Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξενερα έφαγα κ γω..ειμασταν η τελευταία σειρά που κάναμε 15μηνό,η επόμενη σειρά έκανε 12μηνό κ απολυθηκαμε παρέα!

 

Γιατί δεν έπαιρνες μια αναβολή να πάς με την επόμενη εσσό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν έπαιρνες μια αναβολή να πάς με την επόμενη εσσό;

 

Διότι το αποφάσισαν αφού είχα μπει!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά από ότι είδα παρουσιάζομαι στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ). Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμού Μεταφορών. τι λέει εκεί πως είναι τα πράγματα? Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από ότι είδα παρουσιάζομαι στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ). Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμού Μεταφορών. τι λέει εκεί πως είναι τα πράγματα?

 

Βύσμα?? Ζωαρα πιο χαλαρό σώμα δεν υπάρχει

:)
Link to comment
Share on other sites

Βύσμα?? Ζωαρα πιο χαλαρό σώμα δεν υπάρχει

 

δεν έβαλα κανένα βύσμα. σπάστικα λίγο γιατί ειμαι θεσσαλονίκη και είναι 700+km να φτάσω εκεί.... τι ειδικότητες παίρνεις από εκεί που με στείλανε ξέρει κανείς? υπάρχουν πολλές και ποιες είναι οι καλύτερες?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

δεν έβαλα κανένα βύσμα. σπάστικα λίγο γιατί ειμαι θεσσαλονίκη και είναι 700+km να φτάσω εκεί.... τι ειδικότητες παίρνεις από εκεί που με στείλανε ξέρει κανείς? υπάρχουν πολλές και ποιες είναι οι καλύτερες?

 

(μακάρι να είχα βύσμα αλλά που)

 

Μια χαρά είναι και το σώμα ΕΜ είναι χαλαρό σε σχέση με πεζικό κτλ :) Νομίζω μάγειρες και οδηγοί κυρίως βγαίνουν από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το σώμα ΕΜ είναι χαλαρό σε σχέση με πεζικό κτλ :) Νομίζω μάγειρες και οδηγοί κυρίως βγαίνουν από εκεί...

 

μόνο αυτά? άρα μάλλον για οδηγό με βλέπω.... αφού έχω δίπλωμα για αμάξι και μηχανή... δεν πιστεύω σε χαλαρά σώματα και μάλλον για χάλια μεταθέσεις με βλέπω αφού τα καλά τα πιάνουν οι φλώροι βυσματίες

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν είχα βύσμα το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να είμαι κοντά στο σπίτι μου. Κολλητός από Αθήνα τον είχαν στείλει Άσσηρο πρέπει να χάλασε 2000-3000€ για 9 μήνες. Μεγάλο ρόλο οι μετακινήσεις. Βενζίνες πανάκριβες, αεροπλάνα (ξέχνα το), κτελ ταλαιπωρία, τρένο κάτι γίνεται !!!
Link to comment
Share on other sites

δεν έβαλα κανένα βύσμα. σπάστικα λίγο γιατί ειμαι θεσσαλονίκη και είναι 700+km να φτάσω εκεί.... τι ειδικότητες παίρνεις από εκεί που με στείλανε ξέρει κανείς? υπάρχουν πολλές και ποιες είναι οι καλύτερες?

 

Δεν εχει σχεση η ειδικοτητα με το που παρουσιαζεσαι. Μετα την βασικη εκπαιδευση και αφου ορκιστεις ειτε μενεις για οδηγος η μαγειρας η αρτοποιος η πας σε αλλη μοναδα με τι ενδεχομενο μεταταξεως ουσιαστικα. Δηλαδη απο ΕΜ να πας πεζικαριος κοκ. Τωρα στην Σπαρτη ειναι πολυ καλα (περαν των λοχων) και οι οδηγοι δεν ειναι τοσο τουφα οσο λενε καποιοι....

 

Edit: Αν εχεις πτυχιο χημικου η χημικου μηχανικου συνηθως παιρνεις ειδικοτητα στα καυσιμα θεωρητικως. Ουσιαστικως ολοι τις ιδες χ#στρ#& θα καθαρισετε και τις ιδιες γοπες θα μαζεψετε ;-)

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

δυνατότητα επιλογής ειδικότητας έχεις ή είναι όλα στο φλου και κλασσικά τις καλές θέσεις τις παίρνουν μόνο βίσματα?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

δυνατότητα επιλογής ειδικότητας έχεις ή είναι όλα στο φλου και κλασσικά τις καλές θέσεις τις παίρνουν μόνο βίσματα?

