Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα καμία 64 Microsd class 10 σε καλή τιμή να μου πει εντυπώσεις και από Που έγινε η αγορά ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια θα προτεινατε που να ειναι σιγουρα οκ στα 64gb και σε οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη?

 

Αν υπαρχει καποιος που να εχει παραγγειλει απο καποιον στο ebay και εχει μεινει ευχαρηστημενος με αυτη την καρτα sd που του ηρθε μπορει να μας πει το λινκ για να παραγγειλουμε κι εμεις μια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου προτείνει μια αξιόπιστη κάρτα μνήμης micro sd 16 GB ή 32 GB. Θέλω να έχει κυρίως υψηλή ταχύτητα εγγραφής διότι θέλω να τη χρησιμοποιήσω σε κινητό με wp8 και με την αναβάθμιση θα μπορώ να αποθηκεύω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης άρα δεν θέλω να κολλάνε. Επίσης θέλω να μην εμφανίζει προβλήματα γιατί έχω διαβάσει ότι σε πολλές κάρτες μνήμης παρατηρείται το φαινόμενο να διαγράφονται αρχεία από μόνα τους. Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

 

ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα τα φωτα σας.

 

Εχω το samsung galaxy s3 mini και ψαχνω να βρω μια καρτα micro sd 16-32 gb για το κινητο και θα ηθελα εαν μπορειτε να μου πειτε καποια Links καθως και το τι πρεπει να προσεξω.

 

Εαν θελει καποιος ας μου απαντησει και ιδιως εαν εχει καποιος το ιδιο θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα τα φωτα σας.

Εχω το samsung galaxy s3 mini και ψαχνω να βρω μια καρτα micro sd 16-32 gb για το κινητο και θα ηθελα εαν μπορειτε να μου πειτε καποια Links καθως και το τι πρεπει να προσεξω.

Εαν θελει καποιος ας μου απαντησει και ιδιως εαν εχει καποιος το ιδιο θα ηταν καλυτερα.

 

Προτίμησε μία κλάσης 10 και με εφ' όρου ζωής εγγύηση, αν και στην πράξη δεν λέει κάτι αυτό γιατί αν κρασάρει ότι έχεις μέσα τα χάνεις, απλά θα σου δώσουν άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε μία κλάσης 10 και με εφ' όρου ζωής εγγύηση, αν και στην πράξη δεν λέει κάτι αυτό γιατί αν κρασάρει ότι έχεις μέσα τα χάνεις, απλά θα σου δώσουν άλλη κάρτα.

 

Καποια συγκεκριμενα Links? καρτα, μαγαζι για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το Αμερικάνικο amazon έχει σε προφορά σήμερα sd κάρτες της Samsung.

Γύρω στα 10€ είναι τα μεταφορικά.

 

http://phandroid.com/2014/03/24/samsung-micro-sdxc-card-deals/

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση το κινητό έχει ROM 4GB και λέει υποστηρίζει κάρτα έως 32 GB (Support TF card up to 32GB extended)

Τι κάρτα μπορείς να βάλεις 32-4 (που έχει) άρα βάζεις την 16 GB ; Άρα έχεις 4 GB + 16 GB = 20GB ;

Ή είναι διαφορετικός χώρος και σηκώνει την 32GB χωρίς πρόβλημα ; Και έχεις 32GB + 4GB = 36 GB ;

Ξέρω ότι μπορείς να βάλεις 8GB χωρίς πρόβλημα..Το θέμα μου είναι το όριο.

Και κάτι ακόμα το ΤF που γράφει τι εννοεί ;

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση το κινητό έχει ROM 4GB και λέει υποστηρίζει κάρτα έως 32 GB (Support TF card up to 32GB extended)

Τι κάρτα μπορείς να βάλεις 32-4 (που έχει) άρα βάζεις την 16 GB ; Άρα έχεις 4 GB + 16 GB = 20GB ;

Ή είναι διαφορετικός χώρος και σηκώνει την 32GB χωρίς πρόβλημα ; Και έχεις 32GB + 4GB = 36 GB ;

Ξέρω ότι μπορείς να βάλεις 8GB χωρίς πρόβλημα..Το θέμα μου είναι το όριο.

Και κάτι ακόμα το ΤF που γράφει τι εννοεί ;

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Όχι εσωτερικός χώρος δεν έχει σχέση με την εξωτερική κάρτα.

ΤF=TransFlash=microSD=οι μικρές κάρτες που βάζουμε στα κινητά.

Μπορείς να βάλεις κάρτα έως 32gb.

