Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα στην εξυπηρετηση και μου εστειλαν κατι ρυθμισεις με μηνυμα. Τις αποθηκευσα, αλλα παλι δε μπαινει!!

 

Καλά τις ρυθμίσεις στις στείλανε ,

Το Internet Ζήτησες να στο ανοίξουν ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια στο what's up οταν παρεις Internet με 1 ευρω που το εχεις για μια ημερα, θα σε ξαναχρεωσει μετα τις 12 το βραδυ ή μετραει για ενα ολοκληρο 24ωρο? συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο what's up οταν παρεις Internet με 1 ευρω που το εχεις για μια ημερα, θα σε ξαναχρεωσει μετα τις 12 το βραδυ ή μετραει για ενα ολοκληρο 24ωρο? συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα!

 

Ευχαριστω!

 

όχι δεν σε ξανά χρεώνει ισχύει για 24ωρες απο στην στιγμή που πρωτομπήκες. Μην ανχωνεσαι εξάλλου μόλις μπεις και σε χρεώσει ένα ευρώ θά σου έρθει ένα μυνημa που θά σε ενημερώνει μέχρι πότε πότε έχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις το ίντερνετ με ένα ευρώ.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για ογκοχρεωση χωρις το daypass δεν υπάρχει;Γιατι δεν θελω να σκαω 1€ την μερα για ελαχιστη ογκοκινηση και το DAY END μου εκλεισε τελειως το ιντερνετ!!
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για ογκοχρεωση χωρις το daypass δεν υπάρχει;Γιατι δεν θελω να σκαω 1€ την μερα για ελαχιστη ογκοκινηση και το DAY END μου εκλεισε τελειως το ιντερνετ!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4033470#post4033470

 

Δεν ενδιαφερομαι για καποιο πακετο γιατι εχω wifi και στο σπιτι και στη δουλειά, απλα θελω να μπαινω στο m.whatsup.gr για να βλεπω το υπολοιπο μου χωρις βεβαια να πληρώσω το 1€ του day pass γιατι δεν το χρειάζομαι.

Ογκοχρέωση χωρίς πακέτο , απλά δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος με 300mb δωρεάν αντιμετωπίζει τις τελευταίες μέρες πρόβλημα με "γρήγορο ξόδεμα" των mb του κάτι που δεν συνέβαινε εδώ και 2 χρονια που είναι σε αυτό το πακέτο.... έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο από άλλους χρήστες?
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα κινητά τηλέφωνα υπάρχει μετρητής για Data.

Αν κανείς θεωρεί ότι η εταιρεία του τον υπερχρεώνει , μπορεί να συμβουλευτεί τον μετρητή του .

Link to comment
Share on other sites

Εχω το νοκια 7230 και μπαινω οποτε παιρνω απτο reload it mb στο ιντερνετ..Το κινητο εχει 3g, η απορια μου ειναι γιατι μπαινω μονο με gprs. Eνας γνωστος μου ειχε πει οτι επειδη η SIM μου ειναι παλια(την εχω κοντα 10 χρονια) δεν υποστηριζει μαλλον 3g. Παρολαυτα εχω μιλησει με βιντεο κληση δηλαδη 3g.

Γινεται να κανω ρυθμισεις για να μπαινει με ταχυτητα 3g?μηπως πρεπει να στειλω κανα μηνυμα στο γουατσαπ για να μου ρθει αντιστοιχο πακετο?προς το παρον εχω Cosmote / Gr/ internet και Wap και μπαινω με το ιντερνετ.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

H κλήση Video πραγματοποιείται ΜΟΝΟ μέσω 3G .

Άρα το κινητό σου έχει κανονικά 3G . Αν δεν έχεις αυτήν την στιγμή , το πιο πιθανόν είναι η τοποθεσία στην οποία βρίσκεσαι να μην καλύπτετε από 3G

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μιλησει πιο παλια με αλλο κινητο που ειχα με βιντεο κληση. Αλλα και αυτο το κινητο ενω δεν εχει βιντεο κληση εχει 3g και πιανω και σημα το δειχνει.μενω στο κεντρο αθηνα δεν φταιει η τοποθεσια. Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιο πακετο ρυθμισεων που πρεπει να κατεβασω αλλα δεν το ξερω.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,

 