 

Δεν εχεις καμια τετοια δυνατοτητα χωρις βυσμα...

και οσοι εχετε πτυχια κτλ μην περιμενετε να γινετε γραφιαδες και να παρετε κυριλε ειδικοτητες...

Μονο με διδακτορικο θα εισαι αρχοντας...

βεβαια με βυσμα, και δημοτικο να εχεις βγαλει γινεσαι και χειριστης ελικοπτερου :lol:

:)
Link to comment
Share on other sites

και ύστερα σου λέει Ελλάδα με τα βίσματα.... και εγώ έχω πτυχία και όχι ένα, και τυφλό σύστημα κ.λ.π αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπω σε πόστο που κωλοβαράς ούτε και να γίνω γραφιάς. και φυσικά είναι τελείως άδικο να έρχετε ο βισματίας και να μου την λέει και από πάνω. αν μου τύχει κανένας τέτοιος και μου την πει, την έβαψε και ας μπω φυλακή 10 χρόνια. Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά είναι σειρά... Ειδικά στο κέντρο... Λίγες μονάδες του ΣΕΜ είναι ζόρικες, ειδικά στις μέρες μας.. Οδηγός, μάγειρας η τίποτα απόθηκαριος αλλιώς, τφ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καμια τετοια δυνατοτητα χωρις βυσμα...

και οσοι εχετε πτυχια κτλ μην περιμενετε να γινετε γραφιαδες και να παρετε κυριλε ειδικοτητες...

Μονο με διδακτορικο θα εισαι αρχοντας...

βεβαια με βυσμα, και δημοτικο να εχεις βγαλει γινεσαι και χειριστης ελικοπτερου :lol:

 

Στο κεντρο το πιο πιθανο ειναι να μην γινεις γραφιας εκτος και αν εισαι απο τους πρωτους που παρουσιαζονται. Εγω αν και ειχα φιλο δεν εγινα γραφιας και εγινε αποφοιτος γυμνασιου κοντοχωριανος του επιλοχια...αλλα κλαιν.

 

 

Στην μοναδα ομως χωρις μεσο εγινα γραφεας λοχου οπου μπορει να ειναι απο καβατζωτικο μεχρι χωσιμο αναλογα με τον κοσμο που εχεις να κανεις (βαθμοφορους/φανταρους).

 

Αν συνειδητοποιησεις οτι ειναι κατι που πρεπει να γινει και το παρεις πιο χαλαρα θα δεις οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Αλλωστε οτι και να σου πουν οταν μπεις θα καταλαβεις τι παιζει. Το ευτυχημα ειναι οτι τον Αυγουστο μπαινουν πολυ μικροι μολις τελειωσουν το σχολιο, απο την αλλη ομως αυτο ειναι και ελαττωμα καποιες φορες.

Link to comment
Share on other sites

και ύστερα σου λέει Ελλάδα με τα βίσματα.... και εγώ έχω πτυχία και όχι ένα, και τυφλό σύστημα κ.λ.π αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπω σε πόστο που κωλοβαράς ούτε και να γίνω γραφιάς. και φυσικά είναι τελείως άδικο να έρχετε ο βισματίας και να μου την λέει και από πάνω. αν μου τύχει κανένας τέτοιος και μου την πει, την έβαψε και ας μπω φυλακή 10 χρόνια.

 

Γνωμη μου ειναι να μην μπεις με αυτην την διαθεση μεσα στο στρατοπεδο , σιγουρα καποιος θα στην μπει και αν δει οτι τσιμπάς ετσι οπως μου τα λες δεν θα γλυτωσετε τα χειροτερα , υπομονη χρειαζεται στο φανταρικο , θα σου πουν πολλα , θα ακουσεις ακομη περισσοτερα , αλλα το θεμα ειναι οτι απο εκει εισαι περαστικος και οσο λιγοτερο "ακουγεσαι" τοσο καλυτερα περνας , το να μπεις στο ματι απο την αρχη σε καποιους δεν ειναι και το καλυτερο που εχεις να κανεις για το υπολοιπο της διαμονης σου.Αδικια τις περισσοτερες φορες υπαρχει στο στρατο...οποτε κανε υπομονη και προσπαθησε να περασεις οσο καλυτερα μπορεις αυτη την αναγκαστικη σου παρουσια εκει.

