Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω και καιρό θέλω να πάρω αυτό το ρολόι.

http://www.e-men.gr/tx770-series-fly-back-compass-t3b851-c_56-p_2211

 

Είναι της TX Technoluxury. Ποια η γνώμη σας για την εταιρεία? Για τους μηχανισμούς του ρολογιού πού θα βρω πληροφορίες ?

 

Είναι μία μάρκα της μόδας, δεν υπήρχε εχθές και δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει και αύριο. Παρόμοια περίπτωση με την technomarine κάνει, θυμάμαι πόσο hot ήταν πριν από 9-10 χρόνια, σήμερα ποιός την θυμάται;

Υπερβολικά ακριβή, υπερβολικά μοδάτη η ΤΧ. Δεν αντιλέγω, είναι πολύ εντυπωσιακά, οπότε αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα που ζητάει ένα ρολόι που θα φορεθεί για 1-2 χρόνια και μετά θα μπει στο κουτί του, ΟΚ.

Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες με ιστορία, που σέβονται τα χρήματά σου και όχι διάττοντες αστέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τα φραγκα που εχει η Μενεγα ειναι της πλακας...αλλα και παλι να φορας jlc και rolex και να απευθυνεσαι στην ελληνιδα νοικοκυρα ειναι καπως προκλητικο, και η Μενεγα το ξερει....

Αμφιβαλλω αν εχει ιδεα ποσο κοστιζει το ρολοι ακριβως. Λογικα ολα τα ρουχα και τα αξεσουαρ της, ειναι προσφορες απο τις εταιριες για προωθητικους - διαφημιστικους σκοπους. Γι αυτο και εμφανιζονται οι εταιριες στους τιτλους της καθε εκπομπης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία μάρκα της μόδας, δεν υπήρχε εχθές και δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει και αύριο. Παρόμοια περίπτωση με την technomarine κάνει, θυμάμαι πόσο hot ήταν πριν από 9-10 χρόνια, σήμερα ποιός την θυμάται;

Υπερβολικά ακριβή, υπερβολικά μοδάτη η ΤΧ. Δεν αντιλέγω, είναι πολύ εντυπωσιακά, οπότε αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα που ζητάει ένα ρολόι που θα φορεθεί για 1-2 χρόνια και μετά θα μπει στο κουτί του, ΟΚ.

Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες με ιστορία, που σέβονται τα χρήματά σου και όχι διάττοντες αστέρες.

Μάρκα της μόδας δεν νομίζω. Είναι θυγατρική της TIMEX (της γνωστής ντε!). Άρα υπήρχε και χθές όσο για το αύριο...κανένας δεν ξέρει νομίζω. Βέβαια για αυτό "Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες" δεν αντιλέγω. Ο καθένας με τα λεφτά του και τον παρά του.....

Link to comment
Share on other sites

...

Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες με ιστορία, που σέβονται τα χρήματά σου και όχι διάττοντες αστέρες.

 

Μάλλον εκ παραδρομής βάφτισες ευρωπαϊκές τις τρεις τελευταίες εταιρείες, οι οποίες είναι Ιαπωνικές. :)

Όπως και να έχει όμως το πλέον σίγουρο είναι ότι, ειδικά αυτές οι τρεις, σέβονται και με το παραπάνω τον αγοραστή. Οι αντιπροσωπείες και αναφέρομαι σε όλες τις εταιρείες πλέον, με τις τιμές που ζητούν δε ξέρω αν τον σέβονται.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα omega του 1958 ( του πατερα μου ) και εσπασε η κορωνα

 

ξερει κανενας πανω κατω κοστος αν το στειλω στην omega ή αν υπαρχει εναλλακτικη ?

Link to comment
Share on other sites

Μάρκα της μόδας δεν νομίζω. Είναι θυγατρική της TIMEX (της γνωστής ντε!). Άρα υπήρχε και χθές όσο για το αύριο...κανένας δεν ξέρει νομίζω. Βέβαια για αυτό "Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες" δεν αντιλέγω. Ο καθένας με τα λεφτά του και τον παρά του.....

