Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, το οτι αρέσει σε κάποιους όπως και σε μένα, το Q10, δεν σημαίνει ότι θα το προτείνουμε και σαν συσκευή για browsing... δηλαδή έλεος... πως θα σερφαρει ο φιλος σε μια οθονη που στραβωνεσαι και ζουμαρεις 100 φορες για να δεις τι λεει το κάθε σημείο...; και που για να επιλεξεις κατι, χρειαζεσαι δαχτυλα 12χρονου...;

Εχω αλλαξει 14 q10 μέχρι στιγμής, μόνο για σερφαρισμα δεν τα είχα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, το οτι αρέσει σε κάποιους όπως και σε μένα, το Q10, δεν σημαίνει ότι θα το προτείνουμε και σαν συσκευή για browsing... δηλαδή έλεος... πως θα σερφαρει ο φιλος σε μια οθονη που στραβωνεσαι και ζουμαρεις 100 φορες για να δεις τι λεει το κάθε σημείο...; και που για να επιλεξεις κατι, χρειαζεσαι δαχτυλα 12χρονου...;

Εχω αλλαξει 14 q10 μέχρι στιγμής, μόνο για σερφαρισμα δεν τα είχα...

 

Ναι αλλά ο φίλος υποτίθεται πως γνωρίζει το μέγεθος της οθόνης του Q10 και ρωτάει αν ο πλοηγός του είναι γρήγορος. Αν δεν γνωρίζει πως η οθόνη του είναι υψηλής μεν ανάλυσης αλλά μικρού μεγέθους, κακώς...:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το οτι αρέσει σε κάποιους όπως και σε μένα, το Q10, δεν σημαίνει ότι θα το προτείνουμε και σαν συσκευή για browsing... δηλαδή έλεος... πως θα σερφαρει ο φιλος σε μια οθονη που στραβωνεσαι και ζουμαρεις 100 φορες για να δεις τι λεει το κάθε σημείο...; και που για να επιλεξεις κατι, χρειαζεσαι δαχτυλα 12χρονου...;

Εχω αλλαξει 14 q10 μέχρι στιγμής, μόνο για σερφαρισμα δεν τα είχα...

 

Αυτό με το ζουμάρισμα ισχύει μόνο στα desktop sites ή και στα mobile; Επίσης, είδα ένα review που έδειχνε και το reading mode του browser, παρόμοιο του αντίστοιχου στα WP, όπου μπορείς να διαλέξεις και το μέγεθος της γραμματοσειράς.

 

Ναι αλλά ο φίλος υποτίθεται πως γνωρίζει το μέγεθος της οθόνης του Q10 και ρωτάει αν ο πλοηγός του είναι γρήγορος. Αν δεν γνωρίζει πως η οθόνη του είναι υψηλής μεν ανάλυσης αλλά μικρού μεγέθους, κακώς...:p

 

Ότι η οθόνη είναι μικρή το ξέρω, αλλά είναι είτε το q10, για ένα πιο βολικό μέγεθος συσκευής στην καθημερινότητά μου και να φύγω έστω και λίγο από τις οθόνες αφής, είτε να μείνω στις οθόνες αφής και να πάρω κάποια μεγάλη συσκευή, 5" - 5,5". Και οπωσδήποτε δε θέλω Android. Επίσης, η MS με τα WP δείχνει να τα κάνει πάλι λίγο "σαλάτα" με το τελευταίο update, αλλά θα κοιτάξω προς τα εκεί για tablet phone, αφού δε θέλω Android.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, σχετικά με το q10, είναι ότι η υψηλή ανάλυση της οθόνης θα αναπληρώνει για αυτά που χάνει λόγο του μεγέθους της. Επίσης, γράφω πολύ περισσότερο απ' ό,τι μιλάω με τα smartphones μου, είναι λίγο και το πληκτρολόγιο των blackberry που θέλω να δοκιμάσω εδώ και πολύ καιρό, οπότε νομίζω ότι στο θέμα typing θα με υπερκαλύπτει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το z10 ή το q10; Δεν το έχεις γράψει. :)

 

Όλα καλά, λοιπόν. Κοιτούσα και το z10, αλλά δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο, που να με κάνει να πάω να το δω σε κάποιο stand.. Το q10 είναι τελείως διαφορετική συσκευή και ίσως να είναι και αυτό που να με έχει "τραβήξει" περισσότερο.

 

Ακουστικά εννοείται ότι θα πάρω κάτι καλό, αν της συσκευασίας είναι @#€%&.

 

το Ζ10 έχω αλλά τα ίδια ισχύουν και για το Q10 που σε ενδιαφέρει

τα ακουστικά της συσκευασίας είναι μέτρια .

