Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και κάθε χρόνοι η Αγγλία κατακλύζετε από νέους φοιτητές που θέλουν άμεσα ένα κινητό καλό θα ταν να ξέρετε πώς έχει η κατάσταση για να μην σας πιάσουν κορόιδιο.

Λογικά θα επιλέξετε καρτοκινητό. Αν θέλετε συμβόλαιο, καλό κουράγιο, υπάρχουν άπειρα πακέτα και το κάθε μαγαζί έχει τη δική του προσφορά και τους δικούς τους κανόνες για να σας δεχθει σαν συνδρομητές.

 

Καταρχήν η Αγγλία έχει για νόμισμα τη λίρα (pound), σύμβολο £, υποδιαίρεση τη πένα (pence) σύμβολο συνήθως "p".

 

Στην Αγγλία δραστηριοποιούνται 4 "κανονικά" δίκτυα και κάμποσα εικονικά όπως η Q στην Ελλάδα.

 

Να ξέρετε ότι οι κλήσεις από τα κινητά χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: Στις κλήσεις προς σταθερά και κινητά ίδιου δικτύου που είναι πιο φθηνές από τις κλήσεις προς κινητά άλλου δικτύου. Επίσης τα SMS προς αγγλικά κινητά συνήθως είναι 10p και προς ξένα είναι 20p.

 

Από τα κανονικά δίκτυα έχουμε:

 

Orange :: www.orange.co.uk

έχει 3 προγράμματα για καρτοκινητά, αρκετά απλά που θα βρείτε στο site της δηλαδή εδώ

Να την επιλέξετε αν θέλετε να στέλνετε πολλα SMS γιατί μπορείς να προπληρώσεις κάποιες χιλιάδες SMS για έναν χρόνο σε ΠΟΛΥ καλή τιμή.

Επίσης έχει τις καλύτερες χρεώσεις για κλήσεις προς Ευρώπη με 25p/λεπτό ενώ τα άλλα δίκτυα έχουν 40p+

 

 

T-mobile :: www.t-mobile.co.uk

έχει απλουστεύσει τελειως της χρεώσεις και έχει 3 πακέτα ανάλογα τα λεφτά που χαλάς κάθε μήνα. Αν πρόκειται να χαλάτε πάνω από 20 λίρες το μήνα = €30 τότε είναι σίγουρα το καλύτερο πακέτο μιας και χρεώνει όλες τις κλήσεις με 10p το λεπτό, τιμή πολύ καλύτερη και από τα συμβόλαια. Επίσης έχει δωρεάν τηλεφωνητή.

Φυσικά δεν θα μπορούσε να μην έχει μειονέκτημα: Οι κλήσεις προς Ελλάδα και γενικότερα εξωτερικό είναι απλησίαστες σε τιμές πάνω από 1.5 λίρα το λεπτό (2 ευρώ)

 

02 :: www.o2.co.uk

δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ μαζί τις γιατί όλες οι χρεώσεις της είναι μέτριες προς κακές. Προσφέρει όμως κάποια ενδιαφέροντα πακέτα. Μπορείς να πληρώσεις 5 λίρες και να έχεις τα SMS προς Ελλάδα στη μισή τιμή δηλαδή 10p αντί για 20p. Ένα άλλο πακέτο σου προσφέρει χαμηλές χρεώσεις όταν χρησιμοποιείς το κινητό σου κοντά στο σπίτι σου :blink: περισσότερα εδώ

 

Vodafone :: www.vodafone.co.uk

Άλλη μια εταιρεία που δεν έχω πολύψάξει γιατί είχε κακές χρεώσεις αλλά και ακριβό αρχικό πακέτο. Το μόνο καλό που έχω ακούσει είναι ότι προσφέρει πολύ καλές τιμές για κλήσεις προς άλλα κινητά vodafone οπότε μπορείτε να επιλέξετε σε μια παρέα όλοι vodafone και να μιλάτε φθηνά. Αλλά αλοίμονο σας αν θέλετε να καλέσετε άλλα δίκτυα :!:

 

Virgin Mobile :: www.virginmobile.co.uk

Και ήρθαμε στο εικονικό δίκτυο. Η Virgin δουλεύει στο δίκτυο της t-mobile και είναι το δίκτυο που διάλεξα και εγώ κυρίως για τις χρεώσεις της και επειδή έδεινε ξεκλείδωτες συσκευές (αυτό πλεόν γίνεται μόνο αφού χαλάσεις 30 λίρες)

