Jump to content

blogging @ myphone.gr: Τα nostalgic trends μου μέσα...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«Όσο βομβαρδιζόμαστε από νέες συσκευές με τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία φτάνουν τους Η/Υ που είχαμε πριν λίγα χρόνια στα γραφεία μας αλλά συνεχίζουν να έχουν το κλασσικό monoblock design, τόσο περισσότερο νοσταλγώ παλιά κινητά τηλέφωνα, τηλέφωνα τα οποία είχαν κάτι μοναδικό. Μιλάω για εποχές όπου η οθόνη αφής ήταν είδος πολυτελείας με αποτέλεσμα οι κατασκευαστές να ωθούνται σε περίεργα design, άλλες φορές πρωτοποριακά, κι άλλες απλά "περίεργα"!»

 

H εισαγωγή αυτή δεν είναι δική μου, την έχετε ξαναδιαβάσει και στο nostalgia του φίλτατου MemphisX για το Siemens SX1 του. Αντικατοπτρίζει μια άλλη εποχή, την οποία λίγοι θυμούνται ενεργά ακόμα και σήμερα, αλλά πολλοί λάτρεψαν και άφησαν πίσω, λόγω των νέων τεχνολογιών. Στους ενεργούς ανήκω κι εγώ και η αλήθεια είναι πως το παρών blogging είναι ίσως το δυσκολότερο για μένα, πιο δύσκολο ίσως κι από διάφορα τεχνικά άρθρα που έχετε διαβάσει από εμένα κατά καιρούς. Και πως να μην είναι, ειδικά όταν μέσα από τα nostalgia κείμενα, την τρέλα και τον πειραματισμό σου κατάφερες να δημιουργήσεις μια παρέα 30 και πλέον ατόμων (επίσημα πάντα μιας και υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα εκεί έξω) οι οποίοι έχουν το ίδιο μεράκι με σένα; Πως να μιλήσεις για φίλους που ψάχνατε λύσεις με τις ώρες, σχολιάζατε αγγελίες, αλλά και μένατε έκπληκτοι με τα ευρήματα των άλλων; Που ένας απλός καφές μαζί τους ή μια τηλεφωνική κλήση σας έδεσε σαν φίλους; Κυρίες και κύριοι, το θέμα μας σήμερα είναι τα «Nostalgic Phones» και το τι αντίκτυπο είχε η ξαφνική ανάδειξη τους, είτε μέσω του myPhone.gr, είτε μέσα από άλλα sites, μέσα από τα μάτια μου πάντα, μιας και με θεωρώ υπεύθυνο για πολλά σε αυτό το «trend».

 

http://content.myphone.gr/photo/full/8910/32351-512548482091031-1793076513-n.jpg

 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια λοιπόν, κανείς δεν ήξερε πως υπήρχαν άτομα που βλέπουν τα παλιά κινητά ως κάτι παραπάνω από σκουπίδια ή σαράβαλα, ενώ τώρα, η παρούσα ασχολία τείνει να γίνει ένα trend ανάλογο άλλων, αλλά όχι στον ίδιο βαθμό όπως πχ του iPhone. Μέσα σε αυτούς κι εγώ, μιας και σαν νέο μέλος σχετικά στο forum μας τότε (με παρουσία 6 μηνών στις σελίδες του εκείνο το διάστημα), δεν ήξερα πως υπάρχει κάτι τόσο ενδιαφέρον μέσα του. Τότε, το «Νοσταλγία για τα παλιά Nokia» αποτελούνταν από μόλις 5-6 άτομα, τα οποία ασχολούνταν ενεργά με το κομμάτι αυτό. Μέχρι που μπήκα εγώ στην παρέα και σχεδόν ταυτόχρονα ξεκίνησε και η στήλη «Nostalgia», που τόσο αγαπήσατε και περιμένατε με αγωνία κάθε Σάββατο. Η μοίρα τα έφερε έτσι και στο βήμα που βρίσκομαι σήμερα με έφερε αυτή η στήλη, μέσω ενός κινητού που ίσως και να μην θυμάται πολύς κόσμος, αλλά αγάπησα περισσότερο κι από την όποια γυναίκα, μιας και ποτέ δεν με πρόδωσε: Το Nokia 8850. Η συνέχεια που είδατε, είναι γνωστή. Αυτό που δεν ήξερε κανείς ποτέ είναι πως γι'αυτή τη στήλη αφιέρωσα άπειρες ώρες για κείμενα που, θέλοντας να μην χαθεί κάτι που αγάπησα και λάτρεψα, το τροφοδοτούσα κάθε βδομάδα με νέο υλικό. Μέχρι που, ο αντίκτυπος της με ανάγκασε να το σταματήσω κάπου όλο αυτό...

