Jump to content

Lg G3 VS Xperia Z2


moboy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω μια από τις 2 "ναυαρχίδες" που λενε, παρά τους ενδοιασμούς που είχα για το μέγεθος και το πόσο χωράνε στη τσέπη.

 

Θα προτιμούσα το G3 αν είχε καλύτερη μπαταρία, αλλά διάβασα ότι λόγω της (αρκετά καλής) οθόνης κυρίως καταναλώνει αρκετή...

Το Ζ2 από την άλλη, είναι λίιιγο πιο ψηλό και είδα οτι η οθόνη του δίπλα απο το G3 φαίνεται σαν "ξεθωριασμένη"...ακόμα και οι φωτό του, παρά τη πολυδιαφημιζόμενη κάμερα. (Ομως εχει καλή μπαταρία)

 

Τι γνώμη έχετε?

 

Κυρίως τι εμπειρία έχετε απο τη μπαταρία των 2 συσκευών?

 

Ευχαριστώ :thanks:

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]49273[/ATTACH]

 

Για την μπαταρία δες την εικόνα...( μόλις το έβαλα στην μπριζα έβγαλα το Screenshot) Βέβαια το περισσότερο ήταν με wifi...

Θα πήγαινα καθαρά σε Ζ2. Μια βόλτα από το θέμα του G3 πέρνα και δες τι γίνεται κ αν έχουν διορθωθεί τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Εκλεινα προς το G3 αλλά είχα διαβάσει για τη μπαταρία και δίσταζα...μου αρέσουν τα μικρά μπέζελς με πιο μεγάλη οθόνη απο το Ζ2.

Είχα G2 βλέπετε και έσπασε(πρώτη φορά που συμβαίνει σε κινητο μου) και ήθελα να συνεχισω σε LG...αλλά τώρα το σκέφτομαι.

 

Αρα Ζ2 ή αν βγει το Nexus 6 τον Σεπτεμβριο...

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Στο G3 πάντως με την τελευταία αναβάθμιση(10h) λένε ότι έχουν διορθωθεί τα προβλήματα και έχει βελτιωθεί και σε smoothness & σε μπαταρία.

Προσωπικά αν δεν είχα πάρει το note 3, από τη φετινή φουρνιά θα πήγαινα στο oneplus one το 64άρι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια από τις 2 "ναυαρχίδες" που λενε, παρά τους ενδοιασμούς που είχα για το μέγεθος και το πόσο χωράνε στη τσέπη.

 

Θα προτιμούσα το G3 αν είχε καλύτερη μπαταρία, αλλά διάβασα ότι λόγω της (αρκετά καλής) οθόνης κυρίως καταναλώνει αρκετή...

Το Ζ2 από την άλλη, είναι λίιιγο πιο ψηλό και είδα οτι η οθόνη του δίπλα απο το G3 φαίνεται σαν "ξεθωριασμένη"...ακόμα και οι φωτό του, παρά τη πολυδιαφημιζόμενη κάμερα. (Ομως εχει καλή μπαταρία)

 

Τι γνώμη έχετε?

 

Κυρίως τι εμπειρία έχετε απο τη μπαταρία των 2 συσκευών?

 

Ευχαριστώ :thanks:

 

4 μήνες με το z2 απο τις πρώτες παρτίδες στην Ευρωπη και απλα το κινητο με εξαίρεση το 4k που υπερθερμενεται μετα 7-8 λεπτά βίντεο ειναι απλα ΥΠΕΡΑΨΟΓΟ-ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΣΤΟ συνοψίζοντας με 2 λέξεις απλα.

Μπαταρία το μοναδικό κινητο που μου βγάζει μετα τον g2 παρόμοια αυτονομια και με βγάζει άνετα 2 ημέρες.

Και μια Εξαιρετικη οθονη να την πιεις στο ποτήρι απλα.