Φανταζομαι οτι εχετε μαθει οτι η Cosmote μπορει να σου δειχνει τα υπολοιπα σου μεσω m.whatsup.gr, αν συνδεθεις με το 3G. Εγω ομως καταφερα να μπω στο Mywhatsup μονο μια φορα. Ολες τις αλλες φορες, μου βγαζει το μηνυμα που βγαζει οταν προσπαθεις να μπεις μεσω wifi. Εχω 2 διαφορετικα APN της Cosmote, και τα 2 εχουν προσβαση στο internet, αλλα δεν μου δειχνουν τα υπολοιπα. Εχετε εσεις αυτο το προβλημα; Αν οχι, μπορειτε να μοιραστειτε τις ρυθμισεις σας;

Link to comment
Share on other sites

Σε κεντρικό δρόμο της Νέας Δημητριάδας σήμερα, όπου είχα 4/4 κάποτε, τώρα το ανώτερο ήταν μόλις 1/4 ... δεν βλέπουν κάτι, δεν έχουν παρατηρήσει τίποτα; Από το κακό στο χειρότερο...

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου το οποίο είναι το w810i και δεν μπαίνει στο internet. μου έχουν έρθει οι ρυθμίσεις από την cosmote κανονικά και τις αποθήκευσα αλλά πάλι τίποτα.δεν έχω ρυθμιζόμενα τα δεδομένα GPRS, διεύθυνση IP,DNS κ.τ.λ. αν κάποιος τις γνωρίζει σας παρακαλώ πείτε μου και μένα. ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου το οποίο είναι το w810i και δεν μπαίνει στο internet. μου έχουν έρθει οι ρυθμίσεις από την cosmote κανονικά και τις αποθήκευσα αλλά πάλι τίποτα.δεν έχω ρυθμιζόμενα τα δεδομένα GPRS, διεύθυνση IP,DNS κ.τ.λ. αν κάποιος τις γνωρίζει σας παρακαλώ πείτε μου και μένα. ευχαριστώ πολύ

 

έχεις κάποιο πακέτο δεδομένων ενεργοποιημένο ; ή προσπαθείς να μπεις με το ίντερνετ ολη μέρα; . Εάν προσπαθείς να μπεις με το ίντερνετ ολη μέρα τότε πρέπει να πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις να στο ενεργοποιήσουν.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

εμπαινα για 7 μέρες κανονικά ολη μερα με 100ΜΒ απο το reload it πρώτη μου φορα.Και οταν προσπάθησα να μπαίνω δωρεάν απο το 0 (μηδέν) οπως κανουν πολα ατομα μετα απο δυο μερες μου ηρθε μήνυμα για το day pass και το απενεργοποιησα για να μην χρεώνομαι μεχρι να ξανα κανω reload it και μου χαλασαν οι ρυθμίσεις. δεν γνωρίζω στ'αληθεια τι φταίει. οι υπηρεσίες GPRS που μου χαλάσαν η οτι δεν εχω καθόλου mb. αλλα και παλι γιατι να μην μπορω να μπαίνω δωρεαν απο την υπηρεσία
Link to comment
Share on other sites

εμπαινα για 7 μέρες κανονικά ολη μερα με 100ΜΒ απο το reload it πρώτη μου φορα.Και οταν προσπάθησα να μπαίνω δωρεάν απο το 0 (μηδέν) οπως κανουν πολα ατομα μετα απο δυο μερες μου ηρθε μήνυμα για το day pass και το απενεργοποιησα για να μην χρεώνομαι μεχρι να ξανα κανω reload it και μου χαλασαν οι ρυθμίσεις. δεν γνωρίζω στ'αληθεια τι φταίει. οι υπηρεσίες GPRS που μου χαλάσαν η οτι δεν εχω καθόλου mb. αλλα και παλι γιατι να μην μπορω να μπαίνω δωρεαν απο την υπηρεσία

 

