Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

apoti katalava malon o aleksis epsakse gia ton patera tis dalias kai vrike oti itan enas apo tous 5...

auto ego ipopsiazome...kai gia na thelei na milisi stin agela toso poli..xoris tin dalia...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

as po kai go ti pisteuo!

 

loipon filoi mou molis eida to episodeio sto telos!upotheto loipon oti o mpampas tis dalias den apektise oti apektise me to stauro sto xeri(thumithite tin ereuna pou anethese sto alexi)antitheta ita enas apo tous 5 stin dolofonia tis eleutherias!

 

akomi xeirotero meta na katharise to patera tou alexi me to pou emathe tin sxesi me tin kori tou!i poio nikokuremena ton esteile me to aeroplaono etsi pire svarna kai tous allous syggeneis tis 5adas pou tygxainan na vriskontai sto aeroplano!:shifty:

 

ante na doume omos ...............

 

me prolaves Aristof..............

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... πρώτον φοβερό επεισόδιο (καιρό είχα να γελάσω μέχρι δεκρύων στο παρά5). τώρα... ο Αλέξης κάτι βρήκε σχετικά με την Ντάλια. Το hint που δίνει ο Καπουτζίδης στην αρχή του έργου δείχνει ότι μάλλον ο πατέρας της Ντάλιας ...ζει?!?

 

Καλό το "κλιφχάνγκερ" σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... πρώτον φοβερό επεισόδιο (καιρό είχα να γελάσω μέχρι δεκρύων στο παρά5). τώρα... ο Αλέξης κάτι βρήκε σχετικά με την Ντάλια. Το hint που δίνει ο Καπουτζίδης στην αρχή του έργου δείχνει ότι μάλλον ο πατέρας της Ντάλιας ...ζει?!?

 

Καλό το "κλιφχάνγκερ" σήμερα...

 

Αν ειναι να ζει καποιος, ειναι ο πατερας του αλεξη!!! Αυτος ηταν στο αεροπορικο οπως και οι υπολοιποι που ειδαμε στον παραδεισο, οχι ο πατερας της νταλιας....

 

Εκτος και αν ηταν στην κολαση...;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

as po kai go ti pisteuo!

 

loipon filoi mou molis eida to episodeio sto telos!upotheto loipon oti o mpampas tis dalias den apektise oti apektise me to stauro sto xeri(thumithite tin ereuna pou anethese sto alexi)antitheta ita enas apo tous 5 stin dolofonia tis eleutherias!

 

akomi xeirotero meta na katharise to patera tou alexi me to pou emathe tin sxesi me tin kori tou!i poio nikokuremena ton esteile me to aeroplaono etsi pire svarna kai tous allous syggeneis tis 5adas pou tygxainan na vriskontai sto aeroplano!:shifty:

 

ante na doume omos ...............

 

μια σημαντικη ερωτηση:αν ζουσε ο πατερας της νταλιας(οχι του αλεξη)ποσο χρονων θα ηταν?υπαρχει περιπτωση να ηταν συνομηλικος με παυρινο,καστελη,πολιτη κ δεληκαρη?γιατι η νταλια ειναι ηδη 30 και.

 

επισης κατι που δε μου κολλαει:αυτο που ξερει ο αλεξης εχει σιγουρα σχεση με τον πατερα της νταλιας.το ξερουμε απ'αυτα που ειδαμε.ομως στο "ονειρο" των 5 αυτος που ελειπε ηταν ο πρωην δεσμος της νταλιας,ο πατερας του αλεξη εφοσον αυτος ηταν ενα απ'τα θυματα του αεροπλανου.

επομενως νομιζω οτι κρυβονται μυστικα κ για τους δυο πατεραδες(αλεξη κ νταλιας)

τελος η αμαλια-αφηγητρια ειπε οτι ολοι εχουν ξεκαθαρισει της επιγειες κ μη υποθεσεις τους,εκτος απο την νταλια,της οποιας το προβλημα βρισκεται στη γη!αρα καποιος που νομιζουμε πεθαμενο..ζει???

