Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να μιλαω προς γερμανια σε ελληνικό αριθμο κινητου η αν δεν γινεται αυτο σε γερμανικο αριθμο κινητου για δυομισι εβδομαδες περιπου αλλα θελω αρκετο χρονο την μερα. ποια ειναι η οικονομικοτερη λυση?? το skype και την υπερεσια που λεεγεται Unlimited Europe γινεται να μιλαω οσο θελω προσ το κινητο την μερα?? αλλιως τι αλλο μπορω να κανω?? παρακαλω αν μπορειται βοηθειστε γιατι ειναι αμεση αναγκη. ευχαριστω!

 

To skype unlimited είναι μόνο για σταθερά. Δεν είναι για κινητά Γερμανίας.

 

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει υπηρεσία που να επιτρέπει απεριόριστες κλήσεις προς κινητά Γερμανίας. Μια φτηνή χρέωση είναι 0,05 ευρω/λεπτό στο http://www.12voip.com (χρεωση ανά λεπτό)

Λάβε υπόψιν ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι σιγουρο ότι θα έχει τη συγκεκριμένη χρέωση για πάντα αλλά μπορεί να την αλλάξει ανά πάσα στιγμή.

Δεν έχω δει κάτι φτηνότερο από αυτό πάντως

Link to comment
Share on other sites

Σε Ελληνικό αριθμό κινητού στην Γερμανία η φτηνώτερη λύση λέγεται Vodafone passport
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κατά τα γνωστά ΕΚΤΡΟΠΗ κλήσης από το τηλέφωνο "Α" στο "Β".

Υπάρχει η δυνατότητα να καταλαβαίνεις αν το τηλεφώνημα που δέχεσαι (εννοείται στο "Β") προοριζόνταν κατευθείαν για το "Β" ή είναι αποτέλεσμα της εκτροπής (δηλ. ο καλών τηλεφώνησε στο "Α");;

 

Η προφανής (;) απάντηση είναι όχι. Έμμεσα μπορείς να το καταλάβεις όταν σου ρθει ο λογαρισμός και δεις αν χρεώθηκε η εκτροπή.

Ξέρεις κανείς αν μπορείς να το ξέρεις κάπως "real-time";

 

 

.

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Στον ΟΤΕ, σε ορισμένα κέντρα, μπορείς να καταλάβεις πότε έρχεται κλήση από εκτροπή γιατί το πρώτο ντριν έρχεται μισό. Δεν είναι στάνταρ όμως αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Στην αναγνώριση κλήσης της συσκευής στη Β γραμμή, δεν θα φαίνεται ο αριθμός της Α γραμμής όταν γίνεται εκτροπή; Δεν έχω κάνει ποτέ εκτροπή, οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.
Link to comment
Share on other sites

Στην αναγνώριση κλήσης της συσκευής στη Β γραμμή, δεν θα φαίνεται ο αριθμός της Α γραμμής όταν γίνεται εκτροπή; Δεν έχω κάνει ποτέ εκτροπή, οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.

 

Στην εκτροπή φαίνεται ο αριθμός που σε κάλεσε.

 

Υπάρχει λύση απλά κοστίζει. Η λύση είναι να προωθείς τις κλήσεις σε ένα Ελληνικό Voip πάροχο που υποστηρίζει real time billing και στη συνέχεια μέσω αυτού στο κινητό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ADSL, αλλά δεν λειτουργει το σταθερό!...

 

προχτές με την βροχή κοπήκανε

τα σταθερά σε όλο το χωριό σχεδόν.

και το adsl μαζί.

 

μετά ήρθε το adsl, μετά το σταθερό.

 

χτες πάλι κοπήκανε όλα

τώρα ήρθε το adsl, αλλά όχι το σταθερό.

 

όλα αυτά μου φαίνονται απίστευτα.

 

τι μπορεί να συμβαίνει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να ξέρει κανείς τι συμβαίνει, προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή σου. Τηλεφώνησε στο 121 για να δηλώσεις βλάβη.
Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από 5 μέρες το κάνανε...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ για καιρό αυτό το πρόβλημα. Την πρώτη φορά έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Μετά από βροχή. Και βασικά μέχρι να έρθουν να το φτιάξουν έφτιαξε μόνο του οπότε δε βρήκανε κανένα πρόβλημα...

