Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο έκανα speedtest από Nexus 5 και Vodafone CU (με την προσφορά των 5GB) σε 3G και 4G.

 

Αποτελέσματα:

 

3G: 20 Mbps downstream/4 Mbps upstream/37ms ping, με στάθμη σήματος γύρω στα -65dB και κλειδωμένο σε DC-HSPA 42 Mbps.

4G: 8 Mbps downstream/6 Mbps upstream/33ms ping, με στάθμη σήματος γύρω στα -105dB και κλειδωμένο σε LTE (αγνώστου ταχύτητας, δεν γράφει κάπου κάτι σχετικό).

 

Είναι φυσιολογικό να είναι πιο αργό το 4G από το 3G; Ή μήπως είναι λόγω χαμηλότερου σήματος; Γιατί κάποιος έλεγε εδώ μέσα ότι δεν χρειάζεται πολύ σήμα το 4G για να πιάσει υψηλές ταχύτητες (συγκριτικά με το 3G).

 

Θέμα μπουκώματος/υπερφόρτωσης δεν νομίζω να τίθεται τέτοια ώρα, άσε που ελάχιστοι έχουν 4G τερματικά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είχε κοντά σταθμό 4g.

Φυσικά και θέλει δυνατό σήμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα speedtest από Nexus 5 και Vodafone CU (με την προσφορά των 5GB) σε 3G και 4G.

 

Αποτελέσματα:

 

3G: 20 Mbps downstream/4 Mbps upstream/37ms ping, με στάθμη σήματος γύρω στα -65dB και κλειδωμένο σε DC-HSPA 42 Mbps.

4G: 8 Mbps downstream/6 Mbps upstream/33ms ping, με στάθμη σήματος γύρω στα -105dB και κλειδωμένο σε LTE (αγνώστου ταχύτητας, δεν γράφει κάπου κάτι σχετικό).

 

Είναι φυσιολογικό να είναι πιο αργό το 4G από το 3G; Ή μήπως είναι λόγω χαμηλότερου σήματος; Γιατί κάποιος έλεγε εδώ μέσα ότι δεν χρειάζεται πολύ σήμα το 4G για να πιάσει υψηλές ταχύτητες (συγκριτικά με το 3G).

 

Θέμα μπουκώματος/υπερφόρτωσης δεν νομίζω να τίθεται τέτοια ώρα, άσε που ελάχιστοι έχουν 4G τερματικά προς το παρόν.

Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό, με -105dB θα έπρεπε να σου δίνει παραπάνω ταχύτητα. Εγώ με σήμα -120dBm έχω 15mbps down.

Τι radio version έχει το N5 σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με σήμα -120dBm έχω 15mbps down.

έχεις έστω και ping με -120dBm ?????

μήπως αλλάζει κατι με το 4g και δουλεύει με τόσο λίγο σήμα ?

στην ουσία χωρίς σήμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό, με -105dB θα έπρεπε να σου δίνει παραπάνω ταχύτητα. Εγώ με σήμα -120dBm έχω 15mbps down.

Τι radio version έχει το N5 σου;

Με -120dBm δεν κάνεις ούτε κλήση σωστά

Link to comment
Share on other sites

Με -120dBm δεν κάνεις ούτε κλήση σωστά

 

Πάει πολύ καλύτερα σε σχέση με παλιά με ελάχιστο σήμα το LTE. Αν κάποιος κατέχει από σήματα ας μας δώσει τα φώτα τους στο τι άλλαξαν. Η δικιά μου υπόθεση είναι ότι έχουν πολύ καλύτερους αλγόριθμους error correction.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι δεν είναι πρόβλημα της vodafone? Χτες κέντρο Θεσσαλονίκης συνδεόταν οποτε ήθελε και η 3g σύνδεση για γέλια! Η πόλη ηταν άδεια οποτε μην πει κανεις οτι ηταν θέμα υπερφόρτωσης γραμμών.

 

Και γω απο Θεσσαλονίκη αδερφε. Ποτε g και ποτε 3g γυρναει συνεχεια.. Χθες ειχα φουλ σημα και με επερναν κ ελεγε κλειστο. Μετα αππ λιγο ηρθαν τα μηνύματα γ κλησεις. Με βλεπω παλι στην απεναντι "όχθη "

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι να φύγω και γω. Για 2014 απλά τραγική η vodafone σε κέντρο και ανατολικά!

 

Τουλαχιστον εχει σημα στο αεροδρομιο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πως παει το 3g στο πολυχρονο χαλκιδικης? θελω να μπενω ιντερνετ απο στικακι
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

πως παει το 3g στο πολυχρονο χαλκιδικης? θελω να μπενω ιντερνετ απο στικακι

 

Στο 13840 χωρίς χρέωση θα σου απαντήσουν λεπτομερώς.

