Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα είχαν πειράξει για να συγχρονίζονται στα 384 όπως τα υπόλοιπα και κάπου τα κάναν σκατά και φώναξαν τεχνικούς της siemens από τη Γερμανία για να τα επαναφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εκεί στον οτέ μαλ***ονται ή έτσι νομίζω??? με πείραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι η γραμμή μου έγινε adsl...αλλά έλα που δεν έγινε αφού στο modem δεν λέει να ανάψει η ένδειξη dsl...πρέπει μήπως να περιμένω κάμποση ώρα μήπως και θέλει κάμποση ώρα για βγάλει ένδειξη ή να πάρω στον οτέ και να τους πω ότι δεν είμαι ελέφαντας :wacko: :blink: :worry: ????
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εκεί στον οτέ μαλ***ονται ή έτσι νομίζω??? με πείραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι η γραμμή μου έγινε adsl...αλλά έλα που δεν έγινε αφού στο modem δεν λέει να ανάψει η ένδειξη dsl...πρέπει μήπως να περιμένω κάμποση ώρα μήπως και θέλει κάμποση ώρα για βγάλει ένδειξη ή να πάρω στον οτέ και να τους πω ότι δεν είμαι ελέφαντας :wacko: :blink: :worry: ????

Κάνε ένα ριστάρτ το μόντεμ...

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο ΟΤΕ μου ειχε ενεργοποιησει την γραμμη αλλα το λαμπακι στο modem αναψε μονο οταν ολοκληρωσε η vivodi τα τεχνικά της...αυτο φυσικα αν σε συνδεει αλλος εκτος απο ΟΤΕ...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

υπομονη phonekiller ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο

 

θα αποζημιωθείς ομως με την συνδεση σου !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα προ διμήνου ένα modem Speedtouch 530 για PSTN γραμμή. Την πρώτη εβδομάδα, όλα καλά, αν εξαιρέσουμε την σχετικά χαμηλή ταχύτητα, λόγω του ότι και η ψηφιακή γραμμή ήταν καινούρια (ως εγκατάσταση). Όμως από εκεί και έπειτα, ενώ το θέμα της ταχύτητας λύθηκε, ως διά μαγείας, το modem κάθε δύο λεπτά συνδέεται και ξανασυνδέεται, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να "κατεβάσω" ούτε ένα αρχείο άνω του ενός Mb. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, πλέον!

H ποιότητα της σύνδεσης είναι κάκιστη με αυτό το modem, αλλά εγώ εξακολουθώ να πληρώνω χρυσή τη DSL.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα προ διμήνου ένα modem Speedtouch 530 για PSTN γραμμή. Την πρώτη εβδομάδα, όλα καλά, αν εξαιρέσουμε την σχετικά χαμηλή ταχύτητα, λόγω του ότι και η ψηφιακή γραμμή ήταν καινούρια (ως εγκατάσταση). Όμως από εκεί και έπειτα, ενώ το θέμα της ταχύτητας λύθηκε, ως διά μαγείας, το modem κάθε δύο λεπτά συνδέεται και ξανασυνδέεται, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να "κατεβάσω" ούτε ένα αρχείο άνω του ενός Mb. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, πλέον!

H ποιότητα της σύνδεσης είναι κάκιστη με αυτό το modem, αλλά εγώ εξακολουθώ να πληρώνω χρυσή τη DSL.

Δε νομίζω να φταίει το μόντεμ... Κι εγώ το ίδιο έχω 1,5 χρόνο τώρα για ISDN σύνδεση και ποτέ μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Γιατί δεν ρωτάς καλύτερα τον ISP σου; Αυτοί θα γνωρίζουν. Αν πάλι πιστεύεις πως έχει πρόβλημα το Speedtouch, τότε ζήτησε να σου το αλλάξουν. Είσαι εντός εγγύησης. Απλά τα πράματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μου το αλλάξουν, ή θα μου πουν "δεν κάνουμε τέτοια εμείς"; Το ξέρω ότι το μοντέλο αυτό είναι καλό, έχω το ίδιο εδώ και 1,5 χρόνο στην Αθήνα και είναι πολύ καλό (γι' αυτό άλλωστε και πήρα και το ίδιο και εδώ). Απλά είμαι στις αρχές τις εξεταστικής, και το Ίντερνετ μου είναι απόλυτα απαραίτητο!
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να μου το αλλάξουν, ή θα μου πουν "δεν κάνουμε τέτοια εμείς"; Το ξέρω ότι το μοντέλο αυτό είναι καλό, έχω το ίδιο εδώ και 1,5 χρόνο στην Αθήνα και είναι πολύ καλό (γι' αυτό άλλωστε και πήρα και το ίδιο και εδώ). Απλά είμαι στις αρχές τις εξεταστικής, και το Ίντερνετ μου είναι απόλυτα απαραίτητο!

