Jump to content

blogging @ myphone.gr: Τα nostalgic trends μου μέσα...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω κατάλαβα απο το αρθρο ότι το παιδί που το έγραψε αναφέρεται σε αγγελίες εντός του forum έτσι?

Εντάξει, όπως λες για το παζάρι, νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρεί κάποιος ένα κινητό σε πιο "λογική τιμή". Έχω κοιτάξει κατα καιρούς να πάρω ξανά κινητά που είχα και απο χαζομάρα πέταξα ή έχασα (όπως πχ το 7110 .... :cry:) και στο ebay υπάρχουν άπειρα vintage κινητά.

Αν βέβαια κάποιος θέλει να πάρει παλιό κινητό με 10 ευρώ, τόσα θα είναι μόνο τα μεταφορικά απ'εξω.

 

(και για να μην υπάρξει παρεξήγηση, το 1011 δεν το πουλάω)

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατάλαβα απο το αρθρο ότι το παιδί που το έγραψε αναφέρεται σε αγγελίες εντός του forum έτσι?

Εντάξει, όπως λες για το παζάρι, νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρεί κάποιος ένα κινητό σε πιο "λογική τιμή". Έχω κοιτάξει κατα καιρούς να πάρω ξανά κινητά που είχα και απο χαζομάρα πέταξα ή έχασα (όπως πχ το 7110 .... :cry:) και στο ebay υπάρχουν άπειρα vintage κινητά.

Αν βέβαια κάποιος θέλει να πάρει παλιό κινητό με 10 ευρώ, τόσα θα είναι μόνο τα μεταφορικά απ'εξω.

 

(και για να μην υπάρξει παρεξήγηση, το 1011 δεν το πουλάω)

 

Αναφέρομαι γενικότερα φίλε μου. Σε πολλά site βλέπω τιμές που δεν συμβαδίζουν με το 2012. Δεν είναι τώρα λογικά 40 και 50 ευρώ για το 3310, μην τρελαθούμε. Όσο άριστο κι αν είναι, το βρίσκεις και κάτω από πέτρα. Αυτά με οδήγησαν σε αυτό το κείμενο. Δεν θέλω να κατηγορήσω κάποιον, αυτός αποφασίζει το πόσο θα μου το δώσει. Αλλά να σκεφτεί πως δεν συμβαδίζουν με την πραγματικότητα οι τιμές κάποιων.

 

Αν έχεις παζάρι κοντά σου προτίμησε το. Βρίσκεις απίστευτα πράγματα εκεί... :food::up:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο και εξαιρετικά καλογραμμένο επίσης. ;)

Που είναι δηλαδή το παράξενο? Είπε κάνεις ότι η συλλογή είναι φθηνό χόμπι? Έχω ένα 6310i και δεν το δίνω. Αν όμως το έδινα, το λιγότερο 100 ευρώ θα ζητούσα. Ένα κινητό που το συντηρώ άθικτο και που η μπαταριά του, 10 χρόνια μετά, έχει μία βδομάδα αναμονή.

Οι συλλογή είναι ακριβό χόμπι, το επαναλαμβανω και οι συλλέκτες το ξέρουν καλά.

 

Σοβαρά τώρα, θα έδινες εσύ 100 ευρώ για ένα κινητό 10ετίας, με παρωχημένα πλέον χαρακτηριστικά, επειδή είναι άθικτο και έχει αναμονή 1 εβδομάδα, ενώ στα ίδια λεφτά παίρνεις smartphone; :confused:

Δε λέω, το ξέρω ότι δεν είναι φτηνό χόμπι η συλλογή, αλλά όχι κι έτσι!

 

Ρε plankton μόνο εσύ κατανοείς την συλλεκτική και συναισθηματική αξία του κινητού??? και αυτός που θα το δώσει το πονάει, απλά μπροστά σε κάποιο οικονομικό πρόβλημα καμτεται η επιθυμία του για συλλογή... Εγώ προσωπικά ψάχνω ένα sl 55 siemens αλλά κατανοώ απόλυτα της τιμές που βρίσκω... τόσα θέλουν για να το αποχωριστούν οι άνθρωποι.. τι να κάνουμε... Όσο για το άρθρο, ναι ήταν κακογραμμένο

Γιατί κακογραμμένο το άρθρο φίλε;

Επειδή αναφέρει (και πολύ καλά κάνει) τις απαράδεκτες τιμές παλιών κινητών;

Edited by thanossalonika
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Nokia 1011, το πρώτο GSM τηλέφωνο που βγήκε στην αγορά (1992...έκλεισε 20 χρονια το θηρίο;:confused:)

Μπορεί να μου το κοστολογήσει ένας συλλέκτης? :shifty:

 

Φαίνεται στην υπογραφή μου απο κάτω...