 

«Πωλείται άριστο Nokia 3310 για συλλέκτες μόνο, στα 40 ευρώ»

 

Κάπου εκεί άρχισα να αναρωτιέμαι «τι έκανα τώρα;», ξέροντας πως πίσω από αυτή την εκμετάλλευση της ασχολίας αυτής βρίσκονται η παρέα και τα κείμενα μου. Όχι εσκεμμένα φυσικά, αλλά από άγνοια, μιας και κανείς μας δεν φαντάστηκε πως όσα γράφαμε τα είδανε κι άλλοι. Έμποροι, άτομα που «μυρίστηκαν» λεφτά, όλοι βάλανε κι από μια αγγελία. Δυστυχώς δεν ήταν κάτι παροδικό, εμφανίστηκαν εκατοντάδες. Όλες με την ίδια λογική, να «πατήσουν» πάνω στο μεράκι και την αγάπη μας. Ψάξαμε οικονομικότερες λύσεις. Οι της Θεσσαλονίκης την βρήκαμε μέσω παζαριών. Άλλοι μέσω φίλων και συγγενών που δεν τα ήθελαν πλέον. Ακόμα και αποστολές μεταξύ μας κάναμε από Θεσσαλονίκη σε Αθήνα και αλλού, μιας και ψάχναμε συσκευές για άλλους!

 

Το μεράκι μας δεν πέθανε. Κι απέναντι μας, όσοι το είδαν ως «χρήμα» και «κέρδος», σκεπτόμενοι πως «θα το πάρουν το σαραβαλάκι που πήραμε τσάμπα από την ανακύκλωση με κανένα 30άρι, σιγά μην το βρουν φθηνότερο». Κι όμως, αγαπητοί «εκμεταλλευτές», τα βρήκαμε φθηνότερα, μιας και αυτή είναι η χαρά της συλλογής: Να ψάχνεις. Πολλοί έχουμε κομμάτια που δύσκολα θα μας τα δίνατε σε χαμηλές τιμές ή ακόμα και τσάμπα, για τον απλούστατο λόγο πως δεν νιώθετε όπως εμείς. Δεν νιώθετε αγάπη για το αντικείμενο, αλλά κοιτάξατε (και κοιτάτε ακόμα) να κερδίσετε από αυτούς που το αγαπάνε. Κι αν ήταν λογικό το κέρδος, δεν θα υπήρχε ουσία να γραφτεί το παρών κείμενο. Το υπερκέρδος όμως, έχει αγανακτήσει όλους μας που ασχολούμαστε με αυτό το hobby. Σκεφτείτε πως το 3310 και το 6310 που θα έχετε στην βιτρίνα σας ως «απόλυτα συλλεκτικό» (και σε εξωπραγματική τιμή φυσικά...), θα το χρησιμοποιήσουμε ένα Σάββατο ή μια Κυριακή και αν, για να πάμε να πιούμε έναν καφέ και να θυμηθούμε τα παλιά. Όλες τις άλλες μέρες θα είναι σε ένα συρτάρι, ή -για να μιλήσω προσωπικά-. σε ένα κουτί. Θα δίνατε εσείς 50 και 100 ευρώ για 3 και 4 ώρες;

 

Θα μου πείτε τώρα, «τι λες ρε plankton69, μύγα σε τσίμπησε; Ο καθένας πουλάει όσο θέλει». Δεκτό από μένα, αλλά σκεφτείτε λίγο το εξής: Πως γίνεται ένα Nokia 8110 να είναι ακριβότερο από ένα Sony Ericsson K850 που πουλάει το ίδιο άτομο; Πως γίνεται το Nokia 6210 να κάνει 50 και 100 ευρώ, ενώ εγώ το αντάλλαξα και ο νέος κάτοχος ξέρω πως το χαίρεται πιο πολύ από εμένα; Πως γίνεται να πουλιέται σε σαραβαλιασμένη κατάσταση το Nokia 8810 100 και 200 ευρώ κι εγώ να το αντάλλαξα με Motorola StarTAC; Η απάντηση είναι μια: ΚΕΡΔΟΣ. Και κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό, γιατί έχει παραγίνει το κακό. Δεκτό να μας βοηθήσετε, αλλά όχι να «πατήσετε» πάνω μας.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/8913/scrooge1.jpg

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=v9K1UYIXElc]mk-gia tous filous kai tis files mou - YouTube[/ame]

 

