Jump to content

www.cubot.gr


FotisV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί καταναλωτές,

 

Με την παρούσα ανακοίνωση, θα θέλαμε να ενημερώσουμε το αγοραστικό κοινό πως η εταιρεία μας και ο ιστότοπος http://www.cubot.gr παύει την συνεργασία με την κεντρική εταιρεία της Cubot, προστατεύοντας την αξιοπρέπεια της εταιρείας μας αλλά και τους πελάτες μας.

 

Η Cubot αποδείχθηκε αναξιόπιστη τόσο όσον αφορά στην ποιότητα κατασκευής των προϊόντων της, όσο και στο κομμάτι που αφορά την after sales εξυπηρέτηση των πελατών της. Η μη παροχή ανταλλακτικών για την εξυπηρέτηση των αναγκών του service, οι τραγικοί χρόνοι εξυπηρέτησης στο Κεντρικό Ευρωπαϊκό Service στην Πολωνία, με χρόνους αναμονής που φτάνουν έως και τέσσερις μήνες, καθώς και η παντελής αδιαφορία της Cubot για τις ανάγκες και την αντιμετώπιση των προβλημάτων των αγοραστών των συσκευών της, μας εξέθεσε επανειλημμένως στους πελάτες μας, οι οποίοι εμπιστεύθηκαν και αγόρασαν συσκευή της Cubot.

 

Επειδή, παρά τις συνεχείς προσπάθειές μας και εκκλήσεις η Cubot συνεχίζει να κρατά στάση αδιαφορίας τόσο για την Ελληνική αντιπροσωπεία όσο και για τους πελάτες της, δεν είμαστε σε θέση να συνεχίσουμε ως http://www.cubot.gr, αφού δεν επιθυμούμε να έχουμε συνεργασία με μια εταιρεία που δεν τηρεί τις δεσμεύσεις της και κυρίως δεν την ενδιαφέρουν οι ανάγκες και οι επιθυμίες των πελατών της. Δυστυχώς το service και οι after sales υπηρεσίες της Cubot το τελευταίο χρονικό διάστημα μπορούν να χαρακτηριστούν επιεικώς απαράδεκτες έως και ανύπαρκτες, και το χειρότερο είναι ότι δε γίνεται οποιαδήποτε προσπάθεια από τη μεριά της Cubot ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση, δηλαδή δεν είναι διατεθειμένη να αλλάξει την πολιτική της και τη νοοτροπία της.

 

Οφείλουμε να ζητήσουμε συγνώμη από τους καταναλωτές αλλά και τα συνεργαζόμενα καταστήματα – σημεία πώλησης συσκευών Cubot για την ταλαιπωρία και έχοντας υπόψη τα όσα αναφέρουμε παραπάνω, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί όσον αφορά στην αγορά συσκευών Cubot και να ελπίζετε ότι δε θα υποστείτε ταλαιπωρία παρόμοια με των καταναλωτών, τους οποίους η εταιρεία αγνόησε και δεν τους προσέφερε την υποστήριξη που αρμόζει. Επειδή είμαστε μία εταιρεία που σεβόμαστε τους πελάτες μας, τερματίζουμε την οποιαδήποτε συνεργασία μας με την εταιρεία Cubot.

 

 

 

Συγκεκριμένα:

 

 

 

1. Η CUBOT και το Ευρωπαικό Service στην Πολωνία.

 

Η cubot πέρισυ αποφάσισε να δημιουργήσει Ευρωπαικό Service στην Πολωνία. Κάθε συσκευή που αγοράζεται από Ελλάδα και ΜΟΝΟ από επίσημο αντιπρόσωπο, σε περίπτωση που παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα θα πρέπει να αποσταλεί στην Πολωνία. Υπεύθυνο για την τεχνική γνωμάτευση, δηλαδή για το αν θα καλυφθεί από την εγγύηση ή όχι η συσκευή είναι το Service της Πολωνίας. Αν η συσκευή δεν έχει αγοραστεί από επίσημο αντιπρόσωπο τότε δεν έχετε κανένα δικαίωμα εγγύησης.

 

 

 

2. Η CUBOT και οι χρόνοι αναμονής του Service.

 

Με την αποστολή των κινητών στην Πολωνία για την επισκευή ή την γνωμάτευση της βλάβης, οι χρόνοι αναμονής είναι από 60-90 ημέρες! Στο διάστημα αυτό δεν υπάρχει καμία δυνατότητα ούτε ο καταναλωτής αλλά ούτε και ο αντιπρόσωπος να γνωρίσει – μάθει το παραμικρό για την τύχη της συσκευής.

