Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/24191/htcm8gmg.jpg

 

The all new HTC One (Μ8)

 

HTC: Παρουσίασε το all new One (M8) - Τέλη Απριλίου στην Ελλάδα

 

ΗΤC One (M8) review από το myphone.gr

 

Xαρακτηριστικά:

 

Κάμερα και video

 

  • Duo Camera
  • Primary camera: HTC UltraPixel™ camera , BSI 4 megapixel sensor, pixel size 2 μm, sensor size 1/3”, f/2.0, 28mm lens
  • HTC ImageChip 2. 1080p Full HD video recording with HDR video
  • Secondary camera: capture depth information
  • Front camera
  • 5 megapixel, BSI sensor, wide angle lens. with HDR capability, 1080p Full HD video recording
  • Gallery with UFocus™, Dimension Plus™, Seasons, Foregrounder, Image match

 

Σχεδιασμός και οθόνη

  • Unibody construction, >90% metal
  • Διαστάσεις: 146,36 x 70,6 x 9,35 χιλιοστά
  • Βάρος: 160 γραμμάρια
  • 5.0”, 16,777,216 colours, Full HD 1920x1080 pixels, 440 ppi
  • Face Unlock
  • Gesture Control - Unlock your phone in a swipe and launch your camera simply by raising it to eye level.
  • Flip to Mute - Silence your ringtone by flipping your phone over.
  • Hands-Free Calling - Answer your phone and make calls with simple voice commands.
  • Touch gesture – multi-touch, up to 10 fingers supported
  • Screenshot capturing
  • Double tap to wake

 

System

  • Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB με τετραπύρηνη Krait 400 CPU χρονισμένη στα 2,3 GHz
  • GPU Adreono 330 χρονισμένη στα 578 MHz
  • RAM: 2 GB
  • Flash memory: 16/32 GB
  • Expansion slot: microSD™ card, up to 128 GB (SDXC supported)
  • Smart Sensor Hub
  • Battery: Μη αφαιρούμενη Li-Po 2600 mAh
  • Power saving mode
  • Qualcomm Quick Charge 2.0
  • nano SIM

 

Δίκτυα

  • UMTS HSPA+ 850 (Band V), 900 (Band VIII), 1700 (Band IV), 1900 (Band II), 2100 (Band I) MHz with HSPA+ up to 42 Mbps
  • GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20)

 

Συνδεσιμότητα και επικοινωνία

  • 3.5 mm audio jack (CTIA)
  • NFC
  • Bluetooth® 4.0 with aptX™ enabled
  • Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)
  • DLNA® for wirelessly streaming media from the phone to a compatible TV or computer
  • HTC Connect™
  • micro-USB 2.0 (5-pin) port with mobile high-definition video link (MHL) for USB or HDMI connection (Special cable required for HDMI connection.)
  • Support consumer infrared remote control
  • Internal GPS antenna + GLONASS
  • Digital Compass
  • FM Radio with RDS

 

Sound Enhancement

  • HTC BoomSound™
  • Dual frontal stereo speakers with built-in amplifiers
  • Sense Voice

 

Software

  • Android 4.4.2 with Sense 6.0 UI
  • Blinkfeed
  • Zoe
  • HTC TV
  • HTC Sense Apps

 

 

[Επίσημη ιστοσελίδα] - [HTC Eλλάς]

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο σε όλους μας. Μόλις το έντυσα και με την dot view για να ολοκληρωθεί η εμπειρία. Η θήκη δεν κρύβει τον μεταλλικό χαρακτήρα της συσκευής στα πλάγια (καλό αυτό) και ίσως χρειαζόμαστε λίγο περισσότερη προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όλους μας. Μόλις το έντυσα και με την dot view για να ολοκληρωθεί η εμπειρία. Η θήκη δεν κρύβει τον μεταλλικό χαρακτήρα της συσκευής στα πλάγια (καλό αυτό) και ίσως χρειαζόμαστε λίγο περισσότερη προσοχή.

 

Χθες πήγα και το έπιασα. Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με το Μ7 εκτός από την κάμερα δεν είδα κάτι να μου κάνει τρελή αίσθηση. Αν και έχω το Μ7 κάτι με τριβελλίζει να το πάρω, αφού έχω ήδη κάποιον που περιμένει το "ναι" για να πάρει το δικό μου 300 ευρώ. Ήταν ανάγκη να το δω...;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ετσι πανε αυτα... χαχαχα, παει τωρα, ετοιμασου να το παρεις....

