Jump to content

IKEA, Praktiker ή Leroy Merlin;


John24
 Κοινοποίηση

Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;  

148 members have voted

  1. 1. Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Leroy Merlin ποιο είναι?

Ένα γαλλικό κατάστημα που αντιγράφει το ΙΚΕΑ. Και έχει εγκατασταθεί ακριβώς δίπλα στο ΙΚΕΑ στο αεροδρομιο.

 

http://www.leroymerlin.com/html/gr/voca.htm

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

υποθετω μονο στην αθηνα υπαρχει γιατι εδω ουτε που το εχουμε ακουσει...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

υποθετω μονο στην αθηνα υπαρχει γιατι εδω ουτε που το εχουμε ακουσει...

 

ουτε εγω το εχω ακουσει κι ας μενω στην αθηνα... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα παιδιά στο leroy merlin το Σάββατο και είχε καταπληκτικά πράγματα πολύ καλύτερη ποιότητα από το ΙΚΕΑ και μεγαλύτερη ποικιλία αυτό που μου άρεσε ήταν τα είδη κήπου που ήταν πάρα πολλά είχε ωραίες μπανιέρες και φθηνές είχε τζάκια δομικά υλικά....κα
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

λοπον επειδη δεν εχουμε LEROY MERLIN στην θεσσαλονικη εγω συνηθως ψωνιζω απο τα praktiker. δεν μου αρεσει η ποιοτητα απο τα ikea. οτι εχω παρει δεν εχει κρατησει κ πολυ καιρο.
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω το εχω ακουσει κι ας μενω στην αθηνα... ;)

 

μια από τα ίδια, αλλά από ότι βλέπω μάλλον πρέπει να πάω μια βολτίτσα από εκεί :)

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

μια από τα ίδια, αλλά από ότι βλέπω μάλλον πρέπει να πάω μια βολτίτσα από εκεί :)

Εγώ φταίω που το έκανα και διαφήμιση εδω μέσα :stupid:

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ένα γαλλικό κατάστημα που αντιγράφει το ΙΚΕΑ. Και έχει εγκατασταθεί ακριβώς δίπλα στο ΙΚΕΑ στο αεροδρομιο.

 

http://www.leroymerlin.com/html/gr/voca.htm

 

Μπα, εμένα πιο πολύ στο praktiker μου φαίνεται ότι θέλει να μοιάσει...

Πάντως δεν είναι καθόλου άσχημο κατάστημα. Ειδικά στις κουρτίνες έχει πολύ μεγάλη ποικιλία, δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό.

Γενικώς όμως εμένα το ΙΚΕΑ με ικανοποιεί περισσότερο από όλα.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Ikea και Praktiker. Το Ikea είναι βασικά για τα έπιπλα και τη διακόσμιση του σπιτιού ενώ το Praktiker είναι περισότερο hardware store (οχι οτι δεν πουλάει έπιπλα και άλλα είση σπιτιού οχι όμως στο στυλ του Ikea). Απο το ikea εχω πάρει τα περισότερα έπιπλα του σπιτιού ενω απο το praktiker τα είδη κήπου (σκαλιστήρια, εργαλεία κλπ).

Το καλό με το ΙΚΕΑ είναι οτι έχει και εστιατόριο και με βολέυει αφού πάω πάντα μεσημέρι και χρειάζομαι 2,5 με 3 ώρες τουλάχιστον να κοιτάω και να γράφω (και έρχεται και η πείνα :food: ).

Το leroy το έχω ακούσει μόνο απο τις διαδημίσεις που κάνει, αλλά δεν έχω πάει να δω τι είνα!.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο το ικέα προτιμά η οικογένεια μου γιατί έχει έτσι πιο πολύ είδη οικιακά αλλά και το πρακτκερ μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

IKEA μακράν! Οικονομικό, ποικιλία ειδών και πολύ καλό service. Α, και τα σουηδικά κεφτεδάκια! :D

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εχει τα καλυτερα επιπτα...:!:

γιατι εχω την αισθηση οτι παραβιαζετε αυτος ο ορος ... του site ...

