Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτε εχω στο σπιτι και cosmote στο κινητο

 

Καλεσε το 134 να σου δωσει ολες της εκτροπες.Eαν εχεις τηλεφωνικο καταλογο το γραφει στις πρωτες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6101/2.0 (04.10) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

ΞαλημΡΟΞ± Οαιδια ΞΌΟΞΏΟΡι ΞΊΞ±ΟΞΏΞΉΞΏ Ξ½Ξ± ΞΌΞΏΟ ΟΡι ΟΟΟ Ξ³ΞΉΞ½Ξ΅ΟΞ΅ ΡκΟΟΞΏΟΞ· Ξ±ΟΞΏ ΟΞΏ ΟΟΞ±ΞΈΞ΅ΟΞΏ ΟΞ·Ξ» ΟΟΞΏ ΞΊΞΉΞ½Ξ·ΟΞΏ!Ξλδ Ξ½Ξ± ΞΌΞ΅ ΟΞ΅ΟΞ½ΞΏΟΞ½ ΟΟΞΏ ΟΟΞ±ΞΈΞ΅ΟΞΏ ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± ΟΟΟΟαΡι ΟΟΞΏ ΞΊΞΉΞ½Ξ·ΟΞΏ Ξ³Ο Ξ΄Ξ΅Ξ½ ΞΎΞ΅ΟΟ Ξ±ΞΌΞ± ΟΞ± Ξ»Ξ΅Ο ΞΊΞ±ΞΉ ΟΟΟΟΞ±!Ξ΅ΟΟΞ±ΟΞΉΟΟΟ!

 

*21*69xxxxxxxx#. Prosoxh omws giati xrewnetai ws klhsh apo stathero pros kinhto..

;-)
Link to comment
Share on other sites

-Βασικά να ειναι ενεργοποιημένη η εκτροπή στο σταθερό , αν δεν ειναι παρε στο 134 απο το ιδιο σταθερό (γνωρίζοντας τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής)

 

-μετά πληκτρολογείς στο σταθερό σου *21*6971234567# (οπου γράφει 1234567 βάζεις το νούμερο σου)

αλλά οπως είπε και ο " legent13 " θα χρεώνετε το σταθερό σου σαν να παίρνει σε κινητό !

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι η γενική πρακτική είναι να αποκλείονται αριθμοί ISPs από τα πακέτα με τα απεριόριστα.

 

Πιστεύω ότι ειδικά στο πακέτο 1-2-3 όπου δηλώνεις συγκεκριμένους αριθμούς θα έπρεπε αν δεν δέχονται τον αριθμό του ISP που θα δώσεις να μην δεχθούν καθόλου την αίτησή σου. Έτσι δεν θα χρεωθείς φαντάζομαι, ούτε τη δουλειά σου όμως θα κάνεις.

 

Εγώ θα το δοκίμαζα πάντως.

 

 

Υ.Γ. Χμμ... εννοείς να ανοίγεις και τα δύο κανάλια για 128kbps??? Περιπλέκεται το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι η γενική πρακτική είναι να αποκλείονται αριθμοί ISPs από τα πακέτα με τα απεριόριστα.

 

Πιστεύω ότι ειδικά στο πακέτο 1-2-3 όπου δηλώνεις συγκεκριμένους αριθμούς θα έπρεπε αν δεν δέχονται τον αριθμό του ISP που θα δώσεις να μην δεχθούν καθόλου την αίτησή σου. Έτσι δεν θα χρεωθείς φαντάζομαι, ούτε τη δουλειά σου όμως θα κάνεις.

 

Εγώ θα το δοκίμαζα πάντως.

 

 

Υ.Γ. Χμμ... εννοείς να ανοίγεις και τα δύο κανάλια για 128kbps??? Περιπλέκεται το πράγμα...

 

 

 

 

Η κοινή λογική αυτό λέει, απλά το θέμα είναι πως άμα γίνει η αίτηση δεκτή και πάρει το σύστημα τον αριθμό κανονικά.. μην έχω εκπλήξεις στον επόμενο λογαριασμό!!!

 

Και ένα κανάλι μου φτάνει.. δεν χρειάζονται και τα δύο.

