Jump to content

Μεταγλωττισμένες Σειρές


vazilis
 Κοινοποίηση

Ποιά η άποψη σας για τις μεταγλωττισμένες σειρές;  

8 members have voted

  1. 1. Ποιά η άποψη σας για τις μεταγλωττισμένες σειρές;

    • Μου αρέσουν / τις παρακολουθώ
      4
    • Τις βλέπω εάν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο
      1
    • Δεν τις βλέπω / δεν μου αρέσουν καθόλου
      3


Recommended Posts

Πείτε ελεύθερα για όλες τις σειρές που παρακολουθείτε και είναι απαραίτητα μεταγλωττισμένες!

Ποια προτιμάτε και γιατί?

Ποιος/ποια είναι ο/η αγαπημένος ηθοποιός από αυτές τις σειρές?

Ποιανής το σενάριο θα μπορούσε να γίνει ταινία επιστημονικής φαντασίας?

Ποια θα έπρεπε να είχε σκηνοθετήσει ο Φώσκολος και ποια δεν θα έπρεπε?

Τελικά πόσοι είναι φανατικοί τηλεθεατές αυτών των σειρών?

Υπάρχουν εξωγήινοι ανάμεσα μας?

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν καταλαβα την δημοσκοπηση. ή δεν ειναι δημοσκοπηση;

Τι σε κάνει να αμφιβάλεις για το αν το παραπάνω ερωτηματολόγιο είναι δημοσκόπηση ή όχι? Μια απλή ασυνήθιστη δημοσκόπηση με έντονη διάθεση αυτοσαρκασμού θα έλεγα πως είναι…

 

Υ.Γ. Αγαπητέ φίλε Nokkia, συνέχησε τον όμορφο και μοναχικό αγώνα σου.. Το Star στηρίζεται απάνω σου :!:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η εκπομπή θα μας εξηγήσει κανείς; Και τι σημαίνει η δημοσκόπηση; Πού το πάς; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η εκπομπή θα μας εξηγήσει κανείς; Και τι σημαίνει η δημοσκόπηση; Πού το πάς; :confused:

Ούφ και πάλι ούφ Η Μαριάννα της Νύχτας είναι μία πολύ δημοφιλής μεταγλωττισμένη σειρά ( όπως και πολλές άλλες, βλέπε Χουάνα η Παρθένα ) που προβάλλει το Star ( και άλλοι τηλεοπτικοί σταθμοί ) κάθε μέρα το απόγευμα στις 5. Αξίζει να το παρακολουθήσει κανείς για τις όμορφες πρωταγωνίστριες του αλλά και για τις πολλές ανατροπές (24 και πάνω μιλάω τώρα) που διαθέτει. Η δημοσκόπηση είναι μια προέκταση αυτών των σειρών που προκαλούν τους άντρες τηλεθεατές ( ίσως και γυναίκες άμα θες ) με αυτούς του ανορθόδοξους τρόπους ( βλέπε όμορφες πρωταγωνίστριες ) για να κερδίσουν σε δημοτικότητα.

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Ελεος...ήμαρτον... α πα πα πα... Κάτσε να σε κάνω edit... :w00t:
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Mε εκνευρίζουν απίστευτα τα μεταγλωττισμένα.

Το μόνο που άξιζε ήταν το Κάρουζελ ==> Ο τσιρίλο αγαπάει τη Μαρά Χουακίνα! :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβλεπα ολα τα καλα....Μαρια της γειτονιας,Εσμεραλντα,εκεινο το αλλο με την Ναταλια Ορειρο που ηταν αγοροκοριτσο κι ορφανη,Μαριμαρ,Παουλινα(!) κι αλλα τετοια χαριτωμενα... :p :O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβλεπα ολα τα καλα....Μαρια της γειτονιας,Εσμεραλντα,εκεινο το αλλο με την Ναταλια Ορειρο που ηταν αγοροκοριτσο κι ορφανη,Μαριμαρ,Παουλινα(!) κι αλλα τετοια χαριτωμενα... :p :O