Link to comment
Share on other sites

Με το HD VOICE τι γίνεται? Ποτε θα το δώσει και η vodafone?

 

Δεν ειναι στο προγραμμα.Μαλλον μονο οι συνδρομητες της κοσμοτε θα εχουν το προνομιο αυτο του HDv

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στο προγραμμα.Μαλλον μονο οι συνδρομητες της κοσμοτε θα εχουν το προνομιο αυτο του HDv

 

Κριμα. Θα ηταν μια καλοδεχουμενη αναβαθμιση της ποιοτητας ομιλιας μας

Link to comment
Share on other sites

Κριμα. Θα ηταν μια καλοδεχουμενη αναβαθμιση της ποιοτητας ομιλιας μας

 

Θα ηταν αλλα μαλλον δεν ειναι στις προτεραιοτητες της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω νέο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Ήμουν στην cosmote πριν λίγους μήνες αλλά άλλαξα πάροχο και ήρθα στη vodafone. Μου έχει μείνει το στικάκι του ιντερνετ. Έβαλα την sim της vodafone αλλά μου έβγαλε μήνυμα στον υπολογιστή ότι η συσκευή δεν αναγνωρίζει την κάρτα. Επικοινώνησα με την vodafone και μου είπε να πάρω την cosmote για να μου πουν αν τυχόν έχουν κλειδωμένη την συσκευή κατά κάποιο τρόπο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως όχι. Επίσης μου είπαν να πάρω την vodafone και ότι από εκεί θα μου πουν. Δεν θέλω τώρα να πάω να δώσω 20€ για αγορά νέας συσκευής αν μπορώ να κάνω δουλειά με το παλιό στικάκι.

Μήπως κατά τύχη ξέρει κανείς κάτι ώστε να με κατατοπίσει για το τι να κάνω?

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο 13840 χωρίς χρέωση θα σου απαντήσουν λεπτομερώς.
να ενημερωσω οτι σε εξωτερικους χωρους ειχε edge και λιγο hsdpa στο σπιτι μεσα ομως σημα ουτε για δειγμα δεν ξερω πως συμβαινει αυτο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω νέο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Ήμουν στην cosmote πριν λίγους μήνες αλλά άλλαξα πάροχο και ήρθα στη vodafone. Μου έχει μείνει το στικάκι του ιντερνετ. Έβαλα την sim της vodafone αλλά μου έβγαλε μήνυμα στον υπολογιστή ότι η συσκευή δεν αναγνωρίζει την κάρτα. Επικοινώνησα με την vodafone και μου είπε να πάρω την cosmote για να μου πουν αν τυχόν έχουν κλειδωμένη την συσκευή κατά κάποιο τρόπο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως όχι. Επίσης μου είπαν να πάρω την vodafone και ότι από εκεί θα μου πουν. Δεν θέλω τώρα να πάω να δώσω 20€ για αγορά νέας συσκευής αν μπορώ να κάνω δουλειά με το παλιό στικάκι.

Μήπως κατά τύχη ξέρει κανείς κάτι ώστε να με κατατοπίσει για το τι να κάνω?

Ευχαριστώ.

Θα χρησιμοποιήσεις το στικάκι της Cosmote αλλά με το πρόγραμμα της Vodafone

http://www.vodafone.gr/portal/vmcr10

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσεις το στικάκι της Cosmote αλλά με το πρόγραμμα της Vodafone

http://www.vodafone.gr/portal/vmcr10

Το κατέβασα όμως το στικάκι δεν αναγνωρίζει την κάρτα. Η κάρτα σιμ δεν υποστηρίζεται λέει όταν βάζω το πιν της κάρτας vodafone..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιο στικάκι τηξς cosmote έχεις;

Εμένα δουλευει έτσι το Ε3131Α HUAWEI

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα όμως το στικάκι δεν αναγνωρίζει την κάρτα. Η κάρτα σιμ δεν υποστηρίζεται λέει όταν βάζω το πιν της κάρτας vodafone..

 

Πρέπει να είναι ξεκλείδωτο για να παίζει με όλες τις κάρτες.

Πολλές εταιρείες τα κλειδώνουν επίτηδες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ξεκλείδωτο για να παίζει με όλες τις κάρτες.

Πολλές εταιρείες τα κλειδώνουν επίτηδες.

Δεν πωλείται στην Ελλάδα κλειδωμένο τηλέφωνο/τάμπλετ/στικάκι/mobile hotspot εδώ και πολλά χρόνια.

Είναι θέμα ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...