Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

ειμαι γυναικα οχι αντρας.

τρεξιμο κανω και στο γυμναστηριο και εξω αναλογα 3 με 4 φορες την εβδομαδα.δεν νομιζω πως τα γευματα που κανω εχουν πολλες θερμιδες για να κανουν καποιον να παχυνει.για παραδειγμα τρωω το πρωι γαλα με την πρωτεινη, μετα μια μπαρα διαιτης το μεσημερι ενα κοτατζ με σαλατα η κρεας με σαλατα, μετα ενα φρουτο και το βραδυ παλι σαλατα η ενα ακομη κοτατζ..

πιο συγκεκριμενα σημερα εφαγα το πρωι μια μπαρα μετα ετρεξα 5 χλμ εξω μετα λιγο γαλα απαχο με πρωτεινη μετα εφαγα χορτα και μια σαλατα ροκα με ελαχιστο κοτοπουλο τηγανιτο μετα φραουλες και για βραδυ θα φαω ενα μηλο

 

Η πρωτεΐνη αυτό που κάνει είναι να ταΐζει τους μύες.Όταν "φουσκώνει" ο μυς αποκτάει μεγαλύτερο βάρος.Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι είναι πιο βαρύς από το λίπος.

Έτσι, χάνοντας λίπος, αλλά αποκτώντας μεγαλύτερη μυϊκή μάζα, το βάρος σου αυξάνεται κι ας έχει μειωθεί το λίπος.Αυτό δεν είναι κακό.

Προσωπικά παίζω επαγγελματικά μπάσκετ και ενώ το ύψος μου είναι 183εκ., το βάρος μου είναι 79 κ., χωρίς αυτό να φαίνεται, λόγω των παραπανω.

Άρα να μη σε ανησυχούν τα κιλά.Προτίμησε να τσεκαρεις τη κατάσταση σου με μια λυπομετρηση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως σου είπε και ο elthis είναι φυσιολογικό. Το αν παχαίνεις είναι γενικό. Πιο συγκεκριμένα, μπορεί λόγο άσκησης να χάνεις λίπος αλλά να αποκτάς μυική μάζα και να ανεβαίνεις κιλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πάχινες. Δεν είναι λίπος. Οπτικά μπορεί να είσαι ακριβώς ίδια και να πας και 54 κιλά πχ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο elthis είναι φυσιολογικό. Το αν παχαίνεις είναι γενικό. Πιο συγκεκριμένα, μπορεί λόγο άσκησης να χάνεις λίπος αλλά να αποκτάς μυική μάζα και να ανεβαίνεις κιλά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πάχινες. Δεν είναι λίπος. Οπτικά μπορεί να είσαι ακριβώς ίδια και να πας και 54 κιλά πχ.

 

σπυρο γενικα συμφωνω με αυτο που λες..Αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες να πηρε 1 μυικο κιλο,να μας πει και μας τι κανει να το ακολουθησουμε :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

σπυρο γενικα συμφωνω με αυτο που λες..Αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες να πηρε 1 μυικο κιλο,να μας πει και μας τι κανει να το ακολουθησουμε :lol: :p

 

Το 2 εβδομάδες δεν το πρόσεξα :p Σϊγουρα βλέπεις διαφορά σε 2 εβδομάδες αλλά έχει να κάνει με νευρομυική συναρμογή και όχι τόσο με αύξηση μυικής μάζας.

 

Πάντως θεωρώ λάθος να δώσει τόση σημασεία στο 1 κιλό που μπορεί να δει διαφορές και σκαμπανευάσματα και σε λίγες μέρες. Λίγης σημασίας είναι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περί ζυγαριάς

 

Έχω μια Tefal καθαρά για μέτρηση βάρους και κρατάει και ιστορικό.

 

Σκέφτομαι να πάρω και καμιά οικονομική που να μετράει λίπος, μύες, νέο κλπ.

Βρήκα ένα πολύ φτηνό μοντέλο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δίνει σωστές μετρήσεις τόσο φτηνή που είναι.

Τι λέτε για την AEG PW 4923?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
καλησπερα, θα ηθελα να μαθω γνωμες απο το joe weider στα μελισσια, αν και εφοσον πηγαινει καποιος εκει, σκευτομαι σοβαρα να γραφτω, λογο του κοστους και μονο καθως εληξε η συνδρομη μου στο προηγουμενο γυμναστηριο που πηγαινα...
Link to comment
Share on other sites

δεν πηγαινω γυμναστηριο αλλα γυμναζομαι εξοχη με περπατημα και 3 φορες την εβδομαδα κανω χωματινο ποδηλατο και δρομου. κανει αρκετη δουλεια παντως κ γουσταρω.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Ναι παω σε γυμναστιριο της γειτονιας.. Καλη φαση, καλο στην υγεια, εμφανηση (να αρεσουμε & στα γκομενακια..!:lol: )και φυσικα να περναει η ωρα.. :p

 

.... τελικα αξιζει η αγορα του ή οχι? please help..