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήμουν τόσο ευχαριστημένος με το Μ7 και δεν ήταν πιο μεγάλο θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Προς το παρόν νομίζω ότι θα μείνω ως έχω και θα πάω για το... Μ9 (αρκεί να υπάρχει ακόμα του χρόνου η HTC και να μην έχει οθόνη 40'').

Link to comment
Share on other sites

Για μένα και μόνο που δεν έχει αυτό το πλαστικό στα πλαϊνά, αξίζει να πάει κάποιος από το 7 στο 8. Τουλάχιστον λόγο αργότερα όταν πέσει κάπως η τιμή του.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από αύριο που θα πάρω νέο νουμερακι wind θα το χρησιμοποιησω μια εβδομάδα -10 ημέρες μιας και στην ουσία 3-4 ημέρες στην αρχή το χρησιμοποιησα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήμουν τόσο ευχαριστημένος με το Μ7 και δεν ήταν πιο μεγάλο θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Προς το παρόν νομίζω ότι θα μείνω ως έχω και θα πάω για το... Μ9 (αρκεί να υπάρχει ακόμα του χρόνου η HTC και να μην έχει οθόνη 40'').

 

Δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά στο μέγεθος. Αν σου δώσουν το ένα και μετά σου δώσουν το άλλο θα πεις ότι είναι το ίδιο. Όσο για την HTC εγώ διάβασα ότι περιμένουν θετικό δεύτερο τρίμηνο εξαιτίας των 816 και Μ8. Γι αυτό και η μετοχή πήρε τα πάνω της.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως,δεν βλέπω να είναι ιδιαίτερη αναβάθμιση , ώστε να σκάσω 200 ευρώ διαφορά.

Επειδή όμως τώρα τελευταία μου δημιουργήθηκε η ανάγκη για μεγαλύτερη οθόνη, έχω αρχίσει και καλοβλεπω το 816.

Περιμένω να τα δω και τα δύο από κοντά και μετά να αποφασίσω. Άσε που τελικά με τα λεφτά αυτά έστησα καινούριο ενυδρείο. :-P

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι αστέρι. Αγγίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο σεντ.

Εκτός απο την κάμερα που ήταν και γνωστό και δεν αποτελεί ελάττωμα, δεν υπάρχει ένας που το δοκίμασε και βρήκε να πει κάτι άσχημο.

Δείτε στο thread του Ζ2. Το κρύσταλλο δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμενο, ζεσταινεται, άλλους δεν τους ικανοποιεί ο ήχος κλπ κλπ.

 

Αναγκαστικά θα περιμένω τον Αύγουστο να το ξαναπάρω που θα έλθω Ελλάδα. Εδω το βρίσκω 630 ευρώ αλλά εχει ενα χρόνο εγγύηση και δεν θα μπορώ να το πουλήσω με τίποτα αργότερα γιατί δεν κυκλοφορεί τιποτα αλλο εκτος απο Samsung, λιγο iPhone και ελάχιστα Lumia.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι ότι φέτος η htc πρόσεξε πολύ το quality control στις πρώτες παρτίδες σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές. Δεν έχουν αναφερθεί γενικευμένα προβλήματα και αυτό συμβάλλει στην αποδοχή της συσκευής στο κρίσιμο διάστημα της αρχικής κυκλοφορίας.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι ότι φέτος η htc πρόσεξε πολύ το quality control στις πρώτες παρτίδες σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές. Δεν έχουν αναφερθεί γενικευμένα προβλήματα και αυτό συμβάλλει στην αποδοχή της συσκευής στο κρίσιμο διάστημα της αρχικής κυκλοφορίας.

 

Αυτός ήταν βασικός παράγοντας επιλογής του,διοτι πέρσι είχαμε θέματα στις πρώτες παρτίδες,όπως και με το one x πρόπερσι που την πρώτη εβδομάδα το σουτάρα για αυτο το λόγο(μου έκανε στα καλά καθούμενα επανεκκινήσεις)

 

Παιδιά το κινητό είναι αστέρι. Αγγίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο σεντ.

Εκτός απο την κάμερα που ήταν και γνωστό και δεν αποτελεί ελάττωμα, δεν υπάρχει ένας που το δοκίμασε και βρήκε να πει κάτι άσχημο.

Δείτε στο thread του Ζ2. Το κρύσταλλο δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμενο, ζεσταινεται, άλλους δεν τους ικανοποιεί ο ήχος κλπ κλπ.

