Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα windows 7 μπορείς να βρίσκεις το πρόγραμμα/shortcut που θέλεις πατώντας το windows key και πληκτρολογώντας το όνομα του (και όχι ολόκληρο πολλές φορές). Για το excel π.χ.: [windows key] excel [enter]. Είναι πολύ πιο γρήγορο από τα shortcuts στην taskbar και στο desktop.

πιο γρηγορο ειναι να πληκτρολογω 4-5 πληκτρα απο το να βλεπω το εικονιδιο της εφαρμογης που θελω και με ενα κλικ να ανοιγει?δεν νομιζω.το μονο ειναι οτι αν ειναι μικρη η οθονη τοτε τρωνε χωρο αλλα με 23αρα σε εμενα δεν με ενοχλει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο πιο γρήγορα μπορεί να πληκτρολογείς τόσο πιο γρήγορο είναι. Στην πράξη είναι πιο γρήγορο από το να πετύχεις ένα εικονίδιο ανάμεσα σε τόσα άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα gadget των windows και διαπίστωσα οτι πλέον δεν υποστηρίζονται απο την microsoft, επίσης ουτε της google to desktop, και ρωτάω υπάρχει κάτι που τα έχει αντικαταστήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε περιπτωση που ξεκλειδωσω τα starter σε ultimate οταν θα κανω recovery απο τα προεγκατεστημενα θα μου γυρισει παλι σε starter εκδοση?Μιλαω για laptop με προεγκατεστημενα windows 7.
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ξεκλειδωσω τα starter σε ultimate οταν θα κανω recovery απο τα προεγκατεστημενα θα μου γυρισει παλι σε starter εκδοση?Μιλαω για laptop με προεγκατεστημενα windows 7.

 

Ναι οτι λειτουργικο εχει το recovery θα σου περασει. Πρεπει μετα να ξαναπερασεις το αγορασμενο upgrade key.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ενα βιντεο στο youtube πχ ,και παταω για να το βαλω σε πληρη οθονη,βγαζει μια πρασινη οθονη και φευγει μονο οταν πατσησω το στρογγυλο στην μπαρα του χρονου...Επισης οταν απο πληρη οθονη παταω για να μικρνει το βιντεο παει 1-2 δετερολεπτα μπορστα...Ελενξα τον driver της καρτας γραφικων και ειναι ενημερωμενος λεει ....Τι αλλο μπορει να φταιει ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ενα βιντεο στο youtube πχ ,και παταω για να το βαλω σε πληρη οθονη,βγαζει μια πρασινη οθονη και φευγει μονο οταν πατσησω το στρογγυλο στην μπαρα του χρονου...

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, ξέρεις κάνεις τι μπορεί να φταίει.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω ενα βιντεο στο youtube πχ ,και παταω για να το βαλω σε πληρη οθονη,βγαζει μια πρασινη οθονη και φευγει μονο οταν πατσησω το στρογγυλο στην μπαρα του χρονου...Επισης οταν απο πληρη οθονη παταω για να μικρνει το βιντεο παει 1-2 δετερολεπτα μπορστα...Ελενξα τον driver της καρτας γραφικων και ειναι ενημερωμενος λεει ....Τι αλλο μπορει να φταιει ?

 

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, ξέρεις κάνεις τι μπορεί να φταίει.

 

Δεν ειναι θεμα των Windows ειναι θεμα του flash player συνηθως!

 

Καλησπερα, Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με τα win 7 και win Vista , .. σε ενα γραφειο υπαρχουν μερικοι Η/Υ (desktop-notebook...) με 2 λογαριασμους χρηστών το καθε pc (admin και user) .Πως θα κανω τον δευτερευων χρηστη (user) οχι τον δικο μου λογαριασμο (admin), να μην μπορει να κανει εγκατασταση προγραμματα παρα μονο με την δικη μου αδεια? Eπισης στο δευτερευων λογαριασμο (user) θα ηθελα να ξερω αν γινεται να μπλοκαρω καποια web sites που να μην τα ανοιγει κανενας internet browser (mozila - safari- explorer κ.τ.λ.)...

 

Νομιζω οτι απλα χρειαζεται να κλεισεις το User Account Control του απλου χρηστη για να μην εχει δικαιωμα να κανει Install! Για να το κανεις αυτο εδω θα βρεις 3 ευκολα βηματα! Τωρα για να μπλοκαρεις συγκεκριμενα sites δεν ξερω πως ακριβως γινεται! Ισως να το κανεις απο το Router αλλα αυτο θα σημαινει οτι θα ειναι κλειστα για ολους οχι μονο για τους απλους users!

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα των Windows ειναι θεμα του flash player συνηθως!

 

Ξανακατεβασα και εγκατεστησα την τελευταια εκδοση του,αλλα παλι τα ιδια....:mad: καμια αλλη λυση ??

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι ετσι ξαφνικα ενας σκληρος απο shared που τον εχω γινεται not shared?πρεπει να ξαναπαω στο εικονιδιο του δεξι κλικ advanced sharing και να τικαρω την επιλογη να γινει παλι shared!
Link to comment
Share on other sites

Προσβατα εβαλα τα windows 7 32bit στο λαπτοπ μου ...Επειδη εδω και πολη καιρο ακομα και πριν κανω φορματ το λαπτοπ κολλουσε μετα τα φορματ΄΄ οταν του εκανα ΄΄και ετσι αποφασισα να εκτελέσω το προγραμμα διαχειρησης:διαγνωστηκα μνημης των windows.Επειδη το λαπτοπ ειναι μεσα στην εγγυηση και λεω να το παω στο καταλληλο service θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτα τα προβληματα λογω των 32 bit(αυτο το προβλημα το ειχα δει και παλαιοτερα. αλλα δε το εδωσα σημασια)
Link to comment
Share on other sites