 

 

 

3. Ανύπαρκτη τεχνική υποδομή, υπευθυνότητα και ανταλλακτικά

 

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας στο Service της Πολωνίας διαπιστώσαμε τα εξής τραγικά, επιβεβαιώνοντας δυστυχώς τις υποψίες μας.

 

Α. Καμία ενημέρωση.

 

Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση των συσκευών γιατί απλά κανείς δεν γνωρίζει Αγγλικά. Η τεχνική αναφορά που συνοδεύει την κάθε συσκευή φεύγοντας από Ελλάδα, δεν λαμβάνεται υπόψιν γιατί απλά κανείς δε γνωρίζει ούτε λέξη Αγγλικά παρά μόνο Κινέζικα. Έτσι οι συσκευές ανοίγονται και αν ο τεχνικός είναι τυχερός και η βλάβη εμφανής τότε ίσως και επισκευαστεί. Έτσι εξηγήθηκε το γεγονός ότι στις 100 συσκευές που στέλναμε, περίπου οι 90 γύριζαν πίσω σε εμάς με την ίδια ακριβώς βλάβη.

 

Β. Ανυπαρξία ανταλλακτικών.

 

Το Service δεν είχε στη διάθεσή του κανένα καινούργιο ανταλλακτικό με αποτέλεσμα ότι ανταλλακτικό ήταν διαθέσιμο ήταν από άλλες συσκευές που απλά τις ανακύκλωναν. Οι νέες σε κυκλοφορία συσκευές που είχαν την ατυχία να παρουσιάσουν πρόβλημα, παρουσίαζαν έξτρα αναμονή μέχρι να βρεθούν οι πρώτες χαλασμένες και να αρχίσει η ανακύκλωση. Καμία πρόληψη, κανένα ανταλλακτικό παρά μόνο διαλυμένες συσκευές.

 

Γ. Μηδενική Τεχνική υποδομή.

 

Περιμένοντας να δούμε ένα Ευρωπαικό Service, αντικρύσαμε ένα μικρό δωμάτιο με αυτοκόλλητη ταμπέλα στην πόρτα από μια σελίδα μεγέθους Α4 η οποία με μαρκαδόρο έγραφε τη λέξη CUBOT. Εντός του χώρου, με την ίδια έκπληξη συναντήσαμε τους 2 και μοναδικούς τεχνικούς με διαθέσιμα εργαλεία ένα κολλητήρι και ένα κατσαβίδι δίνοντάς μας την εντύπωση πως δε θα μπορούσαν να επισκευάσουν ούτε ποδήλατο.

 

 

 

* Για το 2017 και μέχρι σήμερα το Service στην Πολωνία είναι κλειστό. Ο λόγος σύμφωνα με τον υπεύθυνο της Cubot είναι απλός. Δεν μπορούν μέχρι και σήμερα να αποκτήσουν Βίζα με αποτέλεσμα το service να είναι κλειστό…..

 

Λυπούμαστε ειλικρινά αλλά θα πρέπει να προστατευτούμε σαν εταιρεία αλλά και να προστατέψουμε τους καταναλωτές μας μέχρι η Cubot να κατανοήσει ότι δεν κατασκευάζει πλαστικά παιχνίδια μιας χρήσης αλλά κινητά τηλέφωνα που απευθύνονται σε Ευρωπαίους καταναλωτές.

 

Ολοκληρώνοντας να τονίσουμε ότι οι εκκρεμότητες και οι περιπτώσεις των πελατών μας, των οποίων οι συσκευές βρίσκονται ήδη στο Service στην Πολωνία, θα εξυπηρετηθούν όλες κανονικά.

 

 

http://www.cubot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αυτους που εχουν αγορασει συσκευες απο ελλαδα δεν λεει κουβεντα.Θα εχουν after sales service σε περιπτωση που χαλασει κατι?Θα επιστρεψουν λεφτα στους πελατες?

Φαινεται απο την ανακοινωση οτι πραγμτικα επαθαν σοκ απο την επισκεψη τους στην πολωνια αλλα οταν πουλας κατι και αποκομιζεις κερδος απο αυτο ως αντιπροσωπος δεν μπορεις απλα να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια απο τις υποχρεωσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σε καμία περίπτωση δεν την "κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια" και σίγουρα θα καλύψουμε τους πελάτες μας στο μέγιστο δυνατό. Όμως σταματήσαμε κάθε μελλοντική συνεργασία με την εταιρεία για να προστατέψουμε την εταιρεία μας αλλά και τους πελάτες μας.

