Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπας και είναι ενεργοποιημένο κανά battery save? κανάς αυτόματος φωτισμός?

Οχι, τα εχω τσεκαρει όλα αυτά.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μην σου πω να κάνεις wipe θα σου απλά να την αγνοήσεις και να μην την περάσεις ποτέ..

 

Ήρθε και σε άλλον στο xda και κατά τύχη είναι και Σουηδός (κι εμένα από εκεί είναι το κινητό).

 

Είναι γεγονός ότι πρώτα έρχονται όλες οι αναβαθμίσεις σε μας πρώτες, αλλά τέτοια έλλειψη πληροφοριών στην ειδοποίηση δεν έχει ξαναγίνει. Ούτε έκδοση, ούτε ακριβές μέγεθος. Δεν την κάνω, στη χειρότερη πάω για wipe.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν το άλλαξε η HTC εννοείς την arvato???

Εσταλει στο επισημο service της HTC στην Ελλαδα, δεν ξερω αν ειναι η arvato ή καποιος αλλος.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εσταλει στο επισημο service της HTC στην Ελλαδα, δεν ξερω αν ειναι η arvato ή καποιος αλλος.

 

Η arvato είναι τότε. Εγώ θα πηγαινα απ ευθείας στην HTC πάντως. Κάπου στην Κηφισίας είναι στο Μαρούσι αν θυμάμαι καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Η arvato είναι τότε. Εγώ θα πηγαινα απ ευθείας στην HTC πάντως. Κάπου στην Κηφισίας είναι στο Μαρούσι αν θυμάμαι καλά.

Δυστυχώς μένω επαρχία, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μένω επαρχία, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

 

Κανε μια προσπάθεια να μιλήσεις έστω μαζί τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να σπάσεις την οθόνη, καθώς από τον Φλεβάρη καλύπτουν τις σπασμένες οθόνες για τους πρώτους 6 μήνες από την αγορά

http://www.htc.com/us/go/advantage/

Παρακινδυνευμένο και παράλογο, αλλά η htc έτσι φαίνεται να λειτουργεί ...

 

Παρακαλώ να μη λέμε ότι θέλουμε προωθώντας τέτοιες λύσεις.

Αυτό, όπως θα διάβασες φαντάζομαι, ισχύει για την HTC Αμερικής κι όχι για όλο τον κόσμο.

Εκεί υπάρχουν άλλοι νόμοι που υποχρεώνουν τις εταιρίες να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσει.

Στην Ελλάδα και στην Ευρώπη επίσης δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι ακόμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια προσπάθεια να μιλήσεις έστω μαζί τους.

Θα τους καλέσω αυριο.

 

Μιλησα πριν λιγο στο Live Chat της Htc με μια κοπελιά. Επειδη 21:00 κλεινανε δεν προλαβαμε να πουμε πολλα.

Αφου της ειπα το προβλημα, μου ειπε να το στειλω ΑΜΕΣΑ πισω. Της ανεφερα οτι εσταλει στο επισημο service και

μου ειπε γιατι το εστειλα στο service της htc. Της ειπα και τι επρεπε να κανω; Δεν μου απαντησε, απλα μου ειπε

θα με παρουν αυριο τηλεφωνο. Τι να πω, περιεργα πραγματα συμβαινουν.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μη λέμε ότι θέλουμε προωθώντας τέτοιες λύσεις.

Αυτό, όπως θα διάβασες φαντάζομαι, ισχύει για την HTC Αμερικής κι όχι για όλο τον κόσμο.

Εκεί υπάρχουν άλλοι νόμοι που υποχρεώνουν τις εταιρίες να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσει.

Στην Ελλάδα και στην Ευρώπη επίσης δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι ακόμα..

 

Στο ελληνικό σάιτ που γράφεις λέει σύντομα διαθέσιμο. Φαντάζομαι ότι αν ήταν να μην ισχύσει, δεν θα την έβαζαν καθόλου την σχετική σελίδα.