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Και σου βάζουν και προεπιλογή υποχρεωτικά, τουλάχιστον έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο :(

 

Δεν είναι υποχρεωτική, μπορείς να πεις οτι δεν επιθυμείς προεπιλογή.

Link to comment
Share on other sites

thread ??? τι είναι αυτό, είπαμε σιγά σιγά

 

Σιγά σιγά λοιπόν θα σου πρότεινα αρχικά να διαβάσεις το faq που περιέχει αρκετές πληροφορίες σχετικά με την λειτουργία του φόρουμ και κατόπιν να σε παραπέμψω στο παρακάτω θέμα/thread που είναι το κατάλληλο για την On Telecoms.Προσπαθούμε να έχουμε 1 θέμα για την κάθε εταιρεία γιατί αλλιώς καταλαβαίνεις θα είχε δημιουργηθεί ένα μπάχαλο :O

 

Υπηρεσίες 3Play από την On Telecoms

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και συνεχή τηλέφωνα στη Vodafone.Και γω περιμένω double play από 20/8 αλλά ευτυχώς έχω ήδη γραμμή στην Hol οπότε δεν με νοιάζει και τόσο η αναμονή.

Anyway,επειδή το dsl της vodafone το παρέχει εξ' ολοκλήρου η HOL συνεχίζουμε στο κατάλληλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για να ρωτησω τι διαδικασία χρειάζεται για να το ενεργοποιήσω για μια φίλη που δεν είναι πολύ σχετική με το adsl ακόμα με pstn είναι και η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι πρέπει να μπει υποχρεωτικά οπότε δεν το ενεργοποίησα τι να σου πω, θα τους ξαναπάρω αν είναι μήπως και δεχτούν.
Link to comment
Share on other sites

αν θέλει μπορεί να δει αλλά δεν τον ''νοιάζει''

οπως και την dial-up αλλα αν εχεις συνδεμενη στο( ''Α'' πρώτο) σπίτι δεν μπορείς αν δεν αποσυνδεθείς να μπεις απο άλλο ''σπίτι''-χώρο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι..καπου ειχα δει μια εταιρια που κανεις φορητοτητα τον σταθερο σου αριθμο με χαμηλο παγιο και μπορει να στο κανει εκτροπη σε εναν αλλο σταθερο αριθμο της επιλογης σου...ριξτε ιδεες... ευχαριστω

 

Σε ολες μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το λαθος να καταλαβω?

 

"ειχα δει μια εταιρια που κανεις φορητοτητα τον σταθερο σου αριθμο με χαμηλο παγιο και μπορει να στο κανει εκτροπη σε εναν αλλο σταθερο αριθμο της επιλογης σου"

 

Δηλαδή μάλλον μιλάει για φορητότητα που τερματίζει στον πάροχο και όχι στο χώρο του πελάτη, και ο πάροχος προωθεί την κλήση σε κάποιο άλλο σταθερό το οποίο ο πελάτης μπορεί να επιλέξει και ενδεχομένως να το αλλάζει.

 

@minas6600:

 

Προσωπικά δεν έχω ιδέα σε ποιά εταιρεία αναφέρεσαι, πάντως καμία από τις γνωστές δεν διαφημίζει τέτοια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

"ειχα δει μια εταιρια που κανεις φορητοτητα τον σταθερο σου αριθμο με χαμηλο παγιο και μπορει να στο κανει εκτροπη σε εναν αλλο σταθερο αριθμο της επιλογης σου"

 

Δηλαδή μάλλον μιλάει για φορητότητα που τερματίζει στον πάροχο και όχι στο χώρο του πελάτη, και ο πάροχος προωθεί την κλήση σε κάποιο άλλο σταθερό το οποίο ο πελάτης μπορεί να επιλέξει και ενδεχομένως να το αλλάζει.

 

@minas6600:

 

Προσωπικά δεν έχω ιδέα σε ποιά εταιρεία αναφέρεσαι, πάντως καμία από τις γνωστές δεν διαφημίζει τέτοια υπηρεσία.