προσωπικά θα περίμενα κάτι καλύτερο

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει η συσκευή και με ελληνικό πληκτρολόγιο ή μόνο με αγγλικό;

Εδώ το 3PIN τι σημαίνει;

http://www.vnp.gr/kinita-tilefona/blackberry/blackberry-q10-qwerty-black-3pin.html

Ευχαριστώ.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το q10 έχει διάφορα SQN. Αυτό που έρχεται επίσημα στην Ελλάδα είναι το SQN100-2; Επίσης, η μόνη διαφορά από τα άλλα SQN είναι η μπάντα 4g; Τέλος, αν έχω κάποιο θέμα με τη συσκευή, με SQN100-3, θα μπορώ να πάω στη vodafone και να μου το επισκευάσουν ή θα μου πουν είναι κωδικός που δε φέρνει η vodafone και δε θα το επισκευάσουμε( γιατί στη vodafone της περιοχής μου έτσι για ένα z10, που ήταν για service );

 

Edit: Δε μ' ενδιαφέρει το 4g.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ζουμάρισμα ισχύει μόνο στα desktop sites ή και στα mobile; Επίσης, είδα ένα review που έδειχνε και το reading mode του browser, παρόμοιο του αντίστοιχου στα WP, όπου μπορείς να διαλέξεις και το μέγεθος της γραμματοσειράς.

 

 

 

Ότι η οθόνη είναι μικρή το ξέρω, αλλά είναι είτε το q10, για ένα πιο βολικό μέγεθος συσκευής στην καθημερινότητά μου και να φύγω έστω και λίγο από τις οθόνες αφής, είτε να μείνω στις οθόνες αφής και να πάρω κάποια μεγάλη συσκευή, 5" - 5,5". Και οπωσδήποτε δε θέλω Android. Επίσης, η MS με τα WP δείχνει να τα κάνει πάλι λίγο "σαλάτα" με το τελευταίο update, αλλά θα κοιτάξω προς τα εκεί για tablet phone, αφού δε θέλω Android.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, σχετικά με το q10, είναι ότι η υψηλή ανάλυση της οθόνης θα αναπληρώνει για αυτά που χάνει λόγο του μεγέθους της. Επίσης, γράφω πολύ περισσότερο απ' ό,τι μιλάω με τα smartphones μου, είναι λίγο και το πληκτρολόγιο των blackberry που θέλω να δοκιμάσω εδώ και πολύ καιρό, οπότε νομίζω ότι στο θέμα typing θα με υπερκαλύπτει.

 

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το q10 έχει διάφορα SQN. Αυτό που έρχεται επίσημα στην Ελλάδα είναι το SQN100-2; Επίσης, η μόνη διαφορά από τα άλλα SQN είναι η μπάντα 4g; Τέλος, αν έχω κάποιο θέμα με τη συσκευή, με SQN100-3, θα μπορώ να πάω στη vodafone και να μου το επισκευάσουν ή θα μου πουν είναι κωδικός που δε φέρνει η vodafone και δε θα το επισκευάσουμε( γιατί στη vodafone της περιοχής μου έτσι για ένα z10, που ήταν για service );

 

Edit: Δε μ' ενδιαφέρει το 4g.

 

Εγώ απλά το ανέφερα γιατί έγραψες πιο πριν ότι ψάχνεις συσκευή για πολύ σερφάρισμα. Το Q10 ΔΕΝ κάνει για αυτή τη δουλειά.

Και στα mobile site και στα κανονικά, η οθόνη είναι πολύ μικρή, αλλά το πιο σπαστικό είναι ότι δεν μπορείς να επιλέγεις εύκολα ούτε links ούτε τίποτα, μιας και στο 1/4 των χτυπημάτων σου στην οθόνη δεν τα αναγνωρίζει καν, λόγω μεγέθους. Και την γραμματοσειρά να αυξήσεις, θα πρέπει να σκρολάρεις συνεχώς καθώς δύο-τρεις λέξεις πλέον θα καλύπτουν όλη την οθόνη.. απλά δεν βολεύει..

όσο για το service, αν χτύπα ξύλο τύχει κάτι, δυστυχώς μπλέκεις..η μόνη διαφορά, είναι αυτή..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει η συσκευή και με ελληνικό πληκτρολόγιο ή μόνο με αγγλικό;

Εδώ το 3PIN τι σημαίνει;

http://www.vnp.gr/kinita-tilefona/blackberry/blackberry-q10-qwerty-black-3pin.html

Ευχαριστώ.

