Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 απορίες. Καταρχάς έχω το Navigon στο xperia και είμαι σε γενικές γραμμές ευχάριστημενος.

Το 1ο είναι ότι ακούω ότι κατά καιρούς ενημερώνονται οι χάρτες. Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα? Και πως? Το πρόγραμμα δεν βλέπω να ψάχνει από κάπου...

Το 2ο είναι ότι επειδή σκοπεύω να πάω εξωτερικό βρήκα από το πρόγραμμα χάρτες της χώρας και κατέβασα. Έχει δυνατότητα διαδρομής πεζού.. Το έχει τεστάρει κάνεις έστω Ελλάδα.? Φυσικά θα το χρησιμοποιώ χωρίς data άρα βγάζω την σιμ για σιγουριά και για να χαλάσει λιγότερη μπαταρία ...?

 

2 Έχει και δουλεύει μια χαρά.

Αν έχεις κλειστά τα δεδομένα δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις την σιμ.

Δεν θα το χρησιμοποιείς ώς τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν περναμε νεα εκδοση του προγραμματος gps, την πρωτη φορα, θελει παντα περισσσοτερο χρονο απο τον κανονικο να κλειδωσει δορυφορους?

(sygic)

Link to comment
Share on other sites

Οταν περναμε νεα εκδοση του προγραμματος gps, την πρωτη φορα, θελει παντα περισσσοτερο χρονο απο τον κανονικο να κλειδωσει δορυφορους?

(sygic)

 

δλδ για πόσο καιρό ακόμα θα δυσκολεύετε τοσο πολύ να βρεί σήμα και να κλειδώσει δορυφόρο ???

 

και κάτι τελευταίο πως βάζω ελληνικό εκφωνητή ???

Link to comment
Share on other sites

δλδ για πόσο καιρό ακόμα θα δυσκολεύετε τοσο πολύ να βρεί σήμα και να κλειδώσει δορυφόρο ???

 

και κάτι τελευταίο πως βάζω ελληνικό εκφωνητή ???

έλεγξε το αρχείο gps.conf και πες τι γράφει

Ελληνικό εκφωνητή έχει ήδη, επέλεξέ το απ τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Που ειπαμε οτι βρισκεται το gps.conf?

 

κυρίως root folder

Etc/

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Που ειπαμε οτι βρισκεται το gps.conf?

 

ρε παιδια δεν βρίσκω το gps.conf?

που ακριβώς είναι?? ούτε ροοτ φολντερ βρίσκω

 

να προσθέσω ότι έχω κινητό

Xiaomi Mi2 με το τελευταίο MIUI ROM με βάση android 4.1.1

 

τώρα είναι εντάξει το έσβησα και το ξανά εγκατέστησα και νομίζω δουλεύει μια χαρά

έξω από το σπίτι κλειδώνει σε 1-2 δευτερόλεπτα και μέσα σε περίπου 1 λεπτό !!!

 

μπορεί κάποιος να μου πεί βήμα προς βήμα που βρίσκω τον ελληνικό εκφωνητή

στο Sygic 12.2.2 ????

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

τώρα είναι εντάξει το έσβησα και το ξανά εγκατέστησα και νομίζω δουλεύει μια χαρά

έξω από το σπίτι κλειδώνει σε 1-2 δευτερόλεπτα και μέσα σε περίπου 1 λεπτό !!!

 

μπορεί κάποιος να μου πεί βήμα προς βήμα που βρίσκω τον ελληνικό εκφωνητή

στο Sygic 12.2.2 ????

 

Εδώ είσαι.

Είναι ο φάκελος Greek woman.

[ATTACH]30363[/ATTACH]

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Που ειπαμε οτι βρισκεται το gps.conf?

/system/etc. Αν δεν υπάρχει, το δημιοργείς με το fastergps

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι.

Είναι ο φάκελος Greek woman.

[ATTACH]30363[/ATTACH]

 

ναι το βρήκα πώς το βάζω ??? οταν πάω my sygic/voices δεν υπάρχει το ελληνικό !!

 

/system/etc. Αν δεν υπάρχει, το δημιοργείς με το fastergps

 

τωρα που το ξανά έβαλα όταν είμαι έξω από το σπίτι συγχρονίζει σε 1-3 δευτ.

όταν είμαι μέσα όμως κρατάει αιώνες είναι φυσικό αυτό ???

 

το fastergps τι είναι και τι κάνει ???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά όταν αναφέρεσαι σε συγχρονισμό αναφέρεσαι σε εύρεση στίγματος από το GPS; Η εύρεση στίγματος δεν μπορεί να λάβει χώρα εντός των κτιρίων, εκτός εάν πληρούνται κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις*, ενώ μπορεί να είναι προβληματική όταν είσαι κοντά σε κτίρια. Προβληματική με την έννοια ότι μπορεί να σου δίνει θέση αλλού γι' αλλού λόγω των ανακλάσεων των σημάτων πάνω στα κτίρια.