1-2-4-8-16-32 GB είναι οι μνήμες που υπάρχουν, για σένα. Διαλέγεις τι θέλεις αλλά συνήθως βάζουμε την μεγαλύτερη, ώστε να έχουμε τον περισσότερο δυνατόν χώρο, (και όταν χαλάσει να χάσουμε όσο γίνεται περισσότερα δεδομένα. :lol:)

Μην μπλεκεσαι με μαθηματικά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση το κινητό έχει ROM 4GB και λέει υποστηρίζει κάρτα έως 32 GB (Support TF card up to 32GB extended)

Τι κάρτα μπορείς να βάλεις 32-4 (που έχει) άρα βάζεις την 16 GB ; Άρα έχεις 4 GB + 16 GB = 20GB ;

Ή είναι διαφορετικός χώρος και σηκώνει την 32GB χωρίς πρόβλημα ; Και έχεις 32GB + 4GB = 36 GB ;

Ξέρω ότι μπορείς να βάλεις 8GB χωρίς πρόβλημα..Το θέμα μου είναι το όριο.

Και κάτι ακόμα το ΤF που γράφει τι εννοεί ;

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Όχι εσωτερικός χώρος δεν έχει σχέση με την εξωτερική κάρτα.

ΤF=TransFlash=microSD=οι μικρές κάρτες που βάζουμε στα κινητά.

Μπορείς να βάλεις κάρτα έως 32gb.

1-2-4-8-16-32 GB είναι οι μνήμες που υπάρχουν, για σένα. Διαλέγεις τι θέλεις αλλά συνήθως βάζουμε την μεγαλύτερη, ώστε να έχουμε τον περισσότερο δυνατόν χώρο, (και όταν χαλάσει να χάσουμε όσο γίνεται περισσότερα δεδομένα. :lol:)

Μην μπλεκεσαι με μαθηματικά.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ :)

Ήθελα να το ξεκαθαρίσω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παλικάρι έβαλε μεγαλύτερη χωρητικότητας κάρτα και μάλλον αργούσε το κινητό του..Έτσι έλεγε τουλάχιστον..

Οπότε κατανοητό βάζουμε την κάρτα που λέει(πχ 32 GB ή και μικρότερη αν θέλει κάποιος) και έχουμε έτσι το μάξιμουμ που μπορούμε για το συγκεκριμένο κινητό :D

Στα μαθηματικά καλός ήμουν στις ξένες γλώσσες είχα ένα θέμα.. Σκράπας :lol:

Edited by Party68
Δεν είχα κάνει σωστά την παράθεση pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ :)

Ήθελα να το ξεκαθαρίσω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παλικάρι έβαλε μεγαλύτερη χωρητικότητας κάρτα και μάλλον αργούσε το κινητό του..Έτσι έλεγε τουλάχιστον..

Οπότε κατανοητό βάζουμε την κάρτα που λέει(πχ 32 GB ή και μικρότερη αν θέλει κάποιος) και έχουμε έτσι το μάξιμουμ που μπορούμε για το συγκεκριμένο κινητό :D

Στα μαθηματικά καλός ήμουν στις ξένες γλώσσες είχα ένα θέμα.. Σκράπας :lol:

 

Αν η κάρτα είναι class 10 η ταχύτερη, δεν αργεί το κινητό. Άλλοι είναι οι λόγοι της καθυστέρησης.

Αν βάλεις πάνω από 32 ίσως να μην την αναγνωρίζει.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα είναι class 10 η ταχύτερη, δεν αργεί το κινητό. Άλλοι είναι οι λόγοι της καθυστέρησης.

Αν βάλεις πάνω από 32 ίσως να μην την αναγνωρίζει.

 

Ωραία, το κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολύ !!

Αν έβαζες 32 GB κάρτα μπορείς να αναφέρεις κατά την άποψη σου σειρά καλύτερης μάρκας για εσένα

1-2-3 ή πάνω κάτω όλες το ίδιο περίπου κάνουν ;

Κατάλαβα ότι πρέπει να είναι class 10.

Και επειδή σκέφτομαι να πάρω και ένα USB μήπως έχεις κάποια άποψη επί του θέματος σαν εταιρεία πάλι να αναφέρεις 2 - 3 καλές μάρκες και πόσα MB είναι καλύτερα να είναι ; 16 - 32 ή 64 ;

Το ρωτάω το μέγεθος μήπως αν είναι μεγαλύτερη είναι πιο αργή ή πιο δύσχρηστη ή χάνει πιο εύκολα τα δεδομένα και μπορεί να μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, το κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολύ !!

Αν έβαζες 32 GB κάρτα μπορείς να αναφέρεις κατά την άποψη σου σειρά καλύτερης μάρκας για εσένα

1-2-3 ή πάνω κάτω όλες το ίδιο περίπου κάνουν ;

Κατάλαβα ότι πρέπει να είναι class 10.