Υπάρχουν όμως και καλά σημεία σε αυτό το «trend» και ονομάζονται «παρέα», «ομαδικότητα» και κυρίως, «φιλία». Βρεθήκαμε πολλές φορές, κυρίως οι της Θεσσαλονίκης, με ένα και μοναδικό σκοπό: Να μιλήσουμε για την τρέλα μας. Πολλές φορές, με άλλες συσκευές, αλλά με τον ίδιο σκοπό: τη νοσταλγία. Αλλά και σε άλλες πόλεις, όσοι ήταν γείτονες βρέθηκαν και μίλησαν για την τρέλα τους μεταξύ τους, ενώ φυσικά γίνανε παρέα, όπως κι εμείς στην Θεσσαλονίκη. Πολλές ώρες σε τηλέφωνα (είτε μέναμε κοντά, είτε... 800 χιλιόμετρα μακριά!), μιλώντας για ευρήματα, αλλά και προβλήματα, ψάχνοντας λύσεις. Το καλύτερο όμως; Ειδική ομάδα στο Facebook, σαν «γειτονία», η οποία καθημερινά «παίρνει φωτιά» από τις συνομιλίες και τις φωτογραφίες μας. Πραγματικά, κάτι που κανείς μας δεν φανταζόταν 1 ή 2 χρόνια πριν. Κι άλλα πολλά, που θα χρειαστώ μέρες να τα εξιστορήσω... Πράγματά που, προσωπικά ένα «ευχαριστώ» είναι το ελάχιστο που μπορώ να προσφέρω σε όλους εσάς.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/8912/dsc00367.jpg

 

Κλείνοντας λοιπόν, αρχικά θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά όλους όσους βοήθησαν και μας βοηθάνε ακόμα με τις συλλογές μας, διότι χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε ζωή σε αυτό το κομμάτι. Ακόμα, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την παρέα των νοσταλγών για τις ευχάριστες στιγμές που ζούμε καθημερινά, είτε από κοντά είτε πίσω από ένα πληκτρολόγιο, αλλά και όσους μπήκαν στην υπάρχουσα παρέα με την ίδια τρέλα των «παλαιότερων». Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης σε όσους μας κόλλησαν με την νοσταλγία κινητών (zografos, Enema, theProdigy και BMW_E36), γιατί χωρίς αυτούς δεν θα γινόμασταν 30! Όσοι τώρα, δυσαρεστήθηκαν ή παρεξηγήθηκαν με τον λόγο μου, sorry, αλλά πρέπει να υπάρξει και λίγο λογική στις τιμές, αλλά και στην αντιμετώπιση σας προς εμάς. (Και προσοχή: Δεν θίγω αυτόν που όντως πουλάει κάτι που πραγματικά αξίζει. Αυτοί που πρέπει να θιχτούν, ξέρουν ποιοι είναι...)

 

Θα τα πούμε -όπως κάθε μέρα- στα γνωστά μας λημέρια παιδιά, αλλά και όσοι θέλετε κι από κοντά στις 16 Δεκεμβρίου, στο επίσημο meeting του myPhone στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά θα είμαι εκεί με ένα δείγμα της συλλογής μου, για όλους όσους ασχολούνται ή τους συναρπάζει μια παλιά συσκευή! Be there λοιπόν!

 

*Credits to Enema για το banner του group μας! :)

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και θίγεις το συγκεκριμένο θέμα!

Υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τους συλλέκτες και τους ανθρώπους που "αγαπούν" και νοσταλγούν την τεχνολογία.

 

Μιας και βρήκα το ποστ αυτό, εγώ ψάχνω το NOKIA 7600 το "τετράγωνο" παλιό NOKIA που ήταν από τα πρώτα κινητά με 3G. Αν κάποιος το έχει (σε καλή κατάσταση, εννοώ να βλέπεται... δε με νοιάζει να το χρησιμοποιήσω) ας μου στείλει ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα Χρηστο!! Νομιζω ομως πως δεν θα βαλουν τοσο ευκολα μυαλο..

Ααα μονο Θεσσαλονικη γινονται αυτες οι ωραιες συναντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, plankton69, μπορείς να μου στείλεις με ΠΜ το όνομα του FB Group?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο plankton69! Μπορεί να μην ανήκω επίσημα στην παρέα σας αλλά είμαι και εγώ ένας που θα ήθελα να ασχοληθώ με συλλογή κινητών και για αυτό φυσικά θεωρώ πως έχεις και απόλυτο δίκιο στα λεγόμενα του άρθρου σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε plankton μια χαρα τα λες. Γινεται χαμος απο παρομοιες αγγελιες στις οποιες πουλανε παλια κινητα σε τιμες εξωφρενικες!!

Στην χρυση ευκαιρια την εφημεριδα να δεις τι γινεται..

Κινητα για παραδειγμα 0.1 μεγκαπιξελ με χρονο ομιλιας ..το 2003 2 ωρες!!- Φαντασου σημερα μεταχειρησμενο ποσο θα κραταει... ακομα και κινητα βλεπω να πουλανε που ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ "και καλα" για ανταλακτικα,, 20 και βαλε ευρω!!

Ποιος θα δωσει για οποιοδηποτε κινητο (του πριν 2004) 20 ευρω οταν μπορει για παραδειγμα ενας "ψαγμενος με κινητα τηλεφωνα" να παρει πχ το alcatel ot-318d για 21 ευρω την σημερον ημερα με υπεραριθμα καλα και χρησιμα χαρακτρησιστικα.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω καποιους που πουλανε το 6310 γυρω στα 100 ευρω ακομα!!