 

*Πχ όταν είσαι κοντά σε παράθυρα ή στον τελευταίο όροφο κτιρίου και ταυτόχρονα έχεις ισχυρό δέκτη...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι.

Είναι ο φάκελος Greek woman.

[ATTACH]30363[/ATTACH]

 

Υποστηρίζει TTS το sygic? Επειδή βλεπω ότι εχεις φάκελο TTS Greek.

Link to comment
Share on other sites

ναι το βρήκα πώς το βάζω ??? οταν πάω my sygic/voices δεν υπάρχει το ελληνικό !!

Μέσα απ το sygic, Επιλογές->Ρυθμίσεις->Τοπικός->Φωνητικές Εντολές κι επιλέγεις ελληνικά (Δέσποινα).

τωρα που το ξανά έβαλα όταν είμαι έξω από το σπίτι συγχρονίζει σε 1-3 δευτ.

όταν είμαι μέσα όμως κρατάει αιώνες είναι φυσικό αυτό ???

 

το fastergps τι είναι και τι κάνει ???

Μέσα σε κτήρια αδύνατον να πιάσεις σήμα GPS, παρά μόνο δίπλα σε παράθυρο/μπαλκονόπορτα με ανοιχτό χωρο απ έξω

Το fastergps ρυθμίζει κατάλληλα το AGPS για ταχύτερη εύρεση δορυφόρων στην χώρα σου

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει TTS το sygic? Επειδή βλεπω ότι εχεις φάκελο TTS Greek.

 

Ναι κανονικά.

Σου δίνει έτσι και αλλιώς τα δεδομένα της φωνής, αλλά αν δεν έχεις περασμένο tts application δεν ενεργοποιείται.

 

 

 

 

 

Μέσα απ το sygic, Επιλογές->Ρυθμίσεις->Τοπικός->Φωνητικές Εντολές κι επιλέγεις ελληνικά (Δέσποινα).

 

Μέσα σε κτήρια αδύνατον να πιάσεις σήμα GPS, παρά μόνο δίπλα σε παράθυρο/μπαλκονόπορτα με ανοιχτό χωρο απ έξω

Το fastergps ρυθμίζει κατάλληλα το AGPS για ταχύτερη εύρεση δορυφόρων στην χώρα σου

Όχι και αδύνατο.

Στο σπίτι πιάνω κανονικά στο κέντρο του σπιτιού, φυσικά με ανοιγμένο WiFi που βοηθάει στο κλείδωμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ τα έχω λύσει όλα τα προβλήματα του GPS τώρα πάει σφαίρα !!!

 

αλλά έχω μερικές ερωτήσεις στον τρόπο λειτουργίας !!!

 

1. γιατί αγνοεί τους μονόδρομους και οι περισσότερες διαδρομές που μου βγάζει είναι μέσο μονόδρομων ??

2. πως μπορώ να αποθηκεύσω ορισμένες τοποθεσίες ή βασικά όποια τοποθεσία θέλω (π.χ. εκεί είναι το γραφείο μου και να μην χρειάζεται κάθε φορά να βάζω διεύθυνση)

3. όταν είμαι κάπου και θέλω να παω κάπου αλλου πως βάζω την διεύθυνση αλλά και τον αριθμό ?? συνήθως τον αριθμό μου τον βγάζει σαν ερρορ !!

 

 

και κάτι τελευταίο

τώρα που φτιάχτηκε το GPS μου να εγκαταστήσω το fastergps ή δεν χρειάζεται και δεν θα βοηθήσει καθόλου ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι και αδύνατο.

Στο σπίτι πιάνω κανονικά στο κέντρο του σπιτιού, φυσικά με ανοιγμένο WiFi που βοηθάει στο κλείδωμα.

 

Αυτό που πιάνεις δεν είναι σήμα GPS αλλά προσδιορισμός θέσης μέσω δικτύου. Ο router από τον οποίον μπαίνεις έχει δηλωθεί σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση, οπότε το πρόγραμμα προσδιορισμού θέσης υπολογίζει ότι εφόσον εσύ έχεις σήμα wifi 100% τότε είσαι σε αυτήν την διεύθυνση. Εάν απομακρυνθείς από το σπίτι και το σήμα πέσει στο 60% με την χρήση κατάλληλου προγράμματος θα έβλεπες ότι η θέση σου είναι η τάδε αλλά με σφάλμα 20 μέτρα.

Όπως και να έχει μείνε στο ότι η θέση σου δεν είναι μέσω GPS.