Πάντως καμία σχέση δεν έχει με νόμους που υποχρεώνουν τις εταιρίες να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσεις. Σε καμία χώρα του κόσμου δεν υφίστανται τέτοιοι νόμοι.

Είναι σαν να λες ότι αγοράζω ένα αμάξι, το τρακάρω, και ο νόμος υποχρεώνει τον κατασκευαστή να πληρώσει την ζημιά!

Απλά εδώ έρχεται η HTC προκειμένου να κάνει πιο ελκυστικά τα προϊόντα της και προσφέρει μια υπηρεσία που ονόμαζει Advantage και σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις δωρεάν την οθόνη στους πρώτους 6 μήνες αν τυχόν σου σπάσει. Εννοείται ότι μιλάμε για σπάσιμο με υπαιτιότητα του χρήστη, αν π.χ. σου σκοντάψεις και σου πέσει, ή σου γλυστρίσει από τα χέρια κλπ.

Όπως είπαμε είναι σίγουρα παρακινδυνευμένο να την σπάσεις για να στην αλλάξουν επειδή έχει κάποιο άλλο ελάττωμα, αλλά στην αρβάτο ο κίνδυνος έγκειται και στο ότι μπορεί και σπασμένη να σου πουν ότι δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Όταν δεν τους ενδιαφέρει η φήμη τους, και το κόστος μιας αγωγής (που θα εκδικαστεί και ύστερα από χρόνια) κοστίζει περισσότερο απ' ότι η συσκευή, γνωρίζουν πολύ καλά ότι κανείς δεν θα ακολουθήσει την νομική οδό.

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό σάιτ που γράφεις λέει σύντομα διαθέσιμο. Φαντάζομαι ότι αν ήταν να μην ισχύσει, δεν θα την έβαζαν καθόλου την σχετική σελίδα.

Πάντως καμία σχέση δεν έχει με νόμους που υποχρεώνουν τις εταιρίες να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσεις. Σε καμία χώρα του κόσμου δεν υφίστανται τέτοιοι νόμοι.

Είναι σαν να λες ότι αγοράζω ένα αμάξι, το τρακάρω, και ο νόμος υποχρεώνει τον κατασκευαστή να πληρώσει την ζημιά!

Απλά εδώ έρχεται η HTC προκειμένου να κάνει πιο ελκυστικά τα προϊόντα της και προσφέρει μια υπηρεσία που ονόμαζει Advantage και σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις δωρεάν την οθόνη στους πρώτους 6 μήνες αν τυχόν σου σπάσει. Εννοείται ότι μιλάμε για σπάσιμο με υπαιτιότητα του χρήστη, αν π.χ. σου σκοντάψεις και σου πέσει, ή σου γλυστρίσει από τα χέρια κλπ.

Όπως είπαμε είναι σίγουρα παρακινδυνευμένο να την σπάσεις για να στην αλλάξουν επειδή έχει κάποιο άλλο ελάττωμα, αλλά στην αρβάτο ο κίνδυνος έγκειται και στο ότι μπορεί και σπασμένη να σου πουν ότι δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Όταν δεν τους ενδιαφέρει η φήμη τους, και το κόστος μιας αγωγής (που θα εκδικαστεί και ύστερα από χρόνια) κοστίζει περισσότερο απ' ότι η συσκευή, γνωρίζουν πολύ καλά ότι κανείς δεν θα ακολουθήσει την νομική οδό.

 

Είσαι λάθος, ότι λέει σύντομα διαθέσιμο δεν σημαίνει ότι θα σου παρέχει ότι ακριβώς παρέχει και η HTC Αμερικής.

Και στο ξαναλέω, εκεί ισχύουν άλλοι νόμοι, είτε το πιστεύεις είτε όχι, σχετικά με τα δικαιώματα του καταναλωτή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος, ότι λέει σύντομα διαθέσιμο δεν σημαίνει ότι θα σου παρέχει ότι ακριβώς παρέχει και η HTC Αμερικής.