 

Πάρε και εδω δείγμα απο την οθονη του.

http://www.fullhd.gr/reviews/dis/item/17035-sony-xperia-z2-smartphone-display-review.html

Να προσθέσω οτι το g3 και να μην είχε απόλυτος κανένα θεμα,εξακολουθώ να θεωρώ το z2 ανώτερη συσκευη στους βασικότερους τομεις οπως ειναι η αυτονομια,οθονη και ποιότητα/υλικά κατασκευής.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπορείς στο Ζ2 για να μην έχεις υπερθέρμανση κάτα την εγγραφή 4κ video να τραβάς ολιγόλεπτα video περίπου στα 4 λεπτά και έτσι δεν θα έχει πρόβλημα . όσο για την επιλογή μεταξύ G3 ,Z2 το Ζ2 κερδίζει σε πολλά σημεία το g3 .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πάντως, τα είδα από κοντά σε πολυκατάστημα και η οθόνη του G3 μου φάνηκε καλύτερη...ειδικά η κάμερα (κι ας έχει πιο λίγα mp) είχε πιο ζωντανά χρώματα...

Ωραία βέβαια η κατασκευή του Ζ2...αλλά αν επιβεβαιωθεί οτι δεν υπάρχουν πλέον προβληματακια ή/και οτι φτιάχτηκε η μπαταρία, πάω στο LG!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πάντως, τα είδα από κοντά σε πολυκατάστημα και η οθόνη του G3 μου φάνηκε καλύτερη...ειδικά η κάμερα (κι ας έχει πιο λίγα mp) είχε πιο ζωντανά χρώματα...

Ωραία βέβαια η κατασκευή του Ζ2...αλλά αν επιβεβαιωθεί οτι δεν υπάρχουν πλέον προβληματακια ή/και οτι φτιάχτηκε η μπαταρία, πάω στο LG!

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο με τα smartphones .Το Ζ2 δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την μπαταρία :X:blink: . Αντιθέτως έχει πολύ καλή αυτονομία το Ζ2 . Μόνος σου είχες γράψει στην αρχή ότι το Ζ2 έχει καλή μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο με τα smartphones .Το Ζ2 δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την μπαταρία :X:blink: . Αντιθέτως έχει πολύ καλή αυτονομία το Ζ2 . Μόνος σου είχες γράψει στην αρχή ότι το Ζ2 έχει καλή μπαταρία .

 

Για του LG την μπαταρία μιλάει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο με τα smartphones .Το Ζ2 δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την μπαταρία :X:blink: . Αντιθέτως έχει πολύ καλή αυτονομία το Ζ2 . Μόνος σου είχες γράψει στην αρχή ότι το Ζ2 έχει καλή μπαταρία .

 

Σορρυ, μάλλον δεν το έγραψα καλά.

Εννοούσα οτι αν επιβεβαιωθεί για το G3,για το Ζ2 απλά είπα οτι εχει ωραίο σχεδιασμό!

 

Μακάρι πάντως το G3 αν δεν φτάσει τη μπαταρία του G2, τουλάχιστον να είναι κοντά σαν επίδοση...

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως το Ζ2 θα σου προτείνω, μιας και είναι απροβλημάτιστη ,πολύ όμορφη και ποιοτική συσκευή. Αν δεν είχα εξάρτηση με το spen , τώρα θα το είχα στα χέρια μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι αναμεσα σε G3 και Ζ2 τελευταια παιζει δυνατα και το note3

 

Το ΝΟΤΕ 3 πολύ καλό αλλά είναι ακόμα πιο μεγάλο...είναι στα 310€ κι ολας στο σκρουτζ!

 

Πήγαινα για G3 αλλά βγήκαν τώρα καποιοι για το Ζ2 και με βάζουν σε σκέψεις πάλι...

 