Όρους Πρόσβασης και Χρήσης

 

Spam και Αυτοπροβολή

 

Ως spamming ορίζονται όλες οι αυτόκλητες ή μη εξουσιοδοτημένες ενέργειες που έχουν
ως σκοπό την άμεση ή έμμεση διαφήμιση προϊόντων
, υπηρεσιών και web-sites μέσω των σελίδων του myphone.gr. Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση αυτόκλητης ή μη εξουσιοδοτημένης διαφήμισης ή
άλλου περιεχομένου προώθησης προϊόντων
, την αποστολή ανεπιθύμητων και μη προσκαλούμενων από τον λήπτη μηνυμάτων (e-mails, προσωπικά μηνύματα) και οποιαδήποτε άλλη μορφή ανεπιθύμητης προώθησης περιεχομένου.

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

:blink: :wacko: Δεν θα είχε μείνει post για post εδώ μέσα αν ίσχυε αυτό... Ούτε οι διαξιφισμοί για κινητά (π.χ. να πάρω Nokia ή Sony) ούτε το thread για το Golf GT. Ούτε καν το Goody's vs McDonalds :p. :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εχει τα καλυτερα επιπτα...:!:

γιατι εχω την αισθηση οτι παραβιαζετε αυτος ο ορος ... του site ...

Όρους Πρόσβασης και Χρήσης

 

Spam και Αυτοπροβολή

 

 

Ως spamming ορίζονται όλες οι αυτόκλητες ή μη εξουσιοδοτημένες ενέργειες που έχουν
ως σκοπό την άμεση ή έμμεση διαφήμιση προϊόντων
, υπηρεσιών και web-sites μέσω των σελίδων του myphone.gr. Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση αυτόκλητης ή μη εξουσιοδοτημένης διαφήμισης ή
άλλου περιεχομένου προώθησης προϊόντων
, την αποστολή ανεπιθύμητων και μη προσκαλούμενων από τον λήπτη μηνυμάτων (e-mails, προσωπικά μηνύματα) και οποιαδήποτε άλλη μορφή ανεπιθύμητης προώθησης περιεχομένου.

Μα δεν κάνουμε διαφήμιση. Γνώμη εκφέρουμε με μορφή δημοσκόπησης. Ούτε παρουσιάζουμε κάποιο προϊόν ούτε σχολιάζουμε κάτι άλλο. Άν ήταν να ίσχυε αυτός ο όρος εδώ τότε όλο το forum του myphone είναι παράνομο. Γιατί και υπηρεσίες ανακοινώνει και διαφημίσεις κάνει με νέα κινητά. Νομίζω ότι αυτός ο όρος ισχύει μόνο αν κάποιος χρήστης εδω μέσα παρουσιάζει την προσωπική του σελίδα ή προσφέρει κάτι. Αυτό υπάρχει νομίζω σε ειδικό post που μπορεί να το κάνει. Αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ κάποιοι από τους moderators να με διορθώσει. :confused:

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εχει τα καλυτερα επιπτα...:!:

γιατι εχω την αισθηση οτι παραβιαζετε αυτος ο ορος ... του site ...

Όρους Πρόσβασης και Χρήσης

 

Spam και Αυτοπροβολή

 

Ως spamming ορίζονται όλες οι αυτόκλητες ή μη εξουσιοδοτημένες ενέργειες που έχουν
ως σκοπό την άμεση ή έμμεση διαφήμιση προϊόντων
, υπηρεσιών και web-sites μέσω των σελίδων του myphone.gr. Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση αυτόκλητης ή μη εξουσιοδοτημένης διαφήμισης ή
άλλου περιεχομένου προώθησης προϊόντων
, την αποστολή ανεπιθύμητων και μη προσκαλούμενων από τον λήπτη μηνυμάτων (e-mails, προσωπικά μηνύματα) και οποιαδήποτε άλλη μορφή ανεπιθύμητης προώθησης περιεχομένου.