Link to comment
Share on other sites

'Ενα επεισόδιο αφιερωμένο σε γάμους και ληστείες! Η Σοφία και η Θεοπούλα πέφτουν θύματα ληστείας, το ζευγάρι της Αμερικής αποφασίζει να χωρίσει πολιτισμένα και ταξιδεύει στην Ελλάδα για την επίσημη ανακοίνωση στις ήδη έξαλλες συμπεθέρες Μαριλένα και Ζουμπουλία. Η Φρίντα αντίθετα, ανακοινώνει το γάμο της. Μέσα σε μια τόσο φυσιολογική καθημερινότητα, ο Αλέξης θα αποφασίσει να αποκρύψει από τους 5 το επικίνδυνο μυστικό που τον βαραίνει εδώ και καιρό... 'Ενα μυστικό που αν μαθευτεί θα ανατρέψει καθολικά τις θεωρίες και τις εικασίες της παρέας...

 

οταν λεει το ζευγαρι της αμερικης λογικα εννοει τα παιδια της ζουμπι κ της μαριλενας?

 

ποιον αραγε θα παντρευτει η φριντα?

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει το ζευγαρι της αμερικης λογικα εννοει τα παιδια της ζουμπι κ της μαριλενας?

 

ποιον αραγε θα παντρευτει η φριντα?

αχ,καπου...ολο εκπληξεις...εσεις τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας προσπαθήσω να τα πάρω με τη σειρά:

 

Ο Αλέξης, βάσει του σχετικού φλας μπακ, έχει να πει κάτι για τον πατέρα της Ντάλιας, τον κο Χατζηαλεξάνδρου.

 

Μια άποψη είναι οτι ο πατέρας της Ντάλιας είναι ο "Τάκης", ο τελευταίος από τους κακούς. Αυτό, κατά τη γνώμη μου, ΔΕΝ ισχύει.

 

Αν ίσχυε, όταν ο Δημοσθένης Πολίτης συναντούσε την κόρη ενός από τους παλιούς συνενόχους του σίγουρα θα ταραζόταν όπως όταν έλαβε το τηλεφώνημα από το Φώτη και το Σπύρο για την Ελευθερία. Όταν πήρε μετά τον Παυρινό και θυμωμένος τον κατηγόρησε οτι "έβαλες ανθρώπους να μου τηλεφωνήσουν για την Ελευθερία" σίγουρα θα συμπλήρωνε κάτι του στυλ "και μου έστειλες και...(την κόρη του Τάκη)".

 

Επίσης, στη θέση του Πολίτη δε θα παρέλειπα να "γλείψω" τη Ντάλια για να επενδύσει τα λεφτά της σε εμένα με την κλασσικότατη ατάκα "Ξέρετε, εγώ και ο (αείμνηστος) πατέρας σας ήμασταν πολύ φίλοι/σπουδάσαμε μαζί" κλπ.

 

Άλλωστε, το μυστικό είναι πιο πιθανό να έχει σχέση με το πώς αποκτούσε λεφτά ο Χατζηαλεξάνδρου, γιατί αυτό ΜΟΝΟ ζήτησε η Ντάλια να ερευνήσει ο Αλέξης.

 

Να επιστήσω τώρα την προσοχή σας και σε κάτι άλλο: Μια-δυο σκηνές πριν την αφήγηση της Αμαλίας για το μυστικό του Αλέξη, ο Φώτης αποκαλύπτει στο πατέρα του οτι όλοι οι συγγενείς τους ήταν στο ίδιο αεροπλάνο και συμπληρώνει:

 

"Εκτός από εμάς, μόνο ο Αλέξης το ξέρει".

 

Προσωπικά, εγώ δε το θυμόμουν αυτό. Γιατί μας το υπενθυμίζει αυτό ο Φώτης; Δεν προσφέρει τίποτα σε αυτήν τη σκηνή. Αντίθετα, όταν λες στον πατέρα σου οτι του κράταγες κρυφό κάτι που τον αφορά, δε σε συμφέρει να του λες οτι το γνωρίζει ένας ξένος (γιατί ο Θωμάς δεν ξέρει οτι ο Αλέξης είχε δικό του άνθρωπο στο αεροπλάνο)

 

Η Ντάλια, τώρα, δεν έχει ιδέα τι εταιρείες διαχειρίζεται. Θα μπορούσε η αεροπορική εταιρεία σε σκάφος της οποίας έγινε το ατύχημα να ανήκει στον όμιλο Χατζηαλεξάνδρου; Γιατί όχι; Θα μπορούσε ο κύριος Χατζηαλεξάνδρου να πλουτίζει με ανέντιμα μέσα, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνεται το να ρίχνεις τα ίδια σου τα αεροπλάνα και να εισπράττεις την ασφάλεια; Γιατί όχι! (Βλέπε και Ορατότης Μηδέν - "ΌΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!")

