Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας! Λοιπον εγω εκανα στις 20/6 αιτηση για conn-x στα 2mbps και στις 27/6 ηρθε το πακετο. Το βαζω κανονικα αλλα δεν ειχα ονομα και κωδικο για να συνδεθω και πηρα τηλ. οπου μου ειπανε το username, τον κωδικο τον αλλαξα και μου ειπε επισης πως θα ενεργοποιηθει σε 2 μερες περιπου. Ολα αυτα στις 12 το μεσημερι. Κατα τις 3 δοκιμαζω να συνδεθω και μπηκε αλλα με ταχυτητα 986...το κλεινω και ξανασυνδεομαι με 1016...και για να μην τα πολυλογω η μεγαλυτερη ταχυτητα που ειδα ηταν στα 1312kbps....Το modem (sagem fast 800) κανει περιπου 10 λεπτα για να συνδεθει και με διαφορετικες ταχυτητες. Με τα τηλεφωνα δ βρηκα ακρη...

 

Ρωταω λοιπον, υπαρχει περιπτωση να εχω αυτο το προβλημα επειδη δ εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση? Εχει τυχει σε κανεναν σας?

 

Ευχαριστω και sorry αν σας κουρασα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας! Λοιπον εγω εκανα στις 20/6 αιτηση για conn-x στα 2mbps και στις 27/6 ηρθε το πακετο. Το βαζω κανονικα αλλα δεν ειχα ονομα και κωδικο για να συνδεθω και πηρα τηλ. οπου μου ειπανε το username, τον κωδικο τον αλλαξα και μου ειπε επισης πως θα ενεργοποιηθει σε 2 μερες περιπου. Ολα αυτα στις 12 το μεσημερι. Κατα τις 3 δοκιμαζω να συνδεθω και μπηκε αλλα με ταχυτητα 986...το κλεινω και ξανασυνδεομαι με 1016...και για να μην τα πολυλογω η μεγαλυτερη ταχυτητα που ειδα ηταν στα 1312kbps....Το modem (sagem fast 800) κανει περιπου 10 λεπτα για να συνδεθει και με διαφορετικες ταχυτητες. Με τα τηλεφωνα δ βρηκα ακρη...

 

Ρωταω λοιπον, υπαρχει περιπτωση να εχω αυτο το προβλημα επειδη δ εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση? Εχει τυχει σε κανεναν σας?

 

Ευχαριστω και sorry αν σας κουρασα!

Δεν νομιζω να φταιει αυτο, το οτι σου ειπαν 2 μερες δεν εχει σημασια, απο την στιγμη που συνδεθηκες ασε τι λενε. δες λιγο αν εχεις ρουτερ τα στατιστικα της γραμμης σου (θορυβο) και παρε στο 121 να δηλωσεις βλαβη.

Υπαρχει και το ενδεχομενο να μη συγχρονιζει κανονικα την πρωτη μερα αλλα αυτο ειναι σπανιο.

ψαξτο λιγο και θα βρεθει η ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η ταχυτητα εφτιαξε!!!:D :D Το προβλημα ειναι αυτα τα ηλιθια Sagem!!:mad: Μολις εβαλα το router του ξαδερφου μου,ενα speedtouch, και γ#μει!!!:X κατεβαζω σταθερα με 210+!!!!! πηρα στο 121 οπου ειχα πει για βλαβη, τους ειπα να το ακυρωσουν και θα με παρουν για αντικατασταση του modem...εννοειτε οτι θα ζητησω router...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι περιπου απο τις 3-5.30 ειχα προβλημα με την ταχυτητα...ουτε με 10 δ κατεβαζα:ninja: :X :cry: τωρα ομως...

http://www.speedtest.net/result/147315410.png

 

http://www.speedtest.net/result/147312820.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι περιπου απο τις 3-5.30 ειχα προβλημα με την ταχυτητα...ουτε με 10 δ κατεβαζα:ninja: :X :cry: τωρα ομως...

http://www.speedtest.net/result/147315410.png

 

http://www.speedtest.net/result/147312820.png

 

 

Δυστυχς εγω τα εχω ξεχασει αυτα τα νουμερα.Απο 750-1100 το πολυ.(Συνδεση 2048Kbps).

Μονο το πολυ βραδυ, μπορει να πανε στο 1700+.(Κεντρο Αρεως).

