Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διάβαζα για τη σειρα The Strain που ειναι βασισμένη σε βιβλία... τα σχολια για την σειρά ήταν καλά.. για τα βιβλία καμια άποψη;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διάβαζα για τη σειρα The Strain που ειναι βασισμένη σε βιβλία... τα σχολια για την σειρά ήταν καλά.. για τα βιβλία καμια άποψη;

 

Ίσως τα καλύτερα βιβλία βαμπιρικής μυθολογίας των τελευταίων χρόνων (αν όχι γενικά). Δύσκολα θα βρεις ψεγάδι τόσο από πλευράς υπόθεσης ή χαρακτήρων, όσο κι από πλευράς πλοκής και εξέλιξης του κάθε βιβλίου.

 

Τα δύο πρώτα τα διάβασα απνευστί, το τρίτο είναι το επόμενο στο κομοδίνο μου. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 5 βιβλία του Dan Brown που έχω διαβάσει λέω να ασχοληθώ με το Game of thrones γιατί μου έχουν πει ότι σε βιβλία αξίζει πιο πολύ η σειρά. Κάτι που συνήθως γίνεται σε όλες τις σειρές - ταινίες.

Έβγαλα την Αγγλικη έκδοση σε 1,5 μήνα... Πλούσιος έγινε ο βιβλιοπωλης.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω... "αρχαία" λογοτεχνία

 

Frankenstein (Mary Shelley)

Dracula (Bram Stoker)

The Legend of Sleepy Hollow (Washington Irving)

The Phantom of the Opera (Gaston Leroux)

 

Αν έχει κανείς εντυπώσεις...!

Link to comment
Share on other sites

Jo Nesbo ξεκινησα κι εγω προσφατα . Πηρα τον "Κοκκινολαιμη " απλα επειδη τσεκαρα το βιβλιο κ μ αρεσε η υποθεση (χωρις να ξερω τον συγγραφεα και τη σειρα με τον Χολε ) και ομολογω πως μ αρεσε παρα πολυ . Πολυ καλη αφηγηση σε παραλληλο , δε φλυαρει σχεδον καθολου . μου φαινεται πως θα παρω κι αλλα βιβλια της σειρας .

 

Επισης προσφατα διαβασα και το Χαμενο Συμβολο του Νταν Μπραουν . Ωραιο βιβλιο αλλα πλεον απο 4 βιβλια του που εχω διαβασει δε νομιζω πως εχει να προσφερει κατι αλλο ο συγκεκριμενος . Ειναι ολα του ιδιου στυλ και μοιαζουν πραγματικα ολα μεταξυ τους . Ειναι σαν να διαβαζεις την ιδια περιπετεια παντα , απλα ο στοχος ειναι αλλος . Ελεγα να παρω και το Ινφερνο να δω τι λεει αλλα δε νομιζω τελικα

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω... "αρχαία" λογοτεχνία

 

Frankenstein (Mary Shelley)

Dracula (Bram Stoker)

The Legend of Sleepy Hollow (Washington Irving)

The Phantom of the Opera (Gaston Leroux)

 

Αν έχει κανείς εντυπώσεις...!

Ο frankenstein και ο Dracula είναι εξαιρετικά βιβλία πραγματικά αξίζει να τα διαβάσεις γι' αυτό είναι και κλασικά κομμάτια λογοτεχνίας. Τα άλλα δύο δεν τα έχω διαβάσει ακόμη.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ο frankenstein και ο Dracula είναι εξαιρετικά βιβλία πραγματικά αξίζει να τα διαβάσεις γι' αυτό είναι και κλασικά κομμάτια λογοτεχνίας. Τα άλλα δύο δεν τα έχω διαβάσει ακόμη.

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!

 

Πήρα το Frankenstein την έκδοση Ελληνικά Γράμματα, μόνο και μόνο γιατί είναι σε νέα ελληνικά

 

Το Dracula θα το σκεφτώ, είναι αρκετά δυσεύρετο και σε τσουχτερή τιμή!

