα συν 400' προς ολους με 7ευρω.

Οποτε με 10ευρω το μηνα την βγαζεις πλουσιοπαροχα!

 

Δεν θα διαφωνήσω ότι άλλες εταιρίες έχουν καλύτερα πακέτα αλλά αυτό που λες τώρα ουδεμία σχέση έχει (ούτε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα) με το ότι το whatsup δεν είναι το Νο1 καρτοκινητό σε συνδρομητές. Με λίγα λόγια αυτό που λες τώρα είναι εντελώς άσχετο με αυτό στο οποίο σε ειρωνεύτηκα και διαφώνησα (και στο οποίο εν τέλει δεν βλέπω αντίλογο).

 

Από κει και πέρα μιλώντας για πακέτα, σαφώς το whatsup έχει μείνει πίσω (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) αλλά έχει κάνει και βελτιώσεις, αν σκεφτείς ότι πριν κάποια χρόνια φάνταζε όνειρο ένα πακέτο προς όλα τα δίκτυα. Το ότι δεν ακολουθεί τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι η κοσμοτέ δεν θέλει να αποκτήσει κι άλλους συνδρομητές στο wu γιατί έχει ήδη πάρα πάρα πολλούς (ναι, παρά τον κόσμο που έφυγε). Αν ήθελε να εξαφανίσει τις άλλες δυο εταιρίες, ξέρεις ότι με 2-3 πακέτα στο wu θα το έκανε πράξη μέσα σε μια μέρα. Το wu εξακολουθεί να έχει μεγάλη εισροή νέων συνδρομητών, παρά τις προσφορές των άλλων. Η δυναμική του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω ότι άλλες εταιρίες έχουν καλύτερα πακέτα αλλά αυτό που λες τώρα ουδεμία σχέση έχει (ούτε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα) με το ότι το whatsup δεν είναι το Νο1 καρτοκινητό σε συνδρομητές. Με λίγα λόγια αυτό που λες τώρα είναι εντελώς άσχετο με αυτό στο οποίο σε ειρωνεύτηκα και διαφώνησα (και στο οποίο εν τέλει δεν βλέπω αντίλογο).

 

Από κει και πέρα μιλώντας για πακέτα, σαφώς το whatsup έχει μείνει πίσω (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) αλλά έχει κάνει και βελτιώσεις, αν σκεφτείς ότι πριν κάποια χρόνια φάνταζε όνειρο ένα πακέτο προς όλα τα δίκτυα. Το ότι δεν ακολουθεί τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι η κοσμοτέ δεν θέλει να αποκτήσει κι άλλους συνδρομητές στο wu γιατί έχει ήδη πάρα πάρα πολλούς (ναι, παρά τον κόσμο που έφυγε). Αν ήθελε να εξαφανίσει τις άλλες δυο εταιρίες, ξέρεις ότι με 2-3 πακέτα στο wu θα το έκανε πράξη μέσα σε μια μέρα. Το wu εξακολουθεί να έχει μεγάλη εισροή νέων συνδρομητών, παρά τις προσφορές των άλλων. Η δυναμική του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που υπάρχει ακόμη το wu είναι η λανθασμένη ελληνική νοοτροπία και έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που υπάρχει ακόμη το wu είναι η λανθασμένη ελληνική νοοτροπία και έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης.

 

Σαφέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω ότι άλλες εταιρίες έχουν καλύτερα πακέτα αλλά αυτό που λες τώρα ουδεμία σχέση έχει (ούτε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα) με το ότι το whatsup δεν είναι το Νο1 καρτοκινητό σε συνδρομητές. Με λίγα λόγια αυτό που λες τώρα είναι εντελώς άσχετο με αυτό στο οποίο σε ειρωνεύτηκα και διαφώνησα (και στο οποίο εν τέλει δεν βλέπω αντίλογο).

 

Από κει και πέρα μιλώντας για πακέτα, σαφώς το whatsup έχει μείνει πίσω (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) αλλά έχει κάνει και βελτιώσεις, αν σκεφτείς ότι πριν κάποια χρόνια φάνταζε όνειρο ένα πακέτο προς όλα τα δίκτυα. Το ότι δεν ακολουθεί τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι η κοσμοτέ δεν θέλει να αποκτήσει κι άλλους συνδρομητές στο wu γιατί έχει ήδη πάρα πάρα πολλούς (ναι, παρά τον κόσμο που έφυγε). Αν ήθελε να εξαφανίσει τις άλλες δυο εταιρίες, ξέρεις ότι με 2-3 πακέτα στο wu θα το έκανε πράξη μέσα σε μια μέρα. Το wu εξακολουθεί να έχει μεγάλη εισροή νέων συνδρομητών, παρά τις προσφορές των άλλων. Η δυναμική του δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά ιδιαίτερα προσυπογράφω αυτά που έχω βάλει σε bold+υπογραμμισμένα. Θα σκεφτεί κάποιος γιατί να μη θέλει μία εταιρία να έχει συνεχώς κι άλλους συνδρομητές καρτοκινητής; Κατ' εμέ, για δύο βασικούς λόγους:

