Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω μια χαρη.

Ποιο καλο παιδι θα κανει publish μια εφαρμοφη που εχω ετοιμασει?

Δωρεαν θα ειναι.

Δεν λεει να πληρωσω για μια εφαρμογη που θελω να βαλω και δεν ειμαι καν developer.

Ευχαριστω προκαταβολικα!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα θα ήθελα κι εγώ κάποιον να μου ανεβάζει την εφαρμογή της επιχείρησής μου στο μάρκετ. έχω δωμάτια και έχω φτιάξει μια απλή διαφημιστική εφαρμογή. θα κάνω καλή τιμή σε αυτόν που θα με βοηθήσει!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει η ανάπτυξη μιας εφαρμογής για Android.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αν την κανεις μονος σου τιποτα απολυτως, με την προυποθεση οτι γνωριζεις εστω java. ολα τα εργαλεια ειναι διαθεσιμα δωρεαν, eclipse ide απο το site της eclipse και ολα τα documents, οδηγοι κλπ απο τη google.

 

για το γραφικο περιβαλλον ισως να εχεις κοστος αν θες να φτιαξεις εικονες κλπ, αν εισαι τυπικος και αγορασεις καποιο software.

Link to comment
Share on other sites

όχι, εννοώ πόσο χρεώνει κάποιος για να αναπτύξει για εμένα μια εφαρμογή. σε τι τιμές κυμαίνεται;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει η ανάπτυξη μιας εφαρμογής για Android.

Το κόστος είναι σχετικό και εξαρτάται από την εφαρμογή που θες να φτιάξεις οπότε το να σου δώσουμε ένα νούμερο δεν λεει τίποτα. Αυτό μάλλον θα πρέπει να το συζητήσεις με αυτόν που θα αναλάβει τη δουλειά.

 

Αν ωστόσο δεν είναι κάτι δύκολο τότε μπορείς να την φτιάξεις και μόνος σου χωρίς να ξέρεις java. Αν έχεις μια εμπειρία από basic τότε κοίτα το Basic4Android ενώ αν είσαι πιο πολύ των ιστοσελίδων ρίξε μια ματιά στο PhoneGap. Θα κάνεις τη δουλειά σου με το Dreamweaver!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα ,

 

Θα ρωτήσω κατι γενικό που ίσως να διαφέρει και αλλους .

 

Πως γινεται να κατασκευάσεις την δική σου εφαρμογή για android ή sympian ?

 

Υπάρχει καποιος τρόπος ? κάποιο πρόγραμμα ?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω αρχίσει να ψάχνω το θέμα κατασκευής εφαρμογών android. Σκέφτομαι μάλιστα να κάνω την διπλωματική του μεταπτυχιακού μου σε android. Έχω εμπειρία σε java web - jsp - servlets. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βιβλίο για android καθώς μου φαίνεται χάος η βοήθεια που δίνει η google. Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο καλό; Με μία αναζήτηση στον Παπασωτηρίου βρήκα πάρα πολλά αλλά δεν ξέρω ποιό να πάρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου δωσει καποιος καποια λογικη απαντηση γιατι υπαρχει τετοια διαφορα στης ελληνικες εφαρμογες μεταξυ ios και android ? και τι εννοω, στο iphone εχω π.χ. to proto thema,gazetta,bima,κινο και πολλα αλλα ενω στο android δεν υπαρχουν. επισης μου εκανε οτι σε μερικα παιχνιδια τα γραφικα ειναι πολυ χειροτερα π.χ. tower bloxx 3D. αυτο γινεται γιατι ειναι δυσκολοτερος ο προγραμματισμος ? επειδη δεν υπαρχει ενα standar απο την google και ο καθενας βγαζει συσκευη με διαφορετικες αναλυσεις και εκδοσεις ? δεν εχουν το android η προγραμματιστες σε εκτιμηση ?

 

τι στο καλο γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτοί που πληρώνουν για να γίνουν αυτές οι εφαρμογές, δεν ξέρουν τίποτα περισσότερο από το να πατάνε ένα κουμπί για να ανοίγει ο υπολογιστής τους, ένα κουμπί για να ανοίγουν την τηλεόραση και ένα κουμπί για να φωνάζουν την καμαριέρα. Main target group του iphone, αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται σαν το skip. Άλλο τώρα που το μερίδιο στην αγορά είναι μικρότερο από τα android, αυτά είναι θέματα οικονομικών, δεν είναι για αυτούς. Δεν είναι τυχαίο ότι γενικά οι Ελληνικές επιχειρήσεις δεν είναι και από τις πλέον καινοτόμες στον κόσμο...Τα πάντα ξεκινούν από αυτούς που διοικούν...

 

Για τα γραφικά, δεν μπορώ να ξέρω σε ποιά και πόσα παιχνίδια αναφέρεσαι, ούτε σε ποιά συσκευή τα έπαιξες. Προφανώς δεν μπορεί από πλατφόρμα σε πλατφόρμα να είναι ακριβώς ίδια, ούτε και να παίζουν το ίδιο σε iphone4 των 500++ ευρώ και σε galaxy 3 των 120...οπότε δεν ξέρω τι να σου πω. Προσωπικά όμως, έχω παίξει andry birds που είναι πασίγνωστο, σε iphone 3g και σέρνονταν ελεϊνά και και σε desire πήγαινε σφαίρα.