Για να μην μιλήσουμε για την σειρά ‘Οι Πεταλούδες Ελεύθερα Πετούν’ που το έβλεπε πολύς κόσμος, ειδικά το καλοκαίρι. Τι ίντριγκες ήταν αυτές? Σε κάποια φάση το έπεζε και το Star και το Alter, ή μήπως αυτό συμβαίνει ακόμα και τώρα όπως με το Nikkita.. :confused:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Mε εκνευρίζουν απίστευτα τα μεταγλωττισμένα.

Το μόνο που άξιζε ήταν το Κάρουζελ ==> Ο τσιρίλο αγαπάει τη Μαρά Χουακίνα! :p

 

Που το θυμήθηκες το Καρουζελ? :w00t: Αυτό στην ΕΡΤ1 δε λες ή κάνω λάθος? :O :wacko:

Εγώ όταν ήμουν μικρή και χαζή :p έβλεπα Μαρία της γειτονιάς (ή όπως αλλιώς λεγόταν :p )Τώρα πια δε βλέπω τέτοια.... :O :shifty:

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

Που το θυμήθηκες το Καρουζελ? :w00t: Αυτό στην ΕΡΤ1 δε λες ή κάνω λάθος? :O :wacko:

Ε όχι και που τα θυμήθηκα. Με αυτά μεγαλώσα.

Καρουζελ, Του κουτιού τα παραμύθια, φρουτοπία..

 

Οι χυλόπιτες της Μαρίας Χουακίνας στον τσιρίλο θα μου μείνουν αξέχαστες.

Τον συμπονούσα τον αραπάκο. :O

Link to comment
Share on other sites

Mε εκνευρίζουν απίστευτα τα μεταγλωττισμένα.

Το μόνο που άξιζε ήταν το Κάρουζελ ==> Ο τσιρίλο αγαπάει τη Μαρά Χουακίνα! :p

Έλεγε άγρια η σειρά. Είχα φάει άπειρα μεσημέρια με δαύτη και στα καπάκια Μικρό σπίτι στο λιβάδι για χαλάρωμα :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και που τα θυμήθηκα. Με αυτά μεγαλώσα.

Καρουζελ, Του κουτιού τα παραμύθια, φρουτοπία..

 

Οι χυλόπιτες της Μαρίας Χουακίνας στον τσιρίλο θα μου μείνουν αξέχαστες.

Τον συμπονούσα τον αραπάκο. :O

 

 

Nαι πραγματικά ήταν πολύ καλό......... :)

Και εγώ το έβλεπα αλλά πρέπει να ήμουν πολύ μικρή γιατί δε θυμάμαι πολλά....

Το μόνο που θυμάμαι είναι οι χυλόπιτες που έριχνε η πλούσια ξανθιά στον φτωχό αραπάκο...και αυτός της πήγαινε λουλούδια κλπ.... :p Μπράβο που θυμάσαι τα ονόματά τους γιατί εγώ..... :wacko:

Θυμάται κανείς πριν από πόσα χρόνια το έδειχνε?

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι φαίνεται κανεις, ή λίγα άτομα έχουν καταλάβει την ερώτηση. Τι εννοείς? Η ζεστη έτσι...?(φταιει)

