Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3650


Johny-B
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια φορά κι έναν καιρό, όταν τα κινητά δεν ήταν απλά οθόνες -λεπτές ή χονδρές δεν έχει σημασία- οι σχεδιαστές είχαν την δυνατότητα να «προκαλέσουν» μερικές φορές, φτιάχνοντας «αλλόκοτα» με την πρώτη ματιά κινητά! Μία τέτοια συσκευή η οποία με το που κυκλοφόρησε έκανε ντόρο όχι μόνο λόγω των τεχνολογικών της δυνατοτήτων, αλλά κυρίως (?) λόγω του παράξενου σχήματος του πληκτρολογίου της, ήταν το Nokia 3650.

 

Τοποθετημένο κυκλικά ώστε να θυμίζει το «καντράν» των παλαιών αναλογικών τηλεφώνων σίγουρα συγκέντρωνε πάνω του τα βλέμματα! Θαυμασμός, απορία, προβληματισμός…Όλα αυτά αισθάνθηκα κι εγώ πίσω στα τέλη του μακρινού 2002 όταν πρωτοείδα στα χέρια ενός συμφοιτητή μου ένα χρυσαφί 3650.

 

Με την πρώτη ευκαιρία το περιεργάστηκα και πέρα από το πληκτρολόγιο μου έκανε εντύπωση και η ευκρίνεια της οθόνης, αφού μέχρι τότε η μόνη έγχρωμη οθόνη που είχα στα χέρια μου ήταν αυτή του Ericsson T300 (ναι εκείνου με την αποσπόμενη κάμερα!), ενώ είχα ρίξει κι ένα βλέφαρο σε αυτήν ενός Ericsson T65 και στο Nokia 7650 στην Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς.

 

176 x 208 pixels, TFT, 4096 colors… ναι ουάου θα μου πείτε…μην ξεχνάτε όμως ότι είμαστε 10 ολόκληρα χρόνια πριν! Ένας «τεχνολογικός αιώνας» σχεδόν!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tBH9VYb0Xhg]Nokia 3650 Controversial Ad - YouTube[/ame]

 

Αφήστε που διαβάζοντας πλέον στο τότε unwired -πρόγονο του σημερινού μας myphone για όσους «νέους» δεν γνωρίζουν- το σχετικό θέμα, ανακάλυψα ότι τα κινητά μπορούν να έχουν και εφαρμογές!

 

Ναι καλά καταλάβατε! Δεν γνώριζα τι εστί smartphone μέχρι τότε!

 

Αφού λοιπόν μου έγινε αυτή η «αποκάλυψη» κατάλαβα ότι αυτό το κινητό θα έπρεπε να γίνει δικό μου!

 

http://img26.imageshack.us/img26/6669/dsc04445h.jpg

 

Αυτό έγινε μερικούς μήνες αργότερα, όταν απέκτησα ένα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση γαλάζιο 3650. Ομολογώ ότι το πληκτρολόγιο, όπως και να το κάνουμε, απαιτούσε μια «περίοδο προσαρμογής», αλλά δεν ήταν τόσο δύσκολο τελικά όσο φαινόταν! :p Αγορά μιας καρτούλας mmc και ξεκινάμε! Λίγες εφαρμογούλες, περισσότερες φωτογραφιούλες, μια χαρά!

 

Εξωτερικά θα έλεγα ότι ο όγκος του δεν ήταν αμελητέος, το βάρος του ήταν αρκετούτσικο (130γραμμάρια), ενώ τα πλαστικά του φαίνονταν λίγο «ψεύτικα».

 

Αν και στο nostalgia του συγγενικού 6600 είχα αναφέρει για το παιχνίδι με το ir-remote πρέπει να πω ότι για πρώτη φορά το χρησιμοποίησα και έκανα τα …μαγικά μου με αυτό το 3650...

 

http://img846.imageshack.us/img846/5143/dsc04449oy.jpg

 

Κλείνοντας αυτό το νοσταλγικό αφιέρωμα στο 3650, το οποίο όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες, το έχω ακόμη και είναι λειτουργικότατο, θα ήθελα να πω ότι το έχω συνδέσει με 3 πράγματα.

 

Την είσοδό μου στην κοινότητα του unwired/myphone χάρη στον συμφοιτητή μου και κάτοχο του 3650 που προανέφερα και ο οποίος ήταν ήδη μέλος. Την τελευταία καταπληκτική και ευχάριστη «φοιτητική» μου χρονιά στο μεταπτυχιακό μου αμέσως μετά τον στρατό.

 

Μία καταπληκτική φωτογραφία της τότε κοπέλας μου και νυν συζύγου, που κατόρθωσα και έβγαλα με την αστεία για τα τωρινά δεδομένα VGA κάμερα, μιας από τις ομορφότερες ever!

 

http://img689.imageshack.us/img689/3490/dsc04447d.jpg

 

Επειδή είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς ήταν κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής, αλλά και ακόμη περισσότεροι την έχουν επεξεργαστεί ή έστω δει, ελάτε να μοιραστούμε τις αναμνήσεις μας!

