Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρατάτε πάντα όλες τις αποδείξεις πληρωμής λογαριασμών με ορίζοντα 5ετίας!!! :)

αμα ειναι ετσι επιπολαιοι οι ανθρωποι στα λογιστηρια τοτε μη σΕ πω και 10ετια ειναι καλα :rolleyes:

Το προβλημα ειναι οτι μαζευεται ολοκληρο χαρτομανι γιατι εκτος απ'το τηλεφωνο υπαρχουν ενα καρο επιπλεον αποδειξεις αλλων λογαριασμων :wacko:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας!

Παρόλο που έχω ADSL δεν έχω ασχοληθεί και πολύ ...

 

Χθες που λέτε η FORTHNET με συνοπτικές διαδικασίες με πέρασε στα 24Mbps στο πρόγραμμα 2Play... Oλα έγιναν σε 2 βδομάδες περίπου...

Ημουν στην Forthnet με 1Μbps ADSL και τηλεφωνία ... Μου είχαν δώσει (τότε) και ένα Linksys Wi-Fi Router (WAG354) και ποτέ δεν είχα κάποιο παράπονο.

 

 

Ερωτήματα!

1. Xθες είδα ότι η γραμμή μου έχει κλειδώσει περίπου στα 14Μbps... Καλά είναι; Από ταχύτητες κατεβάζω περίπου στα 220Kb/s...Πως το βλέπετε;

 

2. Μου έστειλαν (τσάμπα) ένα καινούριο WI-FI Router της D-Link (DSL-2640B). Μέχρι στιγμής δεν έχω αγγίξει το παλιό Linksys... Μήπως πρέπει να βάλω το D-Link ή να αφήσω το Linksys;

 

Τι λέτε;;;;

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δεν είχε προσφορά η μαμά εταιρεία;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε την βοήθειά σας ???

Είχα σύνδεση dsl Ote over isdn και σήμερα περιμένω να ενεργοποιηθεί η forthnet 2 play.

Από τον τοίχο του σπιτιού φεύγουν δύο καλώδια (το ένα πηγαίνει στο netmod και το άλλο στον isdn splitter).

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

 

Υ.Γ.

Έκανα αναζήτηση στο forum πριν κάνω το συγκεκριμένο post, αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου δώσετε την βοήθειά σας ???

Είχα σύνδεση dsl Ote over isdn και σήμερα περιμένω να ενεργοποιηθεί η forthnet 2 play.

Από τον τοίχο του σπιτιού φεύγουν δύο καλώδια (το ένα πηγαίνει στο netmod και το άλλο στον isdn splitter).

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

 

Υ.Γ.

Έκανα αναζήτηση στο forum πριν κάνω το συγκεκριμένο post, αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο.

 

Λογικά η forthnet από isdn θα σου το έχει μετατρέψει σε pstn οπότε για αρχή επιστρέφεις το netmod στον OTE.

Συνδέεις κατευθείαν το νέο σου router με την τηλεφωνική πρίζα.

Για κάθε τηλεφωνική συσκευή που θα χρησιμοποιείς, θα παρεμβάλεις μεταξύ αυτής και της (κάθε) πρίζας ένα φίλτρο (pstn).

 

Η forthnet πάντως μαζί με τον εξοπλισμό σου δίνει και οδηγίες εγκατάστασης. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα διαβάζοντάς τες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Αλλη ερώτηση:

Τι γίνεται σε περίπτωση μετακόμισης; Απαιτείται αίτηση για νέα σύνδεση; με 12μηνη δέσμευση;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με αφορμη του οτι σε κανα-δυο μηνες ληγει το συμβολαιο μου με οτενετ λεω να παω στην forthenet 2play γιατι εδω στην Ναυπακτο δεν εχει ακομα ερθει το δικο της δυκτιο :( θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να μαθουμε ποτε σκοπευουν να ερθουν και στην πολη μου :O

 

α να μην ξεχασω να σας πω πως εδω και λιγες μερες αρχισαν και σκαβουν και περνανε κατι γραμμες οπτικων ινων αλλα θελω να ρωτησω μηπως ξερετε σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο για να συνδεθουμε με βαση την δικη σας εμπειρια στην πολη σας δλδ ποσο καιρο μετα απο οταν περναγαν τα καλωδια συνδεθεικατε :O:O

αυτα τα λιγα και sorry αν σας κουρασα:O

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Ξερει μήπως κάποιος ποιο Wi-fi router δίνει με νέες αιτήσεις η Forthnet?Θέλω να πάρω το linksys Wag54gs αλλα μου είπαν οτι μάλλον το δίνει free σε νέες συνδέσεις,άπλα υποψιάζομαι οτι είναι το Wag200g.Πήρα και τηλ. στο πλαίσιο άλλα το μόνο που μου είπαν είναι οτι εξαρτάται απο την εταιρία.