 

Το θεμα μας φιλε ειναι αλλο. Προσπαθουμε κατα μια εννοια να αποφυγουμε τυπους σαν εσενα να μας πιανουν κοτσο για μια συσκευη παλια που μας αρεσει προσωπικα αλλα στην ουσια δεν εχουν καμια χρησιμοτητα εν ετη 2013 διοτι: μπαταρια γιοκ, βαρος γιοκ, και αλλα πολλα γιοκ.

 

 

Σαν τηλέφωνο (μόνο) ... σε μπαταρία, σε βάρος και πιο πρακτικά σε μέγεθος και φορητότητα (συγκεκριμένα και αποκλειστικά σε αυτά), συγκρίνεται άνετα με iphone5 και sgs3 !!! Μην βάλω και κανένα note εδώ... :lol:

 

Ας χαλαρώσουμε λίγο, ξεφεύγουμε χωρίς λόγο. Οι συλλογές είναι από τα ακριβότερα χόμπυ στον πλανήτη και αυτό δεν είναι κάτι νέο...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συγκεκριμένο άρθρο σε πολλά σημεία και να τονίσω πως φαντάζει σήμερα λίγο εκτός πραγματικότητας το να ψάχνεις μοντέλο του 2002 και να σου ζητάνε 40-50 ευρώ, όταν γνωρίζεις πως όλο και κάτι επιπλέον θα χρειαστεί για να σουλουπωθεί και να προστεθεί στην συλλογή σου. Επομένως, με βάση αυτά τα δεδομένα το σκέφτεται ξανά και ξανά το πως να αρχίσεις μια τέτοια συλλογή εν έτι 2012.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο να κατανοήσω ακόμη γιατί πρέπει κάποιος που έχει μία παλιά συσκευή πρέπει να σας τη δώσει δωρεάν η με ελάχιστο τίμημα επειδή εσείς είστε συλλέκτες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο να κατανοήσω ακόμη γιατί πρέπει κάποιος που έχει μία παλιά συσκευή πρέπει να σας τη δώσει δωρεάν η με ελάχιστο τίμημα επειδή εσείς είστε συλλέκτες.

Δεν νομίζω πως το ζητάει κανείς αυτό. Αλλά περισσότερο θίγει το θέμα κάποιων που μυρίστηκαν χρήμα και πάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 3310, ένα ΚΑΘΟΛΟΥ σπάνιο κινητό να ζητάς 50 ευρώ! Ε, αυτό δεν γίνεται πως να το κάνουμε, σου φαίνεται λογικό εσένα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει το ολο θεμα κατι τυπους που πουλανε κατι vw σκαραβαιους χρεπια βαπτιζοντας τα "αντικες" και ζητανε οτι θελουν.

Τα παλια κινητα ειναι παλια,ξεπερασμενα τεχνολογικα,και πιθανον μια συνχρονη sim να μην δουλευει καν σε αυτα.

Απο εκει και περα για απλους συναισθηματικους (τι χαζο για ενα κυκλωμα με μερικα πλαστικα) εχω κρατησει το πρωτο μου τηλεφωνο sony Z1,και το star-tac 130.

Aν σκεφτω ποσο τα πληρωσα,ειναι να τα στελνω στον.......τοιχο.

Απιστευτα εξωφρενικες τιμες για μια μονοχρωμη συσκευη με τραγικο σημα παντου,να στελνεις sms και να κανεις καμμια κληση,οταν επιανε.

Θυμαμαι τον αδελφο μου που πηρε το ericsson 337 στις 350.000 δραχμες,πανω απο 1000 ευρω δηλαδη.....:wacko:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτω ποσο τα πληρωσα,ειναι να τα στελνω στον.......τοιχο.