Μήπως είσαι ο Nokkia κλωνοποιημένος :worry:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι, Βραζιλιάνικα,Μεξικάνικα κ.λ.π. Μεταγλωττισμένα και απο κάτω ερωτήσεις του τύπου, Έχεις σκεφτεί πονηρά βλέποντας μια από αυτές τις σειρές? Τι απάντηση να δώσω? Ναι, εχω σκεφτεί... είναι ανανας αυτός που τρώει? Αν θέλει ας το αλλάξει και ας μιλήσει ξεκάθαρα, σας αρέσει κάποια πρωταγωνίστρια? Αν ναι ποια? Και απο κάτω τις ερωτήσεις αυτές. Πχ: Ταλία, Ναταλία Ορέιρο, Παουλίνα Ρούμπιο ξερω γω... κτλ!
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι, Βραζιλιάνικα,Μεξικάνικα κ.λ.π. Μεταγλωττισμένα και απο κάτω ερωτήσεις του τύπου, Έχεις σκεφτεί πονηρά βλέποντας μια από αυτές τις σειρές? Τι απάντηση να δώσω? Ναι, εχω σκεφτεί... είναι ανανας αυτός που τρώει? Αν θέλει ας το αλλάξει και ας μιλήσει ξεκάθαρα, σας αρέσει κάποια πρωταγωνίστρια? Αν ναι ποια? Και απο κάτω τις ερωτήσεις αυτές. Πχ: Ταλία, Ναταλία Ορέιρο, Παουλίνα Ρούμπιο ξερω γω... κτλ!

Και καλά μετά ένας άλλος γουστάρει κάτι άλλο, ε τι θα κάνουμε? Θα αλλάζουμε τις δημοσκοπήσεις επειδή γουστάρει ο καθένας το δικό του?

Άμα διάβαζες τα αρχικά μου μηνύματα που δεν είναι πολλά θα καταλάβαινες τι έπρεπε να κάνεις χωρίς πολλές φλυαρίες. Αν πάλι πιστεύεις πως δεν σε αντιπροσωπεύει κάτι από τα παραπάνω τότε μην απαντάς και καθόλου. Από την άλλη το παραπάνω είναι μια δημοσκόπηση να δούμε σε ποια κατηγορία ανήκουμε όλοι μας. Για παράδειγμα ανήκουμε σε αυτούς που όταν βλέπουμε μια από τις σειρές αυτές γουστάρουμε κάποια πρωταγωνίστρια, γιατί μην μου πείτε πως δεν είχατε κάνει κέφι κάποια κοπέλα από κάποια σειρά?

 

Υ.Γ. Τελικά είσαι ο Nokkia :lol: :w00t:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Nαι πραγματικά ήταν πολύ καλό......... :)

Και εγώ το έβλεπα αλλά πρέπει να ήμουν πολύ μικρή γιατί δε θυμάμαι πολλά....

Το μόνο που θυμάμαι είναι οι χυλόπιτες που έριχνε η πλούσια ξανθιά στον φτωχό αραπάκο...και αυτός της πήγαινε λουλούδια κλπ.... :p Μπράβο που θυμάσαι τα ονόματά τους γιατί εγώ..... :wacko:

Θυμάται κανείς πριν από πόσα χρόνια το έδειχνε?

Γύρω στο '94-'96

Link to comment
Share on other sites

όλα τα μεταγλωτισμένα με εκνευρίζουν ( ακόμα και τα παιδικά :confused: :lol: )

 

όλα θα μπορούσε να τα σκηνοθετήσει ο Φώσκολος ( καθότι τα παρακολουθεί προφανώς :w00t: )

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι θυμήθηκα τώρα.Είχα τρέλα με αυτές τις σειρές και ειδικά καρουζέλ και μικροό σπίτι στο λειβάδι,μαριμάρ κ.α πολλά τέτοια. :) :) :p ;)
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι θυμήθηκα τώρα.Είχα τρέλα με αυτές τις σειρές και ειδικά καρουζέλ και μικροό σπίτι στο λειβάδι,μαριμάρ κ.α πολλά τέτοια. :) :) :p ;)

εγώ ούτε που θυμάμαι το καρουζέλ, αλλά το μικρό σπίτι στο λιβάδι έχει καρφωθεί στη μνήμη μου, ακόμα θυμάμαι τους τίτλους της αρχής με το κοριτσάκι.. Μία ακόμα σειρά που πιστεύω πως θα αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια της επάνω μου είναι και η Χουάνα η παρθένα!!! Αυτό το σενάριο με έχει συνεπάρει από το πρώτο επεισόδιο, ακούστε διάλογο:

- Δεσποινίς μου είστε έγκυος!