Προσβατα εβαλα τα windows 7 32bit στο λαπτοπ μου ...Επειδη εδω και πολη καιρο ακομα και πριν κανω φορματ το λαπτοπ κολλουσε μετα τα φορματ΄΄ οταν του εκανα ΄΄και ετσι αποφασισα να εκτελέσω το προγραμμα διαχειρησης:διαγνωστηκα μνημης των windows.Επειδη το λαπτοπ ειναι μεσα στην εγγυηση και λεω να το παω στο καταλληλο service θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτα τα προβληματα λογω των 32 bit(αυτο το προβλημα το ειχα δει και παλαιοτερα. αλλα δε το εδωσα σημασια)

Όχι καμία σχέση το πρόβλημά σου με την έκδοση των Windows. Καλό είναι πριν το πας στο σέρβις άδικα να κάνεις επαναφορά του συστήματος με τον τρόπο που περιγράφει ο κατασκευαστής του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
για καποιο λογο ο υπολογιστης μου παρουσιαζει ενα προβλημα....σε καποια φαση το δινονται εντολες απο πληκτρολογιο και το ποντικι χωρις να τις δινω εγω...για παραδειγμα,πολλες φορες πληκτρολογειται κατι μονο του που ειχα γραψει εγω πριν απο μερες.....ειναι καποιος ιος;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ο υπολογιστης μου παρουσιαζει ενα προβλημα....σε καποια φαση το δινονται εντολες απο πληκτρολογιο και το ποντικι χωρις να τις δινω εγω...για παραδειγμα,πολλες φορες πληκτρολογειται κατι μονο του που ειχα γραψει εγω πριν απο μερες.....ειναι καποιος ιος;;;

 

Ή φαντασμα! :p

 

Κανε ενα σκαναρισμα με το Malwarebytes.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχ....οταν χρησιμοποιησε τον υπολογιστη η μικρη μου αδερφη αυτο νομιζε :Ρ

οκ το εγκατεστησα,ηδη εχει βρει πολυ πραμμα....ευχαριστω πολυ....

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα με τον flash player... σε βιντεο απο οποιοδηποτε site και μεσω οποιουδηποτε browser σε πληρη οθονη μου εχει σε πρωτο πλανο τη γραμμη εργασιων και απο πισω της φυσικα κρυβεται η μπαρα του εκαστοτε βιντεο. Μια διαγραφη των flash cookies δεν αλλαξε κατι. καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά από αναγκαστικό φορμάτ λόγω χτυπημένου δίσκου, έχασα μια ρύθμιση...θα εξηγήσω τι εννοώ και αν κάποιος την έχει πρόχειρη να μην ψάχνω,θα το εκτιμούσα...

έστω ότι έχω ένα αρχείο word στην επιφάνεια εργασίας...αν το έκανα παλιά drag σε έναν φάκελο, αυτό αντιγραφόταν στον φάκελο και έμενε στην επιφάνεια εργασίας...τώρα γίνεται move εντελώς και δεν μένει...αλλάζει αυτό, έτσι? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες πρέπει να γινόταν μονο σε σενα:D

 

Το σέρνεις με πατημένο το Ctrl, ετσι γίνετε κανονικά το copy στα windows

Link to comment
Share on other sites

και όμως...κατέβαζα πχ έναν installer ενός προγράμματος, άνοιγα 2-3 φακέλους στους αντίστοιχους δίσκους για να το αποθηκεύσω και σε όλους απλά το έσερνα και το πέταγα μέσα...στο τέλος, για να το βάλω και στο MyDocuments, αναγκαζόμουν να το κάνω cut-paste από την επιφάνεια εργασίας για να μην το κάνω μετά delete...

anyway...αν κάποιος άλλος δεν γνωρίζει κάτι διαφορετικό θα βολευτώ με το Ctrl :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω με το αριστερό κλικ το κρατάω πατημένο και όταν πάει στο φάκελο που θέλω αυτό το αρχείο ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ όπως λέει ο φίλος στον ΑΡΧΙΚΌ φάκελο!windows 7 έχω.
Link to comment
Share on other sites

H default λειτουργία του drag 'n' drop αρχείων στον explorer είναι copy εφόσον ο προορισμός είναι σε άλλον δίσκο (partition ή physical drive). Υποψιάζομαι ότι πριν το format είχες κάποιο άλλο partition στο οποίο βρίσκονταν οι φάκελοι στους οποίους έκανες drag 'n' drop το αρχείο. Γι'αυτό τον λόγο γινόταν copy. Ενώ όταν έκανες το ίδιο πράγμα στο My Documents, το οποίο είναι στον ίδιο δίσκο, γινόταν move. Αν θέλεις να γίνεται copy χρησιμοποίησε το ctrl που λέει κι ο Πέτρος.
Link to comment
Share on other sites

στα xp βάζαμε στο screen saver password για να επανέρθει, στα 7 δεν γίνετε αυτό?

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας / Εξατομίκευση / Προφύλαξη οθόνης / και τσεκάρεις το πλαίσιο "Στην επιστροφή, εμφάνιση της οθόνης σύνδεσης".

Μετά από αυτό, κάθε φορά που θα διακόπτεις την προφύλαξη οθόνης, θα εμφανίζει την οθόνη σύνδεσης και θα ζητάει τον κωδικό σου.

 

μπορω στις τηλεορασεις να βλεπω οτι δειχνει η οθονη του υπολογιστη?

Φυσικά, για τις ρυθμίσεις, πήγαινε στο πρόγραμμα της κάρτας γραφικών σου, αφού πρώτα συνδέσεις την τηλεόραση.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...