Απιστευτα εξωφρενικες τιμες για μια μονοχρωμη συσκευη με τραγικο σημα παντου,να στελνεις sms και να κανεις καμμια κληση,οταν επιανε.

Θυμαμαι τον αδελφο μου που πηρε το ericsson 337 στις 350.000 δραχμες,πανω απο 1000 ευρω δηλαδη.....:wacko:

 

Φιλε οι εποχές αλλάζουν.... και τα αμαξια την δεκαετία του 70 ηταν για λιγους ενώ τωρα (πριν την κριση δηλαδη :p) οι περισσοτερες οικογένειες εχουν απο 2 και 3! Το ιδιο θα λεει και ενας που πηρε ASCONA με 10 εκατομμύρια (τα οποια ηταν ΛΕΦΤΑ τοτε) την δεκαετια του 80. ενω τωρα με 8000 χιλιάρικα παίρνεις αμαξι με στανταρ το τασάκι :lol: Μπορει σε 10 χρονια να βγουν συσκευες. οι οποιες θα δινουν την δυνατοτητα στον ανθρωπο να επικοινωνει τηλεπαθητικά και οι τιμες τους να ειναι απλησίαστες ενω μετα απο 20 χρονια μπορει να τις δινουν τζάμπα

Edited by boombastic
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Κάποια επιχειρήματα κάπου δεν κολλάνε ρε παιδιά νομίζω. Οκ με το 3310 που κυκλοφόρησε οσο κανένα άλλο, δεκτό αλλά απο κει και περα...

Είσαι συλλέκτης, που σημαίνει ότι δίνεις αξία σε κάποιο αντικείμενο και θεωρείς ότι πρέπει να το αποκτήσεις. Ζητάς όμως απο κάποιον που το έχει να μην του δώσει καθόλου ή την ίδια αξία και να το ξεφορτωθεί με ένα συμβολικό ποσό. Κάπου αντιφάσκει όλο αυτό.

 

Είναι και αργά (νωρίς για κάποιους) και δεν γράφω ολοκληρωμένα το σκεπτικό μου, σορυ, αλλά νομίζω καταλάβατε.

 

Σαν τηλέφωνο (μόνο) ... σε μπαταρία, σε βάρος και πιο πρακτικά σε μέγεθος και φορητότητα (συγκεκριμένα και αποκλειστικά σε αυτά), συγκρίνεται άνετα με iphone5 και sgs3 !!! Μην βάλω και κανένα note εδώ... :lol:

 

Ίσως να μην το έχεις δει απο κοντά ...πρέπει να το δεις :lol: Δεν ξέρω αν βγάζεις άκρη απο την φωτο. Είναι τέρας και απο βάρος 495 γρ. λέει στο wikipedia...:lol:

 

http://www.pixentral.com/hosted/1UxfAbaLaxVdahhsbYsuWdCUOxMb1_thumb.jpg http://www.pixentral.com/hosted/1lDHBBCutH7MwuCV96hRvFLgQu8Jo0_thumb.jpg

Edited by octap79
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως το ζητάει κανείς αυτό. Αλλά περισσότερο θίγει το θέμα κάποιων που μυρίστηκαν χρήμα και πάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το 3310, ένα ΚΑΘΟΛΟΥ σπάνιο κινητό να ζητάς 50 ευρώ! Ε, αυτό δεν γίνεται πως να το κάνουμε, σου φαίνεται λογικό εσένα;

 

Αυτό ακριβώς θίγω... 'Oσους μυρίστηκαν λεφτά για εύκολα στην εύρεση κινητά και μάλιστα σε κατάσταση που λες ''ποιο είναι'', έτσι πως έιναι... Κοιτάω πολλές αγγελίες καθημερινά και ξέρω πλέον ποιος είναι ο άνθρωπος που θα με βοηθήσει. Κάποιοι άλλοι είναι για γέλια...