Υ.Γ: Αλλιώς, το βλέπω να πηγαίνω για Nexus 6 αν βγει μέσα στον Σεπτέμβριο!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να μην ξεχνάμε πάντως και τις εταιρείες... Η lg ναι μεν βιάστηκε να το βγάλει και είχε ως συνέπεια αυτά τα προβλήματα που έχει γίνει μεγααααλος ντόρος αλλά έχει κάνει κάτι update και δείχνουν απ'οτι λένε να έχουν διορθωθεί. Το Z2 από την άλλη πόσο καιρό έχει που έχει βγει??? Η Sony τι έχει κάνει για το θέμα της κάμερας της??? Μην αναφέρω και με ορισμένες παρτίδες που είχαν κενό ανάμεσα πλαίσιο και γυαλί..... Πάντως και εγώ εδώ και μια εβδομάδα αυτό το ερώτημα με βασανίζεις καθώς είμαι ανάμεσα στα δύο αυτά... Κάτοχος xperia t ακόμη και με όχι καλές εντυπώσεις για την εταιρία Sony στο θέμα update καθώς πριν κανένα τετράμηνο πήρα 4.3. Κάτι το οποίο με ξάφνιασε αφού δεν νόμιζανα την έπαιρνα...
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟΤΕ 3 πολύ καλό αλλά είναι ακόμα πιο μεγάλο...είναι στα 310€ κι ολας στο σκρουτζ!

 

Πήγαινα για G3 αλλά βγήκαν τώρα καποιοι για το Ζ2 και με βάζουν σε σκέψεις πάλι...

 

Υ.Γ: Αλλιώς, το βλέπω να πηγαίνω για Nexus 6 αν βγει μέσα στον Σεπτέμβριο!

 

G3 ανάμεσα σε αυτά! Διαφορετικά κοίτα για oneplus!

:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να μην ξεχνάμε πάντως και τις εταιρείες... Η lg ναι μεν βιάστηκε να το βγάλει και είχε ως συνέπεια αυτά τα προβλήματα που έχει γίνει μεγααααλος ντόρος αλλά έχει κάνει κάτι update και δείχνουν απ'οτι λένε να έχουν διορθωθεί. Το Z2 από την άλλη πόσο καιρό έχει που έχει βγει??? Η Sony τι έχει κάνει για το θέμα της κάμερας της??? Μην αναφέρω και με ορισμένες παρτίδες που είχαν κενό ανάμεσα πλαίσιο και γυαλί..... Πάντως και εγώ εδώ και μια εβδομάδα αυτό το ερώτημα με βασανίζεις καθώς είμαι ανάμεσα στα δύο αυτά... Κάτοχος xperia t ακόμη και με όχι καλές εντυπώσεις για την εταιρία Sony στο θέμα update καθώς πριν κανένα τετράμηνο πήρα 4.3. Κάτι το οποίο με ξάφνιασε αφού δεν νόμιζανα την έπαιρνα...

 

Όλα τα κινητά όταν τραβάνε 4κ βίντεο μετά από 8-10 λεπτά βγάζουν μήνυμα για υπερθέρμανση. Οπότε δεν είναι μόνο η Sony. Αυτό με το κενό που λες δεν εμφανίστηκε στην ευρωπαϊκή αγορά.αλλού σε άλλες χώρες είχαν αυτό το θέμα..Το έχω από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας και μηδέν προβλήματα.. Δεν χρειάζεται η Sony να κάνει κάτι.Το κινητό είναι απροβληματιστο

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά όταν τραβάνε 4κ βίντεο μετά από 8-10 λεπτά βγάζουν μήνυμα για υπερθέρμανση. Οπότε δεν είναι μόνο η Sony. Αυτό με το κενό που λες δεν εμφανίστηκε στην ευρωπαϊκή αγορά.αλλού σε άλλες χώρες είχαν αυτό το θέμα..Το έχω από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας και μηδέν προβλήματα.. Δεν χρειάζεται η Sony να κάνει κάτι.Το κινητό είναι απροβληματιστο

 

Για το κενό δεν γνωρίζω να σου πω που εμφανίστηκε. Αυτό όμως που ξέρω και το είδα με τα μάτια μου το z2 ούτε 3 λεπτά δεν κρατάει 4k ενώ το g3 όσο λέει δλδ 5 λεπτά τα τραβάει... Επίσης το z2 αυτό το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο 4k είναι και στο κανονικό βίντεο και είναι και camera phone... Θα έπρεπε να το είχε διορθώσει τόσο καιρό αλλά τίποτα...κρίμα ενώ είναι πολύ όμορφο κινητό ή ίδια του η εταιρία το χαντακωνει... Προσωπική μου άποψη πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Για το κενό δεν γνωρίζω να σου πω που εμφανίστηκε. Αυτό όμως που ξέρω και το είδα με τα μάτια μου το z2 ούτε 3 λεπτά δεν κρατάει 4k ενώ το g3 όσο λέει δλδ 5 λεπτά τα τραβάει... Επίσης το z2 αυτό το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο 4k είναι και στο κανονικό βίντεο και είναι και camera phone... Θα έπρεπε να το είχε διορθώσει τόσο καιρό αλλά τίποτα...κρίμα ενώ είναι πολύ όμορφο κινητό ή ίδια του η εταιρία το χαντακωνει... Προσωπική μου άποψη πάντα...