 

To μαλλον, μηλον της εριδος το βλεπω,πολυ αλλοκοτο συστημα βλεπω, να ειναι να παει στον παροχο δεν παει στο πελατη,τελικα αστο να παει ειναι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Εχω το εξής θέμα: κάνω πολλές κλήσεις από το κινητό μου, σε κινητό Αγγλίας και επίσης στέλνω και πολλά μηνύματα. Το κόστος τους είναι πλέον απαγορευτικό. Διάβασα σε διάφορα posts ότι υπάρχει ενδεχομένως τρόπος, με VoIP και διάφορα πάγια για πακέτα δεδομένων μεσω GPRS ή κάτι τέτοιο, να μειωθεί αυτό σε λογικά επίπεδα. Δεν είμαι όμως και πολύ σχετικός και δεν τα πολυκαταλαβαίνω. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει βήμα-βήμα τι πρέπει να κάνω? Η αγορά νέου τηλεφώνου, κατά προτίμηση NOKIA, δεν είναι πρόβλημα καθώς έχω και μεγάλη επιδότηση (τώρα είμαι VODAFONE).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή τα μυαλά μου κοντεύουν να βγουν απο την κεφαλή μου, θα ήθελα αφού σας παραθέσω πολύ περιλιπτηκά τι συμβαίνει, όποιος δουλεύει στην forthnet και ξέρει τα βασικά απο νομικής πλευράς να μου απαντήσει υπεύθυνα για το αν γίνεται αυτό που ζητάω.

 

15/9 στέλνω αίτηση με ελτά για adsl στην tellas... 12/10(!) μετά απο δεκάδες κυριολεκτικά τηλεφωνήματα, μου ενεργοποιήσαν το adsl (μέσω ΑΡΥΣ στο 1 mbps). ΟΜΩΣ απο τότε δεν συγχρόνησε ποτέ το modem μου και συνεχώς όποτε δηλώνω το πρόβλημα μια βρέθηκε και λύθηκε, μια είναι σε εξέλιξη, 11 μέρες τώρα οι ίδιες @@αρίες και internet ΔΕΝ έχω!!!!! Ήρθε και τεχνικός ΟΤΕ σπίτι μου(αυτοί τον ενημέρωσαν απο τελλάς)και βρήκε καλωδίωση και dslam(επικοινώνησε ο ίδιος με τα κεντρικά)απόλυτα εντάξει. Ρυθμίσεις μοντεμ χιλιοπερασμένες και απο τους "τεχνικούς"(να σας βράσω!) της τελλάς και απο μένα τον ίδιο βάση αυτών που έχουν στο σάιτ τους για siemens speedstream 4200 που έχω. Το ζήτημα είναι οτι πέρα απο το internet που ΔΕΝ έχω απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκε (πήγα και εδωσα activation ID o @#$%$ και αφού πήρα username και password στην ουσία ο χρόνος των 4 μηνών που είναι δωρεάν ή έχω προπληρώσει όπως θέλετε πάρτε το απτο πακέτο που είχα αγοράσει απτο πλαίσιο και είχε και το μόντεμ, μετράει αντίστροφα..)απο χθες ΔΕΝ έχω και σταθερό!!!!!!!! Εκεί που μιλούσα με τελλάς και το έκλεισα και ξανασήκωσα το ακουστικό να πάρω αλλού ακούστηκε ένας θόρυβος (σαν να ενώνονται τα καλώδιο) και μετά απο 2 δευτερόλεπτα ΕΝΤΕΛΩΣ νεκρό. ούτε τουτ-τουτ (άμα το καλέσω τον αριθμό μου απο κινητό χτυπάει στο κινητό, αλλά στο σπίτι η γραμμή νεκρή)ούτε τίποτα. ΞΑΝΑέλεξα τα καλώδια ΟΤΕ στο σπίτι και μόνος και με ηλεκτρολόγο και αφού είδαμε οτι ήταν όπως και πριν, δηλαδή εντάξει, πήρα στο 13888 χθες απο κινητό να δηλώσω βλάβη. Παίρνω σήμερα απο άλλο σταθερό στο 121 να μάθω τι έγινε και πότε θα μου το φτιάξουν και τι μου λένε?????? ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΤΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wacko::vava::heat: Μα τους λέω (με ευγενικό τρόπο στην αρχή) ότι το σταθερό μου ανήκει στον ΟΤΕ, ΔΕΝ έχω σταθερή τηλεφωνία απο τελλας, ξανακοιτάει τον κομπιούτορα και μου λέει οτι ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ σήμερα στο καφάο και είδε οτι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή βρείτε τα με την τελλάς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο! :blink:Παίρνω στην τελλάς και αφου ψιλογέλασε ο υπάλληλος (και δικαίως!) με την μπούρδα του ΟΤΕ μου είπε οτι εφόσον δεν έχω σταθερή τηλεφωνία σε αυτούς και να θέλαν δεν μπορούν να επιρεάσουν την γραμμή μου. Αυτοί μου παρέχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ adsl μέσω ΑΡΥΣ του ΟΤΕ. Οπότε:

