Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νησιά Αιγαίου

 

Μπράβο παρατηρητικότητα!!! :lol::p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μορε και Αιγεου καλα ειναι..τουρκικα να μην ειναι

 

Θυμάμαι πολλά φαντάρια κατά την διάρκεια της θητείας μου (και φαντάζομαι δεν ήταν ούτε κάτι καινούριο ούτε κάτι πρόσκαιρο) όταν έφτανε η μέρα της απόλυσης, εκτός του έκαιγαν τα ρούχα τους, φώναζαν ρυθμικά και με αίσθημα ανακούφισης το εξής σύνθημα: «Να-καεί, να-καεί, το μπου*δ'ε*ό το νησί, να-το-πάρουνε οι Τούρκοι και-να-πάει να γ*μ*θεί...»,

 

Συνεπώς, ακόμα και για αυτό, μην είσαι και τόσο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι?πριν μερικες μερες μου ηρθε ενα φακελος οπου μεσα ειχε

ενα λευκο απολυτηριο κ ελεγε οτι πρεπει το πρασινο που ειχα παρει οταν απολυθικα

να το στειλω πισω κ να κρατησω το λευκο που μου στειλανε....

ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι?πριν μερικες μερες μου ηρθε ενα φακελος οπου μεσα ειχε

ενα λευκο απολυτηριο κ ελεγε οτι πρεπει το πρασινο που ειχα παρει οταν απολυθικα

να το στειλω πισω κ να κρατησω το λευκο που μου στειλανε....

ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο???

 

Συνηθίζεται, δεν είναι κάτι το περίεργο,

στους πιο πολλούς που αρχικά δεν είχαν πάρει

λευκό απολυτήριο, τους το αλλάζουν αργότερα.

Φυσικά, είναι κάτι το θετικό, σημαίνει ότι δεν θα σε καλέσουν

επίστρατο σε κάποια φάση (για ασκήσεις, ενημερώσεις πάνω

στην ειδικότητά σου κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζεται, δεν είναι κάτι το περίεργο,

στους πιο πολλούς που αρχικά δεν είχαν πάρει

λευκό απολυτήριο, τους το αλλάζουν αργότερα.

Φυσικά, είναι κάτι το θετικό, σημαίνει ότι δεν θα σε καλέσουν

επίστρατο σε κάποια φάση (για ασκήσεις, ενημερώσεις πάνω

στην ειδικότητά σου κτλ.)

 

σευχαριστω πολυ φιλε μου....

αν κ η αληθεια ειναι δεν θα με χαλουσε κ πολυ να παω σε καμια ασκηση

γιατι αποτι μαθενω οσοι πανε βγαζουν τρελα γουστα κ δεν τους πιανει τπτ :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Ιανουαριο πρεπει να κοψω την αναβολη μου κ οπως αρκετοι λεω να βαλω καποιο μεσο για αεροπορια.

Το θεμα ειναι ειναι πως το πρωτο χαρτι καταταξης,οταν περασα επιλογη στο λυκειο,μου ηρθε για πεζικο οπου κ πηρα αναβολη λογω σπουδων.Το χαρτι που θα μου ερθει τωρα, μπορει να ειναι για αλλο σωμα?Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η το σωμα παρεμενει το ιδιο που μου ηρθε κ στην αρχη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Ιανουαριο πρεπει να κοψω την αναβολη μου κ οπως αρκετοι λεω να βαλω καποιο μεσο για αεροπορια.

Το θεμα ειναι ειναι πως το πρωτο χαρτι καταταξης,οταν περασα επιλογη στο λυκειο,μου ηρθε για πεζικο οπου κ πηρα αναβολη λογω σπουδων.Το χαρτι που θα μου ερθει τωρα, μπορει να ειναι για αλλο σωμα?Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η το σωμα παρεμενει το ιδιο που μου ηρθε κ στην αρχη?

 

εμενα το πρωτο χαρτι μου ειχε ερθει για πυροβολικο(μεσολογγι) κ το δευτεο

πεζικο(σερρες) αρα πολυ πιθανο να αλαξει κ το δικο σου

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

απλα συνηθως μπαινουν λιγες μερες αργοτερα. οχι παντα, τυχαινει ομως να μπαινουν 1-2 βδομαδες αργοτερα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει τελικα, θα μειωθει η θητεια?