 

Ψηνεσαι να το παρεις για το σπιτι? Καλο ειναι. Απλα η τιμη του ειναι λιγο φευγατη.. :(

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O
Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε...:whistle:

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O

Γιατί αυτές καλύτερες είναι μετά το aerobic;;; xaxaxaxax :lol: :lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O

 

:lol::lol:

Γιατι τι εχει ο ιδρωτας βρε?!

Ολοι στο γυμναστηριο σταζουν εκτος απο αυτους που βαριουντε :p

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2425

Link to comment
Share on other sites

.... τελικα αξιζει η αγορα του ή οχι? please help..

 

Το συγκεκριμένο μηχάνημα αξίζει αν ακολουθηθούν κάποια συγκεκριμένα πράγματα από τον αθλούμενο.Αποτελέσματα....ΕΧΕΙ!Για πιο αναλυτικά διάβασε τι έχω γράψει εδώ για να πάρεις μια ιδέα για την λειτουργία του και τι να προσέξεις:

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/11/galileo-power-plate.html

 

Όσον αφορά για τα γυμναστήρια....διαβάζω διάφορα εδώ από κάποιους με τι κριτήρια να τα επιλέξουν κ.α.!Παραθέτω άλλο ένα link για να πάρουν μια ιδέα όσοι ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν.

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/11/blog-post_17.html

 

Πάντως παιδιά ότι κι αν αποφασίσετε να το κάνετε με γνώμονα τι σας αρέσει αλλά και τι αποτέλεσμα θέλετε και πάντα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ!

 

Υ.Γ.:Το site που παραθέτω πιο πάνω άρθρα, το γράφω καθαρά ερασιτεχνικά(και όσο μου επιτρέπει η δουλειά μου!) και θα ήθελα να ακούσω γνώμες! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O

 

Στο γυμαναστυριο πας να γυμναστεις φιλε μου και μετα ολα τα αλλα. Ολα φυσικα μες το παιχνιδι ειναι ειδικα τα γκομενακια. :lol:

 

:lol::lol:

Γιατι τι εχει ο ιδρωτας βρε?!

Ολοι στο γυμναστηριο σταζουν εκτος απο αυτους που βαριουντε :p

 

Σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O

 

2 λύσεις: ή δεν σε νοιάζει, ή πας σε γυμναστήριο χωρίς γκόμενες! ( οπότε στο 2ο κάνεις και καλύτερη γυμναστική χωρίς μεγάλες παύσεις!!! ;) )

 

Προσωπικά πάω κοντά ένα χρόνο, στο κλασσικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου. Κι όχι είδα διαφορά, ψάχνω να βρω που είναι ο άλλος μισός! Από 95 κιλά και αγύμναστος πλέον είμαι στα 80 και αρκετά «φουσκωμένος», πάντα με άσκηση και χωρίς ίχνος από κρεατίνη ή άλλα δυναμωτικά. Αυτό είναι και το σωστό φούσκωμα για μένα άλλωστε, το φυσικό! ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ιδρωμένος γινομαι πιο σεξυ εννοείται!!!! Το καλύτερο μου ειναι να με βλέπουνε τα γκομενάκια να στάζω... έχω και χρωματακί από το solarium... χαχαχα

Όσο για όργανα στο σπίτι.. έλεος.. μην κάνετε βλακίες.. το γυμναστηρίο είναι άλλη φαση..

 

Πάρτε το ζεστά το θέμα.. δείτε το πιο σοβαρά.. βάλτε στόχους.. ψάξτε για συμπληρώματα διατροφής και κάντετο ΜΟΝΙΜΟ τρόπο ζωής..