 

Αυτό θα καθιστούσε τον πατέρα της Ντάλιας υπεύθυνο για το θάνατο των αγαπημένων προσώπων των πέντε. Αφού ο Αλέξης ξέρει για αυτή τη σύμπτωση, σίγουρα θα θέλει να τους το πει. Ίσως να είναι ο λόγος ή ένας από τους λόγους που γύρισε. Προφανώς διστάζει να αποκαλύψει τη φριχτή αλήθεια στη Ντάλια.

 

Πιθανώς επίσης ο Χατζηαλεξάνδρου, έχοντας μάθει για τη σχέση του πατέρα του Αλέξη με την Ντάλια, τον φόρτωσε με κάποια δικαιολογία στο αεροπλάνο και έτσι πέτυχε μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια...

 

Ένα άλλο ενδεχόμενο που μπορεί να συνυπάρχει με κάποιο ή όλα από τα παραπάνω είναι ο Χατζηαλεξάνδρου να είναι ζωντανός (π.χ. να σκηνοθέτησε το θάνατό του και να την έκανε για το εξωτερικό), που μπορεί να έχει σχέση με το σχόλιο της Αμαλίας για τα "προβλήματα στη γη". Αυτό επίσης μπορεί να σχετίζεται με τον πατέρα του Αλέξη, ο οποίος δεν εμφανίστηκε στο "παραδείσιο προσκλητήριο". Αυτό σημαίνει ή οτι είναι στην Κόλαση (γιατί όμως?) ή οτι είναι ζωντανός (πώς όμως επέζησε και γιατί δεν το έμαθε κανείς?)

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι ο πατερας της Νταλιας ειχε ριξει το αεροπλανο για να σκοτωσει τον σωφερ που τα ειχε με την κορη του.Θα εβλεπε δηλαδη οτι η κορη του ειναι κολλημενη με τον σωφερ και σου λεει:"με σωφερ η κορη μου?" και το εριξε το αεροπλανο...

 

Ετσι η Νταλια εμμεσα εφταιγε για το δυστυχημα γι αυτο δεν της μιλουσαν οι αλλοι...Αλλωστε η Νταλια ειναι η μονη που δεν εχασε συγγενη της στο αεροπλανο.Της το ειπε και η Αγγελα:"εσυ γκομενο εχασες"

 

 

Αυτη ειναι η αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι ο πατερας της Νταλιας ειχε ριξει το αεροπλανο για να σκοτωσει τον σωφερ που τα ειχε με την κορη του.Θα εβλεπε δηλαδη οτι η κορη του ειναι κολλημενη με τον σωφερ και σου λεει:"με σωφερ η κορη μου?" και το εριξε το αεροπλανο...

 

Ετσι η Νταλια εμμεσα εφταιγε για το δυστυχημα γι αυτο δεν της μιλουσαν οι αλλοι...Αλλωστε η Νταλια ειναι η μονη που δεν εχασε συγγενη της στο αεροπλανο.Της το ειπε και η Αγγελα:"εσυ γκομενο εχασες"

 

Αυτη ειναι η αποψη μου...

 

Συμφωνώ οτι η Ντάλια έφταιγε έμμεσα για το δυστύχημα (καθώς είναι κόρη του υπεύθυνου) και βρίσκω πολύ εύστοχη την ιδέα σου οτι γι αυτό δεν της μιλούσαν οι νεκροί (αυτό δε μου κόλλαγε με τίποτα!), αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι ο κύριος λόγος που έπεσε το αεροπλάνο είναι ο πατέρας του Αλέξη:

 

Πρώτον, ένα σωφέρ ήθελε να ξεφορτωθεί/σκοτώσει ο Χατζηαλεξάνδρου. Χάθηκε να τον απολύσει, να τον αποκλείσει από το να βρει οπουδήποτε αλλού δουλειά, να πληρώσει δολοφόνους να τον πυροβολήσουν, να τον δηλητηριάσει, να βάλει μια νταλίκα να παρασύρει το αυτοκίνητό του, κάτι τέλος πάντων λιγότερο μεγαλεπήβολο από το να ρίξει ένα ολόκληρο αεροπλάνο; Δε χρειάζεται ένα κανόνι για να λιώσει κανείς ένα κουνούπι.