Προσωπικα δεν θα το αγοραζα ποτε αυτο το κινητο ακομα και για 10 ευρω, καθως ειναι ενα 3210 με πιο σοβαρο χαρακτηρα. Δεν εχει καμια διαφορα με ενα 3510 για παραδειγμα.

Εν κατακλειδι κινητα με ασπρομαυρη οθονη και μεταχειρησμενα δεν πρεπει να πωλουνται πανω απο 15 ευρω, τοσο μεσα απο τις αγγελιες, οσο και απο μαγαζια που πληρωνουν και φορους και νοικι,κτλ. Θεωρειται κλεψιμο..:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, αν δεν υπήρχαν αφορμές όμως δεν θα υπήρχε το κείμενο αυτό! :)

 

Πρέπει να καταλάβουν επιτέλους πως δεν είμαστε κορόιδα, αλλά κάνουμε κάτι που αγαπάμε. Στέφανε και γω θεωρώ κλέψιμο πολλές τιμές, αλλά για τα καταστήματα άσε με να έχω μια μικρή ένσταση, μιας και έχουν κι αυτοί έξοδα. Όχι πως πρέπει να τα βγάλουν από εμάς βέβαια, αλλά στα 20 ευρώ που πήρα από μαγαζί το 8850 μου φάνηκαν λογικότατα. Σκέψου πως επίσης στα δίνουν σε μια καλύτερη σχετικά κατάσταση, οπότε λες «χαλάλι» καμιά φορά... Και το έχω δει όσες φορές πήρα από μαγαζί, συγκριτικά με το πως τα βρήκα σε παζάρια μερικά και τα έκανα ξανά κινητά από σκουπίδια...

 

BestMan έχεις PM! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

δείτε ΕΔΩ τζαμπα πραμα :lol: :lol: :lol:
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Πείτε χαζό αλλά προσπαθώ να καταλάβω ακόμη τι λέει και τη χρησιμότητα του άρθρου. Ένα άρθρο ασύνδετο, συχνή έλλειψη συντακτικού για να μας πει τι? Ότι κάποιοι πουλάνε ακριβά παλιά κινητά για συλλέκτες? Και?

Που είναι δηλαδή το παράξενο? Είπε κάνεις ότι η συλλογή είναι φθηνό χόμπι? Έχω ένα 6310i και δεν το δίνω. Αν όμως το έδινα, το λιγότερο 100 ευρώ θα ζητούσα. Ένα κινητό που το συντηρώ άθικτο και που η μπαταριά του, 10 χρόνια μετά, έχει μία βδομάδα αναμονή.

Οι συλλογή είναι ακριβό χόμπι, το επαναλαμβανω και οι συλλέκτες το ξέρουν καλά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το πάθος πληρώνεται,αυτο ξερω ΕΓΩ...κι οποίος θέλει νοσταλγία σε άριστη κατάσταση ας ακουμπήσει οβολό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε χαζό αλλά προσπαθώ να καταλάβω ακόμη τι λέει και τη χρησιμότητα του άρθρου. Ένα άρθρο ασύνδετο, συχνή έλλειψη συντακτικού για να μας πει τι? Ότι κάποιοι πουλάνε ακριβά παλιά κινητά για συλλέκτες? Και?

 

Το άρθρο έχει χρησιμότητα, αν δεν είχε δεν θα έβλεπε ποτέ την αρχική σελίδα μας. 'Οσο για την σύνταξή του, αρχικά σε ευχαριστώ για την κάκιστη κριτική που μόνο εσύ έδωσες ως τώρα, αλλά επίσης δέχομαι να το γράψεις με σωστή σύνδεση και να μου το στείλεις να το δώ. 'Εχω μεγάλη απορία να το δώ πως θα είναι...

 

 

Που είναι δηλαδή το παράξενο? Είπε κάνεις ότι η συλλογή είναι φθηνό χόμπι? Έχω ένα 6310i και δεν το δίνω. Αν όμως το έδινα, το λιγότερο 100 ευρώ θα ζητούσα. Ένα κινητό που το συντηρώ άθικτο και που η μπαταριά του, 10 χρόνια μετά, έχει μία βδομάδα αναμονή.

Οι συλλογή είναι ακριβό χόμπι, το επαναλαμβανω και οι συλλέκτες το ξέρουν καλά.

 

Τα θεωρείς λογικά εσύ αυτά τα λεφτά; Αν σου πούλαγα εγώ ένα τόσο θα το αγόραζες για την καλή του μπαταρία; Η συλλογή είναι ακριβό χόμπι, δεν διαφωνώ, αλλά και φτηνό επίσης. Αν αγόραζα από άτομα της λογικής σου, καλά κρασιά...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ρε plankton μόνο εσύ κατανοείς την συλλεκτική και συναισθηματική αξία του κινητού??? και αυτός που θα το δώσει το πονάει, απλά μπροστά σε κάποιο οικονομικό πρόβλημα καμτεται η επιθυμία του για συλλογή... Εγώ προσωπικά ψάχνω ένα sl 55 siemens αλλά κατανοώ απόλυτα της τιμές που βρίσκω... τόσα θέλουν για να το αποχωριστούν οι άνθρωποι.. τι να κάνουμε... Όσο για το άρθρο, ναι ήταν κακογραμμένο
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι γίνεται τάση και "μόδα" τότε η αγορά προσαρμόζεται αντίστοιχα. Δεν βλέπω κάτι περίεργο σε όλο αυτό.