 

1)Μπορεί η forthnet να μεσολαβήσει να με αποκόψει και απο ΟΤΕ και απο τελλάς και να είμαι με double play σε αυτούς?

 

2)Νομικά μπορώ να κοπώ απο το 12μηνο συμβόλαιο της τελλάς εφόσον ΔΕΝ συνδέθηκα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στο δίκτυο τους απο την αρχή χωρίς να επιβαρυνθώ ούτε ένα ευρώ?

 

3)Πρέπει να πάει ο πατέρας μου στη φόρθνετ σαν κάτοχος της γραμμής και να μεσολαβήσουν αυτοί να κοπεί η τελλάς (εντάξει για τον οτέ λογικά το κάνουν οι ίδιοι...) ή πρέπει να τραβήξω πάλι τα χίλια μύρια να το κόψω μόνος μου το τελλάς adsl και μετά να πάω στην forthnet?

 

:worry:

 

YΓ είμαι λάρισα, έχω κανονικά πρόσβαση στο ιδιόκτητο της 4net και είμαι στο κέντρο Φιλλελήνων(όλα αυτά αποτέλεσμα του σταθερού μου στο site της 4νετ)

 

Ειλικρινά σας ζητώ, απαντήστε το συντομότερο δυνατό! Σας παρακαλώ ειλικρινά. Μείναμε χωρίς σταθερό στο σπίτι στα καλά καθούμενα και απο την άλλη με τελλάς είμαι συνεχώς σε εξέλιξη και δεν έχω ίντερνετ ούτε τώρα που ποστάρω, ούτε σε 1 χρόνο δε θα χω με αυτους τους...:X

 

ΥΓ2 Συγνώμη για τα νεύρα μου κι ας έχω δίκιο :grin:

:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Επειδη σημερα το ποτηρι ξεχειλισε κ ο καημενος ο πατερας μου κοντεψε να παθει εγκεφαλικο με τον ΟΤΕ,τις χρεωσεις κτλ αποφασισαμε να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο με τα τηλεφωνικα πακετα.

α)Ειμαστε ηδη συνδρομητες στο ΜΑΧx 10 Shared LLU (24.99euro) (ληξη 17/7/2008)

β)Τι επιλογες εχουμε απο την Vivodi για τηλεφωνο??Απο οτι ειδα στο site η μονη υπηρεσια που συνδυαζετε με το πακετο adsl ΜΑΧx που εχουμε ειναι η DSLphone?? (18.5euro)

γ)Να ακυρωσουμε το ΜΑΧx 10 Shared LLU κ να βαλουμε Telefonet+ για να εχουμε εναν ενιαιο λογαριασμο μαλλον δεν γινετε ε??

Τα α+β μας κανουν =43,49euro (2 λογαριασμοι ε??)

το γ 35euro

δ)Η ποιοτητα των τηλεφωνικων πακετων της Vivodi σε τι επιπεδο βρισκετε??(Ειπαμε να ξεφυγουμε απο τον ΟΤΕ αλλα να μην εχουμε προβληματα) Επισης,ο παλιος μας αριθμος παραμενει ο ιδιος??(Γιατι ενας ξαδελφος μου πλεον ο αριθμος του,μια φορα που τον εψαχνα,αρχιζει απο 211)

ε)Με τις χρεωσεις προς κινητα τι γινετε??Υπαρχει κανα πακετο??