Και στο ξαναλέω, εκεί ισχύουν άλλοι νόμοι, είτε το πιστεύεις είτε όχι, σχετικά με τα δικαιώματα του καταναλωτή.

 

μπορεί να ισχύουν άλλοι νόμοι σχετικά με τα δικαιώματα του καταναλωτή, αλλά όχι σχετικά με την κάλυψη θραύσης οθόνης με υπαιτιότητα χρήστη. αν θες να καλυφθείς από αυτό, πρέπει να αγοράσεις έξτρα εγγύηση/ασφαλιστήριο

Link to comment
Share on other sites

Θα τους καλέσω αυριο.

 

Μιλησα πριν λιγο στο Live Chat της Htc με μια κοπελιά. Επειδη 21:00 κλεινανε δεν προλαβαμε να πουμε πολλα.

Αφου της ειπα το προβλημα, μου ειπε να το στειλω ΑΜΕΣΑ πισω. Της ανεφερα οτι εσταλει στο επισημο service και

μου ειπε γιατι το εστειλα στο service της htc. Της ειπα και τι επρεπε να κανω; Δεν μου απαντησε, απλα μου ειπε

θα με παρουν αυριο τηλεφωνο. Τι να πω, περιεργα πραγματα συμβαινουν.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Τελικά ούτε καν στον κόπο δεν μπήκαν να με πάρουν τηλέφωνο οπως μου ανέφεραν χθες.

Εχω χάσει πάσα ιδέα για την εταιρεία αυτή, κι αν ξαναδούν φράγκο από μενα...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Γενικως ειναι μες την οργανωση απο οτι εχω καταλαβει.Και μενα μου ελεγαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο αλλα ακομα το περιμενω.Αν δεν παρεις εσυ αυτοι δεν προκειται να ασχοληθουν μαζι σου..
Link to comment
Share on other sites

Γενικως ειναι μες την οργανωση απο οτι εχω καταλαβει.Και μενα μου ελεγαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο αλλα ακομα το περιμενω.Αν δεν παρεις εσυ αυτοι δεν προκειται να ασχοληθουν μαζι σου..

Δεν πειράζει φιλε μου, αυτοί θα χάσουν.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με τα one που δεν εχουν ελληνική γλώσσα πως λύνουμε το θέμα;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με τα one που δεν εχουν ελληνική γλώσσα πως λύνουμε το θέμα;

 

More locale 2 .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

More locale 2 .

Πρεπει να εισαι root Γιαννη, κατι αλλο χωρις root παιζει?

Αν κανω root τη συσκευή, μετά μπορώ να την επαναφέρω στην αρχική της κατάσταση, δλδ unroot?

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

...

Αν κανω root τη συσκευή, μετά μπορώ να την επαναφέρω στην αρχική της κατάσταση, δλδ unroot?

 

To unroot δεν είναι δύσκολο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5317389#post5317389

 

Αλλά αν θές πλήρως εργοστασιακή κατάσταση, δεν αρκεί το unroot

Link to comment
Share on other sites

με φαγουρίζει η παλάμη να κάνω το βήμα για το Μ8 να πω την αμαρτία μου :lol::p Edited by vassilis018
Link to comment
Share on other sites

To unroot δεν είναι δύσκολο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5317389#post5317389

 

Αλλά αν θές πλήρως εργοστασιακή κατάσταση, δεν αρκεί το unroot

Τι αλλο θα πρεπει να κανω δηλαδη?

 

Τελικα μετα απο επικοινωνια με το kaizershop, το τηλεφωνο θα αντικατασταθει με καινουριο.

Μου ειπαν οτι το τηλεφωνο που θα μου στειλουν θα ειναι της ιδιας παρτιδας.

Ας ελπισουμε οτι το καινουριο δεν θα ειναι προβληματικο σαν το προηγουμενο.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα πρεπει να κανω δηλαδη?

