Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστησω εφαρμογες που εγκαθησταντε μονο σε android 4.0+

σε android με 2.3???

υπαρχει καποιο τρικ ωστε να διχνει οτι ειμαι με android 4.0?

Μόνο αν πειράξεις τον κώδικα της εφαρμογής κάτι το οποίο μάλλον είναι δύσκολο όπως φαντάζεσαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποσο ελεγχο μπορουμε να εχουμε στα processes διαφορων εφαρμογων?

Ειχα ανοιξει το yahoo mail app.

Εκανα λιγα πραγματα που ηθελα, εφυγα απο την εφαρμογη.

Κοιταζω σημερα στα apps, running, και βλεπω ακομη να τρεχει το yahoo mail process! 15 ωρες μετα!

Πατω να κανω stop, αλλα τελικα το android δεν το σταματα.

Δεν μπορω να σταματησω το process μιας 'τριτης' εφαρμογης? (εννοω non-critical για το android)

 

Σκέφτηκες ότι αν σταματήσει δε θα παίρνεις mail; Ή ακόμα καλύτερα ότι η εφαρμογή δεν ξεκίνησε τότε που "νομίζεις" ότι την ξεκίνησες εσύ;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ότι αν σταματήσει δε θα παίρνεις mail; Ή ακόμα καλύτερα ότι η εφαρμογή δεν ξεκίνησε τότε που "νομίζεις" ότι την ξεκίνησες εσύ;

 

Δεν θελω να παιρνω mail συνεχεια! Μονο οταν το θελω εγω!

Και δευτερον, και βεβαια ξεκινησε οταν την ξεκινησα εγω, γιατι συχνα τσεκαρω το 'running' και δεν την ειχα ξαναδει ποτε να τρεχει!

 

Ομως, γιατι δεν μπορω να την κανω stop με τιποτε? Η καθε εφαρμογη, ανοιγει μια φορα, μας φορτωνει ενα process, και μετα αρνειται να κλεισει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παιρνω mail συνεχεια! Μονο οταν το θελω εγω!

Και δευτερον, και βεβαια ξεκινησε οταν την ξεκινησα εγω, γιατι συχνα τσεκαρω το 'running' και δεν την ειχα ξαναδει ποτε να τρεχει!

 

Ομως, γιατι δεν μπορω να την κανω stop με τιποτε? Η καθε εφαρμογη, ανοιγει μια φορα, μας φορτωνει ενα process, και μετα αρνειται να κλεισει?

 

Κοίτα λίγο το autostarts. Επιλέγεις το πότε να ξεκινάει με αυτό το πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παιρνω mail συνεχεια! Μονο οταν το θελω εγω!

Και δευτερον, και βεβαια ξεκινησε οταν την ξεκινησα εγω, γιατι συχνα τσεκαρω το 'running' και δεν την ειχα ξαναδει ποτε να τρεχει!

 

Ομως, γιατι δεν μπορω να την κανω stop με τιποτε? Η καθε εφαρμογη, ανοιγει μια φορα, μας φορτωνει ενα process, και μετα αρνειται να κλεισει?

 

αν μια εφαρμογή δεν κλείνει με stop, τότε σημαίνει ότι το σύστημα την θέλει ανοικτό.

Άρα αν πας με το ζόρι να την κλείσεις, τότε δημιουργείς πρόβλημα στο ίδιο το λειτουργικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To πιθανότερο είναι ότι από την εφαρμογή είχε προστεθεί το yahoo account στο λειτουργικό για syncing, για αυτό φαινόταν σαν ανοικτή διεργασία μάλλον.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; γιατί όταν στέλνω sms εχω μόνο κεφαλαία χωρίς να μπορώ να αλλάξω σε μικρα ενώ στα αγγλικά εχω και της 2 επιλογές ;;; εχω το HTC Wildfire S

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; γιατί όταν στέλνω sms εχω μόνο κεφαλαία χωρίς να μπορώ να αλλάξω σε μικρα ενώ στα αγγλικά εχω και της 2 επιλογές ;;; εχω το HTC Wildfire S

 

Γιατί τα μικρά χρησιμοποιούν διαφορετική κωδικοποίηση. Όταν στέλνεις με μικρά, το κάθε μήνυμα είναι 60 χαρακτήρες ενώ με κεφαλαία (ή αγγλικά κεφαλαία/μικρά) είναι 160! Άρα σε γλυτώνει από το να αναγκάζεσαι να στέλνεις μικρά μηνύματα ή να τρως την κάρτα σου..