ζ)Μενουμε Α.Ιλισια(Αρα θα εχουμε διαθεσιμοτητα? )

η)Το DSLphone πως το βλεπετε σε σχεση με το otetalk 16 euro το μηνα?? (που εχει κ συνδυασμο otemobile)

 

Οσοι μπορειτε βοηθηστε για να βρουμε την καλυτερη λυση

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σημερα το ποτηρι ξεχειλισε κ ο καημενος ο πατερας μου κοντεψε να παθει εγκεφαλικο με τον ΟΤΕ,τις χρεωσεις κτλ αποφασισαμε να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο με τα τηλεφωνικα πακετα.

α)Ειμαστε ηδη συνδρομητες στο ΜΑΧx 10 Shared LLU (24.99euro) (ληξη 17/7/2008)

β)Τι επιλογες εχουμε απο την Vivodi για τηλεφωνο??Απο οτι ειδα στο site η μονη υπηρεσια που συνδυαζετε με το πακετο adsl ΜΑΧx που εχουμε ειναι η DSLphone?? (18.5euro)

γ)Να ακυρωσουμε το ΜΑΧx 10 Shared LLU κ να βαλουμε Telefonet+ για να εχουμε εναν ενιαιο λογαριασμο μαλλον δεν γινετε ε??

Τα α+β μας κανουν =43,49euro (2 λογαριασμοι ε??)

το γ 35euro

δ)Η ποιοτητα των τηλεφωνικων πακετων της Vivodi σε τι επιπεδο βρισκετε??(Ειπαμε να ξεφυγουμε απο τον ΟΤΕ αλλα να μην εχουμε προβληματα) Επισης,ο παλιος μας αριθμος παραμενει ο ιδιος??(Γιατι ενας ξαδελφος μου πλεον ο αριθμος του,μια φορα που τον εψαχνα,αρχιζει απο 211)

ε)Με τις χρεωσεις προς κινητα τι γινετε??Υπαρχει κανα πακετο??

ζ)Μενουμε Α.Ιλισια(Αρα θα εχουμε διαθεσιμοτητα? )

η)Το DSLphone πως το βλεπετε σε σχεση με το otetalk 16 euro το μηνα?? (που εχει κ συνδυασμο otemobile)

 

Να δεις τα πακέτα Full LLU των Netone, Forthnet, Hol, On Telecoms, Tellas, στα οποία μπορείς να μεταφερθείς με φορητότητα (διατηρώντας τον τηλεφωνικό σου αριθμό), επιλέγοντας "Παροχή υπηρεσίας μετάβασης από Μεριζόμενη Πρόσβαση σε Πλήρη Αδεσμοποίητη Πρόσβαση με παράλληλη αίτηση φορητότητας".

 

Δες ποιές από τις εταιρείες αυτές σε καλύπτουν, πηγαίνοντας στα site τους και βάζοντας το τηλέφωνό σου στον έλεγχο διαθεσιμότητας.

 

Έτσι

α) Δεν θα μείνεις καθόλου χωρίς Internet (δεν διακόπτεις τη Vivodi μέχρι να ενεργοποιηθεί ο νέος πάροχος)

β) Με €35-40 το μήνα θα έχετε απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, 1-2 τηλεφωνικές γραμμές ανάλογα με το πακέτο που θα επιλέξετε, και δε θα πληρώνετε το πάγιο για τη γραμμή στον ΟΤΕ.

γ) Αν επιλέξεις μια σοβαρή εταιρεία, σε λιγότερο από ένα μήνα θα βρίσκεσαι ενεργοποιημένος.

 

Αν επιλέξεις να πας σε Full LLU της Vivodi (Telefonet+ / Cable TV), είναι ικανοί να σου διακόψουν το Internet πριν σε μεταφέρουν, οπότε δε θα σου το συνιστούσα

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να καλείς κινητό Αγγλίας από το κινητό σου τότε πρέπει να κάνεις κλήσεις δεδομένων σε κάποια υπηρεσία και από εκεί να συνδέεσαι στο κινητό Αγγλίας.

 

Δες το http://www.fring.com

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια κλιση στο σταθερο μου απο τον αριθμο

 

 

 

003227821xxx

 

 

 

Απο που μπορει να ειναι αυτη η κλιση με δυο μηδενικα στην αρχη ??? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...