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε την παίζει με την μυωπία και αν έχει κάποιον ρόλο στην θητεία? εγώ δηλαδή που έχω μυωπία πάνω από 5 βαθμούς βγαίνω i2? έχει κάποιο νόημα αυτό? φοράω φακούς συνήθως, και σκέφτομαι να πάω με φακούς στο στρατό... αν και έχω και γυαλιά Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ξέρετε την παίζει με την μυωπία και αν έχει κάποιον ρόλο στην θητεία? εγώ δηλαδή που έχω μυωπία πάνω από 5 βαθμούς βγαίνω i2? έχει κάποιο νόημα αυτό? φοράω φακούς συνήθως, και σκέφτομαι να πάω με φακούς στο στρατό... αν και έχω και γυαλιά

 

πανω από 2.5 βαθμους, ναι , εισαι Ι2. το όριο αν θυμαμαι καλα ειναι το 2.5. Ισως κανω και λαθος.Εγω εχω 2.5 βαθμους, Ι1 ήμουν πρόπερσι και ειχα παει με φακους αλλα και τα γυαλιά μου.

θα σου προτεινα σιγουρα να εχεις και τα γυαλια σου μαζι, ειναι βαρετο κ κουραστικο το βαλε βγαλε φακους εντος στρατοπεδου μεσα στην ημερα. εκτος και αν τους βαζεις πρωι και βγαζεις βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

πανω από 2.5 βαθμους, ναι , εισαι Ι2. το όριο αν θυμαμαι καλα ειναι το 2.5. Ισως κανω και λαθος.Εγω εχω 2.5 βαθμους, Ι1 ήμουν πρόπερσι και ειχα παει με φακους αλλα και τα γυαλιά μου.

θα σου προτεινα σιγουρα να εχεις και τα γυαλια σου μαζι, ειναι βαρετο κ κουραστικο το βαλε βγαλε φακους εντος στρατοπεδου μεσα στην ημερα. εκτος και αν τους βαζεις πρωι και βγαζεις βραδυ.

 

το ι2 τι ακριβως ειναι; ειμαι ασχετος και δεν ξερω. εγω εχω μυωπια 2,75 αρα πανω απο 2,5 οποτε θα με βγαλουνε ι2 οταν παω ; και αυτο τι σημαινει; . οσο για τους φακους και τα γυαλια στον στρατο πιστευω καλυτερα τα γυαλια μου ειπε ενας γνωστος μου που μπηκε σπαρτη οτι εχει 45 βαθμους ζεστη και οτι εχει πολυ σκονη και δεν μπορουσε να βαλει τους φακους του αλλα μονο τα γυαλια. Επισης ενας αλλος γνωστος μου ειχε μυωπια 7 και φερουσε μονο φακους και στον στρατο μονο φακους εβαζε πως τα κατεφερνε με την σκονη που μου λενε οτι εχει δεν ξερω..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ρε παιδια μεχρι τι ωρα μπορεις να παρουσιαστεις στο στρατοπεδο? Για να δουμε τις μετακινησεις μας ειδικα για αυτους που παρουσιαζονται μακρυα.. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

το ι2 τι ακριβως ειναι; ειμαι ασχετος και δεν ξερω. εγω εχω μυωπια 2,75 αρα πανω απο 2,5 οποτε θα με βγαλουνε ι2 οταν παω ; και αυτο τι σημαινει; . οσο για τους φακους και τα γυαλια στον στρατο πιστευω καλυτερα τα γυαλια μου ειπε ενας γνωστος μου που μπηκε σπαρτη οτι εχει 45 βαθμους ζεστη και οτι εχει πολυ σκονη και δεν μπορουσε να βαλει τους φακους του αλλα μονο τα γυαλια. Επισης ενας αλλος γνωστος μου ειχε μυωπια 7 και φερουσε μονο φακους και στον στρατο μονο φακους εβαζε πως τα κατεφερνε με την σκονη που μου λενε οτι εχει δεν ξερω..

 

το ι1 με ι2 πρακτικα καμια διαφορα δεν εχει, το μονο που μου ερχεται ετσι προχειρα, ειναι οτι αποκλειεται για τον λογο αυτο ειδικότητα οδηγού και θητεία στος ευζωνες(τσολιάδες). γυαλια βολευουν σιγουρα καλυτερα, φακοί σε καμιά έξοδο αντε και σε καμιά ορκομωσία.