 

Ναι, η μαμά εταιρία θα υπάρχει, αλλά το το brand TX;

Όπως και να έχει δεν είναι κακά ρολόγια, απλά είναι υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν, κρίμα είναι να πάρει κάποιος κάτι τόσο ακριβό, που δύσκολα θα μπορεί να φορεθεί σε δυό-τρία χρόνια. Εκτός και αν υπάρχει άπλα!

Θυμάμαι πάλι πόσο hot ήταν το '90 τα camel trophy και τα Elesse μετά. Σε όλους άρεζαν, όλοι θέλαμε ένα, αλλά και αυτά κινούνταν τότε σε εκείνη την περιοχή τιμών, αντίστοιχη με τα σημερινά ΤΧ, λίγο πάνω από τον μισό του βασικού. Σήμερα αυτά τα ρολόγια δεν μπορούν να φορεθούν, είναι τελείως ξεπερασμένα, σε αντίθεση με τα TAG ας πούμε εκείνης της εποχής, που και σήμερα ακόμη δεν δείχνουν τόσο παρωχημένα.

 

 

Δεν έκανα λάθος tazio, στο πρώτο γκρουπ αναφέρω ποιές μάρκες προτιμούμε ανεξαρτήτως εθνικότητας, ενώ στο δεύτερο όλες τις υπόλοιπες μικρές και όχι γνωστές ελβετικές και γερμανικές εταιρίες, όλοι ξέρουν την Seiko τουλάχιστον! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία . Εδώ και κάτι μέρες έχω ψηθεί να αγοράσω ρολογάκι και όπως έψαχνα στο νετ βρήκα οτι έχει και εδώ θέμα και είπα να στείλω...

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες γιατι είναι πολλές αλλά για πεστέ μου να κοιτάξω καμία καλή μάρκα (όχι όμως πολύ ακριβά) ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι στιλ θές αλλά εγώ έχω σταμπάρει κάτι τέλεια Lacoste ξέρεις πιο σπορ , και κάποια στιγμή θα παραγγείλω γιατί είναι πολύ καλές οι τιμές στο σιτε αυτό όλο προσφορές.

 

Δές το 3ο και 4ο είναι ένα κόκκινο και σε πράσινο

 

http://www.rologia.com.gr/lacoste/

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η μαμά εταιρία θα υπάρχει, αλλά το το brand TX;

Όπως και να έχει δεν είναι κακά ρολόγια, απλά είναι υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν

 

επειδη αυτη η έκφραση έχει καταντήσει να είναι καραμέλα, θελω περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς εννοείς. Το ρολόι στοιχίζει 400 ευρω και έχει 6!!! δείκτες. Μπορεις να μου πεις αλλο ρολόι με 7 δείκτες που να στοιχίζει τόσο? Εχει και δείκτη για 2η ώρα και μάλιστα σε 24ωρη μέτρηση. Πολύ χρήσιμο για κάποιους που έχουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό, ή για εκείνους που τους ενδιαφέρει η ώρα που παίζει η αγαπημένη τους ομάδα NBA ή για εκεινους που θελουν να ξέρουν τι ώρα τελειώνει το LOST στην Αμερική ή να μπορούν να συγχρονίζονται με τους servers στα online games τους.

 

Αυτο που μου αρέσει στο ρολόι είναι ο μαυρος μπρασελές του (εχω βαρεθει πια τον ασημένιο που κανει τα ρολογια να μοιαζουν σαν κονσερβοκούτια) και το παιχνίδι του με το μαυρο-πορτοκαλι χρώμα. Το εχω δει απο κοντα το ρολόι, και δείχνει ποιοτικότατο. Βαρύ ρολόι και προσεγμένο.