Πάντα έτσι δεν ήταν?

Οι μεταχειρισμένοι σκληροί αγορασμένοι πριν τις πλημμύρες (69 Ευρω είχα προλάβει να πάρω 2TB) τι τιμές είχαν στις αγγελίες μέχρι και πρόσφατα? (το τελευταίο δίμηνο δεν έχω παρακολουθήσει).

 

Με το άρθρο αυτό μάλλον θα ανέβουν και άλλο οι τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο έχει χρησιμότητα, αν δεν είχε δεν θα έβλεπε ποτέ την αρχική σελίδα μας. 'Οσο για την σύνταξή του, αρχικά σε ευχαριστώ για την κάκιστη κριτική που μόνο εσύ έδωσες ως τώρα, αλλά επίσης δέχομαι να το γράψεις με σωστή σύνδεση και να μου το στείλεις να το δώ. 'Εχω μεγάλη απορία να το δώ πως θα είναι...

 

Με συγχωρείς αλλά την αρχική σελίδα την είδε μόνο και μόνο επειδή είσαι: Nostalgic Fan/Editor αλλιώς ούτε καν sticky στο αντίστοιχο subforum δε θα ήταν :X

 

Πέρα από αυτό εντάξει το άρθρο με κούρασε και δεν το διάβασα όλο και δεν θεωρώ πως 50 ή 100 ευρώ για κάποια εντελώς δυσεύρετη συσκευή σε άριστη κατάσταση είναι πολλά γιατί πολύ απλά μόνος σου λες ότι το θεωρείς συλλεκτικό κομμάτι άρα αν το θες θα τα σκάσεις για να μπει στην συλλογή σου. Αν ήταν να βρίσκαμε σε τιμή χώμα οτιδήποτε "συλλεκτικό" (είτε ήταν αυτοκίνητο, είτε δε ξέρω κι εγώ τι άλλο) τότε δε θα υπήρχε νόημα να υπάρχουν οι συλλέκτες γιατί όλοι θα μπορούσαν να τα αποκτούσαν είτε είχαν την κάψα είτε όχι.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο έχει χρησιμότητα, αν δεν είχε δεν θα έβλεπε ποτέ την αρχική σελίδα μας. 'Οσο για την σύνταξή του, αρχικά σε ευχαριστώ για την κάκιστη κριτική που μόνο εσύ έδωσες ως τώρα, αλλά επίσης δέχομαι να το γράψεις με σωστή σύνδεση και να μου το στείλεις να το δώ. 'Εχω μεγάλη απορία να το δώ πως θα είναι...

 

Τα θεωρείς λογικά εσύ αυτά τα λεφτά; Αν σου πούλαγα εγώ ένα τόσο θα το αγόραζες για την καλή του μπαταρία; Η συλλογή είναι ακριβό χόμπι, δεν διαφωνώ, αλλά και φτηνό επίσης. Αν αγόραζα από άτομα της λογικής σου, καλά κρασιά...

 

Η παράγραφοί είναι ασύνδετοι μεταξύ τους όπως και οι προτάσεις. Sorry αλλά έτσι είναι.

 

Αλλά ας μην σταθούμε σε αυτό ας πάμε στην ουσία του θέματος που θίγεις. Όπως είπα και πριν και επεσήμανε ο ταξιδιωτης22 η συλλογή είναι ένα ακριβό έως πανάκριβο χόμπι. Είτε το θέλουμε είτε όχι. Ρώτησε τους συλλέκτες χαρτονομισμάτων, γραμματοσήμων, περιοδικών για να μην πω και αυτοκινήτων έτσι (εκεί πάμε σε άλλα επίπεδα).

Όσο για το Nokia 6310i είπα δεν το πουλάω αλλά αν ερχόταν ένας συλλέκτης και το ζητούσε επίμονα για τη συλλογή του, ναι δεν θα το έδινα κάτω από 100 ευρώ. Δεν έχω μετρήσει και τη συναισθηματική αξία. Το κινητό αυτό 10 χρόνια το διατηρώ "ζωντανό". Το φορτίζω, άλλοτε το έχω stand-by, άλλοτε το κλείνω με φουλ μπαταρία. Και το κάνω αυτό τουλάχιστον 8 χρόνια (το 2002 το αγόρασα). Το κινητό το κρατάω ζωντανό με δικούς μου πόρους (ελάχιστους μεν αλλά έτσι είναι). Πες μου λοιπόν γιατί να το δώσω λιγότερο; Αν ήταν "σκάρτο" ναι, θα το χάριζα.