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ???:blink: κριμα φιλε μου!! να σε ρωτησω, τι Modem εχεις? Δ ξερω αν φταιει αυτο, γιατι πολλα εχω διαβασει, αλλα αν γινεται να δοκιμασεις με καποιο αλλο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχς εγω τα εχω ξεχασει αυτα τα νουμερα.Απο 750-1100 το πολυ.(Συνδεση 2048Kbps).

Μονο το πολυ βραδυ, μπορει να πανε στο 1700+.(Κεντρο Αρεως).

 

Θοδωρος.

 

στην ιδια κατασταση ειμαι κ εγς εδω και μηνες.. ταχυτητες 2048 λιγη ωρα το πρωι... αισχος πια με τον οτε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειχα προσφατο προβλημα συνδεσης μου, με αιτια παραλειψη παραβλεψη οπως θελετε πεστε το.Εδοθη οκ στην εταιρια που ειμαι συνδεδεμενος οτι τα καλοδια ειναι οκ, αλλα δυστυχως οχι μονο δεν ειναι οκ αλλα ουτε καν περασαν για ελεγχο απο τον οτε,υπαρχει ενας ελεγχος πριν το οκ που στην περιπτωση μου δεν εγινε.Επρεπε να υπαρχει χαρτι με οκ επανω στην γραμμη μου με κωδικο κλπ,λοιπον δεν υπηρχε αυτο το χαρτι οπως υπαρχει σε παρομοιες περιπτωσεις αποτελεσμα δεν ειναι οκ τα καλοδια μου καπου στην διαδρομη εχουν προβλημα βραχυκυκλωμα η κατι τετοιο μετα απο την μετρηση που εγινε.Πως να ειμαι ευχαριστημενος με τοσα παγια που πληρωνω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειχα προσφατο προβλημα συνδεσης μου, με αιτια παραλειψη παραβλεψη οπως θελετε πεστε το.Εδοθη οκ στην εταιρια που ειμαι συνδεδεμενος οτι τα καλοδια ειναι οκ, αλλα δυστυχως οχι μονο δεν ειναι οκ αλλα ουτε καν περασαν για ελεγχο απο τον οτε,υπαρχει ενας ελεγχος πριν το οκ που στην περιπτωση μου δεν εγινε.Επρεπε να υπαρχει χαρτι με οκ επανω στην γραμμη μου με κωδικο κλπ,λοιπον δεν υπηρχε αυτο το χαρτι οπως υπαρχει σε παρομοιες περιπτωσεις αποτελεσμα δεν ειναι οκ τα καλοδια μου καπου στην διαδρομη εχουν προβλημα βραχυκυκλωμα η κατι τετοιο μετα απο την μετρηση που εγινε.Πως να ειμαι ευχαριστημενος με τοσα παγια που πληρωνω.

 

Και δεν μου λες, σε ποια εταιρεια εισαι, γιατι απο οτι καταλαβα εισαι σε εναλλακτικο με γραμμη απο ΟΤΕ.

Αν ισχυει κατι τετοιο τοτε πραγματι χαλια ο ΟΤΕ.... να μην μεριμνησει για να τα κονομανε οι εναλλακτικοι?

Για πες μας περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδιά κι εμένα μόλις πριν από 2 μέρες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου από 1024 σε 2048 και εκτός ότι δέ βλέπω διαφορά στο download από τις προηγούμενες φορές αλλά ούτε δεν έχουν τροποποιηθεί καν οι αλλαγές μέσα στα στοιχεία του router ( speedtouch 530) εκεί που γράφει details στο broadband connection έστω δηλ. και θεωρητικά δέ μου γράφει την αλλαγή απο 1024 σε 2048! Τί κάνουμε τώρα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετρησες την ταχυτητα, με τα τεστ που υπαρχουν;

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ! στον ΟΤΕ ο οποίος για να κάνει αναβαθμίσεις στο δίκτυο της Ζαγοράς είχε κόψει το internet για 5 ημέρες! Εμείς τι φταίμε?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θα ήθελα μια πληροφορία... ένας καθηγητής μ, μου ζήτησε να του εγκαταστήσω το adsl του, στο σπίτι του... οκ το έκανα.. αλλά να ένα πρόβλημα...θέλει να του βάλω το e-mail του (username@otenet.gr) στο Microsoft Outlook... όλα καλά, αλλά μέχρι το σημείο που μου ζητάει να βάλω τα στοιχεία του διακοσμητή...(POP3) τι να βάλω για τον ΟΤΕ? Όποιος ξέρει, ας βοηθήσει....
Link to comment
Share on other sites

Μετρησες την ταχυτητα, με τα τεστ που υπαρχουν;

Θοδωρος.