 

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτη η έκφραση έχει καταντήσει να είναι καραμέλα, θελω περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς εννοείς. Το ρολόι στοιχίζει 400 ευρω και έχει 6!!! δείκτες. Μπορεις να μου πεις αλλο ρολόι με 7 δείκτες που να στοιχίζει τόσο? Εχει και δείκτη για 2η ώρα και μάλιστα σε 24ωρη μέτρηση. Πολύ χρήσιμο για κάποιους που έχουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό, ή για εκείνους που τους ενδιαφέρει η ώρα που παίζει η αγαπημένη τους ομάδα NBA ή για εκεινους που θελουν να ξέρουν τι ώρα τελειώνει το LOST στην Αμερική ή να μπορούν να συγχρονίζονται με τους servers στα online games τους.

 

Αυτο που μου αρέσει στο ρολόι είναι ο μαυρος μπρασελές του (εχω βαρεθει πια τον ασημένιο που κανει τα ρολογια να μοιαζουν σαν κονσερβοκούτια) και το παιχνίδι του με το μαυρο-πορτοκαλι χρώμα. Το εχω δει απο κοντα το ρολόι, και δείχνει ποιοτικότατο. Βαρύ ρολόι και προσεγμένο.

 

Αυτα :)

 

Ρώτησες κάτι και ο Voodooman είπε αυτό που πιστεύει, γιατί αντιδράς έτσι;

Αν δε θέλουμε διαφορετικές γνώμες δε ρωτάμε. :)

 

Και για να ελαφρύνουμε λίγο τη κουβέντα. Προσωπικά δε μπορώ να σου πω ρολόι με 7 δείκτες που να κοστίζει τόσο αλλά μπορώ να σου πω πολλά με δυο μόνο δείκτες (ή και ένα) που κοστίζουν υπερπολλαπλάσια. :lol:

 

Να σου πω την αμαρτία μου πάντως κι εγώ δε θα έδινα τόσα για ένα ρολόι που δε θεωρώ ότι μπορεί να κρατήσει στο χρόνο και δεν αναφέρομαι στη ποιότητα κατασκευής, αλλά στο διαχρονικότητα του ονόματος, σχήματος κ.λ.π.. Ρολόγια με δεύτερη ζώνη ώρας υπάρχουν. Ψάξε λίγο παραπάνω.

 

Αν όμως σου αρέσει τόσο πολύ αγόρασε το και καλοφόρετο. :)

Αν τελικά το πάρεις κάνε μια έρευνα μήπως το βρεις φθηνότερα ή από Ελλάδα ή από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες κάτι και ο Voodooman είπε αυτό που πιστεύει, γιατί αντιδράς έτσι;

Αν δε θέλουμε διαφορετικές γνώμες δε ρωτάμε. :)

 

Και για να ελαφρύνουμε λίγο τη κουβέντα. Προσωπικά δε μπορώ να σου πω ρολόι με 7 δείκτες που να κοστίζει τόσο αλλά μπορώ να σου πω πολλά με δυο μόνο δείκτες (ή και ένα) που κοστίζουν υπερπολλαπλάσια. :lol:

 

Να σου πω την αμαρτία μου πάντως κι εγώ δε θα έδινα τόσα για ένα ρολόι που δε θεωρώ ότι μπορεί να κρατήσει στο χρόνο και δεν αναφέρομαι στη ποιότητα κατασκευής, αλλά στο διαχρονικότητα του ονόματος, σχήματος κ.λ.π.. Ρολόγια με δεύτερη ζώνη ώρας υπάρχουν. Ψάξε λίγο παραπάνω.

 

Αν όμως σου αρέσει τόσο πολύ αγόρασε το και καλοφόρετο. :)

Αν τελικά το πάρεις κάνε μια έρευνα μήπως το βρεις φθηνότερα ή από Ελλάδα ή από εξωτερικό.

Προσωπικά μπορώ να σας βρω ρολόι με κανένα δείχτη και μόνο καφέ να μην ψήνει...Σε συνέχιση της παραπάνω συζήτησης ;)

 

Τώρα σαν ρολόι της Μενεγάκη που ποστάρανε πριν μου άρεσε περισσότερο. Σαν κατηγορία τιμής δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο-υπερβολικό όταν τα καλά (ονόματα) παίζουν στην τριπλάσια τιμή, αλλά μπορώ να βρω εφάμιλλο σχέδιο από άλλες εταιρίες με περισσότερη η λιγότερη παρουσία στον χώρο και σε καλύτερη τιμή. Πάντως υπερβολικά για αυτά που προσφέρουν είναι τα U-Boat...