Η Cubot στερείται κάθε μορφής after sales support στην Ευρώπη (και ειδικά στην Ελλάδα) και η φιλοσοφία της είναι "αν χαλάσει το πετάς" πράγμα που δεν μας επιτρέπει να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας μαζί τους... Προσπαθήσαμε πολλές φορές να τους εξηγήσουμε ότι εδώ είναι Ευρώπη, μάταια...

 

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας

 

http://www.cubot.gr

Edited by FotisV
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο.Αυτο ειναι προς τιμην σας.

Η αληθεια ειναι οτι οι μεγαλοι και ειδικα η xiaomi εχει στριμωξει πολυ τους "μικρους" με τημ πολιτικη τιμων που εχουν και δεν τους αφηνουν περιθωρια κερδους.

Αν δεν γινουν εξαγορες ωστε να αποκτησουν καποιο αξιολογο μεγεθος και καποιες οικονομιες κλιμακας απλα δεν εχουν μελλον.

Καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, εγω απλά δεν καταλαβαινω πως ενω λέτε ότι το σερβις στην πολωνία ειναι κλειστό , πως θα εξυπηρετησετε τους πελάτες τών οποίων τα προβληματικά κινητά 'εχουν ηδη αποσταλεί και βρισκονται εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σε καμία περίπτωση δεν την "κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια" και σίγουρα θα καλύψουμε τους πελάτες μας στο μέγιστο δυνατό. Όμως σταματήσαμε κάθε μελλοντική συνεργασία με την εταιρεία για να προστατέψουμε την εταιρεία μας αλλά και τους πελάτες μας.

Η Cubot στερείται κάθε μορφής after sales support στην Ευρώπη (και ειδικά στην Ελλάδα) και η φιλοσοφία της είναι "αν χαλάσει το πετάς" πράγμα που δεν μας επιτρέπει να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας μαζί τους... Προσπαθήσαμε πολλές φορές να τους εξηγήσουμε ότι εδώ είναι Ευρώπη, μάταια...

 

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας

 

http://www.cubot.gr

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση κι εγώ από μεριάς μου.

Πρίν πάρετε την αντιπροσωπεία για την πώληση στην Ελλάδα δεν είχατε κάνει έρευνα για το servis;

Σας παρακολουθούσα εδώ και περίπου 2 χρόνια γιατί ήθελα να αγοράσω κι εγω cubot και είχα επικοινωνήσει μάλιστα μαζί σας για να σας ρωτήσω για ενδεχώμενα προβλήματα κι αν υπάρχει servis εγγύηση κ.τ.λ. και με διαβεβαιώνατε ότι όλα ήταν εντάξη. Αφού το έψαξα αρκετά σε ξένα site παράγγειλα από το εξωτερικό το cubot X15 και το έχω στα χέρια μου από τον 9ο του 2015 και ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα με μία πτώση στο ενεργητικό του. Μπήκα στον κόπο να γράψω διότι και πολύ ποιο ακριβό το είχατε αλλά και γιατί πιστεύω ότι καλό θα ήταν να έχετε κάνει έρευνα από πρίν και όχι μετά από πιθανόν αρκετές πωλήσεις με όφελός το κέρδος.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Μη μένεις θεατής γίνε εθελοντής
Link to comment
Share on other sites

@FotisV

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7128897#post7128897

Από το νήμα του Cubot Manito (για να μην τα ξαναγράφω). Εύλογες και οι απορίες των παιδιών εδώ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 3 cubot. x6 x9 s600. και δεν εχω κανένα πρόβλημμα.μπορώ να πω πως είμαι τυχερός γιατί απ ότι διαβάζω αν μου έβγαζαν κάποιο πρόβλημμα κλάφτα χαράλαμπε.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 3 cubot. x6 x9 s600. και δεν εχω κανένα πρόβλημμα.μπορώ να πω πως είμαι τυχερός γιατί απ ότι διαβάζω αν μου έβγαζαν κάποιο πρόβλημμα κλάφτα χαράλαμπε.