 

Εφόσον θέλουμε να συζητήσουμε ενα θέμα, αναγκαστικά θα μιλήσουμε ανοικτά και θα αναφέρουμε εταιρίες. Η υπερβολή θα ήταν να λέμε πήγαινετε στο τάδε μαγαζί και να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο ή να προσπαθούμε να "θάψουμε" ενα μαγαζί ή μάρκα.

Αν ισχύσει με τον τρόπο που λες το σίγουρο θα είναι οτι 3/4 των θεμάτων του forum θα πρέπει να κλείσουν. Στο κάτω-κάτω το forum έχει ολόκληρα θέματα σχετικά με προιόντα εταιριών τηλεφώνων Nokia, Motorola κλπ. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να κλείσουν και αυτά πράγμα που δεν γίνεται.

Δεν σου επιτίθεμαι αλλά αυτό που λές είναι κάπως αδύνατο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πράκτικερ είναι απίστευτα πιο ακριβό στα προιόντα του συν την απαίσια ποιότητα των εργαλίων. Το ΙΚΕΑ δεν μπορεί να συγκριθεί με τα άλλα γιατί απλά πουλάει συναρμολογούμενα έπιπλα και μόνο! Το λερουά μαρλίν είναι περισσότερο αντιγραφή του πράκτικερ αλλά πιστεύω ότι έχει καλύτερα προιόντα και σαν μαγαζί είναι πιο οργανωμένο!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
διαβασα την κυριακη στον αγγελιοφορο οτι θα ανοιξει σττην θεσσαλονικη leroy merlin εχεττε ακουσει εσεις τιποτε?
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

ναι θα ανοιξει

οι οικοι Leroy Merlin k IKEA εκπροσωπουνται στην ελλαδα απο την FOURLIS HOLDINGS (η ικεα) κ η leroy ειναι κ αυτη συμφερόντων φουρλη

το Praktiker απο τον Ομιλο Metro Group (Makro cash and Carry, Mediamarkt)

 

Για την ποιότητα του ικέα έχοντας εργασθεί κιόλας στον ομιλο, για τα έπιπλα, ποτέ μου δεν αγόρασα ουτε θα αγοράσω, μαόνια, νοβοπαν κ άλλα διαφορα πεπιεσμένα υλικά. Τυχάινει να ειναι κ ο πατερας μου ξυλουργός οπότε. Εχει βέβαια φτηνά είδη σπιτιού κ πορτατιφ. Και καλούτσικα hotdogs! Αλλά από έπιπλα κ ειδικα καναπέδες, μακρυα!

 

Η Leroy Merlin είναι σε λίγο καλυτερη κατάσταση, με λίγο διαφορετικό ειδος προιόντων (έπιπλα εξοχής κ κηπου κλπ) αλλά ο τροπος αποθήκευσης (υπαίθριος) οδηγεί πολλά προιόντα σε κατάσταση επιστροφης (η οbsoleete οπως λένε)

Το Praktiker έχει καλύτερα προϊόντα κ πιο ολοκληρωμένες λύσεις ακόμα κ για επαγγελματίες, αλλά με χείριστη εξυπηρέτηση.

 

Προσωπικά πηγαίνω σε μικρούς οι οποίοι κ καλύτερες τιμές τελικά κανουν κ παραδίδουν στην ώρα τους κ έχεις κ πιο προσωπική εξυπηρέτηση.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ ΙΚΕΑ.. Πολλά πράγματα , εύκολα να τα βρεις και προσιτές τιμές.. Το πρακτικερ δεν έχει ποικιλία πραγμάτων και οι τιμές τσιμπάνε..

Ξέρει κανείς αν έχει ΙΚΕΑ στα Ιωάννινα??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...