 

Και για να το μάθουν και κάποιοι που επιμένουν. H συλλογή έχει και κόστος συντήρισης, ξεκινόντας από ένα καθαριστικό μέχρι και ζωτικό ανταλλακτικό (οθόνη ας πούμε). Aν θέλει 100 ευρώ μόνο ο κάτοχος και άλλα 200 να το φτιάξω, γιατί να το προτιμήσω; Δεν περισσεύουν 300 ευρώ για τέτοια πράγματα σε κανέναν μας πλέον...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η δύναμη του αγοραστή είναι ακριβώς αυτή: να ΜΗΝ αγοράζει όταν θεωρεί πως τον εξαπατούν. Μπορεί να κάνει ελεύθερα την έρευνα αγοράς του, να συγκρίνει τιμές, να κρίνει και να αξιολογήσει τις προσφορές που έχει μπροστά του και αν κάτι δεν το βρίσκει συμφέρον, να ΜΗΝ το αγοράσει. Ο πωλητής δεν οφείλει να έχει τη γνώση ή την παιδεία ώστε να εκτιμήσει το πάθος του συλλέκτη.
Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε -όπως κάθε μέρα- στα γνωστά μας λημέρια παιδιά, αλλά και όσοι θέλετε κι από κοντά στις 16 Δεκεμβρίου, στο επίσημο meeting του myPhone στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά θα είμαι εκεί με ένα δείγμα της συλλογής μου, για όλους όσους ασχολούνται ή τους συναρπάζει μια παλιά συσκευή! Be there λοιπόν!

 

Θα φέρω και εγώ το πρώτο τηλέφωνο της υπογραφής μου στο meeting. Υπολόγιζα να είναι το καλύτερο μου επιχείρημα εναντίων όσων προσάψουν κατηγορητήριο στο υπέρ-φορητό μου Note2

Τώρα θα έρθει με διττή αποστολή :)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι φιλε Χρηστο. Η εκμεταλλευση δεν εχει ορια!

Αλλα, απο εμενα τουλαχιστον δεν θα φανε...:mad:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το έχεις δει απο κοντά ...πρέπει να το δεις :lol: Δεν ξέρω αν βγάζεις άκρη απο την φωτο. Είναι τέρας και απο βάρος 495 γρ. λέει στο wikipedia...:lol:

 

Εγώ είχα το 1997, ένα μοτορόλα d460... παρόμοια κατάσταση. Εντάξει, πλάκα έκανα για το συγκεκριμένο, αλλά σιγά το βάρος... ούτε μισό κιλό δεν είναι !!! :lol:

Υπάρχουν όμως αρκετά παλιά κινητά, όπως π.χ. το Τ66 που σε αυτά τα σημεία (μέγεθος-αυτονομία-φορητότητα), "ρίχνει" το σύνολο των σημερινών ακριβών smartphones !!! :lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια επιχειρήματα κάπου δεν κολλάνε ρε παιδιά νομίζω. Οκ με το 3310 που κυκλοφόρησε οσο κανένα άλλο, δεκτό αλλά απο κει και περα...

Είσαι συλλέκτης, που σημαίνει ότι δίνεις αξία σε κάποιο αντικείμενο και θεωρείς ότι πρέπει να το αποκτήσεις. Ζητάς όμως απο κάποιον που το έχει να μην του δώσει καθόλου ή την ίδια αξία και να το ξεφορτωθεί με ένα συμβολικό ποσό. Κάπου αντιφάσκει όλο αυτό.

 

Είναι και αργά (νωρίς για κάποιους) και δεν γράφω ολοκληρωμένα το σκεπτικό μου, σορυ, αλλά νομίζω καταλάβατε.

 

 

 

Ίσως να μην το έχεις δει απο κοντά ...πρέπει να το δεις :lol: Δεν ξέρω αν βγάζεις άκρη απο την φωτο. Είναι τέρας και απο βάρος 495 γρ. λέει στο wikipedia...:lol:

 

http://www.pixentral.com/hosted/1UxfAbaLaxVdahhsbYsuWdCUOxMb1_thumb.jpg http://www.pixentral.com/hosted/1lDHBBCutH7MwuCV96hRvFLgQu8Jo0_thumb.jpg