 

Για το στανταρ στις αναλύσεις, πιστεύω πως στο οικοσύστημα του android παίζουν αρκετά στάνταρ αναλύσεις στην πλειοψηφία των κατασκευαστών (εντελώς χοντρικά θα έλεγα από 80-95%), οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό τόσο μεγάλο εμπόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις μεγάλο θέμα τώρα. Κατά την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι είναι θέμα κέρδους. Από την άλλη ας μην ξεχνάμε ότι το iOS κατέχει μεγάλο μερίδιο οπότε όλοι τρέξανε να καλύψουν αυτή τη ζήτηση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

τι εργαλεια χρειαζομαι για να γραψω εφαρμογη για android?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

τι εργαλεια χρειαζομαι για να γραψω εφαρμογη για android?

 

Χρειάζεσαι το android SDK και ένα IDE. Προτείνεται το eclipse. Δες για οδηγίες εδώ: http://developer.android.com/sdk/index.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το android SDK και ένα IDE. Προτείνεται το eclipse. Δες για οδηγίες εδώ: http://developer.android.com/sdk/index.html

 

γιατι χρειαζονται και τα 2? μονο το eclipse δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

γιατι χρειαζονται και τα 2? μονο το eclipse δεν κανει?

 

Γιατί κάπου πρέπει να τρέξεις την εφαρμογή σου για να την δοκιμάσεις, να διορθώσεις λάθη κτλ μέχρι να φτάσεις σε τελική σταθερή έκδοση που θα εγκατασταθεί σε τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κανένας οδηγός για προγραμματισμό υπάρχει;

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάπου πρέπει να τρέξεις την εφαρμογή σου για να την δοκιμάσεις, να διορθώσεις λάθη κτλ μέχρι να φτάσεις σε τελική σταθερή έκδοση που θα εγκατασταθεί σε τηλέφωνο.

 

τα εφτιαξα ολα και εγραψα τον κωδικα με το Hello World αλλα οταν παω να το τρεξω μου βγαζει το παρακατω, γιατι?

 

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] Android Launch!

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] adb is running normally.

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] Performing com.j5students.J5studentsActivity activity launch

[2011-09-03 15:55:13 - j5students] Automatic Target Mode: Preferred AVD 'blade' is not available. Launching new emulator.

[2011-09-03 15:55:13 - j5students] Launching a new emulator with Virtual Device 'blade'

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] invalid command-line parameter: Files\Android\android-sdk\tools/emulator-arm.exe.

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] Hint: use '@foo' to launch a virtual device named 'foo'.

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] please use -help for more information

Edited by giannisj5
Link to comment
Share on other sites

τα εφτιαξα ολα και εγραψα τον κωδικα με το Hello World αλλα οταν παω να το τρεξω μου βγαζει το παρακατω, γιατι?

 

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] Android Launch!

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] adb is running normally.

[2011-09-03 15:55:12 - j5students] Performing com.j5students.J5studentsActivity activity launch

[2011-09-03 15:55:13 - j5students] Automatic Target Mode: Preferred AVD 'blade' is not available. Launching new emulator.

[2011-09-03 15:55:13 - j5students] Launching a new emulator with Virtual Device 'blade'

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] invalid command-line parameter: Files\Android\android-sdk\tools/emulator-arm.exe.

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] Hint: use '@foo' to launch a virtual device named 'foo'.

[2011-09-03 15:55:13 - Emulator] please use -help for more information

 

Κάποιο πρόβλημα με τον emulator είναι. Σου ανοίγει ο emulator μόνος του; Εκτός eclipse εννοώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα με τον emulator είναι. Σου ανοίγει ο emulator μόνος του; Εκτός eclipse εννοώ.

 

οχι, μου βγαζει τα υπογραμμισμενα...

Edited by giannisj5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά αν θέλει κάποιος να δημοσιεύσω την εφαρμογή του στο android market ας μου στείλει ένα μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

οχι, μου βγαζει τα υπογραμμισμενα...

 

There is currently a problem with R12 where the SDK location cannot contain any spaces.

 

The default installation location is: C:\Programme Files(x86)\Android\android-sdk. They are currently fixing the problem but you can currently work around it by changing the SDK location path in eclipse to C:\PROGRA~2\Android\android-sdk.

 

If you are running 32-bit Windows, change the path to C:\PROGRA~1\Android\android-sdk.

Link to comment
Share on other sites

There is currently a problem with R12 where the SDK location cannot contain any spaces.

 

The default installation location is: C:\Programme Files(x86)\Android\android-sdk. They are currently fixing the problem but you can currently work around it by changing the SDK location path in eclipse to C:\PROGRA~2\Android\android-sdk.

 

If you are running 32-bit Windows, change the path to C:\PROGRA~1\Android\android-sdk.

 

Το πιο απλο ειναι να μεταφερεις τον φακελο στο C,εκει σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...