καλη θητεία και να ξερεις η πλειοψηφια οσων τελειωσαμε θητεια, λέμε μακάρι να ξαναπηγαίναμε. γεια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

το ι2 τι ακριβως ειναι; ειμαι ασχετος και δεν ξερω. εγω εχω μυωπια 2,75 αρα πανω απο 2,5 οποτε θα με βγαλουνε ι2 οταν παω ; και αυτο τι σημαινει; . οσο για τους φακους και τα γυαλια στον στρατο πιστευω καλυτερα τα γυαλια μου ειπε ενας γνωστος μου που μπηκε σπαρτη οτι εχει 45 βαθμους ζεστη και οτι εχει πολυ σκονη και δεν μπορουσε να βαλει τους φακους του αλλα μονο τα γυαλια. Επισης ενας αλλος γνωστος μου ειχε μυωπια 7 και φερουσε μονο φακους και στον στρατο μονο φακους εβαζε πως τα κατεφερνε με την σκονη που μου λενε οτι εχει δεν ξερω..

 

Καμιά απολύτως διαφορά Ι1 με Ι2, απλά όπως είπε το παιδί από κάτω, παίζει να μην σε κάνουν οδηγό ή κάτι...(ΠΑΙΖΕΙ, ούτε καν αυτό στάνταρ).

 

Με 2.75 μυωπία δεν βγαίνεις Ι2, θα πρέπει να κάνεις εσύ φασαρία και να επιμείνεις (μα διάβασα τον κανονισμό και λέει έτσι και αλλιώς), αμφιβάλλω αν και οι ίδιοι έχουν ιδέα πόσο ακριβώς είναι το όριο. Μην περιμένεις καμιά εξέταση της προκοπής, μέσα σε 30 δευτερόλεπτα θα γίνουν όλα, "βλέπεις; Πόσο έχεις; Αυτό το βλέπεις; Οκ. Κανά σοβαρό πρόβλημα δεν έχεις ε; Έφυγες".

 

Και εγώ έτσι ψαρωμένος ήμουν με τα γυαλιά την πρώτη μέρα και έχω και ένα βαθμό πάνω από σένα.

"Μα έτσι και έτσι, φοράω γυαλιά"

"Άντε αγορίνα μου και είστε και πολλοί, έχεις κανά χοντρό πρόβλημα με τα μάτια; Βλέπεις καλά με γυαλιά; Έπόμενος!"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! 2 Αυγουστου εκοψα την αναβολη μου.... αποτι ειδα μπαινω Νοεμβριο ομως ποτε ακριβως? και ποτε να παω να δω αν εχει ερθει το χαρτι?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! 2 Αυγουστου εκοψα την αναβολη μου.... αποτι ειδα μπαινω Νοεμβριο ομως ποτε ακριβως? και ποτε να παω να δω αν εχει ερθει το χαρτι?

 

Θα σε ειδοποιήσουν από το Α.Τ. της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.Ψάχνω όλη μέρα να βρω στο ίντερνετ οπουδήποτε την παρακάτω ερώτηση,αλλά ως τώρα έχω βρει το απόλυτο 0.

Στις εξετάσεις πριν μπεις στο στρατό ο δείκτης μάζας σώματος (ΔΜΣ) για τους άνδρες είναι 19-27 γνωστό αυτό.Ξέρουμε πως αν είσαι υπέρβαρος σε κόβουν εύκολα,αλλά στην περίπτωση που ο ΔΜΣ σου είναι 18 τι γίνεται?(Έχω πολύ υψηλό μεταβολισμό και για να πάρω κιλά για εμένα ήταν πάντα προβλημα.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ψάχνω όλη μέρα να βρω στο ίντερνετ οπουδήποτε την παρακάτω ερώτηση,αλλά ως τώρα έχω βρει το απόλυτο 0.

Στις εξετάσεις πριν μπεις στο στρατό ο δείκτης μάζας σώματος (ΔΜΣ) για τους άνδρες είναι 19-27 γνωστό αυτό.Ξέρουμε πως αν είσαι υπέρβαρος σε κόβουν εύκολα,αλλά στην περίπτωση που ο ΔΜΣ σου είναι 18 τι γίνεται?

 

Υπηρετείς κανονικότατα...εκτός κι αν έχεις εμφανές πρόβλημα νευρικής ανορεξίας...

Κανένας δεν πρόκειται να κάτσει να υπολογίσει τον ΔΜΣ σου...

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...