 

ειναι η αγγλικη πριζα.παλαιοτερα η bb εβαζε στην συσκευασια 3 ανταπτορες για πριζα αγγλικο ευρωπαικο και αμερικανικο.πλεον βαζει εναν.οποιοςδηποτε φορτιστης micro usb που εχεις μπορεις να τον χρησιμοποιησεις.

επειδη ειδα οτι γραφει αγγλικο μενου αυτο μην σε ανησυχει αλλαζει.

για ελληνικο πληκτρολογιο υπαρχει ειναι ελληνικο/αγγλικο αυτο θελει ψαξιμο να σου πω την αληθεια.αναλογα την παρτιδα που φερνει το καθε μαγαζι.

.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το ανέφερα γιατί έγραψες πιο πριν ότι ψάχνεις συσκευή για πολύ σερφάρισμα. Το Q10 ΔΕΝ κάνει για αυτή τη δουλειά.

Και στα mobile site και στα κανονικά, η οθόνη είναι πολύ μικρή, αλλά το πιο σπαστικό είναι ότι δεν μπορείς να επιλέγεις εύκολα ούτε links ούτε τίποτα, μιας και στο 1/4 των χτυπημάτων σου στην οθόνη δεν τα αναγνωρίζει καν, λόγω μεγέθους. Και την γραμματοσειρά να αυξήσεις, θα πρέπει να σκρολάρεις συνεχώς καθώς δύο-τρεις λέξεις πλέον θα καλύπτουν όλη την οθόνη.. απλά δεν βολεύει..

όσο για το service, αν χτύπα ξύλο τύχει κάτι, δυστυχώς μπλέκεις..η μόνη διαφορά, είναι αυτή..

 

Καλά, με την οθόνη, θα το ρισκάρω. Χμ, για το service, θα δω τι θα κάνω. Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

 

Edit (24/8): Αν το q10 έχει μόνο Αγγλικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο, θα το δέχεται η vodafone για service;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε BlackBerry Q10 με έκδοση λειτουργικού την 10.2.1.3247 μπορώ να βάλω μέχρι 64GB κάρτα μνήμης;

 

Διαλέγω μια οποιαδήποτε class 10, ή κοιτάζω κάτι περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, με την οθόνη, θα το ρισκάρω. Χμ, για το service, θα δω τι θα κάνω. Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

 

Edit (24/8): Αν το q10 έχει μόνο Αγγλικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο, θα το δέχεται η vodafone για service;

 

Αν δεν το πάρεις από την Vodafone δεν θα στο δεχτεί για κανένα λόγο... Αν το πάρεις από σκρουτζ δεν θα έχεις service γιατί δεν υπάρχει απλά.... Με λίγα λόγια δεν έχεις εγγύηση. Εγώ 2 μήνες το περιμένω από service στην Γερμανία! Κάνε τον σταυρό σου και παρτο... Εγώ χρόνια χρήστης αλλά την έκανα.... Κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το πάρεις από την Vodafone δεν θα στο δεχτεί για κανένα λόγο... Αν το πάρεις από σκρουτζ δεν θα έχεις service γιατί δεν υπάρχει απλά.... Με λίγα λόγια δεν έχεις εγγύηση. Εγώ 2 μήνες το περιμένω από service στην Γερμανία! Κάνε τον σταυρό σου και παρτο... Εγώ χρόνια χρήστης αλλά την έκανα.... Κρίμα!

 

Εννοείται ότι δε θα έπαιρνα από μεγάλη αλυσίδα συσκευή και ειδικά από τη vodafone. 2 μήνες, ε; Ας ελπίσουμε η τύχη μου να συνεχιστεί και να μη χρειαστώ service, μετά από τόσες συσκευές..

 

Edit_26/8: Και μια τελευταία ερώτηση, πριν πάρω την συσκευή. Είμαι σε κάποιο site και κάνω streaming. Θα μπορώ, μέσω της θύρας micro HDMI που διαθέτει, να προβάλω το περιεχόμενο στην τηλεόρασή μου; Εννοείται ότι έχω καλώδιο HDMI και τον ανάλογο αντάπτορα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω ενα blackberry q10 στο οποιο εσπασα ενα ποδαρακι στη sim, το πηγα σε καποιο service μαζι με ανταλλακτικο sim tray και εκει ο μαστορας δεν μπορεσε να το φτιαξει.Στην συνεχεια το πηγα και σε αλλο service ,που εκει μου επιβεβαιωσαν την μη δυνατοτητα επισκευης καθως οπως μου ειπαν ο προηγουμενος ξεκολησε τα ποδαρακια απο την μητρικη.

Αν καποιος γνωριζει καποιον που μπορει να επισκευασει την πλακετα μου ας μου πει.