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτη η έκφραση έχει καταντήσει να είναι καραμέλα, θελω περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς εννοείς. Το ρολόι στοιχίζει 400 ευρω και έχει 6!!! δείκτες. Μπορεις να μου πεις αλλο ρολόι με 7 δείκτες που να στοιχίζει τόσο? Εχει και δείκτη για 2η ώρα και μάλιστα σε 24ωρη μέτρηση. Πολύ χρήσιμο για κάποιους που έχουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό, ή για εκείνους που τους ενδιαφέρει η ώρα που παίζει η αγαπημένη τους ομάδα NBA ή για εκεινους που θελουν να ξέρουν τι ώρα τελειώνει το LOST στην Αμερική ή να μπορούν να συγχρονίζονται με τους servers στα online games τους.

 

Αυτο που μου αρέσει στο ρολόι είναι ο μαυρος μπρασελές του (εχω βαρεθει πια τον ασημένιο που κανει τα ρολογια να μοιαζουν σαν κονσερβοκούτια) και το παιχνίδι του με το μαυρο-πορτοκαλι χρώμα. Το εχω δει απο κοντα το ρολόι, και δείχνει ποιοτικότατο. Βαρύ ρολόι και προσεγμένο.

 

Αυτα :)

Κακώς το κάνω αυτό, αλλά αφού η αξία του ρολογιού πάει με τους δείκτες, ας δούμε αυτό:

http://cgi.ebay.com/CITIZEN-Eco-Drive-Skyhawk-Atomic-Mens-Watch-JY0005-50E-/280490876681?cmd=ViewItem&pt=Wristwatches&hash=item414e8f1f09

Και ακριβότερο να ήταν από το TX, θα το προτιμούσα οποτεδήποτε. Γιατί; Δεν είναι η αισθητική του, που έτσι και αλλιώς την βρίσκω πιο κοντά στα γούστα μου. Ούτε το όνομα της citizen, που είναι συνυφασμένο με αυτού του είδους τα ρολόγια. Ούτε οι πολλές δυνατότητές του (και ώρα σε 43 πόλεις του πλανήτη, όχι σε μία!), ούτε η τιμή του. Είναι η αποδεδειγμένη ποιότητα της εταιρίας, η πορεία της στο χρόνο, η αύρα της.

Το PVD (η μαύρη επικάλυψη των μετάλλων στα ρολόγια) είναι επικίνδυνη για εμένα, αν γρατζουνιστεί το ρολόι (που θα γρατζουνιστεί οπωσδήποτε), τί χρώμα θα βγει από κάτω; Αυτό θα ήθελα να το μάθω από κανέναν κάτοχο με PVD. Όσο για το βάρος, μακάρι να μπορούσα να αγοράζω ρολόγια μόνο από τιτάνιο, για να είναι ελαφρύτερα.

Σκοπός μου δεν είναι να πείσω τον κόσμο να μην αγοράζει TX. Από την στιγμή που κάποιος ενδιαφέρεται και βάζει σε πρώτη προτεραιότητα την αισθητική, δεν υπάρχει θέμα, αγοράζει όποιο του φαίνεται πιο ωραίο. Πάντως εύκολα σου βρήκα ρολόι με 8 δείκτες και 300 ευρώ! :)

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?
Link to comment
Share on other sites

αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?

 

Kαλά δεν λένε μόνο την ώρα....Vacheron Constantin Tour de l’Ile

 

http://www.bayareabags.com/wp-content/uploads/2009/08/vacheron1.jpg

 

Τιμή δεν βάζω.....

 

Πάντως 400euro ξαναλέω δεν είναι extreme τιμή και όσο να ναι τώρα ένα κάποιο όνομα έχει η ΤΧ, γιατί ούτε την uboat ήξερα αλλά τα ρολόγια της βαράνε 6k κοκ...