Από πού το πήρες; Από OTEShop; Εμένα το άλλαξαν δίχως δεύτερη κουβέντα με ένα απλό τηλεφώνημα στο 121 χωρίς να έχει καν πρόβλημα. Έκανα κάτι μ@λ@κίες εγώ και αυτοί νόμιζαν ότι χάλασε... :lol: Ενώ δεν είχε τίποτα όπως κατάλαβα αργότερα. :X

Link to comment
Share on other sites

To πήρα από τα γραφεία του ΟΤΕ Ιωαννίνων, που είναι παράλληλα και ΟΤΕshop.

Ωραία. Πάρε στο 121, δήλωσε βλάβη, κάνε το χαζό, πες ότι αποσυνδέεται συνέχεια, σα να μη δίνει ρεύμα συνέχεια και ζήτα να έρθουν να το κοιτάξουν για αντικατάσταση. Πες έχεις μόλις 2 μήνες που το έχεις. Σίγουρα θα σου το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά. Δεν έφταιγε μόνο το μόντεμ, αλλά μου είπαν ότι χρειαζόταν "καθάρισμα" η γραμμή. Το μόντεμ το αντικατέστησαν την επόμενη ημέρα χωρίς χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

(FORTHnet)

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 113.92Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 174.57kb/s

 

Αυτη η φοβερά γρηγορη γραμμη εχει καταγράψει το εκπληκτικο Download speed 100kb/s και επιπλεον το παραπάνω τέστ δειχνει την μέγιστη ταχύτητα.

Ξεκιναω λοιπον κανοντας μιά δήλωση στην Forthnet και αυτοι προφανώς με στελνουν στον αξιαγάπητο Π-ΟΤΕ

Σχετικα γρήγορη η εξυπηρέτηση αλλα παρακολουθήστε διάλογο με τον τεχνικο απο τις βλαβες.

 

Τ : texnikos

E : egw

 

Τ-Κυριε η γραμμή σας ειναι καθαρη δεν βλέπω καποιο προβλημα

Ε-Πως λοιπον δικαιολογειται αυτη η κατασταση?

Τ-ξέρετε οτι εχετε υπερβολικά μεγάλο upload?

Ε-Φυσικα αφου χρησιμοποιω P2P προγραματα και εχω share

T-Πιθανότατα αυτο μαζί με καποια spyware φτάνουν το upload στο μεγιστο και γιαυτο δεν μπορείτε να πιάσετε καλυτερη ταχύτητα στο download!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

E-καλα το download me to upload channel ειναι διαφορετικά αλλα έστω και αν δεχτώ αυτο που μου λέτε τα 200-250kb/s ειναι υπερβολικό νουμερο για να φταιει αυτο που μου λέτε.

Τ-Δεν λέω οτι δεν έχετε προβλημα.......θα στείλω ενα συνεργειο με laptop και αν συνδεθουν κανονικα τοτε θα πληρώσετε....

Ε-Μπορώ να κάνω και αλλιώς?? Αλλωστε και παλιοτερα με PSTN δεν ειχα καλές ταχυτητες...μηπως φταιει η γραμμή???40 ήταν το μέγιστο που επιανα

Τ-Πόλυ καλή ταχύτητα ειναι..Φυσιολογικη..Θα στειλουμε ενα συνεργειο!!!

 

Τα συμπεράσματα ειναι δικά σας.............................Εγω το μονο που έχω να πω αν δεν φταει το PC (που το βλέπω απίθανο γιατι ενας φίλος στην ίδια περιοχη με καινουργιο pc εχει χειρότερο προβλημα) θα κάνω μεεεεεεεεεεεεεεεεεεεγαλη φασαρια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για PSTN 40kbps ειναι μια χαρά.

Κατα τα άλλα οταν έχεις full upload επηρεάζεται και το download δραματικά.

Bέβαια όταν έκανες το test της forthnet η γραμμή ήταν idle οπότε όντως έχεις πρόβλημα, και πιθανότατα πηγμενο dslam...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να διαφωνήσω καθετα στο θέμα upload - download με πολλά πολλα παραδείγματα......