Ευχαριστω.

Edited by thief
(αφαίρεση αγγελίας ζήτησης)
Link to comment
Share on other sites

Σε BlackBerry Q10 με έκδοση λειτουργικού την 10.2.1.3247 μπορώ να βάλω μέχρι 64GB κάρτα μνήμης;

 

Διαλέγω μια οποιαδήποτε class 10, ή κοιτάζω κάτι περισσότερο;

 

εγω εχω βαλει μια U1 και παιζει μια χαρα. δεν ξερω αν τα read/write ειναι κοντα στα θεωρητικα αλλα θεμα δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρετε καταστήματα που πωλούν μεταχειρισμένα Blackberry;

 

Το buy and sell είχε ένα Q10 νομίζω..

Αλλά γιατί να το πάρεις μεταχειρό από κατάστημα;

Προτίμησε το/τα φόρουμ, βρίσκεις πολλές ευκαιρίες..

Link to comment
Share on other sites

Το buy and sell είχε ένα Q10 νομίζω..

Αλλά γιατί να το πάρεις μεταχειρό από κατάστημα;

Προτίμησε το/τα φόρουμ, βρίσκεις πολλές ευκαιρίες..

 

Θα μπορούσες να μου πεις σε πμ, δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ, κάποια άλλα φόρουμ;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις σε πμ, δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ, κάποια άλλα φόρουμ;

 

Εμμ συγνώμη που βοήθησα κιόλας..:rolleyes:

Δεν κάνω διαφήμιση λέγοντας το ΠΟΥ το είδα.

Δηλαδή αν σου πω ότι σε παρόμοιο φόρουμ της αϋπνίας, έδιναν 3-4 πριν μέρες, θα ήταν πρόβλημα και αυτό.. σιγά.!

Link to comment
Share on other sites

Εμμ συγνώμη που βοήθησα κιόλας..:rolleyes:

Δεν κάνω διαφήμιση λέγοντας το ΠΟΥ το είδα.

Δηλαδή αν σου πω ότι σε παρόμοιο φόρουμ της αϋπνίας, έδιναν 3-4 πριν μέρες, θα ήταν πρόβλημα και αυτό.. σιγά.!

 

Το συγνώμη που βοήθησα που κολλάει; :confused: Δε "στην είπα" με κάποιο τρόπο. Μια επιπλέον διευκρίνηση ζήτησα. Όσο για το συγκεκριμένο forum/site, το είδα, αλλά αργά και δεν το πρόλαβα... Εδώ και 2 μέρες, όποτε έχω ελεύθερο χρόνο, ψάχνω όπου βρω στο ίντερνετ, αλλά είναι αρκετά σπάνια η συσκευή. Επίσης, δεν ψάχνω το άσπρο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει άμεσα να προβώ σε αγορά κάρτα μνήμης για το Q10 μου, με έκδοση λογισμικού 10.2.1.2977, μπορεί να μου πει κάποιος αν πλέον μπορώ να πάρω και 64GB microsd;

 

Πέρα από το να είναι class 10 πρέπει να προσέξω κάτι άλλο, όπως μάρκα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα νέα κάρτα μνήμης 64GB class10 για το Q10 μου και ενώ αποθηκεύονται κανονικά οι φωτογραφίες που βγάζω από το κινητό σε αυτήν και μέσα από την συσκευή την "βλέπω" κανονικά, σήμερα που προσπάθησα να μεταφέρω αρχεία στην κάρτα και το σύνδεσα στον υπολογιστή, όταν προσπάθησα να μπω στο περιεχόμενο της κάρτας μνήμης μου, μου έμφανίστηκε το ακόλουθο μήνυμα: " Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο Z:/. Ο δείκτης χειρισμού δεν είναι έγκυρος". Τι πρέπει να κάνω γι' αυτό;;
Link to comment
Share on other sites

Eχεις ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις του κινητού το mass storage ή προσπαθεις να την "δεις" μέσω του bb link;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενεργοποιήει τίποτε και δεν προσπάθησα να την δω μέσω του bb link. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενεργοποιήει τίποτε και δεν προσπάθησα να την δω μέσω του bb link. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή;;

 

Μηπως εχεις βγει απο το λινκ, η εχεις αποσυνδέσει το κινητο απο τον υπολογιστή και προσπαθεί να το διαβασει το blackberry device manager ασύρματα με wifi μεσω ρουτερ;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε : ρυθμισεις> αποθήκευση και πρόσβαση> και ενεργοποιησε το μαζικη αποθηκευση usb και συνδεσε το στον υπολογιστη να δεις αν δει τη καρτα
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...