 

Όπως είχε πει και ένας εδώ από ένα σημείο και μετά πληρώνεις μόνο όνομα και υλικά.

Link to comment
Share on other sites

αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?

Ειμαι λιγο offtopic αλλα δεν ειναι ειδος milk shake το God. Η εκφραση που ψαχνεις ειναι: "for God's sake"

Link to comment
Share on other sites

αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?

 

Με 400 ευρώ αγοράζει κανείς ρολόι με περισσότερες λειτουργίες, καλύτερα υλικά κατασκευής, ποιοτικότερο μηχανισμό, μεγαλύτερη αίγλη ονόματος σε συνδυασμό των δύο ή περισσοτέρων. Αυτό εννοώ ότι δεν αξίζει τα λεφτά που κοστίζει. Το μόνο θετικό που μπορώ να του βρω είναι ο σχεδιασμός του. Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αντικειμενικά είναι εντυπωσιακός. Σε αυτά τα χρήματα το βρίσκω πιο ρεαλιστικό και πιο κοντά στην πραγματική του αξία. Εδώ κάτι γίνεται.

Κανένα ρολόι δεν αξίζει τα 6000 ευρώ. Το ότι θα τα έδινα δεν σημαίνει ότι θα το έκανα γιατί έχει κάποιες χειροπιαστές αρετές που κοστίζουν τόσο, θα το έκανα για άλλους, μή μετρήσιμους λόγους. Αυτό το Omega θα ήθελα να το αγοράσω ακόμη και αν κόστιζε €10000, άσχετα αν στην πραγματικότητα κοστίζει-ξέρω'γω- 1000 ευρώ.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γράφω για πρώτη φορά στο myphone.gr.

 

Ασχολούμαι επαγγελματικά με το ρολόι και συγκεκριμένα είμαι εκδότης περιοδικών ωρολογοποιίας και διοργανωτής των Σαλονιών Υψηλής Ωρολογοποιιας Very Important Watches, εδώ και 13 χρόνια, ενώ παράλληλα έχω ένα portal, για τα ρολόγια επίσης.

 

Αφορμή για να γράψω είναι ότι τις τελευαταίες ημέρες παρουσιάστηκε ως πρόσταση από μια εταιρεία σχεδιασμού της Ιταλίας, ένα ρολόι, που θα μπορούσε (στην φαντασία των δημιουργών του) να το παρουσιάσει η Apple.

 

Μάλιστα στο νετ, βρήκα και κάποιους που ισχυρίζονται ότι θα είναι η επόμενη έκπληξη του Jobs στο επόμενο WWDC που αν δεν κάνω λάθος θα πραγματοποιηθεί τέλος Ιουνίου.

 

Βρίσκω την ιδέα απίθανη και βέβαια πολύ απειλητική για το "κλασικό" ρολόι.

 

Έχω τελευταία μπει στον μαγικό κόσμο της εταιρείας (iPhone κσι iMac) και καταλαβαίνω τη δυναμική των προιόντων της, πολύ καλά.

 

Για τους παραπάνω λόγους και ανέβασα την είδηση στο portal μου.

 

Μπορείτε να την δείτε εδώ, μαζί με κάποιες φωτογραφίες (ή σχέδια;):

 

http://clepsydre.gr/news.php?id=482

 

Θα ήθελα την άποψή σας.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι το iWatch είναι απλά στην φαντασία κάποιου designer και τίποτα παραπάνω!!

Παραείναι για την apple αυτό!!

Αλλά ας περιμένουμε αν και το κόβω πολύ χλωμό..

Μία διόρθωση: το worldwide developers conference (wwdc) είναι στις 7 ιουνίου!

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/images?hl=el&q=iwatch&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

αν και φωτος δεν ειδα στο λινκ σου.παντως δεν βλεπω που ειναι η καινοτομια.κατι τετοια βγαζουν και οι κινεζοι που παιρνουν και sim καρτα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/images?hl=el&q=iwatch&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

αν και φωτος δεν ειδα στο λινκ σου.παντως δεν βλεπω που ειναι η καινοτομια.κατι τετοια βγαζουν και οι κινεζοι που παιρνουν και sim καρτα...