Αν ναι, με πιανει εμενα που υπηρετω ηδη (9 μηνο) ?

 

... αντε γιατι συχαθηκα αυτο το 646 :mad:

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia ... 8a i8ela na sas kano kapoies erotiseis sxetika me to periodeuon kai ta loipa , eimai akoma 17 eton kai kseretai ti prepei na kano sxetika gia na diloso gia na pao strato otan teleioso , h na paro anavoli ? epeisis an den pao 8a mou steiloun tpt xarti gia tin anafora mou h kati tetoio? kai 8a i8ela na ksero an 8a meio8ei h 8iteia se 9mino . an gnoriZetai mporeite na mou peite?
Link to comment
Share on other sites

Γεια. Περναω περιοδευων σε δεκα μερες. Επισης τελιωνω φετος την γ λυκειου και καλα να ειμαστε καπου ελπιζω θα περασω. Το θεμα ειναι οτι θελω να παω πρώτα φαντάρος. Και θελω να σας ρωτησω τα εξης:

 

1)ποτε θα μου ερθει χαρτι να μπω; Εξαρταται απο το σωμα;

2)για να πας το συντομοτερο δυνατο δν μπορεις να δηλωσεις εθελοντης; Σε τετοια περιπτωση μπορεις να πας σε ολα τα σωματα η μονο πεζικο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε το απιστευτο.. ο αδερφος μου παει τον Φεβρουαριο στο Ναυτικο ΧΩΡΙΣ βυσμα :wacko: . Γινονται αυτα τα πραγματα ρε παιδια; Πηρε στο στρατολογικο και του ειπαν οτι παει Ναυτικο!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια. Περναω περιοδευων σε δεκα μερες. Επισης τελιωνω φετος την γ λυκειου και καλα να ειμαστε καπου ελπιζω θα περασω. Το θεμα ειναι οτι θελω να παω πρώτα φαντάρος. Και θελω να σας ρωτησω τα εξης:

 

1)ποτε θα μου ερθει χαρτι να μπω; Εξαρταται απο το σωμα;

2)για να πας το συντομοτερο δυνατο δν μπορεις να δηλωσεις εθελοντης; Σε τετοια περιπτωση μπορεις να πας σε ολα τα σωματα η μονο πεζικο;

Aναλογα με το ποτε θα παρουν εκπαιδευτικη σειρα!

Μπορεις να δηλωσεις εθελοντης αν θελεις για ολα τα σωματα και οπλα ασχετα με το αν θα πας σε καποιο απο αυτα.

 

Σημερα εγινε το απιστευτο.. ο αδερφος μου παει τον Φεβρουαριο στο Ναυτικο ΧΩΡΙΣ βυσμα :wacko: . Γινονται αυτα τα πραγματα ρε παιδια; Πηρε στο στρατολογικο και του ειπαν οτι παει Ναυτικο!!!!!

 

Ε ενταξει..δεν ειναι και οτι καλυτερο το Ναυτικο...πιστεψε με.....να μου ελεγες Αεροπορια η απο στρατο ξηρας κατι σε Υγειονομικο,Υλικου πολεμου,Διαβιβασεις να πω ενταξει!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα παντα γινονται.

εγω ειχα παρει μεταθεση σε βυσματικη μοναδα της περιοχης, που ειμασταν 10-15 ατομα περιπου κ ημουν ο μοναδικος που δεν ειχε βαλει βυσμα. ο αλλος ειχε βαλει βουλευτη, ο αλλος τον πατερα του που ηταν διοικητης αστυνομιας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε το απιστευτο.. ο αδερφος μου παει τον Φεβρουαριο στο Ναυτικο ΧΩΡΙΣ βυσμα :wacko: . Γινονται αυτα τα πραγματα ρε παιδια; Πηρε στο στρατολογικο και του ειπαν οτι παει Ναυτικο!!!!!

 

To πρόβλημα είναι αν θα είναι ο μοναδικός χωρίς βύσμα ότι θα τρώει όλο το χώσιμο και ίσως να του βγει χειρότερα από το αν πήγαινε σε μη βυσματική μονάδα. :O

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει..δεν ειναι και οτι καλυτερο το Ναυτικο...πιστεψε με.....να μου ελεγες Αεροπορια η απο στρατο ξηρας κατι σε Υγειονομικο,Υλικου πολεμου,Διαβιβασεις να πω ενταξει!;)

 

Με τα σημερινα δεδομενα το Ναυτικο ειναι μακραν το καλυτερο μερος για να υπηρετησεις. Τουλαχιστον αυτα εβλεπα-ακουγα οσο ημουν εγω στο στρατο.