 

Ναι τα είχα κάνει όλα και ήταν όπως πρίν και μάλιστα είχα και πολύ καλές ταχύτητες για 1024 ( 105 ΚΒ). Τελικά πήρα 121 το τεχνικό τμήμα και απ'ότι μούπαν χρειάστηκε να κάνουν ένα refresh και σε 20'' έφτιαξαν τα πάντα! Χτυπάω κάτι 208άρια...!!! Πάντως το τμήμα εξυπηρέτησης του ΟΤΕ είναι άψογο! Και δεν περίμενα πολύ ώρα για να τους πιάσω και το τεχνικό τμήμα επικοινώνησε μαζί μου σε λιγότερο απο 24 ώρες! Μπράβο τους να τα λέμε κι αυτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θα ήθελα μια πληροφορία... ένας καθηγητής μ, μου ζήτησε να του εγκαταστήσω το adsl του, στο σπίτι του... οκ το έκανα.. αλλά να ένα πρόβλημα...θέλει να του βάλω το e-mail του (username@otenet.gr) στο Microsoft Outlook... όλα καλά, αλλά μέχρι το σημείο που μου ζητάει να βάλω τα στοιχεία του διακοσμητή...(POP3) τι να βάλω για τον ΟΤΕ? Όποιος ξέρει, ας βοηθήσει....

 

Δες εδώ http://www.otenet.gr/hd/

 

incoming mail (POP3): mail.otenet.gr

outgoing mail (SMTP): mailgate.otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα πακετο adsl και σε λιγο κλεινω μηνα απο την αιτηση.Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχουν ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ!!!ΕΛΕΟΣ
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια πειτε μου ενα τηλ να παρω να ΚΡΑΞΩ στον οτε για την κονεξ-2mb....που εχω........

 

δεν εχω πιασει μια ταχύτητα της προκοπης.....εδω και ενα μηνα.....:mad: :mad:

εχω δοκιμασει τα παντα(φορματ αλλαγες μοντεμ) αλλα τιποτα......

230 μονο μετα τις 2 το βραδυ.......και δεν εχω σκοπο να τους δινω 30 εβρω το μηνα για να κατεβαζω την ημερα με 50 και 70 kb......

 

γνωριζει καποιος ενα τηλ ειδικα για αυτες τις περιπτωσεις....???

Link to comment
Share on other sites

παρε το 134 κανε εκει τα παραπονα σου εγω εκει τα κανω παντα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παρε το 134 κανε εκει τα παραπονα σου εγω εκει τα κανω παντα!

 

thanks....ελπιζω να βγαλω ακρη.....

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ http://www.otenet.gr/hd/

 

incoming mail (POP3): mail.otenet.gr

outgoing mail (SMTP): mailgate.otenet.gr

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια πηρα πακετο κονεξ(αυτο με το sagem fast 800) στις 2/7. μετα απο 10 μερες με πηραν και μου ειπαν πως η συνδεση ενεργοποιηθηκε και μου εδωσαν κωδικο πελατη και συνθηματικο πελατη για να κανω την ενεργοποιηση την οποια και εκανα μεσα απο το σαιτ του οτε. αφου κανω κανονικα την εγκατασταση του μοντεμ συμφωνα με τις οδηγιες δινω username και password και τη στιγμη που παταω dial για να συνδεθω μου λεει ¨σφαλμα 680:δεν υπηρχε σημα τηλεφωνικης επιλογης¨.......:( τι συμβαινει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω εδω και 14 ημερες conx στα 4mbs και κατεβαζω με 140-150 kb το πολυ!!!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ:mad:

Υποψιν οτι τα speed test μου δειχνουν οτι εχω συνδεση στα 1,3 με 1,4 mbs!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 14 ημερες conx στα 4mbs και κατεβαζω με 140-150 kb το πολυ!!!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ:mad:

Υποψιν οτι τα speed test μου δειχνουν οτι εχω συνδεση στα 1,3 με 1,4 mbs!:blink:

 

Πάρε στο 121 και δήλωσε βλάβη.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 14 ημερες conx στα 4mbs και κατεβαζω με 140-150 kb το πολυ!!!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ:mad:

Υποψιν οτι τα speed test μου δειχνουν οτι εχω συνδεση στα 1,3 με 1,4 mbs!:blink:

Ειχες πριν πιο χαμηλη ταχυτητα απο ΟΤΕ και αναβαθμισες ή απ ευθειας στα 4?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...