 

Δεύτερον, πιο πιθανό είναι ο Αλέξης να τα έχει ανακαλύψει όλα αυτά ψάχνοντας τα οικονομικά πεπραχθέντα του πατέρα της Ντάλιας, άρα το ατύχημα μάλλον θα είχε κάποιο οικονομικό όφελος για τον Χατζηαλεξάνδρου.

 

Νομίζω οτι ο Χατζηαλεξάνδρου είδε το θανατο του πατέρα του Αλέξη σαν μπόνους στην όλη υπόθεση, το "κερασάκι στη δραχμότουρτα".

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι ο πατερας της Νταλιας ειχε ριξει το αεροπλανο για να σκοτωσει τον σωφερ που τα ειχε με την κορη του.Θα εβλεπε δηλαδη οτι η κορη του ειναι κολλημενη με τον σωφερ και σου λεει:"με σωφερ η κορη μου?" και το εριξε το αεροπλανο...

 

Ετσι η Νταλια εμμεσα εφταιγε για το δυστυχημα γι αυτο δεν της μιλουσαν οι αλλοι...Αλλωστε η Νταλια ειναι η μονη που δεν εχασε συγγενη της στο αεροπλανο.Της το ειπε και η Αγγελα:"εσυ γκομενο εχασες"

 

 

Αυτη ειναι η αποψη μου...

 

Καλά,και ο πλουσιότερος άνθρωπος στην Ελλάδα δεν μπορούσε να κάνει ένα φόνο και το "κουκουλώσει" και ο μόνος τρόπος που βρήκε είναι να ρίξει ολόκληρο αεροπλάνο?

Σόρρυ αλλά εγώ δεν το βρίσκω αυτό λογικό...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, η αποκάλυψη της Αμαλίας ότι στο τέλος θα είναι 4 και όχι 5, υπονοεί πλέον την απουσία της Ντάλιας..

 

Περίεργο όμως, γιατί χαλάει τον αριθμό 5 ο Καπουτζίδης; Μήπως, όπως η τωρινή πεντάδα έχει ένα 'μελανό' μέλος (την Ντάλια), έτσι και η πεντάδα των Κακών έχει ένα 'μελανό' μέλος, τον Τάκη; (με τον οποίο ο Παυρινός έχει χρόνια να μιλήσει..)

 

Εν αναμονή του επομένου (σε 14 μέρες να υποθέσω) για να μάθουμε την αποκάλυψη του Αλέξη για τον πατέρα της Ντάλιας (όπως φαίνεται).

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Καλά,και ο πλουσιότερος άνθρωπος στην Ελλάδα δεν μπορούσε να κάνει ένα φόνο και το "κουκουλώσει" και ο μόνος τρόπος που βρήκε είναι να ρίξει ολόκληρο αεροπλάνο?

Σόρρυ αλλά εγώ δεν το βρίσκω αυτό λογικό...

 

Οτι δηλαδη υπαρχει λογικη σε μια δολοφονια κ απλα ο συγκεκριμενος τροπος(που ειναι κ πιο ακινδυνος-σιγα,ατυχημα ηταν) σου φαινεται παραλογος???

Κ κατ'έμε ο πατερας της Νταλιας αποκλειεται να ζει καπου αλλου.Αν ηταν τοσο αδιστακτος ωστε να σκοτωνει κ να συμμετεχει σε συνομωσιες σιγα μην εφευγε κ αφηνε τα χρηματα του στη διαχειρηση της κορης του που δεν ειχε κ καμια σχεση με το αντικειμενο κ τις επιχειρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας προσπαθήσω να τα πάρω με τη σειρά:

 

Ο Αλέξης, βάσει του σχετικού φλας μπακ, έχει να πει κάτι για τον πατέρα της Ντάλιας, τον κο Χατζηαλεξάνδρου.