Έχω μια Amiga 500 που δουλεύει άψογα. Αυτή, πίστεψε με, μόνο με χιλιάδες ευρώ θα την πούλαγα. Μήπως να την δώσω και αυτή "τζάμπα" σε συλλέκτη επειδή δεν την χρησιμοποιώ; Και το (μεγάλο) συναισθηματικό κομμάτι; Ακόμη το σκέφτομαι τότε που πούλησα τον Amstrad 6128 με Colour Screen. Το έχω μετανιώσει. Ο πρώτος μου υπολογιστής.

 

Δεν είσαι εσύ ο μόνος ευαίσθητος εδώ, όπως σωστά επεσήμανε κάποιος άλλος φίλος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

OFFTOPIC

Ρε πατε καλα ? γράφετε τόσα σχολια και καθεστε να αναλύσετε για τον αν ειναι ενταξει το κειμενο... αν ψαχνετε κείμενα Μπαμπινιώτη τοτε αλλάξτε φορουμ! δεν το ξερα οτι ελευθερια λογου στο φορουμ εχουν μονο οι πανεπιστημιακοί! Ειπε ο ανθρωπος να μοιραστει καποια πραγματα με ολους μας και σεις ασχολειστε με το αν ειναι σωστα γραμμενο το κειμενο λες και δεν βγαινει νοημα!!! δηλαδη δεν μπορειτε να γραψετε απλα την αποψη σας η ακομα και την αντιπαραθεση που εχετε και να αφησετε τα σχολια περι συνδεσης κειμενου κατα μερος λες και σας ορισε καποιος για διορθωτές του φορουμ! Και στην τελικη υπαρχουν και οι διαχειριστές οι οποίοι κρινουν ποιο κειμενο θα ναι πρωτη μουρη και ποιο οχι... Για αυτο δεν πρόκειται να πομε ποτε μπροστα, ο κλασσικός κακεντρεχής Ελληνας δεν προκειται να αλλαξει ΠΟΤΕ!!!

Edited by boombastic
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε plankton μόνο εσύ κατανοείς την συλλεκτική και συναισθηματική αξία του κινητού??? και αυτός που θα το δώσει το πονάει, απλά μπροστά σε κάποιο οικονομικό πρόβλημα καμτεται η επιθυμία του για συλλογή... Εγώ προσωπικά ψάχνω ένα sl 55 siemens αλλά κατανοώ απόλυτα της τιμές που βρίσκω... τόσα θέλουν για να το αποχωριστούν οι άνθρωποι.. τι να κάνουμε... Όσο για το άρθρο, ναι ήταν κακογραμμένο

 

Δεν διαφωνώ ως προς αυτό το θέμα. Αν έχεις ανάγκη πουλάς ο,τι μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις το ποσό και ναι, κατανοώ όσους βρέθηκαν πραγματικά στο αμήν και δώσανε με πόνο ψυχής κάποια πολυαγαπημένα αντικείμενα, είτε συλλογής, είτε καθημερινής χρήσης (πχ αυτοκίνητο). Αν δεις το κείμενο, μιλάω για τον τύπο που θα βρει κάτι «και καλά συλλεκτικό» στο συρτάρι του, ή για να το πάω χειρότερα σε κάδο ανακύκλωσης και θα μου το πουλήσει σε εξωφρενική τιμή. Sorry, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα πάρω. Αν είναι πραγματικά άριστο, με κουτί, παρελκόμενα κλπ, σαν καινούριο δηλαδή, ναι, αν μου επιτρέπει η τσέπη μου θα το πάρω. Αν όχι, θα προσπαθήσω να το ξαναβρώ κι ας περιμένω χρόνια.

 

Με συγχωρείς αλλά την αρχική σελίδα την είδε μόνο και μόνο επειδή είσαι: Nostalgic Fan/Editor αλλιώς ούτε καν sticky στο αντίστοιχο subforum δε θα ήταν :X

 

Πέρα από αυτό εντάξει το άρθρο με κούρασε και δεν το διάβασα όλο και δεν θεωρώ πως 50 ή 100 ευρώ για κάποια εντελώς δυσεύρετη συσκευή σε άριστη κατάσταση είναι πολλά γιατί πολύ απλά μόνος σου λες ότι το θεωρείς συλλεκτικό κομμάτι άρα αν το θες θα τα σκάσεις για να μπει στην συλλογή σου. Αν ήταν να βρίσκαμε σε τιμή χώμα οτιδήποτε "συλλεκτικό" (είτε ήταν αυτοκίνητο, είτε δε ξέρω κι εγώ τι άλλο) τότε δε θα υπήρχε νόημα να υπάρχουν οι συλλέκτες γιατί όλοι θα μπορούσαν να τα αποκτούσαν είτε είχαν την κάψα είτε όχι.