Καλά, μην παίρνουμε και τοις μετρητοίς μια ατεκμηρίωτη ανακοίνωση, εμένα μου φαίνονται μια χαρά κινητά τα Cubot (έχω το Manito) και δε βλέπω την Infoquest να λέει κάτι αντίστοιχο. Αν τα πήρες από κινέζικο site, όπως εγώ, έχεις την εγγύηση του site (όποια είναι αυτή) κι αν τα πήρες από εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην Ελλάδα, έχεις την εγγύηση μέσω της Infoquest. Αν και δε νομίζω ότι θα τη χρειαστούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν συναψαν συνεργασία με τους Πολωνούς, δεν ήξεραν ότι δεν μίλαγαν Αγγλικά; Ξαφνικά έγινε αυτό;

Ότι οι συσκευές έρχονταν μόνο με κινέζικα, ουτε αυτό το γνώριζαν; Ξαφνικά και αυτό;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξακριβωμένη η αυθεντικότητα της ανακοίνωσης; Πολλά έχουμε δει ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξακριβωμένη η αυθεντικότητα της ανακοίνωσης; Πολλά έχουμε δει ως τώρα...

 

Αν μιλάς για την απάντηση της Cubot, είναι 100% επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω με πραγματικό ενδιαφέρον την απάντηση της cubot.gr στην κατηγορία της επίσημης εταιρείας ότι είναι απατεώνες και συκοφάντες.
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την απάντηση της Cubot, είναι 100% επίσημη.

Ναι, για αυτήν. Χάσαμε λίγο τη μπάλα με το ποιός είναι επίσημος τι και τίνος, αλλά σιγά σιγά μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτήν. Χάσαμε λίγο τη μπάλα με το ποιός είναι επίσημος τι και τίνος, αλλά σιγά σιγά μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά. :)

 

Μάλιστα. Πάλι κάποιος έκανε τη λαμογιά. Περιμένω την επίσημη απάντηση από Ελλάδα.

 

Σίγουρα κάτι δεν πάει σωστά στην όλη φάση, αλλά θα δείξει εντός των ημερών λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πόσοι επίσημοι πωλητές υπάρχουν;

Έχει πάρει κανείς κινητά από την cubotgreece.gr?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά πόσοι επίσημοι πωλητές υπάρχουν;

Έχει πάρει κανείς κινητά από την cubotgreece.gr?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Το cubotgreece.gr είναι το site του επίσημου διανομέα της Cubot στην Ελλάδα, της Infoquest (έχει και τη διανομή της Xiaomi, απ' όσο ξέρω). Μέσα κάπου γράφει ποιά είναι τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα (πωλητές), των οποίων καλύπτει την εγγύηση και το σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

του κουτρουλι ο γαμος, εχει χαθει η μπαλα, και βαφτιστικαν οι ανεπησιμοι, επισημοι.

Απο ολη την ιστορια, καποιοι αμοιροι εμεναν με την συσκευη στο χερι χωρις σερβις.

Link to comment
Share on other sites

καλά η όλη ανακοίνωση είναι κωμοδία δυστυχώς, ανυπόγραφη χώρις στοιχεία επικοινωνίας..... γιατί δεν έχει άραγε έστω τα Link του afasia.gr που ανήκει στον ίδιο ώστε να υπάρξει επικοινωνία από του "άτυχους" καταναλωτές που αγόρασαν από εκει....

 

Κι εδώ η διαφορά μίας σοβαρής εταιρείας

Edited by dimx2
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως cubot dinosaur που εβγαλε ενα προβλημα με το touch της οθονης το εστειλα στις 27/3 στην infoquest και χθες με ενημερωσαν πως εγινε αντικατασταση συσκευης και εχει σταλει ηδη με κουριερ. Το κινητο ηταν περιπου 6 μηνων, οποτε απολυτα ευχαριστημενος και με την ταχυτητα και την εξυπηρετηση της ινφο!
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως cubot dinosaur που εβγαλε ενα προβλημα με το touch της οθονης το εστειλα στις 27/3 στην infoquest και χθες με ενημερωσαν πως εγινε αντικατασταση συσκευης και εχει σταλει ηδη με κουριερ. Το κινητο ηταν περιπου 6 μηνων, οποτε απολυτα ευχαριστημενος και με την ταχυτητα και την εξυπηρετηση της ινφο!

Απο που /ποιόν ειχες αγοράσει το dinosaur ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to www.cubot.gr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...