 

@gkontos10: το fastergps δεν βλάπτει. Βέβαια εάν κλειδώνει σε 3 δευτερόλεπτα δεν έχει νόημα να πέσεις στα 2 δευτερόλεπτα...

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά.

Σου δίνει έτσι και αλλιώς τα δεδομένα της φωνής, αλλά αν δεν έχεις περασμένο tts application δεν ενεργοποιείται.

 

Υπάρχουν δεδομένα φωνής TTS για την Ελληνική γλώσσα στο Sygic;

Γιατί εμένα μόνο την απλή φωνή μου έχει στα Ελληνικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά.

Σου δίνει έτσι και αλλιώς τα δεδομένα της φωνής, αλλά αν δεν έχεις περασμένο tts application δεν ενεργοποιείται.

 

Σου ξαναέγραψα οτι έχω την Αριάδνη της svox και δεν βγάζει TTS φωνή το sygic ανεξάρτητα απο το τι folders έχει στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

@gkontos10: το fastergps δεν βλάπτει. Βέβαια εάν κλειδώνει σε 3 δευτερόλεπτα δεν έχει νόημα να πέσεις στα 2 δευτερόλεπτα...

 

εγκατέστησα το fastergps αλλά μου άλλαξε όλα στο gps.conf

όχι μόνο αυτό αλλά δεν βρίσκω πουθενά την Κύπρο μόνο την Ελλάδα

τι settings να βάλω ????

να το αφήσω στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη ???

όπως είναι τώρα νομίζω είναι πιο αργό από οτι πριν ...

 

βάζω φώτο τα settings όπως είναι τώρα

 

http://s12.postimage.org/wv46q9e2l/2013_02_22_18_28_11.png

Edited by gkontos10
Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα το fastergps αλλά μου άλλαξε όλα στο gps.conf

όχι μόνο αυτό αλλά δεν βρίσκω πουθενά την Κύπρο μόνο την Ελλάδα

τι settings να βάλω ????

να το αφήσω στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη ???

όπως είναι τώρα νομίζω είναι πιο αργό από οτι πριν ...

 

βάζω φώτο τα settings όπως είναι τώρα

 

http://s12.postimage.org/wv46q9e2l/2013_02_22_18_28_11.png

 

Άνοιξε το conf και άλλαξε το gr με cy και αποθήκευσε το.

Μετά κάνε reboot.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το conf και άλλαξε το gr με cy και αποθήκευσε το.

Μετά κάνε reboot.

 

σίγουρα αυτό πρέπει να κάνω επειδή κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει δορυφόρος για Κύπρο και καλύτερα είναι να βάζεις Ευρώπη ..

Link to comment
Share on other sites

Εδω βεβαια, σκαλίζουμε και ψαχνουμε διάφορα, και για διάφορα θεματα σχετικα με gps.

Αλλα για πειτε μου ρε παιδια: υποτιθεται οτι ο χρηστης πρεπει να ασχολειται με το gps.conf, ή με τους δορυφορους, ποσοι ειναι και που κλπ?

Αυτα δεν υποτιθεται τα κανει αυτοματα το προγραμμα gps, με το που το ανοιγεις;

Link to comment
Share on other sites

Εδω βεβαια, σκαλίζουμε και ψαχνουμε διάφορα, και για διάφορα θεματα σχετικα με gps.

Αλλα για πειτε μου ρε παιδια: υποτιθεται οτι ο χρηστης πρεπει να ασχολειται με το gps.conf, ή με τους δορυφορους, ποσοι ειναι και που κλπ?

Αυτα δεν υποτιθεται τα κανει αυτοματα το προγραμμα gps, με το που το ανοιγεις;

αυτά είναι ήδη έτοιμα απ το λειτουργικό και την εταιρία, αλλά ο παραπάνω χρήστης πήρε κινητό απ' τη κίνα, κι η rom που πέρασε προφανώς είχε ρυθμίσεις προσαρμοσμένες για gps στη κίνα (αν κι οι international rom toy mi2 είναι εντάξει).
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι ήδη έτοιμα απ το λειτουργικό και την εταιρία, αλλά ο παραπάνω χρήστης πήρε κινητό απ' τη κίνα, κι η rom που πέρασε προφανώς είχε ρυθμίσεις προσαρμοσμένες για gps στη κίνα (αν κι οι international rom toy mi2 είναι εντάξει).

 

Δηλαδη, αν εγω που αγορασα κινητο απο ευρωπη, παω στην αμερικη, θα εχω προβλημα?

Και θα πρεπει να σκαλιζω το gps.conf?

Δεν ψαχνει και βρισκει μονο του το gps προγραμμα, και o gps δεκτης, τους διαθεσιμους δορυφορους πανω απο το κεφαλι μας, όπου είμαστε πανω στον πλανητη καθε στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...