Το αυτό. Αυτό που διαβάζω τόση ώρα ότι συλλέγω αλλά μη μου ζητάτε λεφτά θα θέλατε να μου πειτε που αλλού το έχετε δει; Απλά τα πράγματα, ο νόμος της διαπραγματευσης ισχύει ειδικά για αυτές τις περιπτωσεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρξα συλλέκτης με την έννοια που περιγράφεται εδώ. Είχα στην κατοχή μου κινητά σε άριστη κατάσταση, τα οποία προώθησα σε ανθρώπους που θα τα χρειάζονταν περισσότερο από μένα έναντι ενός λογικότατου αντιτίμου. Πρόσφατο παράδειγμα αποτελεί ένα Nokia 8210, το οποίο το έταξα σε γνωστό μου σε άλλο φόρουμ έναντι 15 ευρώ. Αν δείτε την κατάσταση του κινητού δε θα πιστεύετε ότι μπορεί να το έδωσα για τόσα λίγα χρήματα. Τι γίνεται όμως: δε θέλω να εκμεταλλευτώ καταστάσεις, that's all. Εμένα η συσκευή δε μου χριεάζεται. Ο άλλος μπορεί να την πάρει για τη συλλογή του, για να τη χρησιμοποιήσει, για οτιδήποτε τελοσπάντων, και να πιει ένα νεράκι στην υγειά μου που του την έδωσα για ένα χαμηλό ποσό. Αυτό μου φτάνει. Στον αντίποδα βέβαια, υπάρχει στο συρτάρι μου ένα Nokia 8850 πλήρως ανακατασκευασμένο για λογαριασμό μου πριν μερικά χρόνια, το οποίο αν έρθει κάποιος με 500 ευρώ μετρητά στο χέρι του δε θα του το δώσω. Είμαι δεμένος με τη συσκευή, ήταν δώρο των γονέων μου όταν πέρασα στα ΤΕΙ το 2000. Για μένα τα κινητά ξεκίνησαν σαν κάτι πολύτιμο αλλά τελικά απομυθοποιήθηκαν στη συνείδησή μου. Έχω αλλάξει πολλές συσκευές από το 1998 που πήρα το πρώτο μου κινητό και σήμερα, κοιτώντας πίσω, θα ήθελα στο συρτάρι μου δυο-τρεις από αυτές αλλά μέχρι εκεί. Και να μην τις πάρω ποτέ δεν έγινε κάτι. Θα έχω πάντα το 8850.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρξα συλλέκτης με την έννοια που περιγράφεται εδώ. Είχα στην κατοχή μου κινητά σε άριστη κατάσταση, τα οποία προώθησα σε ανθρώπους που θα τα χρειάζονταν περισσότερο από μένα έναντι ενός λογικότατου αντιτίμου. Πρόσφατο παράδειγμα αποτελεί ένα Nokia 8210, το οποίο το έταξα σε γνωστό μου σε άλλο φόρουμ έναντι 15 ευρώ. Αν δείτε την κατάσταση του κινητού δε θα πιστεύετε ότι μπορεί να το έδωσα για τόσα λίγα χρήματα. Τι γίνεται όμως: δε θέλω να εκμεταλλευτώ καταστάσεις, that's all. Εμένα η συσκευή δε μου χριεάζεται. Ο άλλος μπορεί να την πάρει για τη συλλογή του, για να τη χρησιμοποιήσει, για οτιδήποτε τελοσπάντων, και να πιει ένα νεράκι στην υγειά μου που του την έδωσα για ένα χαμηλό ποσό. Αυτό μου φτάνει. Στον αντίποδα βέβαια, υπάρχει στο συρτάρι μου ένα Nokia 8850 πλήρως ανακατασκευασμένο για λογαριασμό μου πριν μερικά χρόνια, το οποίο αν έρθει κάποιος με 500 ευρώ μετρητά στο χέρι του δε θα του το δώσω. Είμαι δεμένος με τη συσκευή, ήταν δώρο των γονέων μου όταν πέρασα στα ΤΕΙ το 2000. Για μένα τα κινητά ξεκίνησαν σαν κάτι πολύτιμο αλλά τελικά απομυθοποιήθηκαν στη συνείδησή μου. Έχω αλλάξει πολλές συσκευές από το 1998 που πήρα το πρώτο μου κινητό και σήμερα, κοιτώντας πίσω, θα ήθελα στο συρτάρι μου δυο-τρεις από αυτές αλλά μέχρι εκεί. Και να μην τις πάρω ποτέ δεν έγινε κάτι. Θα έχω πάντα το 8850.