α. Προτιμά προφανώς να ελκύει ολοένα και περισσότερους συνδρομητές συμβολαίων και καρτοσυμβολαίων. Οι καρτοκινητοί σήμερα είναι, άυριο δεν είναι.

β. Περισσότεροι συνδρομητές γενικά σημαίνει μεγαλύτερος φόρτος δικτύου, ως εκτούτου χαμηλότερη ποιότητα ομιλίας, συνεχείς αποσυνδέσεις κλπ. Και ήδη η ποιότητα δεν είναι και στα καλύτερά της, ιδίως στις κλήσεις, παρόλο που είναι μπροστά από τις άλλες δύο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά ιδιαίτερα προσυπογράφω αυτά που έχω βάλει σε bold+υπογραμμισμένα. Θα σκεφτεί κάποιος γιατί να μη θέλει μία εταιρία να έχει συνεχώς κι άλλους συνδρομητές καρτοκινητής; Κατ' εμέ, για δύο βασικούς λόγους:

α. Προτιμά προφανώς να ελκύει ολοένα και περισσότερους συνδρομητές συμβολαίων και καρτοσυμβολαίων. Οι καρτοκινητοί σήμερα είναι, άυριο δεν είναι.

β. Περισσότεροι συνδρομητές γενικά σημαίνει μεγαλύτερος φόρτος δικτύου, ως εκτούτου χαμηλότερη ποιότητα ομιλίας, συνεχείς αποσυνδέσεις κλπ. Και ήδη η ποιότητα δεν είναι και στα καλύτερά της, ιδίως στις κλήσεις, παρόλο που είναι μπροστά από τις άλλες δύο.

 

γ. Νομίζω απαγορεύεται να πάει πάνω από 50% σε συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

γ. Νομίζω απαγορεύεται να πάει πάνω από 50% σε συνδρομητές.

 

Τι εννοείς; Δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Υπάρχει νομοθεσία για το μέγιστο ποσοστό συνδρομητών; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα... :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

γ. Νομίζω απαγορεύεται να πάει πάνω από 50% σε συνδρομητές.

 

Σίγουρα θα έχει υπερβεί το 50%. Νομίζω ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο το ποσοστό, το οποίο αν ξεπεράσει θα έχει πρόβλημα ελέγχου από την ΕΕΤΤ. Όπως και να 'χει, η κοσμοτέ θέλει συνδρομητές συμβολαίων και όχι καρτοκινητής. Το ίδιο ακριβώς θέλουν και οι άλλες εταιρίες, επειδή όμως δεν μπορούν να το έχουν, δίνουν προσφορές στην καρτοκινητή που είναι πιο εύκολος στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Υπάρχει νομοθεσία για το μέγιστο ποσοστό συνδρομητών; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα... :worry:

 

Όταν ανεβαίνει το ποσοστό τον πελατών τότε θεωρείται "μεγάλος παίχτης" και παθαίνει ότι παθαίνει ο ΟΤΕ στην σταθερή. Η ΕΕΤΤ δεν εγκρίνει κανένα πακέτο..

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε το 1330. Απλό ειναι.

Τεσπα.

Συμμετοχή σε κλήρωση για tablet και 200 mb για το ΠΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια. Μου ηρθε ενα σμσ απο 13838 (εχω κοσμοκαρτα) και προφανως ειναι κατι που περιεχει δεδομενα. Παταω ληψη και μου γραφει "Δεν ειναι δυνατη η ληψη, δοκιμαστε αργοτερα". Σημειωτεον ειμαι σε wifi. Η συσκευη ειναι Samsung Galaxy Mini Gt-S5570. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για κοσμοκάρτες παίζει η προσφορά των 200ΜΒ στο 1330?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε το 1330. Απλό ειναι.

Τεσπα.

Συμμετοχή σε κλήρωση για tablet και 200 mb για το ΠΣΚ.

 

δεν το σκέφτηκα. Είπα να μην πάρω για να μην με ταράξουν στα σπαμ :p

 

edit

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Company__articleadvanced__diagonismos-cosmokarta-asus/section/Running_Contests

μονο για κοσμοκάρτα τελικά...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο λεω κι εγω.