 

Μια άποψη είναι οτι ο πατέρας της Ντάλιας είναι ο "Τάκης", ο τελευταίος από τους κακούς. Αυτό, κατά τη γνώμη μου, ΔΕΝ ισχύει.

 

Αν ίσχυε, όταν ο Δημοσθένης Πολίτης συναντούσε την κόρη ενός από τους παλιούς συνενόχους του σίγουρα θα ταραζόταν όπως όταν έλαβε το τηλεφώνημα από το Φώτη και το Σπύρο για την Ελευθερία. Όταν πήρε μετά τον Παυρινό και θυμωμένος τον κατηγόρησε οτι "έβαλες ανθρώπους να μου τηλεφωνήσουν για την Ελευθερία" σίγουρα θα συμπλήρωνε κάτι του στυλ "και μου έστειλες και...(την κόρη του Τάκη)".

 

Επίσης, στη θέση του Πολίτη δε θα παρέλειπα να "γλείψω" τη Ντάλια για να επενδύσει τα λεφτά της σε εμένα με την κλασσικότατη ατάκα "Ξέρετε, εγώ και ο (αείμνηστος) πατέρας σας ήμασταν πολύ φίλοι/σπουδάσαμε μαζί" κλπ.

 

Άλλωστε, το μυστικό είναι πιο πιθανό να έχει σχέση με το πώς αποκτούσε λεφτά ο Χατζηαλεξάνδρου, γιατί αυτό ΜΟΝΟ ζήτησε η Ντάλια να ερευνήσει ο Αλέξης.

 

 

Άλλωστε, ο πατέρας της Ντάλιας δε λέγεται Βελησσάριος; Όχι Δημήτρης ή Τάκης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xamos!para poly kalo to x8esino....exei arxisie pali k apokta ligo endiaferon!...apaixti h 8eopoula ekei me thn kori ths Zouboulias...pu nomize oti einai allodapi....xxaxaxxaxxa
:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΑ!τόσο γέλιο,κόντεψα να πέσω απ'τον καναπέ!Παντως αυτο με το μυστικο με φοβισε λιγο(:O ),γιατι εγω ειχα σκεφτει απο την αρχη οτι ο χατζη...ειχε σχεση με το δυστηχημα αλλα μετα ειδα που τον ελεγαν βελισσαριο και became confused!:confused: :worry:
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε, ο πατέρας της Ντάλιας δε λέγεται Βελησσάριος; Όχι Δημήτρης ή Τάκης.

 

that's right.πως λεγεται ομως ο πατερας του αλεξη?ξερουμε?

παντως κ εγω το σεναριο "πλουσιος πεθερος σκοτωνει το σοφερ γαμπρο ριχνοντας κοτζαμ αεροπλανο" το βλεπω να μπαζει..

 

γιατι ο αλεξης θελει να μιλησει συγκεκριμενα στην αγγελα?γιατι οχι στο φωτη,στο σπυρο,στη ζουμπι?λογω χαρακτηρα?

Link to comment
Share on other sites

Μελβούρνη...

Πατέρας Ντάλιας...(:Καρύδης...:cool:)

Καλεί Αλέξη από Μελβούρνη, τον δασκαλεύει... και επιστρέφει πίσω να κανονίσει...:cool:

Link to comment
Share on other sites

oute sto epomeno epeisodio tha mathoume to mustiko tou Aleksi. deite tin perilipsi tou epomenou...

 

"...'Ενα επεισόδιο αφιερωμένο σε γάμους και ληστείες! Η Σοφία και η Θεοπούλα πέφτουν θύματα ληστείας, το ζευγάρι της Αμερικής αποφασίζει να χωρίσει πολιτισμένα και ταξιδεύει στην Ελλάδα για την επίσημη ανακοίνωση στις ήδη έξαλλες συμπεθέρες Μαριλένα και Ζουμπουλία. Η Φρίντα αντίθετα, ανακοινώνει το γάμο της. Μέσα σε μια τόσο φυσιολογική καθημερινότητα, ο Αλέξης θα αποφασίσει να αποκρύψει από τους 5 το επικίνδυνο μυστικό που τον βαραίνει εδώ και καιρό... 'Ενα μυστικό που αν μαθευτεί θα ανατρέψει καθολικά τις θεωρίες και τις εικασίες της παρέας... "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...