Jump to content

Βοήθεια:office XP ελληνικό, αγγλικός ορθογράφος


stelar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπήρξε παλιό, ανάλογο θέμα στο οποίο ανέτρεξα χωρίς αποτέλεσμα, σχετικά με officeXP αγγλικό και ελληνικό ορθογράφο...

εγώ χρειάζομαι βοήθεια με officeXP ελληνικό και ορθογράφο και θησαυρό αγγλικά.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω όπως είπα ελληνικό office και χρειάζομαι να βάλω στο word και αγγλικό spell check και thesaurus...

μέχρι τώρα, όταν γράφω στο word αγγλικά, αν προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω spell check ή thesaurus αρχίζει αυτόματη εγκατάσταση και μου ζητάει το cd του office. Δυστυχώς το cd που έχω είναι το αγγλικό, οπότε ποτέ δεν καταφέρνει να κάνει την εγκατάσταση.

 

Θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερε κάποιος να μου πεί

τί αρχείο χρειάζομαι,

πού θα το βρώ

και που πρέπει να το βάλω ... :worry: γκουχουκ... :o

 

tank you! :whistle:

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον william blake

 

αυτο που ψαχνεις λεγεται proofing tools

και ειναι εδω

 

 

Σ'ευχαριστω Will για την απαντηση σου. Την διαδικασια που περιγραφει για τα ΧΡ, την ακολουθησα μεχρι τελους, στο τελος εβγαλε μυνημα επιτυχους αποτελεσματος,

αλλα ομως παλι δεν εχω ορθογραφο και λεξικο στα αγγλικα.

Οποτε παω να χρησιμοποιησω ενα απο τα δυο μου λεει οτι η δυνατοτητα αυτη δεν ειναι εγκατεστημενη και αν θελω να την εγκαταστησω να βαλω μεσα το cd "Office XP proffesional με front page" αλλα εγω εχω το αγγλικο cd και οταν το βαζω δεν δεχεται να κανει εγκατασταση απο αυτο, λεει οτι δεν ειναι εγκυρο μεσο κτλ... στη συνεχεια λεει οτι "το Word δεν μπορει να βρει το αρχειο ορθογραφικου ελεγχου MSSpell3.dll ή mssp232.dll για αγγλικα (ΗΠΑ)" ή "γραμματικου ελλεγχου msgr3EN.dll ή msgrEN32.dll"

 

Δεν ξερω αν αυτα που ανεφερα σου δεινουν καποια ενδειξη για το τι πρεπει να κανω.

Ελπιζω να εχεις καποια ιδεα, ή οποιοσδηποτε αλλος εχει γνωση. :worry:

Παιδια, τα αγγλικα αυτα βοηθηματα μου ειναι απαραιτητα... γραφω μεταπτυχιακο Thesis στα αγγλικα...

καταλαβαινετε ποσο σημαντικα μου ειναι... :cry:

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για proofing tools, ισως βρεις καποιο που να δουλευει

σε μενα το αντιστροφοι δουλεψε

υγ: απο το μενου tools δοκιμασες να αλλαξεις γλωσσα, ισως φταει αυτο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,στο CD του ελληνικού Office XP έχει στα "Γλωσσικά εργαλεία" την επιλογή για να εγκαταστήσεις την ορθογραφία και τον θησαυρό για την αγγλική γλώσσα το οποίο όμως δεν είναι προεπιλεγμένο και δεν εγκαθιστάται με την Τυπική εγκατάσταση.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις το CD του ελληνικού Office XP.Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει στο Αγγλικό Office,ψάξε το,δε χάνεις τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον william blake

 

ψαξε για proofing tools, ισως βρεις καποιο που να δουλευει

σε μενα το αντιστροφοι δουλεψε

υγ: απο το μενου tools δοκιμασες να αλλαξεις γλωσσα, ισως φταει αυτο

 

 

ΟΚ, θα δω τι θα βρω για proofing tools, thanx! Γλωσσα αλλαξα μεσα στο word απο tools... αλλα δεν αλλαξε τιποτα αλλο.

Αν σκεφτεις τιποτα αλλο παντως, εδω ειμαι, ετοιμος να δεχτω καθε συμβουλη :)

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kostas-k

 

Κοίτα,στο CD του ελληνικού Office XP έχει στα "Γλωσσικά εργαλεία" την επιλογή για να εγκαταστήσεις την ορθογραφία και τον θησαυρό για την αγγλική γλώσσα το οποίο όμως δεν είναι προεπιλεγμένο και δεν εγκαθιστάται με την Τυπική εγκατάσταση.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις το CD του ελληνικού Office XP.Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει στο Αγγλικό Office,ψάξε το,δε χάνεις τίποτα!

 

 

Καλή ιδέα... το μονο προβλημα ειναι οτι το cd που εχω των αγγλικων office XPpro δεν το δεχεται για εγκατασταση, καθε φορα αναφερει "το cd δεν ειναι εγκυρο μεσο εγκαταστασης ...κτλ... βρειτε τον φακελο απο αλλη πηγη..." ή κατι τετοιο τελος παντων.

Μαλλον επειδη μου εγκατεστησαν τα ελληνικα XP και Office, οταν ειχα ενα προβλημα πριν λιγο καιρο... και το cd που εχω ειναι το αγγλικο.

 

Άρα, αυτο που εχω να κανω ειναι να βρω ελληνικο office cd.... και να δοκιμασω οπως ειπες... :(

να δουμε και πού θα το βρω...

thanx :)

 

οπως ειπα και πριν, εκτιμω καθε ιδεα και βοηθεια στο μεταξυ ... ;)

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...