Να καλεσω, ή θα με ταραξουν στο σπαμ?

Αλλα νομιζω οτι υπαρχει και ενα sms με το οποιο ζητας να μη σου στελνουν 'προσθετη ενημερωση/υλικο', ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερη αντίστοιχη προωθητική ενέργεια πάντως που συμμετείχα δε με τάραξαν στα spam... Αντίθετα, από την πρώτη βδομάδα που είμαι συνδρομητής Cosmote (είμαι φρέσκος) έχω standard, περιορισμένα μεν στοχευμένα δε, διαφημιστικά μηνύματα συγκεκριμένων αλυσίδων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμένα μου συνέβαινε με vodafone και ήμουν συνδρομητής με συμβόλαιο.Κι εγώ φρέσκος σε cosmoκάρτα και δεν με έχουν ενοχλήσει άλλοι, πέραν της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο What’s Up μπορείς μέχρι 22/4 να ενεργοποιήσεις τη νέα μας προσφορά και να λάβεις 1GB για να σερφάρεις στο internet για 1 μήνα μόνο με 5€!
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει ένας νέος αριθμός WU; Επίσης πόσο αρχικό χρόνο ομιλίας θα έχει μέσα;
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει ένας νέος αριθμός WU; Επίσης πόσο αρχικό χρόνο ομιλίας θα έχει μέσα;

 

Κοστίζει 5 ευρώ στα καταστήματα και μηδέν ευρώ αν βρείς προωθητή στο Metro ή σε άλλα σημεια .

Θα έχει αρχικό χρόνο 0,25 ευρώ , και να βάλεις μία κάρτα των 5 ευρώ θα λάβεις 40 λεπτά δωρεάν χρόνο προς whatsup για 5 μήνες.

Δεν θα μπορέσεις όμως να ενεργοποιήσεις πακέτο αν δεν βάλεις τουλάχιστον 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοστίζει 5 ευρώ στα καταστήματα και μηδέν ευρώ αν βρείς προωθητή στο Metro ή σε άλλα σημεια .

Θα έχει αρχικό χρόνο 0,25 ευρώ , και να βάλεις μία κάρτα των 5 ευρώ θα λάβεις 40 λεπτά δωρεάν χρόνο προς whatsup για 5 μήνες.

Δεν θα μπορέσεις όμως να ενεργοποιήσεις πακέτο αν δεν βάλεις τουλάχιστον 6 ευρώ.

 

Ευχαριστώ! Κάτι ακόμα, θα είναι micro sim η κάρτα sim της συσκευασίας ή θα την πληρώσω έξτρα;

 

Υγ: μετρο στην θεσσαλονικη;;;! Λιγο δυσκολο!! :Ρ

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Κάτι ακόμα, θα είναι micro sim η κάρτα sim της συσκευασίας ή θα την πληρώσω έξτρα;

 

Υγ: μετρο στην θεσσαλονικη;;;! Λιγο δυσκολο!! :Ρ

Δεν ξέρω αν έχουν micro-SIM

Στην Θεσσαλονίκη έχουν άλλα σημεία ( όπως έγραψα)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχουν micro-SIM

Στην Θεσσαλονίκη έχουν άλλα σημεία ( όπως έγραψα)...

 

Αν κάποιος φίλος έχει υπόψη του κάποιο σημείο της Θεσσαλονίκης όπου είναι πιθανό να προμοτάρουν πακέτα What's up ας το αναφέρει να ρίξω μια ματιά αύριο μπας και γλιτώσω τα κερατιάτικα 5€. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος φίλος έχει υπόψη του κάποιο σημείο της Θεσσαλονίκης όπου είναι πιθανό να προμοτάρουν πακέτα What's up ας το αναφέρει να ρίξω μια ματιά αύριο μπας και γλιτώσω τα κερατιάτικα 5€. :)

 

Δυστυχώς δεν θα τα γλυτώσεις. Πήρα προχθές από σταθμό στην Αθήνα για ένα συγγενή και είχε κανονική κάρτα sim και πήγαμε μαζί και πλήρωσε 5€ για να του την αλλάξουν σε micro.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο What’s Up μπορείς μέχρι 22/4 να ενεργοποιήσεις τη νέα μας προσφορά και να λάβεις 1GB για να σερφάρεις στο internet για 1 μήνα μόνο με 5€!

 

Αυτό προστίθεται στα υπόλοιπα MB ή έχει δικιά του ημερομηνία λήξης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...