 

Χαρακτηριστικά: Nokia 3605 - Nokia 3650 PDF Specifications

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συγκινηση... απιστευτο Νοκια! ..μαζι με το 7650 ηταν πολλα χρονια μπροστα απο την εποχη του! με περισσοτερες δυνατοτητες απο το 7650 (mmc,video) αλλα με παρομοιο φουτουριστικο σχεδιασμο!

με δυνατοτητες Symbian S60 1st edition που το iOS και το android απεκτησαν προσφατα, οπως το multitasking..

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Άλλο φουτουριστικό και άλλο διαχρονικό. Μπορεί για την εποχή του να ήταν κάτι το διαφορετικό, αλλά μόνο ύστερα μετά από χρόνια καταλαβαίνει κάποιος πόσο άσχημο ήταν και σίγουρα μη διαχρονικό. Για παράδειγμα βλέπεις ένα 8210 και καταλαβαίνεις ακόμα και σήμερα πόσο όμορφο ήταν. Το 3650 ήταν και είναι ελεεινό!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

αλλο φουτουριστικο διαχρονικο και αλλο ομορφο! ..ο σχεδιασμος του ειναι σιγουρα φουτουριστικος! δεν ειπα οτι ειναι ομορφο.. σιγουρα ομως ειναι μοναδικο!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτοχος της συσκευής, μπλε χρώμα, αγορασμένη από vodafone branded με σύνδεση.

Super φάση η εφαρμογή Psiloc irRemote Controll.

 

Nokia 3230 Blue From Nokia Press

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

υπεροχο! :D:D:D το λατρευω αυτο το κινητο! με ειχε ξετρελανει το πληκτρολογιο του και για αυτο(και για την καρτα μνημης βεβαια) δεν πηγα στο 7650! την πρωτη μερα δυσκολευτικα αλλα την επομενη τα χερια μου πηγαιναν μονα τους,ηταν πολυ ευκολο και γρηγορο να γραψεις! θυμαμαι τοτε που ημουν ολη μερα στο ιντερνετ ηταν στις αρχες του και το εδιναν δωρεαν (ωσπου μια μερα αρχισε η χρεωση και εφαγα πλην δεκα ευρω στην καρτα και δεν ξαναμπηκα :p) και καθομουν μερα νυχτα και κατεβαζα διαφορα..εικονες εφαρμογες.. τι ωραια που ηταν τοτε..

ωρες ωρες μου λειπουν κατι τετοια παλια σε σχεση με αυτα που εχουμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεσουμε να κανουμε τραμπα τις μπαταριες μπορω να ανοιξω και εγω το 7650 μου να το νοσταλγησουμε και αυτο λιγακι γιατι δε φορτιζει πλεον :( αλλα με γεματη μπαταρια ανοιγει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν είχα πάει να πάρω το πρώτο μου κινητό πως το ήθελα πάρα πολύ αλλά τελικά διάλεξα το 6600. Ποτέ δεν το μετάνιωσα αλλά πάντα θα ήθελα να είχα και το 3650. Ήταν τόσο ξεχωριστός ο σχεδιασμός του που έμοιαζε λίγο σαν να έχει έρθει από άλλο πλανήτη...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεσουμε να κανουμε τραμπα τις μπαταριες μπορω να ανοιξω και εγω το 7650 μου να το νοσταλγησουμε και αυτο λιγακι γιατι δε φορτιζει πλεον :( αλλα με γεματη μπαταρια ανοιγει κανονικα.

 

αποκλειεται να μην μπορεις να βρεις πουθενα μια! μια απλη BLB-2 ειναι.. 7 ευρω κανει καινουργια :p

εγω παντως το χαιρομαι το δικο μου 7650 :D

 

το μεγαλο αρνητικο της συσκευης για μενα ηταν η σχεδιαση της καμερας! η οποια δεν εχει καποιο προστατευτικο και γεμιζε γρατζουνιες για την πλακα! ..το 7650 την προστατευε με το πληκτρολογιο, το 3650 οχι! και ηταν μεγαλο το τζαμακι της και μετα εβγαιναν θολες οι φωτο :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι, το 3650 ηταν το πρωτο δικο μου κινητο μεχρι τοτε επαιρνα τα "αποφαγια" του μεγαλου μου αδερφου ως που ηρθε η ωρα και εκανα την επανασταση μου :p

 

Πολυ το βρισκαν γκουμουτσα αλλα εμενα μου αρεσε τρελα :happy:

Link to comment
Share on other sites

πολυ πρωτοτυπο design + smartphone!