Και επειδή σκέφτομαι να πάρω και ένα USB μήπως έχεις κάποια άποψη επί του θέματος σαν εταιρεία πάλι να αναφέρεις 2 - 3 καλές μάρκες και πόσα MB είναι καλύτερα να είναι ; 16 - 32 ή 64 ;

Το ρωτάω το μέγεθος μήπως αν είναι μεγαλύτερη είναι πιο αργή ή πιο δύσχρηστη ή χάνει πιο εύκολα τα δεδομένα και μπορεί να μπλοκάρει.

Ολες καλές είναι. Πάρε κάποια φτηνή γιατί πρόκειται για κινητό. Οι samsung είναι καλές αλλά και οι kingston επίσης.

Και οι adata επίσης και είναι και φτηνές. Ψάξε για προσφορά.

Τώρα για USB θα σου πρότεινα 2 32αρες για να μην τα χάσεις όλα όταν πεθάνει. Οτι και να κάνεις αυτά τα τσιπάκια θα τα φτύσουν κάποια στιγμή. όσο πιο μεγάλα είναι τόσο πιο πολλά θα χασεις.:)

Κατά τα άλλα ότι αντέχει η τσέπη σου. Αλλά συνιστώ σχετικά φτηνά και από Ελλάδα λόγω εγγυήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ολες καλές είναι. Πάρε κάποια φτηνή γιατί πρόκειται για κινητό. Οι samsung είναι καλές αλλά και οι kingston επίσης.

Και οι adata επίσης και είναι και φτηνές. Ψάξε για προσφορά.

Τώρα για USB θα σου πρότεινα 2 32αρες για να μην τα χάσεις όλα όταν πεθάνει. Οτι και να κάνεις αυτά τα τσιπάκια θα τα φτύσουν κάποια στιγμή. όσο πιο μεγάλα είναι τόσο πιο πολλά θα χασεις.:)

Κατά τα άλλα ότι αντέχει η τσέπη σου. Αλλά συνιστώ σχετικά φτηνά και από Ελλάδα λόγω εγγυήσεων.

 

Να είσαι καλά,πολύ κατανοητός και σε ευχαριστώ πολύ !!:)

Μια τελευταία προς το παρών απορία

Όταν ένα USB λέει ότι είναι 3.0 για παράδειγμα και μια συσκευή γράφει ότι υποστηρίζει USB 2.0 σημαίνει ότι η συσκευή δεν μπορεί να διαβάσει το USB 3.0 ; Ή απλά δηλώνει το μικρότερο που μπορεί να διαβάσει λέγοντας τον αριθμό 2.0 ;

Δηλαδή αν η συσκευή έγραφε USB 3.0 τότε δεν θα μπορούσε να διάβαζε ένα USB 2.0 ;

Ή και τα 2 που είπα είναι άκυρα ; :lol:

Και αυτό το βρήκα σε ένα σαιτ πως σας φαίνεται είναι και για pc και για smart ε ;

Εμένα μου άρεσε γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι όμοιο του,κοιτάξτε το και καλό σας βράδυ !! :up:

http://www.geekbuying.com/item/OTG-External-Storage-Micro-USB2-0-Drive-Memory-Stick-for-Smart-Phone-Tablet-PC-32G-Black-323918.html

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά,πολύ κατανοητός και σε ευχαριστώ πολύ !!:)

Μια τελευταία προς το παρών απορία

Όταν ένα USB λέει ότι είναι 3.0 για παράδειγμα και μια συσκευή γράφει ότι υποστηρίζει USB 2.0 σημαίνει ότι η συσκευή δεν μπορεί να διαβάσει το USB 3.0 ; Ή απλά δηλώνει το μικρότερο που μπορεί να διαβάσει λέγοντας τον αριθμό 2.0 ;

Δηλαδή αν η συσκευή έγραφε USB 3.0 τότε δεν θα μπορούσε να διάβαζε ένα USB 2.0 ;

Ή και τα 2 που είπα είναι άκυρα ; :lol:

Και αυτό το βρήκα σε ένα σαιτ πως σας φαίνεται είναι και για pc και για smart ε ;

Εμένα μου άρεσε γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι όμοιο του,κοιτάξτε το και καλό σας βράδυ !! :up:

http://www.geekbuying.com/item/OTG-External-Storage-Micro-USB2-0-Drive-Memory-Stick-for-Smart-Phone-Tablet-PC-32G-Black-323918.html

τα πρωτόκολλα των usb είναι 1,1 / 2.0 / 3.0. Οσο μεγαλύτερος αριθμός τοσο ταχύτερο, αν υποστηρίζεται πάντα από τη συσκευή (ΗΥ Κινητο κλπ). Ανεξάρτητα από το στικάκι για να υπάρχει σωστή ταχύτητα πρέπει η συσκευή να είναι ιδια η μεγαλύτερη ταχύτητα. Αρα σε συσκευή usb 2.0, το στικ usb 3.0 παίζει σαν usb 2.0.