καταρχάς για να μπορείς να μπαίνεις στο zero facebook πρέπει τουλάχιστον να έχει ενεργοποιηθεί το day pass δηλαδή να σε έχει χρεώσει 1ευρώ μια φορά , μετά θα σε αφήνει να μπαίνεις κανονικά στο facebook zero αλλά δεν ξέρεις πότε εάν θα σε χρεώνει 1ευρώ ή όχι είναι θέμα συστήματος. Το καλυτερο που θα κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο για ασφάλεια για να μην σου αφαιρεί συνέχεια 1ευρώ ή να έχεις πάντα κάρτα κάτω απο ένα ευρώ και να μπαίνεις στο facebook zero έτσι θα είσαι σίγουρος/η ότι δεν θα σε χρεώσει 1ευρώ. Εγώ έχω πάρει έναν δεύτερο αριθμό και έχω μέσα μηδενικό ευρώ και μπαίνω δωρεάν στο facebook zero για να είμαι σίγουρος και δεν μπαίνω πότε απο το δικό μου κινητό εάν το υπόλοιπο δεν είναι κάτω απο ένα ευρώ ή δεν έχω data ενεργοποιημένο μπαίνω με τον δεύτερο αριθμό. επίσης για να μάθεις εάν έχεις υπολοιπα mb internet στέλνεις μυνημα στο 1333 και σου λέει εάν έχεις ή όχι. Νομίζω ή υπ στέλνεις ή υ δεν θυμάμαι ακριβώς.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, είμαι στη περιοχή του Σκινιά στο Μαραθώνα και συνδέομαι στο ιντερνετ με iphone 3g cosmote αλλα και στο laptop με στικακι cosmote. Μέχρι προχτές πήγαινε σφαίρα, όλα καλά, το στικάκι παρεπιπτόντως δεν έχει όριο. Ξαφνικά από χτες το μεσημέρι άρχισε να σέρνεται σαν να μην έχω 3g.

 

Αναφέρω το στικάκι γιατί από εκεί παίρνω καλύτερες ενδείξεις όπως ότι πλέον δε γράφει 3g αλλά hspa με μικρότερο σήμα μάλιστα (μπαρες). Στο κινητό απλά σέρνεται...

 

Μου φαίνεται περίεργο διότι δεν άλλαξα σημείο και πέρασε τόση ώρα χωρίς βελτίωση. Δε βρήκα κάτι για το hspa αλλα από ό,τι διάβασα πάνω σε αυτό παίζει το 3g.

 

Μήπως ξέρει, μπορεί να υποθέσει κανέις τι συμβαίνει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, είμαι στη περιοχή του Σκινιά στο Μαραθώνα και συνδέομαι στο ιντερνετ με iphone 3g cosmote αλλα και στο laptop με στικακι cosmote. Μέχρι προχτές πήγαινε σφαίρα, όλα καλά, το στικάκι παρεπιπτόντως δεν έχει όριο. Ξαφνικά από χτες το μεσημέρι άρχισε να σέρνεται σαν να μην έχω 3g.

 

Αναφέρω το στικάκι γιατί από εκεί παίρνω καλύτερες ενδείξεις όπως ότι πλέον δε γράφει 3g αλλά hspa με μικρότερο σήμα μάλιστα (μπαρες). Στο κινητό απλά σέρνεται...

 

Μου φαίνεται περίεργο διότι δεν άλλαξα σημείο και πέρασε τόση ώρα χωρίς βελτίωση. Δε βρήκα κάτι για το hspa αλλα από ό,τι διάβασα πάνω σε αυτό παίζει το 3g.

 

Μήπως ξέρει, μπορεί να υποθέσει κανέις τι συμβαίνει?

 

Ευχαριστώ

 

Νομίζω πως όλα εχουν οριο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω what's up κινητο παιδια.Καθε μηνα βαζω μια καρτα των 10 € και χρησιμοποιω το πακετο plus για την ομιλια,δηλαδη 600 λεπτα και 600 μηνυματα προς τα what's up τηλεφωνα.Με τον κωδικο απο το reload it που μου δινουν καθε φορα,χρησιμοποιω και τα 100 mb που ειναι για 7 ημερες.

Πιο παλια δεν χρησιμοποιουσα καθολου internet απο το κινητο,παρα μονο απο wifi,αν και οποτε εβρισκα.Τωρα τελευταια που γλυκαθηκα με το εβδομαδιαιο internet,ενδιαφερομαι για ολοκληρο,μηνιαιο inetrnet απο το κινητο.

Επειδη εχω μεινει πισω,τι επιλογες υπαρχουν για μηνιαιο internet απο το κινητο?

Υπαρχουν σχετικα προγραμματα που τα αγοραζεις με καποιο ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω what's up κινητο παιδια.Καθε μηνα βαζω μια καρτα των 10 € και χρησιμοποιω το πακετο plus για την ομιλια,δηλαδη 600 λεπτα και 600 μηνυματα προς τα what's up τηλεφωνα.Με τον κωδικο απο το reload it που μου δινουν καθε φορα,χρησιμοποιω και τα 100 mb που ειναι για 7 ημερες.

Πιο παλια δεν χρησιμοποιουσα καθολου internet απο το κινητο,παρα μονο απο wifi,αν και οποτε εβρισκα.Τωρα τελευταια που γλυκαθηκα με το εβδομαδιαιο internet,ενδιαφερομαι για ολοκληρο,μηνιαιο inetrnet απο το κινητο.