 

Α ρε nokia, πού ήσουν τότε και πού εισαι τωρα :(

 

Σωστα, τωρα βγαζει απλως κατι Ν9, Lumia 900, 808, Αsha κλπ

Link to comment
Share on other sites

Χμ...πότε δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν αυτών των κινητών! Ωστόσο δέχομαι ότι για κάποιους είναι όμορφα, ξεχωριστά κλπ. Προτιμώ το κλασσικό τηλεφωνάκι με το γνωστό πληκτρολόγιο...που πάει να εκλείψει στις μέρες μας! :p Όμορφο nostalgia anyway! :)
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ασχημο κινητο που εχω ερωτευτει ποτε.

 

Λιγα λογια για το πρωτο μου κινητο μη πλακωθουμε :p

Link to comment
Share on other sites

οχι και ασχημο παιδια!! ειναι πολυ ομορφο και προτοτυπο! εγω καθομουν και το χαζευα οταν το πηρα τοτε.. :happy:

το ειχα παρει 435 νομιζω.. μονο για αυτο και για το N9 εχω δωσει τοσα λεφτα..παραπανω για το N9 αλλα και τα δυο τα αξιζαν!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγω νομιζω απο τα πιο ωραια που περασαν απο τα χερια μου.πρωτοτυπο και αξιοπιστο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφο κινητό.. ( σοβαρά το λέω ) Αλλά εμένα με είχε κερδίσει το 6600, που είναι ακόμα πλήρως λειτουργικό.. Αθάνατη Nokia... :D
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω για αυτό το κινητό.

Ήταν σίγουρα το πιο άσχημο, αλλά για μένα είναι νούμερο 1 και δε νομίζω να βρω άλλο κινητό που να μου χαρίσει τα ίδια συναισθήματα :)

Τράβαγε βίντεο (αν δεν κάνω λάθος ήταν το πρώτο κινητό με αυτή τη δυνατότητα) 9-12 δευτερολέπτων και αν θυμάστε το βίντεο αρχικά δεν είχε ήχο. Περιμέναμε το πρώτο update όπου ως εκ θαύματος εγένετο ήχος :D

Επίσης η ταπεινή τώρα vga κάμερά του για τα τότε δεδομένα ήταν έτη φωτός μπροστά. τα υπόλοιπα κινητάκια έπαιζαν με 132*176

Να μην αρχίσω και για εφαρμογές και παραμετροποίηση του symbian κλπ κλπ.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αχ, το 2ο κινητάκι μου, είχα κάνει άπειρες εφαρμογές με αυτό για εκείνο τον καιρό και δεν με απογοήτευσε εκτός του ότι ζήλεψα αργότερα το symbian 7.0 που έπερνε themes και ngage games. :sorry: Και ναι δεν είχα πρόβλημα με το σχήμα του. :happy:

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, το 2ο κινητάκι μου, είχα κάνει άπειρες εφαρμογές με αυτό για εκείνο τον καιρό και δεν με απογοήτευσε εκτός του ότι ζήλεψα αργότερα το symbian 7.0 που έπερνε themes και ngage games. :sorry: Και ναι δεν είχα πρόβλημα με το σχήμα του. :happy:

 

4 χρονια ειχες το 3650 και ζηλεψες το symbian 7 που περνει themes?!? :p

φιλικα παντα..

εγω σ αυτην την περιοδο ειχα αλλαξει 4 κινητα..

Link to comment
Share on other sites

Ε αρχικά ναι, μετά έβλεπα το symbian 8, μετά το 9 και πήρα επιτέλους το n95 (το οποίο το κράτησα τελικά παραπάνω απο το 3650!) φτάνοντας και τα δύο στο αμήν της κατοχής ενός τηλεφώνου. Προσπάθησα να εκμεταλευτώ και την παραμικρή δυνατότητα του, αν έπαιρνε και νεότερη έκδοση opera mini όπως το 6600 θα ήταν comple.

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω για αυτό το κινητό.

Ήταν σίγουρα το πιο άσχημο, αλλά για μένα είναι νούμερο 1 και δε νομίζω να βρω άλλο κινητό που να μου χαρίσει τα ίδια συναισθήματα :)

Τράβαγε βίντεο (αν δεν κάνω λάθος ήταν το πρώτο κινητό με αυτή τη δυνατότητα) 9-12 δευτερολέπτων και αν θυμάστε το βίντεο αρχικά δεν είχε ήχο. Περιμέναμε το πρώτο update όπου ως εκ θαύματος εγένετο ήχος :D

Επίσης η ταπεινή τώρα vga κάμερά του για τα τότε δεδομένα ήταν έτη φωτός μπροστά. τα υπόλοιπα κινητάκια έπαιζαν με 132*176

Να μην αρχίσω και για εφαρμογές και παραμετροποίηση του symbian κλπ κλπ.

Πω,πω. Αυτό με το βίντεο το είχα ξεχάσει!:X:p

Όντως πολύ μικρό, αλλά οι φωτό πραγματικά για τα τότε δεδομένα πολύ καλές! :)

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω θυμάμαι που περίμενα το update με τον ήχο στο βίντεο που όμως μείωσε τη διάρκεια στα 9sec λόγω 100kb όριο. Μετά έβαλα το camcorder pro και ήταν απίστευτο για τότε.

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...