 

Δεν την είδε γι'αυτό μόνο, μπορώ να θυμηθώ και άλλα λιγότερο σχετικά με το site κείμενα τα οποία πάλι γράφτηκαν από μένα και δεν ανέβηκαν λόγο τίτλου, αλλά θέλησης να περάσω τον ελεύθερο μου χρόνο γράφοντας κάτι για να το μοιραστώ με εσάς.

 

Η συλλογή έχει το τίμημα της, συμφωνώ και με τον ταξιδιώτη. Αλλά άλλο να δώσω 100 ευρώ για κουτάτο 8810 (το νικελένιο), άλλο να δώσω τα ίδια λεφτά για ένα ίδιο χαρχαλιασμένο. 'Οπως και για συλλογή αυτοκινήτων, που θα ήθελα να κάνω στο μέλλον. Με άλλη καρδιά θα έδινα 10.000 για μια Citroen DS που θέλει λίγα πράγματα για να γίνει καινούρια και δεν είναι σάπια, με καμία περίπτωση όμως δεν θα έδινα τόσα για μια στο τελευταίο στάδιο σαπίλας και σαράβαλη εντελώς. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν είπα να αλλάξω την έννοια «συλλογή», αλλά να καταλάβει κάποιος που πουλάει όσο του έρθει πως, ειδικά σε τέτοιες περιόδους, δεν υπάρχουν κορόιδα... ;)

 

Όσο για το Nokia 6310i είπα δεν το πουλάω αλλά αν ερχόταν ένας συλλέκτης και το ζητούσε επίμονα για τη συλλογή του, ναι δεν θα το έδινα κάτω από 100 ευρώ. Δεν έχω μετρήσει και τη συναισθηματική αξία. Το κινητό αυτό 10 χρόνια το διατηρώ "ζωντανό". Το φορτίζω, άλλοτε το έχω stand-by, άλλοτε το κλείνω με φουλ μπαταρία. Και το κάνω αυτό τουλάχιστον 8 χρόνια (το 2002 το αγόρασα). Το κινητό το κρατάω ζωντανό με δικούς μου πόρους (ελάχιστους μεν αλλά έτσι είναι). Πες μου λοιπόν γιατί να το δώσω λιγότερο; Αν ήταν "σκάρτο" ναι, θα το χάριζα.

Έχω μια Amiga 500 που δουλεύει άψογα. Αυτή, πίστεψε με, μόνο με χιλιάδες ευρώ θα την πούλαγα. Μήπως να την δώσω και αυτή "τζάμπα" σε συλλέκτη επειδή δεν την χρησιμοποιώ; Και το (μεγάλο) συναισθηματικό κομμάτι; Ακόμη το σκέφτομαι τότε που πούλησα τον Amstrad 6128 με Colour Screen. Το έχω μετανιώσει. Ο πρώτος μου υπολογιστής.

 

Δεν είσαι εσύ ο μόνος ευαίσθητος εδώ, όπως σωστά επεσήμανε κάποιος άλλος φίλος.

 

Δεν είμαι ο μόνος ευαίσθητος, συμφωνώ μαζί σου. Αλλά στην θέση σου, πες με παλαβό, αλλά όχι, δεν θα το έδινα ούτε με 500. Ειδικά με όσα έχω δέσιμο, δεν μπορώ να σκεφτώ χρηματικά. Πχ, το E71 μου που θα μπορούσα να το δώσω για να πάρω κάτι άλλο. Έχω τόσα να θυμάμαι μαζί του 2 χρόνια σχεδόν τώρα που, δεν μου πάει καρδιά. Εδώ μου κόβονται τα πόδια όταν τύχει να μου πέσει (παρότι προσέχω σαν χειρούργος), θα σκεφτώ πως θα βγάλω 100 ή 80 ευρώ αν το δώσω; Προτιμώ να λιώσω στη δουλειά παρά να σκοτώσω κάτι από τα συναισθήματα μου. Το ίδιο αγαπάς και το 6310, την Amiga αλλά και τον Amstrad (τι ωραία PC, είχα-έχω...) που έδωσες. Πίστεψε με, στην τελική συναλλαγή θα κάνεις πίσω...

 

+1 στον boombastic. Αν ήταν χάλια θα κοβόταν, ας λήξει εδώ.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα ολοκληρο το αρθρο και μου αρεσε πολυ.Σας βρισκω αρκετα δικαιους (τον καθενα για το δικο του λογο).

Στην ουσια τωρα...Εχω 3 siemens τα οποια βρηκα στα παλια μου πραγματα.....αλλα αφου εγω, στην ουσια, δεν ειμαι "συλλεκτης θα ηθελα αν ξερετε να μου πειτε που μπορω να ανεβασω 3 φωτο , ωστε να τα δουν οσοι ενδιαφερονται...Ειναι κριμα να "καθονται" στην αποθηκη χωρις λογο.....