 

Με τις επόμενες βροχές, το τηλέφωνο έκανε πολύ θόρυβο μέχρι σημείου να είναι άχρηστο και το adsl δούλευε αλλά πολύ αργό. Να μη τα πολυλογώ αυτό έγινε αρκετές φορές. Τελικά το φτιάξανε. Έμπαινε νερό στις συνδέσεις (δε θυμάμαι πώς λένε αυτό το πράγμα αλλά του βάζουν για καπέλο ένα κομμένο μπουκάλι κόκα κόλα αν δεν έχουν πρόχειρο ανταλλακτικό) και σιγά σιγά στέγνωνε.

 

Αν το πρόβλημα μας είναι το ίδιο και σου ξανακοπούν όλα, πάρε από το κινητό στο σταθερό του σπιτιού σου και άστο να χτυπήσει μερικές φορές. Δε ξέρω πώς και γιατί αλλά κάθε φορά που δε δούλευε το ADSL και το έκανα αυτό, έπαιρνε μπρος (σε ταχύτητες λίγο καλύτερα από ISDN αλλά από το τίποτα...)

 

ΥΓ: Μένω στο Σίδνεϊ, Αυστραλία.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

πάλι άρχισε κάνει κόλπα, να δούμε πότε θα γίνει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έλεγα μην έπαιζε τίποτα με το κουδούνισμα (αφού ο ήχος στο ακουστικό που έχεις κάνεις εκτροπή αλλάζει) αλλά όπως φαίνεται μάλλον δεν υπάρχει. Εξ άλλου αν το "Β" που καταλήγει η εκτροπή είναι κινητό έχει ringtone και όχι ντριν-ντριν.

 

Άρα μάλλον δεν υπάρχει κάτι...:(

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έλεγα μην έπαιζε τίποτα με το κουδούνισμα (αφού ο ήχος στο ακουστικό που έχεις κάνεις εκτροπή αλλάζει) αλλά όπως φαίνεται μάλλον δεν υπάρχει. Εξ άλλου αν το "Β" που καταλήγει η εκτροπή είναι κινητό έχει ringtone και όχι ντριν-ντριν.

 

Άρα μάλλον δεν υπάρχει κάτι...:(

 

Όλα τα κινητά όταν έρχεται μια κλήση από εκτροπή εμφανίζουν σχετικό μήνυμα στην οθόνη τους. Π.χ. στα Nokia αριστερά από τον αριθμό που σε καλεί εμφανίζει ένα βελάκι. Σε άλλα εμφανίζει ένα μήνυμα στην αρχή της κλήσης αλλά τίποτα άλλο όση ώρα χτυπάει.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα να κανω μια γενικη ερευνα...

θα ηθελα να ρωτησω, ποια εταιρια τηλ/νιων προτιματε και αν μπορειτε και το γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Tellas γαιτί δουλεύω σε κατάστημα Wind και τη γνωρίζω από λίγο "πιο μέσα". Επίσης παρά τα πολλά προβλήμματα που υπήρχαν κατά την αγορά της από τη Wind, τα σημαντικότερα έχουν επιλυθεί και επιπλέον συγχρονίζω στα 15Mbps έχοντας κατεβάσει και με 14 πολύ συχνά. Συν το 3 σε 1 μου έρχεται στα 20 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος ειλικρινά να μου εξηγήσει τα νέα προγράμματα του ΟΤΕ γιατί δεν βγάζω άκρη?

 

ΔΛΔ: Αυτή τη στιγμή έχω το 2play της forthnet. Με εξυπηρετεί στο εξής:

1. Κλήσεις σε ελλάδα ότι ώρα νά'ναι χωρίς xtra χρεώσεις

2. Κλήσεις προς Ευρώπη ΔΩΡΕΑΝ. Σημαντικό όταν έχεις συγγενείς στο εξωτερικό.

3. 60' προς κινητά.

4. φυσικά, ADSL internet.

5. Χωρίς κάποιο πάγιο του ΟΤΕ.