Αυτό που είδες, είναι μέσος όρος και είπαμε από ελλάδα για εγγύηση. Με ένα ανταπτορα, όλα τα στικάκια παίζουν σε συσκευές με OTG. Eπομένως δεν εξυπηρετεί στικάκι με 2 υποδοχές.

http://www.skroutz.gr/c/61/usb-flash/f/361414/32GB.html?keyphrase=usb+stick

ρίξε μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά στο amazon οι Kingston microSD http://www.androidauthority.com/amazon-deal-day-kingston-micosd-cards-69-368840/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

τα πρωτόκολλα των usb είναι 1,1 / 2.0 / 3.0. Οσο μεγαλύτερος αριθμός τοσο ταχύτερο, αν υποστηρίζεται πάντα από τη συσκευή (ΗΥ Κινητο κλπ). Ανεξάρτητα από το στικάκι για να υπάρχει σωστή ταχύτητα πρέπει η συσκευή να είναι ιδια η μεγαλύτερη ταχύτητα. Αρα σε συσκευή usb 2.0, το στικ usb 3.0 παίζει σαν usb 2.0.

Αυτό που είδες, είναι μέσος όρος και είπαμε από ελλάδα για εγγύηση. Με ένα ανταπτορα, όλα τα στικάκια παίζουν σε συσκευές με OTG. Eπομένως δεν εξυπηρετεί στικάκι με 2 υποδοχές.

http://www.skroutz.gr/c/61/usb-flash/f/361414/32GB.html?keyphrase=usb+stick

ρίξε μια ματιά εδώ

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!

Χρήσιμες οι πληροφορίες σου και οι συμβουλές σου :)

Αντάπτορα κάτι τέτοιο εννοείς ;

http://www.geekbuying.com/item/OTG-USB-Smart-Card-Reader-Connection-Kit-to-Your-Smart-Phone-pad-Support-SD-T-FLASH-Series---Blue-325559.html

Link to comment
Share on other sites

κάποιος να μου προτείνει usb 32 και 64 gb θέλω από ένα και ποιά μάρκα είναι καλή με σχετικά πιο χαμηλή τιμή,είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό,αν μπορείτε βάλτε και link.
Link to comment
Share on other sites

κάποιος να μου προτείνει usb 32 και 64 gb θέλω από ένα και ποιά μάρκα είναι καλή με σχετικά πιο χαμηλή τιμή,είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό,αν μπορείτε βάλτε και link.

 

Κανένας δεν έχει κάποια πρόταση :(

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει κάποια πρόταση :(

 

Man, τσέκαρε αυτό. Είναι usb 3 και με καλές ταχύτητες και ποιοτική κατασκευή. Εγώ έχω αυτό με τα 16gb και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο αρνητικό είναι το μεγεθος του που είναι λιγο μεγάλο. Γένικα, υπάρχουν και πολύ φθηνότερα αλλά με όχι τοσο καλές ταχύτητες. Μετά είδα έχει και αυτό με καλύτερες ταχύτητες (θεωρητικά).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάποιος να μου προτείνει usb 32 και 64 gb θέλω από ένα και ποιά μάρκα είναι καλή με σχετικά πιο χαμηλή τιμή,είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό,αν μπορείτε βάλτε και link.

 

Man, τσέκαρε αυτό. Είναι usb 3 και με καλές ταχύτητες και ποιοτική κατασκευή. Εγώ έχω αυτό με τα 16gb και είμαι ευχαριστημένος. Το μόνο αρνητικό είναι το μεγεθος του που είναι λιγο μεγάλο. Γένικα, υπάρχουν και πολύ φθηνότερα αλλά με όχι τοσο καλές ταχύτητες. Μετά είδα έχει και αυτό με καλύτερες ταχύτητες (θεωρητικά).

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις σου,τα κοίταξα αξιόλογα φαίνονται,θα τα έχω υπόψιν και είμαι women ;)

αν έχει και κάποιος άλλος καμία πρόταση για 32GB θα περιμένω,όπως επίσης και για 64GB :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ένα Samsung s3 και του έχω πάνω και μια micro sd 16GB η όποια έχει ακόμη άλλα 2gb ελεύθερα.Θα ήθελα να πάρω μια 32αρα και θα ήθελα επίσης να μου πείτε πως θα περάσω τα δεδομένα μου από τη μια κάρτα στην άλλη.Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή θα το κάνω μέσω υπολογιστή; Επίσης θα χάσω τυχόν δεδομένα αν το κάνω με τον έναν ή τον άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν διαβαζει το note 3 128gb καρτες?Εχω 2 32αρες και λεω να παω σε 64αρα αλλα αν διαβαζει 128 να παω κατευθειαν για τη μεγαλη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...