Έχει ένα πολύ απλό πακέτο που θα το βρείτε εδώ

Να την επιλέξετε αν θέλετε φθηνές χρεώσεις γενικά και δωρεάν τηλεφωνητή και χρέωση από το πρώτο δευτερόλεπτο χωρίς πάγιο τέλος κλήσης. Επίσης αν φτιάξετε μια παρέα με κινητά virgin θα ανταλάσετε SMS στην φθηνότερη τιμή της Ευρώπης 3p/SMS. (και οι χρεώσεις φωνής για την "παρέα" δεν είναι κακές)

Δυο ακόμα πλεονεκτήματα είναι ότι η κάρτα δεν λήγει ποτέ και το αρχικό πακέτο ειναι πολυ φθηνό (10 λίρες)

Να μην την επιλέξετε όμως αν θέλετε hitech υπηρεσίες. MMS, gprs και λοιπες υπηρεσίες δεν προσφέρονται ακόμη.-

 

 

easyMobile :: www.easymobile.com (by ariadgr - 16/1/2006) (edit 16/12/06: Η εταιρία έχει πάψει να λειτουργεί)

 

 

Tesco Mobile :: http://www.tescomobile.com (by ariadgr - updated 12/2006)

 

Η Tesco Mobile είναι ένα ακόμα εικονικό δίκτυο που χρησιμοποιεί το δίκτυο της O2 και παρέχει υπηρεσίες καρτοκινητής τηλεφωνίας.

 

Στα προτερήματά της συγκαταλέγονται οι πολύ συμφέρουσες χρεώσεις για κλήσεις και μηνύματα προς όλα τα δίκτυα, καθώς και η πολύ λογική χρέωση για κλήσεις προς Ελλάδα (20p/min). Επίσης θετικό είναι ότι χρησιμοποιώντας το δίκτυο της O2 έχει πολύ καλή κάλυψη δικτύου.

 

Η εταιρεία ΔΕΝ παρέχει επιδοτήσεις, διαθέτει μόνο συσκευές καρτοκινητής.

 

Για να χρησιμοποιήσει κανείς το δίκτυο της Tesco Mobile πρέπει να έχει μία ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΗ συσκευή (π.χ. από Ελληνικό συμβόλαιο ή αγορασμένη από Ελλάδα ως συσκευή μόνο). Εαν κάποιος θέλει να αγοράσει μία συσκευή στην Αγγλία για χρήση με το δίκτυο της εταιρείας, μπορεί να αγοράσει τη συσκευή από το ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Ο χρόνος ομιλίας δεν λήγει ποτέ, αρκεί να γίνεται τουλάχιστον 1 κλήση ανά 6 μήνες.

Σε περίπτωση που δεν γίνει ούτε 1 κλήση στους 6 μήνες η σύνδεση διακόπτεται.

 

Ελάχιστη ανανέωση χρόνου ομιλίας: £10

 

Τη στιγμή που γράφτηκε αυτό το review:

> Η αγορά της κάρτας SIM χωρίς συσκευή κοστίζει £3.50 με δωρεάν αποστολή την επόμενη μέρα.

> Η φορητότητα αριθμού "επιβραβεύεται" με £5 δωρεάν χρόνο ομιλίας ακολουθώντας τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

 

Σε όλα τα προγράμματα η χρέωση γίνεται ανά δευτερόλεπτο, με ελάχιστη χρέωση 5p.

 

Υπάρχουν 3 διαφορετικά προγράμματα χρέωσης καρτοκινητής, τα οποία ο πελάτης μπορεί να αλλάζει κάθε μήνα χωρίς επιβάρυνση.

 

Οι χρεώσεις που ακολουθούν είναι ανά λεπτό.

 

1) Value Tariff

 

Κλήσεις προς Αγγλικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 15p

SMS προς Αγγλικά κινητά όλων των δικτύων: 5p

 

Κλήσεις προς Ελληνικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 20p !

SMS προς Ελληνικά κινητά όλων των δικτύων: 20p

 

Roaming (χρήση σε άλλη χώρα εκτός Αγγλίας): Δεν παρέχεται*

*αλλά εαν κάποιος το χρειαστεί μπορεί πολύ απλά να μεταβεί στο "Standart Tariff" για όσο διάστημα θα βρίσκεται στο εξωτερικό.