- Μα αυτό δεν είναι δυνατό, μα είμαι παρθένα!!!

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση : Εχετε σκεφτει ποτε (εσεις που τις θαβετε ανελεητα) οτι ολες αυτες οι σειρες λατινικης προελευσης δεν πωλουνται τυχαια σε πανω απο 40 χωρες και οτι ο μοναδικος λογος που φαινονται γελοιες ειναι οι απαισιες μεταγλωτισεις -που μονο στην Ελλαδα συνανταται το φαινομενο by the way- στις οποιες συμπεριλαμβανονται φωνες που δεν ταιριαζουν καθολου με τις οριτζιναλ των ηθοποιων η τις ηλικιες τους και κακιστη μεταφραση στα οριτζιναλ ονοματα(πχ. το ονομα και τιτλος της σειρας Κachorra επειδη στους υπευθυνους του Σταρ μαλλον δεν ακουγοταν ευηχο μετατραπη σε Μελιτα, το φλογερο κοριτσι) και στους διαλογους (ωστε να συμπεσουν χρονικα με την διαρκεια οσων λεγονται στην αρχικη γλωσσα).

 

Και για να καταλαβετε αυτο που λεω απλα θυμηθειτε οταν το Σταρ μεταγλωττισε τη σειρα Στην Εντατικη πριν λιγα χρονια σε ποσο γελοια μετατραπη μια εξαιρετικη σειρα. Και το παω ενα βημα πιο περα: απλα φανταστειτε τα Friends η το Ο.C η το Αlias η το Charmed μεταγλωτισμενα και θα καταλαβετε ακριβως τι θελω να πω.

 

Επειδη κανω ισπανικα ετυχε να παρακολουθησω για εξασκηση μεταξυ αλλων στο tve και επεισοδια τηλενουβελων στην αυθεντικη γλωσσα και μερικες σειρες τις βρηκα καλογυρισμενες και πολυ ενδιαφερουσες. Προς θεου ,ετσι, δε λεω οτι ΟΛΕΣ οι σειρες λατινικης προελευσης ειναι καλες, σαφεστατα υπαρχουν και πατατες, δεν ειναι σωστο ομως να τις βαζουμε ολες στο ιδιο καζανι.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

εγώ ούτε που θυμάμαι το καρουζέλ, αλλά το μικρό σπίτι στο λιβάδι έχει καρφωθεί στη μνήμη μου, ακόμα θυμάμαι τους τίτλους της αρχής με το κοριτσάκι.. Μία ακόμα σειρά που πιστεύω πως θα αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια της επάνω μου είναι και η Χουάνα η παρθένα!!! Αυτό το σενάριο με έχει συνεπάρει από το πρώτο επεισόδιο, ακούστε διάλογο:

- Δεσποινίς μου είστε έγκυος!

- Μα αυτό δεν είναι δυνατό, μα είμαι παρθένα!!!

:lol: :lol:

Φαντάζομαι οτι μας κάνεις πλάκα,έτσι?Αυτή η φρασή σ'έκανε να παρακολουθείς τη σειρά;;;Όσο για το μικρό σπίτι στο λειβάδι θυμάμαι που έδειχνε στην αρχή το σπιτάκι και μετά τα κοριτσάκια να τρέχουν κάτω..μόλις συγκινήθηκα(κλάψ!!!)

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω περιμενω εναγωνιως μετα τα κινεζικα ρουχα, να μας πασαρουν και κινεζικες σαπουνοπερες!:rolleyes:

Εκει να δειτε αγωνια και σεναριο!:p

p.s. Με τη δημοσκοπηση μπορει να με βοηθησει καποιος να διαλεξω..?:confused::fool::p

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...