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι γενικη περι συσκευης android: εχετε μεμβρανη προστασης στην οθονη σας;

Εχω βαλει μια, για να την προστατεψω απο τυχον χαράγματα.

Ομως η μεμβρανη εχει γεμισει γρατσουνιες. Ετσι γινονται και οι δικες σας?(οσοι χρησιμοποιειτε)

Κανω κατι λαθος? Εχω κακης ποιοτητας μεμβρανη, ή ετσι κι αλλιως καθε λιγο θελει αλλαγη?

Για πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα μικρά χρησιμοποιούν διαφορετική κωδικοποίηση. Όταν στέλνεις με μικρά, το κάθε μήνυμα είναι 60 χαρακτήρες ενώ με κεφαλαία (ή αγγλικά κεφαλαία/μικρά) είναι 160! Άρα σε γλυτώνει από το να αναγκάζεσαι να στέλνεις μικρά μηνύματα ή να τρως την κάρτα σου..

 

Οκ ευχαριστώ

 

Μεμβράνη εχω εχω πάρει της ZAGG είναι πολύ καλή και έχει και αντιπρόσωπο ελλάδα.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Απορία: έχω το one x και του είχα κάνει factory settings. Όταν ξανακατεβασα τον es explorer κάποια αρχεία (.apk) που πέρασα παλιά, βρισκοντανα και πάλι στη συσκευή! Πως γίνεται αυτο? το HOX δεν έχει sd card
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ειναι γενικη περι συσκευης android: εχετε μεμβρανη προστασης στην οθονη σας;

Εχω βαλει μια, για να την προστατεψω απο τυχον χαράγματα.

Ομως η μεμβρανη εχει γεμισει γρατσουνιες. Ετσι γινονται και οι δικες σας?(οσοι χρησιμοποιειτε)

Κανω κατι λαθος? Εχω κακης ποιοτητας μεμβρανη, ή ετσι κι αλλιως καθε λιγο θελει αλλαγη?

Για πειτε.

 

Οι γρατσουνιές είναι μόνιμες και δε φεύγουν με το σκούπισμα; Πιστεύω όλα τα screen protector γεμίζουν σημαδάκια από τη χρήση αλλά με ένα καλό σκούπισμα φεύγουν στο δικό μου τουλάχιστον.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα μικρά χρησιμοποιούν διαφορετική κωδικοποίηση. Όταν στέλνεις με μικρά, το κάθε μήνυμα είναι 60 χαρακτήρες ενώ με κεφαλαία (ή αγγλικά κεφαλαία/μικρά) είναι 160! Άρα σε γλυτώνει από το να αναγκάζεσαι να στέλνεις μικρά μηνύματα ή να τρως την κάρτα σου..

 

Νομίζω ότι είναι 70 και όχι 60. Μικρή λεπτομέρεια πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Οι γρατσουνιές είναι μόνιμες και δε φεύγουν με το σκούπισμα; Πιστεύω όλα τα screen protector γεμίζουν σημαδάκια από τη χρήση αλλά με ένα καλό σκούπισμα φεύγουν στο δικό μου τουλάχιστον.

 

και σε μενα τα ιδια;)

με μια δακτυλια η σκουπισμα φευγουν

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Απορία: έχω το one x και του είχα κάνει factory settings. Όταν ξανακατεβασα τον es explorer κάποια αρχεία (.apk) που πέρασα παλιά, βρισκοντανα και πάλι στη συσκευή! Πως γίνεται αυτο? το HOX δεν έχει sd card

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι το hard reset σβήνει μόνο ότι είναι στα partitions που βρίσκεται το λειτουργικό κλπ κι όχι ότι βρίσκεται απλά στην internal storage

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απορία: έχω το one x και του είχα κάνει factory settings. Όταν ξανακατεβασα τον es explorer κάποια αρχεία (.apk) που πέρασα παλιά, βρισκοντανα και πάλι στη συσκευή! Πως γίνεται αυτο? το HOX δεν έχει sd card

 

Εκεί που κάνεις factory reset έχει στο κάτω μέρος επιλογή για format στην internal storage.

 

Περισσότερα όμως για τη συσκευή σου στο σωστό μέρος... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=332043

 

Η ερωτηση μου ειναι γενικη περι συσκευης android: εχετε μεμβρανη προστασης στην οθονη σας;

Εχω βαλει μια, για να την προστατεψω απο τυχον χαράγματα.