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Στο τοπικ του Ζ2 τα παιδιά μιλάνε για 8-10 λεπτά με 4κ και κανα 15 λεπτό κανονικό βίντεο. Αυτά διάβασα στο τοπικ του κινητού...Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει για να πω και την δική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, άκουσα, μου είπανε...αυτά παίδες δεν είναι επιχειρήματα.

Το Ζ2 το έχω στα χέρια μου από το πρωί, αφού έδωσα το Note 3 και μπορώ να πω ότι είναι απολαυστικό στην χρήση του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, άκουσα, μου είπανε...αυτά παίδες δεν είναι επιχειρήματα.

Το Ζ2 το έχω στα χέρια μου από το πρωί, αφού έδωσα το Note 3 και μπορώ να πω ότι είναι απολαυστικό στην χρήση του.

 

Αναμένουμε περισσότερα σε κάποιες μέρες! (Να φανεί αν έχει θεματάκια δλδ γιατί γενικά φαίνεται ωραίο)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

ολοι αυτοι που διαμαρτύρεστε για τα βιντεο 4κ εχετε και αντιστοιχες οθονες για να τα βλέπετε; ρε όπως έλεγε και ένας πρώην πρωθυπουργός λεφτά υπάρχουν. για μένα προσωπικά ότι πιο μουφα εχει βγει στην τεχνολογία αυτή τη στιγμή είναι αυτή η απάτη με τα 4κ αλλά τι να πεις
Link to comment
Share on other sites

ολοι αυτοι που διαμαρτύρεστε για τα βιντεο 4κ εχετε και αντιστοιχες οθονες για να τα βλέπετε; ρε όπως έλεγε και ένας πρώην πρωθυπουργός λεφτά υπάρχουν. για μένα προσωπικά ότι πιο μουφα εχει βγει στην τεχνολογία αυτή τη στιγμή είναι αυτή η απάτη με τα 4κ αλλά τι να πεις

Σε μια πενταετία που θα είναι προσιτές και θα έχουν όλοι, γιατί να μην μπορούμε να δούμε τα βίντεο που τραβάμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πενταετία που θα είναι προσιτές και θα έχουν όλοι, γιατί να μην μπορούμε να δούμε τα βίντεο που τραβάμε τώρα?

σε μια πενταετία τα κινητά θα έχουν αλλάξει τουλάχιστον 5 φορές όπως και η τεχνολογία των τηλεοράσεων. μπορείς να μου πεις όμως τα πλεονεκτήματα του 4κ;

Link to comment
Share on other sites

σε μια πενταετία τα κινητά θα έχουν αλλάξει τουλάχιστον 5 φορές όπως και η τεχνολογία των τηλεοράσεων. μπορείς να μου πεις όμως τα πλεονεκτήματα του 4κ;

Θα έχουν αλλάξει, αλλά θα μπορώ να βλέπω σε καλύτερη ανάλυση τα βίντεο που τραβάω τώρα. Δεν είναι πλεονέκτημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουν αλλάξει, αλλά θα μπορώ να βλέπω σε καλύτερη ανάλυση τα βίντεο που τραβάω τώρα. Δεν είναι πλεονέκτημα αυτό?

 

Είναι μεγάλο πλεόνεκτημα να έχεις το Ζ2 και να μπορείς να τραβάς 4κ βίντεο τώρα και σε καλύτερη ανάλυση όπως λες αφού σίγουρα σε 5 χρόνια κανείς δεν ξέρει τι θα έχει βγει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...