 

Να αντιστρέψεις το bootloader unlocking και το custom recovery.

 

[GUIDE] How to Return to 100% Stock

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2358738

 

 

Τελικα μετα απο επικοινωνια με το kaizershop, το τηλεφωνο θα αντικατασταθει με καινουριο.

...

 

Ευτυχώς που το κατάλαβαν

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το κατάλαβαν

 

Νικο σημερα με πηραν τελικα απο την HTC και τους εξηγησα τι εγινε.

Μου ειπαν κακως που το μαγαζι το εστειλε στο service της htc διοτι

η πολιτικη της εταιρειας ειναι την πρωτη εβδομαδα ο πελατης εχει

το δικαιωμα αντικαταστασης του κινητου απο το μαγαζι το οποιο

το αγορασε.

Τα ανεφερα ολα αυτα στο καταστημα που το αγορασα και τελικα

μου ειπαν θα μου το αλλαξουν. Τους ειπα κακως με ταλαιπωρησαν

μια εβδομαδα και χρεωθηκα τσαμπα μεταφορικα περα δωθε,

θα μπορουσε αυτο που εγινε τωρα να γινει απο την αρχη.

Τελος παντων, εστω κι αργα τελος καλο ολα καλα.

Για να δουμε το επομενο που θα ερθει, θα ειναι κανονικο

ή θα εχουμε παλι τρεχαματα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Νικο σημερα με πηραν τελικα απο την HTC και τους εξηγησα τι εγινε.

Μου ειπαν κακως που το μαγαζι το εστειλε στο service της htc διοτι

η πολιτικη της εταιρειας ειναι την πρωτη εβδομαδα ο πελατης εχει

το δικαιωμα αντικαταστασης του κινητου απο το μαγαζι το οποιο

το αγορασε.

Τα ανεφερα ολα αυτα στο καταστημα που το αγορασα και τελικα

μου ειπαν θα μου το αλλαξουν. Τους ειπα κακως με ταλαιπωρησαν

μια εβδομαδα και χρεωθηκα τσαμπα μεταφορικα περα δωθε,

θα μπορουσε αυτο που εγινε τωρα να γινει απο την αρχη.

Τελος παντων, εστω κι αργα τελος καλο ολα καλα.

Για να δουμε το επομενο που θα ερθει, θα ειναι κανονικο

ή θα εχουμε παλι τρεχαματα.

 

Ναι οκ το κατάστημα είναι αυτό που θα το αντικαταστήσει τελικά, αλλά σύμφωνα με αυτόν που μίλησες, ποιος είναι αυτος που κρίνει εάν είναι ελαττωματικό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ το κατάστημα είναι αυτό που θα το αντικαταστήσει τελικά, αλλά σύμφωνα με αυτόν που μίλησες, ποιος είναι αυτος που κρίνει εάν είναι ελαττωματικό?

Ναι Νικο το καταστημα θα μου το αντικαταστησει τελικα και οχι η HTC.

Αυτο το ρωτησα κι εγω, σχετικα με το ποιος θα το κρινει.

Απο την htc μου ειπαν, οτι απο την στιγμη που ο πελατης δει κατι ελατωματικο στη συσκευη,

το αναφερει στο καταστημα. Το καταστημα (αν οντως ειναι εμφανες και υπαρκτο το προβλημα)

οφειλει να αντικαταστησει αμεσα τη συσκευη με μια αλλη, εφοσον ειναι μεσα στην πρωτη εβδομαδα.

Επεισης μου ειπαν στην htc οτι ο πελατης μπορει να παρακαμψει το καταστημα και να το στειλει ο

ιδιος στην htc απλα καλωντας τους και στελνουν αυτοι courier στο σπιτι για να παραλαβουν το κινητο.

Εμενα παντως το καταστημα με καλυψε 100% με την αντικατασταση του κινητου και το προσμετραω

σαν θετικο γεγονος για την εν λογω επιχειρηση, αν και σαφως ηταν υποχρεωμενοι να το κανουν.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...