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

@kikis2002

Σίγουρα το γυμναστήριο είναι άλλη φάση(γυμναστής για να σε συμβουλέψει,παρέες,πολλά όργανα,έξτρα παροχές κ.α.).Όπως και το personal(σε όλες τις μορφές του), το κολύμπι,το τρέξιμο,το μπάσκετ,το ποδόσφαιρο κ.α.!Το βασικότερο όμως που λέω σε κάποιους είναι ότι αν (και ειδικά για οικονομικούς λόγους) τελικά αποφασίσουν να πάρουν κάτι για το σπίτι, να το διαλέξουν με προσοχή,να είναι αυτό που κάνει γι'αυτούς σε όλους τους τομείς και να μην παρασυρθούν!Για παράδειγμα σε πολλά σπίτια τα όργανα έχουν γίνει φοβερές......κρεμάστρες! :p

 

Διάβασα και στο topic για τα συμπληρώματα και μπήκα στο online shop σου και θα απαντήσω εδώ.Σε γενικές γραμμές έχεις καλές τιμές.Αλλά μην ξεχνάμε οι υπόλοιποι να παίρνετε συμπληρώματα ΜΟΝΟ αν χρειάζεστε πραγματικά κάτι και αφού πρώτα έχετε φτιάξει την διατροφή σας!

 

Διαβάστε και ένα ακόμα άρθρο που έγραψα για ένα άλλο είδος προπόνησης(προπόνηση με ιμάντες) στο γυμναστήριο που μπορεί να βοηθήσει κάποιους/κάποιες να το δείτε με άλλο μάτι:

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/2012/11/trx-airfitrip60-trx-airfit-rip60-pilates.html

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

@kikis2002

 

αδερφέ το μόνο που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι για το solarium. δεν θα αναφερθώ σε λόγους υγείας κτλ

απλά, γελάω λίγο όταν βλέπω Μάρτιο-Απρίλιο άτομα στη θάλασσα μαυρισμένα κτλ αλλά τουρτουρίζουν να μπουν στο νερό να κολυμπήσουν. είμαι χρόνια χειμερινός κολυμβητής, περισσότερο της αερόβιας άσκησης. δεν κρίνεις κάποιον μόνο από τα πόσα βάρη κάνει πάγκο! είναι κρίμα κάποια άτομα πραγματικά φέτες να μην μπορούν να βγάλουν ούτε 5km τρέξιμο ή 800m κολύμπι. δεν μιλάω για άτομα που ασχολούνται μόνο με όγκο! η δύναμη από το φούσκωμα της παραλίας έχει μεγάλη διαφορά!

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. είδα το site σου αρκετά ενδιαφέρον, απλά μην υποτιμούμε την τροφή. βέβαια για να γίνει το βήμα παραπάνω μπορεί να χρειαστείς κάτι τεχνητό!

Link to comment
Share on other sites

Ιδρωμένος γινομαι πιο σεξυ εννοείται!!!! Το καλύτερο μου ειναι να με βλέπουνε τα γκομενάκια να στάζω... έχω και χρωματακί από το solarium... χαχαχα

Όσο για όργανα στο σπίτι.. έλεος.. μην κάνετε βλακίες.. το γυμναστηρίο είναι άλλη φαση..

 

Πάρτε το ζεστά το θέμα.. δείτε το πιο σοβαρά.. βάλτε στόχους.. ψάξτε για συμπληρώματα διατροφής και κάντετο ΜΟΝΙΜΟ τρόπο ζωής..

 

Σιγουρα το γυμναστηριο κανει καλυτερη δουλεια στο συνολο αλλα ρε φιλε ελεος...οι αντρες solarium! Χαχαχα

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το γυμναστηριο κανει καλυτερη δουλεια στο συνολο αλλα ρε φιλε ελεος...οι αντρες solarium! Χαχαχα

 

Κοιτα δεν ειναι κατι το "κρα".

Οσοι ασχολουνται επαγγελματικα το κανουν και οταν πανε στον αγωνα παλκωνονται και στα λαδια εκει και...

Νταξ τωρα στους υπολοιπους τους αρεσει να "δειχνουν" χειμωνα - καλοκαιρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα για αυτους που ασχολουνται επαγγελματικα ουδεν λογος αλλα για ομορφια τι να πω, μου κανει καπως
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα για αυτους που ασχολουνται επαγγελματικα ουδεν λογος αλλα για ομορφια τι να πω, μου κανει καπως

 

Nαι να εισαι κατραμι μες το καταχειμωνο. Παρα ειναι. :lol:

H ομορφια ειναι αντικειμενικη φιλε μου... Οπως το βλεπει ο καθενας. :p

Link to comment
Share on other sites

μΙα απορια.. οταν πατε γυμναστηριο,,μετα απο αρκετη αεροβια (διαδρομος), δεν ντρεπεστε να κυκλοφορειτε ιδρωμενοι, μπροστα στα γκομενακια?:O

 

Ντρέπομαι βέβαια και στο γυμναστήριο, αλλά το χειρότερό μου είναι στο σεξ: Δε φτάνει που με βλέπουν ιδρωμένο, είμαι και ολόγυμνος. Άστα, δραματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...