 

Ποιο είναι το αντίστοιχο πακέτο στον ΟΤΕ? και πόσο θα μου στοιχίζει τη 2μηνία μαζί με πάγια, ΦΠΑ, κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχει βαλει κανεις αυτο το προγραμμα http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=121

 

Ειναι οντος 43.90 το μηνα η μας κοροιδευουν?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο εξωτερικο και ψαχνω για καποιο οικονομικο πακετο για σταθερο τηλεφωνο για τους δικους μου.

 

Τωρα εχουν vodafone αλλα θελουν να επιστρεψουν στον ΟΤΕ λογω κακης ποιοτητας στις συνομιλιες, ποιο ειναι το πιο φθηνο και απλο πακετο του ΟΤΕ?

 

Συμφωνα με αυτο http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-60-br-br-1-2-3-br-/prodote_talk.html κανει 16,90 ευρω το μηνα αλλα κατι μου λεει οτι θα υπαρχει και επιπλεον παγιο. Ξερει κανεις εαν υπαρχει απλο πακετο του ΟΤΕ χωρις χρονο ομιλιας? Προσπαθησαν να επικοινωνησω μαζι τους αλλα ολα τα τηλεφωνα ειναι για μεσα απο Ελλαδα (134, 13888, κτλ.), ενω δεν απαντουν σε email...

 

Και επειδη ακριβως μου φαινεται οτι λιγα πραγματα εχουν αλλαξει στον ΟΤΕ, μπορει καποιος να προτεινει καποια καλη εναλλακτικη λυση με το απλοτερο και φθηνοτερο μηνιαιο πλανο αλλα καλη ποιοτητα συνομιλιας?

 

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

€14,75 είναι το πάγιο για μια απλή γραμμή στον ΟΤΕ το μήνα. Δεν έχει καθόλου δωρεάν χρόνο.

Υπάρχει τέλος ενεργοποίησης αλλά ίσως να μην χρεώνεται όταν γυρνάς από άλλο πάροχο.

Υπάρχουν πακέτα που έχουν δωρεάν λεπτά.

Τέλος, ο λογαριασμός του ΟΤΕ είναι δίμηνος, οι τιμές είναι με ΦΠΑ και μόνο για τον πρώτο, θα έρθει τσιμπημένος επειδή θα έχει και αναδρομικά από τη μέρα ενεργοποίησης (είναι απόλυτα δίκαιο)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ζόρι τραβάω και εγώ που έβαλα το hol double play lite το οποίο εχη 200 λεπτά

προς σταθερά και από 20 λεπτά προς κινητά και 20 προς διεθνή πως θα μπορούσα να τα ελέγχω γιατί από την hol μου είπανε ότι η υπηρεσία έπαψε να υπαρχή ,αν είναι

δυνατόν όλοι προσθέτουν υπηρεσίες στην hol αφερουν :X :mad:

 

Οντως η HOLe ειχε υπηρεσια αμεσης ενημερωσης του λογαριασμου σου και μετα το αλλαξε στο να βλεπεις εναν εναν τους λογαριασμους που εχουν εκδοθει ηδη (το ιδιο με αυτο που σου στελνει σπιτι δηλαδη). Αλλα ουτε τοτε μπορουσες να βγαλεις ακρη γιατι τα 60 λεπτα μετραγαν απο την ημερα ενεργοποιησης σου!!!

Ειχα κι εγω παραπονεθει για τον υπολογισμο του δωρεαν χρονου των κινητων, γιατι δεν ταιριαζε καν με τον ημερολογιακο μηνα, και ετσι δε μπορουσα να εχω ιδεα που βρισκομαι, ακομα και αν θυμαμαι τι τηλεφωνηματα εχω κανει.

Προτεινα να το κανουν απο 1 ως 31. Αυτοι ανταποκριθηκαν και το ... εξαφανησαν απο το web. Τωρα εχουν ενα "ξυλινο" λογαριασμο. Φτωχια καταραμένη!

Panos

Samsung Galaxy S / 2.2 απειραχτο

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω, αν ξέρει κάποιος, ποιον φορέα σταθερής τηλεφωνίας και DSL να προτιμήσω για την περιοχή του Κρυονερίου Αττικής...!

Ή τι πρέπει να κάνω για να μάθω....!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...