Φυσικα δεν ζηταω αυτα τα εξωφρενικα ποσά που διαβαζω παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφοί είναι ασύνδετοι μεταξύ τους όπως και οι προτάσεις. Sorry αλλά έτσι είναι.

 

 

Ώπα Μπαμπινιώτη... χαλάρωσε. Στείλε ένα βιογραφικό στο editors@myphone.gr και θα ελέγξουμε τα credentials σου για να σε βάλουμε διορθωτή. :down:

 

Α και btw είναι οι παράγραφοι ...

 

Είναι μια φορά το χρόνο (κάθε χρόνο), που το myPhone με αηδιάζει. Με αυτά που διαβάζω από μερικούς. Σήμερα ήταν πάλι αυτή η μέρα για φέτος. :blink:

 

Για να το λήξουμε μια και καλή. Σε όποιον δεν άρέσει το στιλ των κειμένων του myPhone.gr, μπορεί να στείλει mail σε εμένα και να μου αναλύσει το πρόβλημά του. Παράλληλα μπορεί να μην ξαναδιαβάσει την κεντρική σελίδα. Επίσης μπορεί να αποχωρήσει, δεν έχω καμία διάθεση να φιλοξενώ έτοιμους για κακοπροαίρετη κριτική επισκέπτες.

 

Κάθε απάντηση σχετική θα διαγράφεται. Σχολιάστε το ΘΕΜΑ όπως ΚΑΝΕΙ ο κόσμος στα πολιτισμένα forums, αν θέλετε, αλλιώς σωπάστε. :mad:

 

Υ.Γ. Όπως είπα στον Χρήστο, το θέμα δεν μου αρέσει για κεντρική. Δεν αφορά πολύ κόσμο και βγήκε πολύ προσωπικό στο επίπεδο. Επειδή όμως η συγκεκριμένη στήλη λέγεται «blogging» και την έχουμε για να ξεσκάνε οι Editors μας, βγήκε. Δεν μπορούμε να έχουμε πάντα top of the top, b2b, b2c θέματα. Ας βγαίνει και ένα πιο προσωπικό καμιά φορά. Σπάνια... αλλά ΟΚ.

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Nokia 1011, το πρώτο GSM τηλέφωνο που βγήκε στην αγορά (1992...έκλεισε 20 χρονια το θηρίο;:confused:)

Μπορεί να μου το κοστολογήσει ένας συλλέκτης? :shifty:

 

Φαίνεται στην υπογραφή μου απο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Nokia 1011, το πρώτο GSM τηλέφωνο που βγήκε στην αγορά (1992...έκλεισε 20 χρονια το θηρίο;:confused:)

Μπορεί να μου το κοστολογήσει ένας συλλέκτης? :shifty:

 

Φαίνεται στην υπογραφή μου απο κάτω...

 

Όσα και να σου πω εγώ, δεν πρόκειται να μετρήσουν μπροστά στην συμπάθεια που το έχεις. Και μόνο που λες πως έκλεισε 20 χρόνια, ειδικά αν τα έκλεισε μαζί σου, είναι μια ζωή για μένα (19 στα 20 είμαι γιατί...). Όπως κι εγώ αυτό... Όσα και να μου δώσουν, οι μνήμες είναι μνήμες, τέλος!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου ένα Nokia 1011, το πρώτο GSM τηλέφωνο που βγήκε στην αγορά (1992...έκλεισε 20 χρονια το θηρίο;:confused:)

Μπορεί να μου το κοστολογήσει ένας συλλέκτης? :shifty:

 

Φαίνεται στην υπογραφή μου απο κάτω...

 

Το θεμα μας φιλε ειναι αλλο. Προσπαθουμε κατα μια εννοια να αποφυγουμε τυπους σαν εσενα να μας πιανουν κοτσο για μια συσκευη παλια που μας αρεσει προσωπικα αλλα στην ουσια δεν εχουν καμια χρησιμοτητα εν ετη 2013 διοτι: μπαταρια γιοκ, βαρος γιοκ, και αλλα πολλα γιοκ.

Εδω βλεπετε για παραδειγμα φιλοι μου ποσο μπορει να κοστολογηθει ενα νοκια 3310..

http://www.xe.gr/search?System.type=xe_stelexos&Publication.freetext=NOKIA%203310&Item.category__hierarchy=117137

Οταν στο παζαρι εχω βρει ενα σωρο που λειτουργουν και αυτα αριστα στο 1 με 2 ευρω μονο!!

Καποιοι δηλαδη εκμεταλευονται την νοσταλγια μας σε ενα κινητο που θα πηγαινε για πεταμα..

.. Οπως το δικο σου nokia 1011 που σιγουρα το κρατας για συναισθηματικους λογους πιστευω. .

Δεν ξερω ποια η συλλεκτικη αξια του αλλα η πραγματικη δεν ειναι ουτε 1 ευρω!

Κρατησε το αλλα 10 χρονια αμα σε ενδιαφερει να το πουλησεις,,:bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...