 

2) Standard Tariff

 

Κλήσεις προς Αγγλικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 20p

Κλήσεις προς 3 επιλεγμένα Αγγλικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 10p

SMS προς Αγγλικά κινητά όλων των δικτύων: 10p

SMS προς 3 επιλεγμένα Αγγλικά κινητά όλων των δικτύων: 5p

 

Κλήσεις προς Ελληνικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 20p !

SMS προς Ελληνικά κινητά όλων των δικτύων: 20p

 

Roaming (χρήση σε άλλη χώρα εκτός Αγγλίας): Παρέχεται

 

3) Extra Tariff

 

Απαιτεί ελάχιστη χρήση £15 το μήνα

 

Κλήσεις προς Αγγλικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 10p

SMS προς Αγγλικά κινητά όλων των δικτύων: 5p

 

Κλήσεις προς Ελληνικά σταθερά/κινητά όλων των δικτύων: 20p !

SMS προς Ελληνικά κινητά όλων των δικτύων: 20p

 

Roaming (χρήση σε άλλη χώρα εκτός Αγγλίας): Παρέχεται

 

 

Τέλος υπάρχουν και άλλα μικρα εικονικά δίκτυα που ούτε η μάνα τους δεν τα ξέρει :p Ξεφυτρώνουν συνέχεια και αν βρείτε κάποιο που να σας ταιριάζει καλύ τύχη :p

 

Ο παραπάνω οδηγός είναι τελείως ενδεικτικός, αν πιστεύετε ότι έχει κάποιο λάθος, ότι έχει παραληφθεί κάτι ή έχετε να σχολιάσετε οτιδήποτε, είστε παραπάνω από ευπρόσδεκτοι! :D

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περιφημα! Ο,τι χρειαζομουν!

Well done rigasnic!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

:D

Πρόσθεσα 2 ακόμα πλεονεκτήματα για την virgin.

 

Επιπλέον θέλω να πω ότι όσοι ταξιδεύετε συχνά για δουλιές ή οτιδήποτε στην Αγγλία καλό είναι να έχετε ένα αγγλικό καρτοκινητό που θα το δίνετε να σας καλούν αλλά θα πραγματοποιείτε και εσείς κλήσεις χωρίς να χρεώνεστε roaming. Εγώ για παράδειγμα έχω ένα εφεδρικό και το δίνω σε όποιον έρχεται από Ελλάδα (φίλους, γονείς κτλ)

 

Επίσης προσπαθήστε οι νέοι φοιτητές να συννενοηθείτε απί πριν με τη παρέα τι θα πάρετε, μην ξεχνάτε τις ακριβές κλήσεις προς άλλα δίκτυα :!:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Στην Ο2 με τις 5 λιρες εκτος απο τα 10p στα διεθνη sms εχεις και 10p για κλησεις προς σταθερα Ελλαδος(off peak+weekends),peak hours 35p.Για κινητα υπαρχει παντα επιπλεον χρεωση 25p,δηλαδη 35p off peak και 70p peak.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω θα παω Λονδινο για 4 μερες, αξιζει να παρω καρτα απο εκει ή καλυτερα περιαγωγη?

 

ΥΓ.Που μπορω να αγορασω καρτα για το κινητο μου[αν θελω]?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (10 Μάρ. 2004 , 12:52)

 

Ρε παιδια εγω θα παω Λονδινο για 4 μερες, αξιζει να παρω καρτα απο εκει ή καλυτερα περιαγωγη?

 

ΥΓ.Που μπορω να αγορασω καρτα για το κινητο μου[αν θελω]?

 

 

 

Τι σε συμφερει δεν ξερω..ειναι αναλογα τη χρηση που θα κανεις!Απο το αεροδρομειο ακομα,μπορεις να αγορασεις καρτα,γενικοτερα εχει αρκετα καταστηματα κινητης τηλεφωνιας σε πολλα μερη,αρα δεν θα δυσκολευτεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (10 Μάρ. 2004 , 12:52)

 

Ρε παιδια εγω θα παω Λονδινο για 4 μερες, αξιζει να παρω καρτα απο εκει ή καλυτερα περιαγωγη?

 

ΥΓ.Που μπορω να αγορασω καρτα για το κινητο μου[αν θελω]?