Επειδη εχω μεινει πισω,τι επιλογες υπαρχουν για μηνιαιο internet απο το κινητο?

Υπαρχουν σχετικα προγραμματα που τα αγοραζεις με καποιο ποσο?

 

τέλειο είναι το ίντερνετ απο το κινητό όπου είσαι συνδέεσαι χωρίς να παιδευεσαι με μόντεμ και υπολογιστές . Και είσαι πάντα ενημερωμένος/η , σε σύγκριση όταν μπαίνεις μέσω υπολογιστή μέχρι να γυρίσεις σπίτι και να μπεις στο ίντερνετ μένεις πίσω. Τέλος πάντων, απο όσο ξέρω στην κοσμοτε υπάρχει το πακέτο με 60mb ίντερνετ με 3ευρω . Αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τα υπολοιπα κάλεσε το 1330Δωρεάν απο το κινητό σου για να τα ακούσεις.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ψαχνοντας και στην σελιδα του what's up δυστηχως δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Οι μονες που υπαρχουν ειναι αυτες που ειπατε.

Tο προγραμμα 600 sms plus internet δεν μπορω να πω οτι με βολευει γιατι εκτος απο τα μνμτα μιλαω αρκετα και στο τηλεφωνο.

Οποτε αναγκαστικα μαλλον θα καταληξω στο μηνιαιο internet των 60 mb με 3 €.Και απο οτι βλεπω εδω http://whatsup.gr/services/internet-monthly-pass-60 κατω κατω στη σελιδα λεει οτι οι συνδρομητες μπορουν να ενεργοποιησουν ταυτοχρονα μεσα στον ιδιο μηνα παραπανω απο ενα πακετο του προγραμματος.

Αρα με 6 € το μηνα εχω 120 mb, + 7 € για το call them all plus συνολο το μηνα παμε στα 13 €.

EDIT : Πηγα να κανω επεξεργασια στο παρον post και κατα λαθος το ξαναποσταρα.:O:O Προσπαθησα να το διαγραψω αλλα δεν εβρισκα επιλογη(πως διαγραφονται τα posts?Ή δεν γινεται να διαγραφουν?).Παρακαλω καποιος mod να σβησει το παρον και να αφησει το επομενο.Ευχαριστω.

Edited by fotaras85
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ψαχνοντας και στην σελιδα του what's up δυστηχως δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Οι μονες που υπαρχουν ειναι αυτες που ειπατε.

Tο προγραμμα 600 sms plus internet δεν μπορω να πω οτι με βολευει γιατι εκτος απο τα μνμτα μιλαω αρκετα και στο τηλεφωνο.

Οποτε αναγκαστικα μαλλον θα καταληξω στο μηνιαιο internet των 60 mb με 3 €.Και απο οτι βλεπω εδω http://whatsup.gr/services/internet-monthly-pass-60 κατω κατω στη σελιδα λεει οτι οι συνδρομητες μπορουν να ενεργοποιησουν ταυτοχρονα μεσα στον ιδιο μηνα παραπανω απο ενα πακετο του προγραμματος.

Αρα με 6 € το μηνα εχω 120 mb, + 7 € για το call them all plus συνολο το μηνα παμε στα 13 €.:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ψαχνοντας και στην σελιδα του what's up δυστηχως δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες.

Οι μονες που υπαρχουν ειναι αυτες που ειπατε.

Tο προγραμμα 600 sms plus internet δεν μπορω να πω οτι με βολευει γιατι εκτος απο τα μνμτα μιλαω αρκετα και στο τηλεφωνο.

Οποτε αναγκαστικα μαλλον θα καταληξω στο μηνιαιο internet των 60 mb με 3 €.Και απο οτι βλεπω εδω http://whatsup.gr/services/internet-monthly-pass-60 κατω κατω στη σελιδα λεει οτι οι συνδρομητες μπορουν να ενεργοποιησουν ταυτοχρονα μεσα στον ιδιο μηνα παραπανω απο ενα πακετο του προγραμματος.

Αρα με 6 € το μηνα εχω 120 mb, + 7 € για το call them all plus συνολο το μηνα παμε στα 13 €.:confused::confused::confused:

 

ναι αλλά έχει υποψιν σου ότι τα υπόλοιπομενα mb ίντερνετ μεταφέρονται στον επόμενο μήνα εάν δεν τα έχεις κατανάλωσει. Με μια καινούργια ενεργοποίηση του ίδιου πακέτου πριν την λήξη του προηγουμένου πακέτου. Και όλα μαζί αθροιζονται και λίγουν την μεταγενεστερη λήξη.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...