Πήρα κ φορθνετ αλλα βαρέθηκα στην αναμονή.:p

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Brhskome sthn e3hs katastash:

"Exw ISDN gramh ston ote.Eixa paliotera dsl ston ote,alla exei li3ei edw kai kairo.Den eimai sundemenos se kanena dslam pleon.kai skeutome na kanw nea sundesh sto 2play"

Koitaw sta online magazia (e-shop,acorn,ktl) gia kapoio etoimo paketo kai uparxoun ta "over ISDN" kai ta "over PSTN" paketa.

Apo oti exw upopsein mou,ektos apo ton OTE, oi alles eteries den dinoun ISDN grames.Efoson to 2play me apalasei apo ton ote kai feugw apo to diktio tou,poio to nohma tou diaxorismou sta paketa "over ISDN" kai "over PSTN"?

Emena to ISDN de me apasxolei(de to xreiazome plewn).

8a perepei na kanw aithsh ston OTE gia allagh se PSTN prin paw sthn forthnet?An nai, 8a prepei na plhrwsw gia auto?

otan prospa8hsa na to dialeukanw to zhthma mesw thlefonou,de mporesa na bgalw akrh(mou edinan thn entupwsh pws den katalabainan thn erwthsh mou kai mou legane ta dika tous).

An kapoios exei prosopikh empiria panw sto 8ema,8a tou hmoun ebgnomon an mou edine ta fwta tou...

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Ξερει μήπως κάποιος ποιο Wi-fi router δίνει με νέες αιτήσεις η Forthnet?Θέλω να πάρω το linksys Wag54gs αλλα μου είπαν οτι μάλλον το δίνει free σε νέες συνδέσεις,άπλα υποψιάζομαι οτι είναι το Wag200g.Πήρα και τηλ. στο πλαίσιο άλλα το μόνο που μου είπαν είναι οτι εξαρτάται απο την εταιρία.

Πήρα κ φορθνετ αλλα βαρέθηκα στην αναμονή.:p

 

Εγω που εκανα την αιτηση προχθες μου έδωσαν το Wag200g.

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βρω το account ID και το PIN για να παρακολουθώ τον λογαριασμό μου μέσω του site της forthnet;
I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

μόνο εγώ σήμερα έχω πήξει στα disconnect??? :mad:

 

Και εγω επισης :(

(ειχα και 2-3 χτες )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εκανα την αιτηση προχθες μου έδωσαν το Wag200g.

 

Thanks man,τελικά πήρα το wag54gs,μια χαρά.Κ μάλλον θα τσιμπήσω και το wag200g απο αυτόν που θα κάνει την αίτηση. :p:happy:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω επισης :(

(ειχα και 2-3 χτες )

 

κάποια στιγμή χτες το μεσημέρι μου είπε μια κοπέλα στο cc ότι υπάρχει ένα γενικό πρόβλήμα με το dsl και ότι σε λίγο αναμένεται να διορθωθεί..

ακόμα και σήμερα τα disconnects συνεχίζουν σε τακτά διαστήματα...:(

Link to comment
Share on other sites

Brhskome sthn e3hs katastash:

"Exw ISDN gramh ston ote.Eixa paliotera dsl ston ote,alla exei li3ei edw kai kairo.Den eimai sundemenos se kanena dslam pleon.kai skeutome na kanw nea sundesh sto 2play"

Koitaw sta online magazia (e-shop,acorn,ktl) gia kapoio etoimo paketo kai uparxoun ta "over ISDN" kai ta "over PSTN" paketa.

Apo oti exw upopsein mou,ektos apo ton OTE, oi alles eteries den dinoun ISDN grames.Efoson to 2play me apalasei apo ton ote kai feugw apo to diktio tou,poio to nohma tou diaxorismou sta paketa "over ISDN" kai "over PSTN"?

Emena to ISDN de me apasxolei(de to xreiazome plewn).

8a perepei na kanw aithsh ston OTE gia allagh se PSTN prin paw sthn forthnet?An nai, 8a prepei na plhrwsw gia auto?

otan prospa8hsa na to dialeukanw to zhthma mesw thlefonou,de mporesa na bgalw akrh(mou edinan thn entupwsh pws den katalabainan thn erwthsh mou kai mou legane ta dika tous).