 

 

Ε,για 4 μερες μου φαινεται υπερβολη να αγορασεις αγγλικο νουμερο! Οσο για την καρτα ανανεωσης (υποθετω), αν εχεις Vodafone, θα βρεις πολλες. Για αλλα δικτυα, χλωμο!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Α μιας και τίθεται το θέμα, αγγλικό καρτοκινητό για λίγες μέρες να σας δώσω την standard χρέωση των δικτύων €0.50/λεπτό. Αυτή είναι η χρέωση για τα συμβόλαια να καλέσουν από Ελλάδα, Άγγλία και επίσης είναι η χρέωση εισερχόμενης κλήσης κατά τη δειάρκεια του roaming.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ποσο κοστιζει να αγορασω μια καρτα [με αγγλικο νουμερο]?

Θελω αγγλικο νουμερο γιατι κυριως θα με παιρνουν κ δε θελω να καταχρεωθω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (11 Μάρ. 2004 , 11:26)

 

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ποσο κοστιζει να αγορασω μια καρτα [με αγγλικο νουμερο]?

Θελω αγγλικο νουμερο γιατι κυριως θα με παιρνουν κ δε θελω να καταχρεωθω κι εγω.

 

Για αυτές που ξέρω:

15 λίρες η Orange και 10 λίρες η Virgin. Αρχικός χρόνος ομιλίας (νομίζω!) στη virgin 5 λίρες και στην orange 1.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Oi times pezoun apo magazi se magazi!Px simera rotisa se 3 diaforetika magazia gia mia vodafone kai mou eipane 20-15-10lires. e mi rwtisei kaneis pia agorasa :p 10 lires eixe sto magazi tis voda stin oxford street.

 

 

ligo offtopic,

 

rotisa to paidi pou douleue ekei an mporw na dialeksw noumero kai mou eipe oxi,to noumero sou emfanizetai stin othoni automata molis anoikseis to kinito :blink: <------ etsi akrivws ton koitaksa!Kai otan ton rwtisa giati,mou apantise oti poloi agorazan ta poli eukola noumera(afou palia fenontousan ta noumera sto kouti)kai ta metapolousan mexri 200 lires analoga to noumero!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

α ενας φίλος μου τη πάτησε και πήρε vodafone με 35 λίρες.. Παράξενο που δεν είναι στάνταρ οι τιμές.

Όσο για τα νούμερα, στις άλλες εταιρείες σου δίνουν μια μικρή λίστα να διαλέξεις ή το λέει πάνω το κουτί.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Gia tin O2 pou kserw to exoun panw sto kouti.vevea mporeis na zitiseis na sou vgalei 2-3 koutia na dialekseis to pio eukolo alla entaksi parapanw einai ligo diskolo :p
Link to comment
Share on other sites

α μπα χαλαρά στα μαγαζια έχω ζητήσει να δω καμια δεκάδα κουτιά! Α και δεν είναι κουτια αλλά θηκες από cd στη Virgin οπότε δεν πιάνουν όγκο ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η 3 στο χωρό της καρτικινητής με πολύ καλές προσφορές.

 

Ενδεικτικά top-up 15 λιρών (το οποίο όμως λήγει μετά απο 30 μέρες) δίνει 100 λεπτά ομιλίας (ή 25 λεπτά και 100 SMS) προς οποιοδήποτε δίκτυο στο UK χωρίς ώρες αιχμής ή ελάχιστη χρέωση.

 

Top-up 25 λιρών (επίσης λήγει σε 30 μέρες) δίνει 500 λεπτά ομιλίας (ή 50 λεπτά και 500 SMS) προς οποιοδήποτε δίκτυο στο UK πάλι χωρίς ώρες αιχμής ή ελάχιστη χρέωση. Τέλος top-up 35 λιρών, 750 λεπτά (ή 75 λεπτά και 750 SMS) με τους ίδιους όρους.

 

Επίσης κλήσεις προς ελλάδα 20p το λεπτό για όλους τους προορισμούς (κινητά και σταθερά)

 

Με όλα τα τop-up έρχεται και 1.50 λίρα έξτρα να τη χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις (πχ για διεθνής κλήσεις ή SMS ή content). Tέλος υπάρχει η δυνατότητα για 'συμβατικά' top-up (add-on τα λέει η 3) των 5 λιρών (μπορείς επίσης να τα χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις) τα οποία όμως απαιτούν να είναι ενεργοποιήμενο ένα απο τα 3 προαναθερθέντα top-up για να πραγματοπιηθούν και επίσης λήγουν σε 30 μέρες.

 

 

Οι τιμές των συκευών επισήμως ξεκινάνε απο 99 λίρες (το NEC e313), αλλά μόλις είδα σε μαγαζί προσφορά για το NEC e313 με 49 λίρες.