 

Αναγκαστικά θα περιμένω τον Αύγουστο να το ξαναπάρω που θα έλθω Ελλάδα. Εδω το βρίσκω 630 ευρώ αλλά εχει ενα χρόνο εγγύηση και δεν θα μπορώ να το πουλήσω με τίποτα αργότερα γιατί δεν κυκλοφορεί τιποτα αλλο εκτος απο Samsung, λιγο iPhone και ελάχιστα Lumia.

 

Για εμενα αρνητικό είναι η υποδοχή των ακουστικών κάτω όπως έχω αναφέρει.

Άβολη εντελώς η θέση του για όσους αρέσκονται να ακούν μουσική( το ίδιο και στο g2)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν βασικός παράγοντας επιλογής του,διοτι πέρσι είχαμε θέματα στις πρώτες παρτίδες,όπως και με το one x πρόπερσι που την πρώτη εβδομάδα το σουτάρα για αυτο το λόγο(μου έκανε στα καλά καθούμενα επανεκκινήσεις)

 

 

Για εμενα αρνητικό είναι η υποδοχή των ακουστικών κάτω όπως έχω αναφέρει.

Άβολη εντελώς η θέση του για όσους αρέσκονται να ακούν μουσική( το ίδιο και στο g2)

 

Εμένα με βολεύει κάτω δεξιά να ακούω μουσικη και να το βάζω στην τσέπη του μπουφάν. Όπως επίσης και να το κρατάω.

Στο iPhone 5 μ εμποδίζει κάτω αριστερά γιατί όπως το πιάνω εκεί κανονικά εχω το μικρό μου δάχτυλο. Στο 4s επάνω δεν με βολεύει γιατί πρέπει να το βάζω ανάποδα στην τσέπη για να μην πατιέται μέσα το καρφί και το καλώδιο στην γωνία.

Γούστα ειναι πιστεύω όμως.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει κάτω δεξιά να ακούω μουσικη και να το βάζω στην τσέπη του μπουφάν. Όπως επίσης και να το κρατάω.

Στο iPhone 5 μ εμποδίζει κάτω αριστερά γιατί όπως το πιάνω εκεί κανονικά εχω το μικρό μου δάχτυλο. Στο 4s επάνω δεν με βολεύει γιατί πρέπει να το βάζω ανάποδα στην τσέπη για να μην πατιέται μέσα το καρφί και το καλώδιο στην γωνία.

Γούστα ειναι πιστεύω όμως.

Και για αυτο το λόγο επιπλέον με ενα bt stereo handsfree λύθηκαν τα οποία θέματα.

Αλλα όσες φορές έμεινα απο μπαταρία στο bt και ήθελα να ακούσω μουσική η κλήση δεν με βόλευε καθόλου απο κάτω διοτι έπρεπε να κρατάω το κινητο ανάποδα και ειδικά όταν δεν έχεις μακρύ καλώδιο αλλα σχετικά κοντό που έχουν ενσωματωμένα τα περισσότερα bt.

Στην κορυφή είναι πιο βολικη θέση όπως και να έχει πάντως.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια προβλήματα καθώς δεν ακούω μουσική ποτέ με ενσύρματα ακουστικά. Δεν τα αποσυσκευάζω καν.

Ακούω μουσική μόνο μέσω ΒΤ και στερεοφωνικου του αυτοκινήτου και στο σπίτι με ΒΤ ηχεία.

Για την περίπτωση που χρειαστεί έχω από παλιά ένα ζευγάρι ακουστικά της Sony με ειδικό κορδόνι για τον λαιμό ώστε να μην μπερδεύονται το οποίο είναι ιδανικό για χρήση με προγράμματα άθλησης.

 

Για μένα το M8 συγκαταλέγεται στις καλύτερες συσκευές των τελευταίων ετών μαζί με HTC HD2, iPhone 3gs, Note 2 που τα θεωρώ τα κορυφαία smartphones από πλευράς αξιοπιστιας και άριστης λειτουργίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια προβλήματα καθώς δεν ακούω μουσική ποτέ με ενσύρματα ακουστικά. Δεν τα αποσυσκευάζω καν.

Ακούω μουσική μόνο μέσω ΒΤ και στερεοφωνικου του αυτοκινήτου και στο σπίτι με ΒΤ ηχεία.