 

To πρόβλημα είναι αν θα είναι ο μοναδικός χωρίς βύσμα ότι θα τρώει όλο το χώσιμο και ίσως να του βγει χειρότερα από το αν πήγαινε σε μη βυσματική μονάδα. :O

 

Αυτο ειναι αληθεια, αλλα αμα γινονται τραγικα πραγματα δεν θα τον αφησουμε κ ετσι :p

Link to comment
Share on other sites

Με τα σημερινα δεδομενα το Ναυτικο ειναι μακραν το καλυτερο μερος για να υπηρετησεις. Τουλαχιστον αυτα εβλεπα-ακουγα οσο ημουν εγω στο στρατο.

 

 

Eνταξει γουστα ειναι αυτα....και εγω απο την εμπειρια μου το λεω αυτο στον 13 χρονο που ειμαι στο στρατο τωρα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Ε ενταξει..δεν ειναι και οτι καλυτερο το Ναυτικο...πιστεψε με.....να μου ελεγες Αεροπορια η απο στρατο ξηρας κατι σε Υγειονομικο,Υλικου πολεμου,Διαβιβασεις να πω ενταξει!;)

 

φανταζομαι εννοεις δεν ειναι οτι καλυτερο σε σχεση με αυτα που ανεφερες,για καποιον που παει τυχαια και δεν εχει κανενα "βυσμα" ε?

σε συγκριση με καποιον που εχει κατι να βασιστει,το ναυτικο τα τελευταια χρονια,απο τοτε που στα καραβια πανε μονο μονιμοι... ειναι η καλυτερη επιλογη στο να μην κανεις τιποτα... καλως ή κακως!!

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εννοεις δεν ειναι οτι καλυτερο σε σχεση με αυτα που ανεφερες,για καποιον που παει τυχαια και δεν εχει κανενα "βυσμα" ε?

 

Οπως το λες!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε το απιστευτο.. ο αδερφος μου παει τον Φεβρουαριο στο Ναυτικο ΧΩΡΙΣ βυσμα :wacko: . Γινονται αυτα τα πραγματα ρε παιδια; Πηρε στο στρατολογικο και του ειπαν οτι παει Ναυτικο!!!!!

 

είχε μπει βύσμα όταν πέρασε περιοδεύων. σε κάθε κλάση υπάρχει μια λίστα ατόμων για ναυτικό και αεροπορία . Στην λίστα αυτή προσθέτονται οι τυχεροί που παίρνουν μετάταξη πριν καταταγούν. καλή τύχη του ευχομαι γιατί ναυτικό και αεροπορία χωρίς βύσμα είναι λιγο άσχημα. καμία σχέση με πεζικό. απλά θα κάνει διακοπές σε νησάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Ιανουαριο πρεπει να κοψω την αναβολη μου κ οπως αρκετοι λεω να βαλω καποιο μεσο για αεροπορια.

Το θεμα ειναι ειναι πως το πρωτο χαρτι καταταξης,οταν περασα επιλογη στο λυκειο,μου ηρθε για πεζικο οπου κ πηρα αναβολη λογω σπουδων.Το χαρτι που θα μου ερθει τωρα, μπορει να ειναι για αλλο σωμα?Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η το σωμα παρεμενει το ιδιο που μου ηρθε κ στην αρχη?

θα σου ξανάρθει χαρτί που θα λέει ότι κατατάσεσαι πεζικό λογικά. μπορεί να σου έρθει και πυροβολικό ή τεθωρακισμένα αλλα σε γενικές γραμμές μέχρι να υπογράψει ο υπουργός τις μετατάξεις θα σου έρθει χαρτί που θα έχει σχέση με χακί στολή. απο την στιγμή που το καλό σου βύσμα ενδιαφερθεί για σένα θα σε καλέσουν από την στρατολογία για να παραλάβεις το νέο "προσκλητήριο" για ναυτικό ή αεροπορία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...