1ον Εχω πετυχει για 1 ωρα μόνο ενα πρωινο ταχύτητα 18kb/s download 15kb/s upload και φόρτωνα σελίδες χωρις κανένα προβλημα

2ον καμια 20αρια φιλοι μου με dsl χρησιμοποιουν τα ίδια P2P εμενα και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα.χωρις να έχουν βάλει limit στο upload

3ον τόσος κοσμος εκτος των φίλων μου γιατι δεν έχει προβλημα με τα P2P

 

Τελος πάντων......σημασια εχει το εξής:

Πήρανε και τον φίλο μου που εχει προβλημα και επαιξε το ιδιο τροπαριο...του προτειναν format και ειπε δεν εχω την πολυτελεια να το κανω!!!!! οποτε στειλτε μου το συνεργειο.....και αν σε περιπτωση δεν υπαρξει εξελιξη θα εργαστεί η υπηρεσια καταναλωτή πλεον για λογαριασμό μου.......Μετα απο 10 λεπτα τον πήραν ξανά τηλεφωνο και του είπαν πως το κεντρο στην κηφισιας εχει προγραματισμένη μια αναβάθμιση!!!! και ας περιμενει 2 μερες να δει....

Εμενα παντως δεν με πήραν να με ενημερώσουν για τέτοια εξελιξη!!

Αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να διαφωνήσω καθετα στο θέμα upload - download με πολλά πολλα παραδείγματα......

1ον Εχω πετυχει για 1 ωρα μόνο ενα πρωινο ταχύτητα 18kb/s download 15kb/s upload και φόρτωνα σελίδες χωρις κανένα προβλημα

2ον καμια 20αρια φιλοι μου με dsl χρησιμοποιουν τα ίδια P2P εμενα και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα.χωρις να έχουν βάλει limit στο upload

3ον τόσος κοσμος εκτος των φίλων μου γιατι δεν έχει προβλημα με τα P2P

 

Δεν ειπα τπτ διαφορετικό.

Ειπα οτι δεν γινεται να ειναι και τα 2 full. Οταν κανεις 15ΚΒ/s up τότε κάπου στο 20-25 θα παιζει το down σου.

 

Οσο για τα αλλα, καλα ξεμπερδέματα να χεις.:O

Link to comment
Share on other sites

Απο το DC++ οταν μου τραβανε αρχεια, μου ριχενι λιγο τη ταχυτητα του download. Το DCτη μετραει γυρω στα 23 κβ (με 384 γραμμη), μετα απο κανα μισαωρο ομως σταθεροποιεται στα 32 - 33 και μενει εκει....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί η DSL γραμμή μου είναι νεκρή ενώ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και τους ρώτησα αν φταίει το χιόνι και είπαν ότι δεν είχαν ακούσει κάτι σχετικό. Είδα σε άλλα forum ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα σήμερα και από τον ΟΤΕ τους είπαν ότι... έχουν παγώσει οι γραμμές!!! Αν είναι δυνατόν...
Link to comment
Share on other sites

από τον ΟΤΕ τους είπαν ότι... έχουν παγώσει οι γραμμές!!! Αν είναι δυνατόν...

 

Αν δεν μονώσεις τα καλώδια του ΟΤΕ, τα δεδομένα παγώνουν όπως το νερο στους σωλήνες. :lol: :lol: :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι γενικα κανει κατι αναβαθμίσεις στα κεντρα του......

Εμενα εχτες καποια στιγμή κόλλησε η γραμμή και το πρωί που το ανοιξα ειχα 330kb/s με φορθνετ.....ενθουσιαστικα αφου πριν ημουν με 150 αλλα παρόλαυτα μετα απο 1 ώρα γονάτισε παλι η γραμμή και τωρα στο 210 κινούμαι

 

Η φορθνετ έχει και αυτοι προβλήματα αλλα .....ο πΟΤΕ εχει σοβαρό προβλημα στα κέντρα του δεν αντέχουν τόσο φόρτο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλη τη μέρα κατεβάζω το πολύ με 20kb/s.Μετά τις 1 το βράδυ πιάνω 40αρια .Κάθε μέρα τα ίδια!Πηγμένo dslam?

Pigs have flown!

http://olivia.canal13.cl/medios/data/entretencion/musica/0703_live8_m_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την πολύπαθη Ηλιούπολη, κοιτάξτε χάλια:

από το site http://performance.toast.net/fastestisps.asp

 

Fastest ISP's

 

ISP Name Avg. Speed

videotron.ca 4235

mchsi.com 4227

optonline.net 3547

comcast.net 3486

.

.

.

 

clearwire-dns.net 1327

direcpc.com 898

Your ISP --> otenet.gr 337

΄

πότε θα φτάσουμε τις ταχύτητες των "μεγάλων";

Έκανα αναβάθμιση στα 512 Κbps για να μην πιάνω ούτε τα 384; Μήπως θάπρεπε να βγαίνει ο λογαριασμός αναλογικά με τις ταχύτητες που επιτυγχάνονται;

;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...