Ομως η μεμβρανη εχει γεμισει γρατσουνιες. Ετσι γινονται και οι δικες σας?(οσοι χρησιμοποιειτε)

Κανω κατι λαθος? Εχω κακης ποιοτητας μεμβρανη, ή ετσι κι αλλιως καθε λιγο θελει αλλαγη?

Για πειτε.

 

Καλύτερα να γεμίζει το screen protector γρατσουνιές παρά η οθόνη. Προφανώς δεν προσέχεις ιδιαίτερα τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παιρνω mail συνεχεια! Μονο οταν το θελω εγω!

Και δευτερον, και βεβαια ξεκινησε οταν την ξεκινησα εγω, γιατι συχνα τσεκαρω το 'running' και δεν την ειχα ξαναδει ποτε να τρεχει!

 

Ομως, γιατι δεν μπορω να την κανω stop με τιποτε? Η καθε εφαρμογη, ανοιγει μια φορα, μας φορτωνει ενα process, και μετα αρνειται να κλεισει?

 

Αν θέλεις να παίρνεις τα mail σου οπότε εσύ θέλεις, σου προτείνω να βάλεις χειροκίνητα στον διαχείριση email της συσκευής το λογαριασμό σου και να ορίσεις χειροκίνητη ανανέωση.

Η εφαρμογή της Yahoo δεν κλείνει όσο και να την κλείνεις. Ακόμα κι αν δεν φαίνεται τρέχει σαν service για να σου φέρνει τα mail. Πολύ φοβάμαι ότι τζάμπα παλεύεις να την κλείσεις.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια συσκευη samsung galaxy mini και του εχω κανει root. Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να απεγκατασταθουν προεγκατεστημενες εφαρμογες που ερχονταν μαζι με την συσκευη, οπως εφαρμογες απο τον παροχεα vodafone αλλα και αλλες οπως οι χαρτες και το gmail.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή titanium backup και να βγάλεις τα προγράμματα που θες ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το recovery στο boot μενού τι κάνει ακριβώς; εχω ξεκλειδώσει το bootloader αλλά δεν κατάφερα να κάνω root το κινητό μου (HTC Wildfire S):mad:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το recovery στο boot μενού τι κάνει ακριβώς; εχω ξεκλειδώσει το bootloader αλλά δεν κατάφερα να κάνω root το κινητό μου (HTC Wildfire S):mad:

 

Μπορείς απο εκεί να κανείς backup η restore την Rom, να φλασαρεις μια custom rom, να φορμαρεις διαφορετικά partitions της συσκευής κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με το μαμισιο πληκτρολόγιό σε android desire s γίνεται να αλλάζει από QWERTY σε κλασσικό αλφαριθμητικο και τούμπαλιν χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις και να το αλλάζουμε από εκεί?όπως γίνεται με αλλά πληκτρολόγια με swipe ας πούμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλο μηνα. Νεος στο σαιτ κι εγω, λογω αγορας νεου κινητου (smart) εχω πλακωθει στο διαβασμα (νιωθω σαν να μπηκα χθες παλι στο πολυτεχνειο:lol::lol:) ενω παραλληλα "σκαλιζω" και το κινητο μου....Εχω κατεβασει μολις 3 εφαρμογες και μια απο αυτες ειναι και του φεισμπουκ (μαζι με το μεσεντζερ)....

Το προβλημα μου ειναι το εξης....Ενω μπαινω κανονικα και στα δυο, με αναρτησεις, σχολια κτλ, στο μεσεντζερ ενω εγω βλεπω τους αλλους ειτε με το εικονιδιο του τηλεφωνου ειτε με την πρασινη κουκιδα, οι αλλοι δεν με βλεπουν καθολου....Εψαξα μηπως βρω ρυθμισεις σαν αυτες που εχει η σελιδα οταν μπαινουμε απο το pc (δεξια κατω στο chat) αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι...

Καθε βοηθεια δεκτη, ευχαριστω πολυ.

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις αυτην την εφαρμογη την ειχα πριν μηνες,αλλα μια μερα σταματησε να μου δειχνει ποιοι ειναι online,την απεγκατεστησα και μετα δεν την εβρισκα πουθενα στο τοτε μαρκετ,ειχα ρωτησει και στο αλλο topic. Ευχαριστω!

 

απο την κανονικη εφαρμογη δεν εχει ρυθμιση να φαινεται καποιος offline?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...