 

Πλεονέκτημα της 3 τα iclusive minutes στα top-up ta οποία είναι αντίστοιχα (ή και καλύτερα) συμβολαίου χωρίς όμως τις δεσμεύσεις του συμβολαίου καθώς μπορείς να τα διακόψεις και να το ξαναξεκινήσεις ότι ώρα θέλεις όπως και να πηγαίνεις απο το ένα στο άλλο ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Μειονέκτημα ότι όλα τα top-up λήγουν σε 30 μέρες, και ότι το ελάχιστο που μπορείς να ξοδέψεις ανά μήνα είναι 15 λίρες.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ να πω ότι κατά τη δικιά μου εμπειρία ο κόσμος εδώ δε χρησιμοποιεί sms τόσο όσο στην Ελλάδα. Είναι και πιο ακριβά (διπλή τιμή +) και προσωπικά δεν πιστεύω ότι συμφέρει η λύση του καρτοκινητού. Θα πρότεινα πάγιο με κάποια λεπτά "δωρεάν" χρόνου (inclusive minutes) γιατί στην τελική θα σας βγαίνει φθηνότερα.

 

Πλεονεκτήματα:

1) Τα inclusive λεπτά περιλαμβάνουν χρόνο ομιλίας για όλα τα δίκτυα, ένώ με κάρτα αν χρειαστεί να πάρετε τηλέφωνο σε κινητό άλλου δικτύου (και σίγουρα θα χρειαστεί αρκετές φορές) πάνε τα 35p το λεπτό.

 

2) Τα inclusive λεπτά δε χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν όλα αλλά μεταφέρονται και στον επόμενο μήνα/μήνες.

 

3) Τσεπώνετε δωρεάν συσκευή όπως στην Ελλάδα.

 

4) Υπάρχουν αρκετές προσφορές. Πχ στη Voda πέρυσι 50% στο πάγιο για τους πρώτους 6 μήνες, αλλά όχι στα "χαμηλά" πάγια (πχ όχι στα 60 λεπτά). Έτσι είχα πακέτο με 3 ώρες κάθε μήνα για όλα τα δίκτυα το οποίο πλήρωνα 20Ευρώ περίπου!! Not bad ε?

 

5) Δεν υπάρχει το άγχος αν ο άλλος είναι στο ίδιο δίκτυο ή όχι. Και πιστέψτε με, έχει μεγάλη διαφορά.

 

6) Η ομιλία θα χρειαστεί περισσότερο και τα sms λιγότερο από ότι νομίζετε (προσωπική εμπειρία τουλάχιστον).

 

7) Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα, αυτοί με καρτοκινητο καταλήγουν να πληρώνουν περισσότερα σε κάρτες από ότι τα συμβόλαια σε πάγια...

 

Έχετε υπόψην ότι εκτός αν συνενοηθείτε να πάρετε πολλοί μαζί κάποιο από τα εναλακτικά δίκτυα (πχ Virgin) τότε το καλύτερο θα είναι να πάρετε δίκτυο με πολλούς συνδρομητές, για να καλείτε όσο το δυνατόν περισσότερους στο ίδιο δίκτυο. Γιατί, καλή η Virgin αν έχουν κι οι άλλοι, αν όμως έχεις μόνο εσύ, τότε ούτε θα σε παίρνει κανείς, ούτε θα παίρνεις χωρίς να σου φεύγουν οι £ αβέρτα από την κάρτα.

 

Τα δίκτυα με τους περισσότερους συνδρομητές (άρα και τις περισσότερες πιθανότητες όταν παίρνεις κάποιον να είναι στο ίδιο δίκτυο) είναι:

1) Orange

2) Vodafone

με αυτή τη σειρά.

Τα πακέτα με πάγια δε διαφέρουν ιδιαίτερα από εταιρία σε εταιρία. Πχ το πακέτο με τα 200 λεπτά είχε πριν λιγο καιρό ακριβώς την ίδια τιμή (άντε με απόκλιση £1-2) και στα 4 μεγάλα δίκτυα.

 

Αυτά από μένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ όταν είχα πρωτοπάει Αγγλία τον Οκτώβριο που μας πέρασε, υπήρχε στην πόλη που είμαι μια απίστευτη προπαγάνδα για το "πως η Orange πιάνει παντού, και στο πανεπιστήμιο, ενώ οι άλλες όχι" και "πόσο καλή ειναι η Orange" και τέτοια...