 

Μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που έδινα 20ρικα για τη σειρά Λυκόφως..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις στα αγγλικά το dracula μπορείς να το βρεις και με 4-5 ευρώ
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι καλή στα αγγλικά, αυτό οφείλεται στην ικανότητά μου στο listening.. :Ρ

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν το Simulacron 3 υπάρχει στα ελληνικά; Είδα την ταινία και θέλω να πάρω το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι εξαιρετικά :) Προτείνω την λάμψη πάντως

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι εξαιρετικά :) Προτείνω την λάμψη πάντως

 

Ευχαριστώ για την πρότασή σου :) .Η αλήθεια είναι ότι βρίσοκομαι ανάμεσα στη "Λάμψη" και σε στο "Σκοτάδι βαθύ,δίχως άστρα".

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το Δόγμα του σοκ. Σοκ για το πως παίζεται το παιχνίδι στην παγκόσμια οικονομία.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το Δόγμα του σοκ. Σοκ για το πως παίζεται το παιχνίδι στην παγκόσμια οικονομία.

 

Χαρά στο κουράγιο σου..

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο του Stephen King,ποιό μου προτείνετε ;

 

Ναι τη Λάμψη σίγουρα σου προτείνω κι εγώ. Πραγματικά ωραίο βιβλίο αξίζει

 

Μέρες τώρα ξεκίνησα και το Κοράκι, αλλά έχει τον ατελείωτο.. Ο κύριος Κινγκ είναι πολύ φλύαρος έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Μέρες τώρα ξεκίνησα και το Κοράκι, αλλά έχει τον ατελείωτο.. Ο κύριος Κινγκ είναι πολύ φλύαρος έχω καταλάβει

 

Έχω καταλάβει πως είναι φλύαρος μόνο από τον αριθμό σελίδων στο βιβλίο "Το Αυτό" :p

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει πως είναι φλύαρος μόνο από τον αριθμό σελίδων στο βιβλίο "Το Αυτό" :p

 

Ναι, 1000+ σελίδες δεν είναι καθόλου λίγες!

 

Το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 1000+ σελίδες δεν είναι καθόλου λίγες!

 

Το διάβασες;

Όχι αλλά το σκέφτομαι...Όταν διαβάσω τη λάμψη αυτό θα είναι το επόμενο

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά το σκέφτομαι...Όταν διαβάσω τη λάμψη αυτό θα είναι το επόμενο

Κοίτα το εφιάλτες και ονειροτοποι του ιδίου... Το καλύτερο του με διαφορά και μάλιστα μεγάλη.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά δεν βρήκα τη Λάμψη,παρόλο που ήθελα πολύ,γιατί είχε εξαντληθεί και έπρεπε να την παραγγείλω.Εγώ όμως,σαν ένας ανυπόμονος βιβλιοφάγος,ήθελα οπωσδήποτε βιβλίο του King,έτσι αγόρασα το "Σκοτάδι βαδυ,δίχως άστρα" που αποδείχτηκε εξαιρετικό.Επίσης,πήρα και το "Ντεσπερέϊσον" που άρχισα τώρα να το διαβάσω και μου φαίνεται πολύ καλό...
Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Το' Αυτό 'για μένα είναι κορυφή, διαβάστε το. Επίσης πρόσφατα διάβασα και το' ύμνος 'Graham Masterton. Τρομερό!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νομιζω οτι τα βιβλια του King σαν Bachman ειναι αρκετά καλα!

δεν εχω διαβασει αυτά, αλλά το "Ο δρομέας" (The Running Man), ήταν αρκετά καλό, διαφορετικό απότι συνήθως.

θυμίζει λίγο 1984 στα μηνύματα, αλλά σε πιο γρήγορο ρυθμό και με έντονο το στοιχειο της περιπέτειας

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως προσωπικά τα δύο του Κινγκ τα βρήκα κάπως ανούσια και σίγουρα πολύ χαμηλότερα των δυνατοτήτων του... Όσο για το Κερασφόρος έχω ακούσει καλά λόγια αλλά ακόμη δεν έκατσα να το διαβάσω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω πολύ καιρό να βρω την τριλογία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών αλλά στην προ των ταινιών έκδοση,με το σκλυρόδετο εξώφυλλο που δεν έχει μπροστά τους ποκοπίκους της ταινίας,που ενδεχομένως αυτά να είναι και το σενάριο(δεν το έχω ψάξει και δεν γνωρίζω).

 

Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορώ να το βρω ή σε ποια βιβλιοπωλεία να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...