Ο καθένας δρά όπως αισθάνεται και νομίζει τελικά. Για παράδειγμα έχω ένα Sony Ericsson P1i το οποίο δόξα το Θεό ειναι σε άριστη κατάσταση. Απλά δεν μου πάει να το δώσω, τοσο απλό ειναι, το είχα επι 3 1/2 ετη και το έβαλα στην άκρη όταν μπηκα στο κόσμο του Android με το x10i -το οποίο το έδωσα για 50 (!) euro σε ένα φίλο στη δουλειά.

 

Επίσης, έχω ένα P900 σε σχετικά καλή κατάσταση (τη χαραξιά στην οθόνη την έχει) που και αυτό δουλευει όμως άψογα, το οποίο και αυτό δούλεψε για 3 -4 χρόνια.. θα το έδεινα; δεν νομίζω. Οσο για το SGS2 που το έστειλα service και τώρα το μόνο που θέλει ειναι back cover γιατί αλλιώς ειναι άψογο, αν το έδινα -γιατί απλά δεν μου πάει !- κάτω από 250 ευρώ απλά δεν πάει...

 

Ο καθένας, το ξαναλέω, κάνει ότι νομίζει τελικά. Δεν το βλέπω ως εκμετάλλευση, απλά αν κάποιος έρθει και σου ζητήσει κάτι, εσυ με τη σειρά σου ζυγήζεις τα πράγματα και ζητάς -αν ζητήσεις- ανάλογα. And that's the way it goes.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν υπαρχει λογος να συζηταμε. αυτο το φαινομενο υπαρχει παντου ειδικα οταν λεει οτι απευθυνεται σε συλλεκτες.

εκει ο οποιοσδηποτε βαζει την αγγελια ξερει οτι το συγκεκριμενο προιον που δινει το βρισκεις δυσκολα οποτε θα το βαρεσει στην τιμη. αν βαλει ενα τηλεφωνο 15ετιας συλλεκτικο σε τιμη 2013 ενος smartphone και πεσουν ολοι οι συλλεκτες να το παρουν τοτε ποιος φταιει? εχω δει και εδω και σε αλλα forum τηλεφωνα σε τιμες εξωφρενικα υψηλες. απλα δεν ασχολουμαι. αν δν ασχοληθει κανεις θα το ριξει. απλα τα πραματα.

να πω οτι ψαχνω ενα 6310ι το οποιο δεν εχω βρει ακομα σε μια φυσιολογικη τιμη γτ τα 100 ευρω δεν ειναι φυσιολογικη τιμη.

τωρα αν ο αλλος ειναι συναισθηματικα δεμενος κτλ με αφηνει αδιαφορο. εχει το δικαιωμα να ζητησει και 2000 ευρω. οτι θελει μπορει να ζητησει. δεν του το απαγορευει κανεις. οταν το βρω σε μια καλη τιμη για εμενα παντα μιλαω τοτε θα το παρω αλλιως δεν ασχολουμαι και ποτε δεν θα το παρω. ελευθερη αγορα εχουμε ο καθενας ζηταει οτι θελει χωρις να του το απαγορευει κανεις.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το έχω το 6310i αλλά δεν το δίνω :-) best mobile ever.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το άρθρο. Λέει τα πράγματα με το όνομά τους και φυσικά στιγματίζει κάποιες "γνωστές-άγνωστες" προσωπικότητες που κυκλοφορούν στα sub-forums των αγγελιών, ίσως για αυτό και κάποιοι "θίχτηκαν"!
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω το κολλημα με τα παλια κινητα .περασαν πολλα απο τα χερια μου απο το 1998 που πηρα το πρωτο μου νοκια 5130.μερικα τωρα τα θελω γιατι τα ειχα και μου αρεσαν σαν συσκευες ,μερικα γιατι μου θυμιζουν κατι και μερικα γιατι τοτε που βγηκαν τα ηθελα αλλα δεν μπορουσα να τα παρω.

προς γνωστες που μπορω να βρω διαφορα ανταλλακτικα σε καλες τιμες και καλη ποιοτητα απο εδω ελλαδα.(πχ προσοψεις- μπαταριες κ.α.)οποιος μπορει ας μου στειλει πμ για να βοηθησει.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Στείλτε κι εμένα το facebook group

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...