 

Επειδή λοιπόν θέλαμε όλοι οι γνωστοί εκ των προτέρων να πάρουμε ίδια εταιρία και κοντινά νούμερα, μας άνοιξε τα μάτια ένας τύπος στο τοπικό Carphone Warehouse και μας πρότεινε Virgin για same network communication!

 

Πράγματι, πήραμε σερί κάτι νούμερα 0790*****31,32,33,34,35, και ένα παιδί που πήγε την άλλη μέρα, το ίδιο σε -47.

 

Φυσικά, το σήμα ήταν τέλειο, και κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε!

 

Ε, περιττό να πω ότι η κάρτα όταν παίρνω τηλέφωνο/στέλνω μήνυμα σε αυτά τα νούμερα (που είναι και αυτά που παίρνω συνήθως...), ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ!

 

Με τις 3 πένες ανά μήνυμα και τις 10 ανά λεπτό(!) στις κλήσεις, άντε να τελειώσει η κάρτα...

 

Χώρια που αν μιλήσεις νομίζω 5 λεπτά την ημέρα προς Virgin πάει η χρέωση 5 πένες/λεπτό (...τσάμπα!).

 

Μειονέκτημα οι 40 πένες προς Ελλάδα, (αλλά το σταθερό μας έχει 5-12 πένες και έτσι παίρνουμε από σταθερό) και, ούτως ή άλλως, προς μη-Virgin δίκτυα έχει τις normal τιμές! (π.χ. 10 πένες/μήνυμα)

 

Φοβερό ατού, χωρίς να ξέρω αν οι άλλες εταιρίες έχουν κάτι αντίστοιχο, τα internet services (μέσω των οποίων μπορείς να κάνεις ανανέωση από internet, να δεις πολλά χρήσιμα info, κτλ).

 

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, αν είχαμε και ένα Virgin Megastore στην πόλη θα είχαμε και εκπτώσεις και δωρεάν χρόνο ομιλίας με κάθε αγορά Χ λιρών (νομίζω στις 10 λίρες στα Megastores παίρνεις 1 ομιλία? Κάτι τέτοιο).

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

paidia gnorizei kapoios an stelnei mms sthn ellada, h vodafone kartokiniti agglias?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/4395aniheart.gif

nokia 5110, motorolla v3688, ericson 768, nokia 8210, ericson t66, nokia 8310, panasonic x70, panasonic x60, nokia 3120,nokia 2600, mitac mio 8380, sharp gx15, samsung e700,nokia 6230,nokia 6060,sharp v802, motorola v3, samsung x450, panasonic vs3, vk2000,nokia 6280,lg chokolate,NOKIA 6500 SLIDE SAMSUNG GALAXY, IPHONE 4S...kai synexizo!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολη MMS απο/στο εξωτερικο δεν ειναι δυνατη.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (qtek 2020: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

egw 8a rwthsw to e3hs aplo: me ton kollhto mu pame uk apo septemvrio,aytos Cardiff egw Edinburgh.na parume virgin h orange,ypologiste omws pws exume ki allus filus sto "nhsi"..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (27 Απρ. 2004 , 14:08)

 

Wirelessly posted (qtek 2020: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

egw 8a rwthsw to e3hs aplo: me ton kollhto mu pame uk apo septemvrio,aytos Cardiff egw Edinburgh.na parume virgin h orange,ypologiste omws pws exume ki allus filus sto "nhsi"..

 

ποιο μεγάλο ρόλο στην απόφαση αυτή είναι αν σας ενδιαφέρει κάποιο από τα προπληρωμένα πακέτα της orange για πολλλλλααααα SMS (μάλλον τόσα πολλά που είναι άχρηστα) και αν σας ενδιαφέρει να καλείται ελλάδα από το κινητό. Αν ναι τότε orange με διαφορά, αν όχι και τόσο τότε Virgin για φθηνότερες υπόλοιπες κλήσεις ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απ'οτι καταλαβα για καρτοκινητο ενδιαφερεστε για κλησεις σε Ελλαδα σιγουρα Ο2,τωρα για κλησεις εντος Αγγλιας,τα περισσοτερα ειναι πανακριβα,εκτος αν καλεις στο ιδιο δικτυο. Αν θελησετε για συμβολαιο καλο ψαξιμο και ο Θεος μαζι σας! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

axxxxx ton kairo pou pigena agglia den upirxan tetoies plirofories!! Are texnologia me ta kala sou :P BRAVO rigasnic gia tin idea sou :D

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...