Για την περίπτωση που χρειαστεί έχω από παλιά ένα ζευγάρι ακουστικά της Sony με ειδικό κορδόνι για τον λαιμό ώστε να μην μπερδεύονται το οποίο είναι ιδανικό για χρήση με προγράμματα άθλησης.

 

Για μένα το M8 συγκαταλέγεται στις καλύτερες συσκευές των τελευταίων ετών μαζί με HTC HD2, iPhone 3gs, Note 2 που τα θεωρώ τα κορυφαία smartphones από πλευράς αξιοπιστιας και άριστης λειτουργίας.

 

Θα συμφωνήσω

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια προβλήματα καθώς δεν ακούω μουσική ποτέ με ενσύρματα ακουστικά. Δεν τα αποσυσκευάζω καν.

Ακούω μουσική μόνο μέσω ΒΤ και στερεοφωνικου του αυτοκινήτου και στο σπίτι με ΒΤ ηχεία.

Για την περίπτωση που χρειαστεί έχω από παλιά ένα ζευγάρι ακουστικά της Sony με ειδικό κορδόνι για τον λαιμό ώστε να μην μπερδεύονται το οποίο είναι ιδανικό για χρήση με προγράμματα άθλησης.

 

Για μένα το M8 συγκαταλέγεται στις καλύτερες συσκευές των τελευταίων ετών μαζί με HTC HD2, iPhone 3gs, Note 2 που τα θεωρώ τα κορυφαία smartphones από πλευράς αξιοπιστιας και άριστης λειτουργίας.

 

Ούτε εγώ έχω προβλημα λόγο bt stereo handsfree.

Λέμε στην περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία τους και αναγκαστώ να βάλω ενσύρματα.

Για αυτο και κουβαλώ πάντα μαζί μου 2 bt,να ελαχιστοποίησω να χρηςιμοποιω τη θύρα των ακουστικών που δεν βολεύει.

Όπως πχ με το double tap λύθηκε το θέμα με το on/off button στην κορυφή που επισης άβολη είναι η θέση του και αν δεν υπήρχε αυτη η λυςη δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω τη συσκευή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα,μετα απο ελαχιστες μερες με το galaxy s5 σκεφτομαι σοβαρα να μεταβω στο m8,θελω να μου πειτε τα περσινα προβληματα που ειχε το m7 εχουν διορθωθει?πχ το μωβ της καμερας?το zero gap?γενικα τα τμηματα της συσκευες εχουν κενα?εαν τα πιεσεις τριζουν?χιλια ευχαριστω κ καλο απογευμα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρότι είχα επιφύλαξη για το αν αξίζει η μετάβαση από το M7, μετά από λίγη ώρα μαζί του έχω διαπιστώσει πως είναι πολύ καλύτερο και πραγματικά άξιζε η αλλαγή. Edited by vassman1974

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρότι είχα επιφύλαξη για το αν αξίζει η μετάβαση από το M7, μετά από λίγη ώρα μαζί του έχω διαπιστώσει πως είναι πολύ καλύτερο και πραγματικά αξίζε η αλλαγή.

 

Ρε παιδιά εχει καιρό που μπαίνω και διαβάζω τα σχόλια και ειναι η μονη συσκευή που δεν εχω ακούσει αρνητικά αν και ειναι οι πρώτες παρτίδες.

Όλες οι συσκευές έχουν τα προβλήματα τους η συγκεκριμένη ενώ το Htc One ήταν παρα πολυ καλό κι αυτο τώρα για το M8 λένε ακόμα καλύτερα λόγια.

Δηλαδή είμαι έτοιμος να το αγοράσω κι να φύγω μετά απο χρονια απο το iPhone.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχει καιρό που μπαίνω και διαβάζω τα σχόλια και ειναι η μονη συσκευή που δεν εχω ακούσει αρνητικά αν και ειναι οι πρώτες παρτίδες.

Όλες οι συσκευές έχουν τα προβλήματα τους η συγκεκριμένη ενώ το Htc One ήταν παρα πολυ καλό κι αυτο τώρα για το M8 λένε ακόμα καλύτερα λόγια.

Δηλαδή είμαι έτοιμος να το αγοράσω κι να φύγω μετά απο χρονια απο το iPhone.

 

Οποιος εχει Μ7 και τωρα που πηρε και το update με sense 6 διαφορες μεγαλες δε θα δει σε θεμα ταχυτητας και σε καθημερινη χρηση.Καλυτερη μπαταρια εχει,καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και φωτογραφιες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...