An kapoios exei prosopikh empiria panw sto 8ema,8a tou hmoun ebgnomon an mou edine ta fwta tou...

:cool:

 

Είχα και γω γραμμή isdn και έκανα αίτηση στην hol για double play.Έγινε αλλαγή σε pstn αναγκαστικά,αλλά εγώ δεν έκανα καμία κίνηση,το ανέλαβε εξ ολοκλήρου η HOL.Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα ισχύει και στην Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκεί στη forthnet έχουν σοβαρευτεί πολύ.Τους έστειλα e-mail στις 3 το βράδυ χθες να ελέγξουν τη γραμμή και το πρωί στις 11 με πήραν τηλ απτο τεχνικό τμημα κάναμε τα απαραίτητα τεστ και το πρόβλημα λύθηκε.Και το τηλ όσες φορές πήρα (ευτυχώς δε χρειάστηκε πολλές καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα προς το παρόν) απάντησαν αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκεί στη forthnet έχουν σοβαρευτεί πολύ.Τους έστειλα e-mail στις 3 το βράδυ χθες να ελέγξουν τη γραμμή και το πρωί στις 11 με πήραν τηλ απτο τεχνικό τμημα κάναμε τα απαραίτητα τεστ και το πρόβλημα λύθηκε.Και το τηλ όσες φορές πήρα (ευτυχώς δε χρειάστηκε πολλές καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα προς το παρόν) απάντησαν αμέσως.

 

μάλλον σε άλλη forthnet θα τηλεφωνώ εγώ..:ninja::!: χτύπησα ένα 40' αναμονή χτες..και ακόμα προκοπή δεν είδα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

'Αλλη ερώτηση:

Τι γίνεται σε περίπτωση μετακόμισης; Απαιτείται αίτηση για νέα σύνδεση; με 12μηνη δέσμευση;

 

Αφού μετακόμισα σε διπλανό τετράγωνο, και ο ΟΤΕ έκανε την μεταφορά και ενώ είχα πρόσβαση στο Internet μέσω ιδιόκτητου της Forthnet και αφού πέρασε ένας μήνας!!! μου έκοψαν την πρόσβαση, λόγω αλλαγής στοιχείων!!! :mad::mad::angry::angry::down::down:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατόν στην περιοχή μου που διαθετει κόμβο και ιδιοκτητο δικτυο να μη με εχουν συνδεσει εδω και 6 μήνες!!!??? Τα ρίχνουν στον ΟΤΕ σε σχετικό μου email.
Sent from my Galaxy s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να έχω τα φώτα σας!!Την άλλη εβδομάδα μετακομίζω σε νέο σπίτι και σκέφτομαι να βάλω 2play.Μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό μπορεί να κάνει για να συνδεθεί?Δεν θα μεταφέρω κάποιο νούμερο αλλά θα βάλω καινούριο.Μου ανέφεραν ότι δεν θα έχω βέβαια κωδικό 2310 αλλά τον ιδιόκτητο τους.Επίσης στην περιοχή της Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη έχετε ακούσει για προβλήματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να έχω τα φώτα σας!!Την άλλη εβδομάδα μετακομίζω σε νέο σπίτι και σκέφτομαι να βάλω 2play.Μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό μπορεί να κάνει για να συνδεθεί?Δεν θα μεταφέρω κάποιο νούμερο αλλά θα βάλω καινούριο.Μου ανέφεραν ότι δεν θα έχω βέβαια κωδικό 2310 αλλά τον ιδιόκτητο τους.Επίσης στην περιοχή της Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη έχετε ακούσει για προβλήματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η forthnet ΔΕΝ δινει αριθμο (εκτος αν κατι αλλαξε τελευταια)

ΜΟΝΟ η HOL. δινει 23130χχχχχ (για θεσσαλονικη) !!!

Ενα μηνα κανει περιπου !

Αν βιαζεσαι βαλε vodafone , σε 2 μερες θα εχεις τηλεφωνο και σε ενα μηνα ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

290.000 € πρόστιμο επέβαλε η ΕΕΤΤ στην Forthnet για την κοροιδία που έχουμε υποστεί όλοι εμείς που κάναμε καταγγελία. Αν οι καταγγελίες ήταν περισσότερες το πρόστιμο επίσης θα ήταν μεγαλύτερο. Η εκδίκηση (έστω και μικρή) του καταναλωτή...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...