H καινοτομια ειναι στο ονομα, apple.:p

Ετσι οπως θα στο πλασαρει ο steve θα ειναι η ανακαλυψη του τροχου για 19 φορα :lol:

 

Αν και δεν πιστευω οτι θα δημιουργησει κατι τετοιο η εταιρεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τα κινεζικα ομως δεν ειχαν iPhone OS ;)

Εγω πιστευω οτι ειναι FAKE μεχρι θανατου...σιγα μην κυκλοφορησει κατι τετοιο...αφου εχει τα iPhone τι να το κανει αυτο?θα κοστιζει και παραπανω....και ειναι και κομικο...να μιλας στον καρπο σου και να παιζεις σε αυτον διαφορες .... :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου άρεσε η ιδέα ενός σύγχρονου κινητού στο καρπό μου! Φυσικά, λεπτό καλοσχεδιασμένο με οθόνη και λειτουργικό apple, όχι κινέζικο αμφιβόλου ποιότητας.

Η μήνη ένσταση που έχω και προβληματισμός είναι τί κάνουμε με το θέμα ακτινοβολίας. Γιατί το κινητό είναι μόνιμα πάνω στο δέρμα και εκπέμπει ανάλογα watt (πολλά - λίγα ανάλογα με τη κάλυψη). Μήπως δημιουργεί πρόβλημα η 24/24 επαφή με το καρπό.?!

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα ρολόγια έχουν βγάλει και lg και κάποιοι άλλοι κινέζοι...

 

 

Βρίσκω την ιδέα απίθανη και βέβαια πολύ απειλητική για το "κλασικό" ρολόι.

 

 

Η μαγεία των δεικτών δεν αντικαθίσταται από μια οθόνη για μένα...Αν θέλω οθόνη παίρνω κινητό και κάνω την δουλειά μου καλύτερα και πιο άνετα.

 

Βέβαια να συμπληρώσω ότι απεχθάνομαι τις ηλεκτρονικές ενδείξεις έναντι των αναλογικών ΚΑΙ στα αυτοκίνητα.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

VIWOW δεν αφηνεις λεω εγω τις πατεντες και δωσε μας κανενα εκπτωτικο κουπονι -70% για IWC ή PATEK PH. ????????
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι FAKE, αφού δεν πρόκειται για προιόν, που διατίθεται προς πώληση, αλλά για ένα σχεδιαστικό concept, μιας εταιρείας που το προτείνει ως ιδέα, προς εφαρμογή από την ίδια την Apple.

 

Σαφώς και οι αναλογικές ενδείξεις έχουν άλλη χάρη και αξία, αλλά αν αυτό το πίστευαν όλοι, δεν θα είχε πουληθεί ούτε ένα G Shock. Αντιθέτως έχουν πουληθεί περισσότερα από 50.000.000!

 

Σίγουρα υπάρχει ένα θέμα διπλοκάλυψης με το iPhone (αν και στην πρόταση της Ιταλικής εταιρείας, δεν μιλούν για χρήση κινητού, αλλά για όλα τα υπόλοιπα που βέβαια αποτελούν μέρος του iPhone), αλλά, αυτό δεν ισχύει και με το iPad, iPhone, iMac, iMac Pro;

 

Το καθοριστικό ζήτημα στις ημέρες μας, θα είναι η τιμή. Αν η τιμή θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη του τηλεφώνου, πράγματι δεν θα είχε μεγάλη τύχη το εγχείρημα.

 

Αν όμως υπήρχε η δυνατότητα η τιμή να είναι ανταγωνιστική των ρολογιών του είδους (αν και δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε σκέτο ρολόι), τότε θα μπορούσε το iWatch να δημιουργήσει επανάσταση στο χώρο.

 

Μη ξεχνάμε ότι είμαστε σε μια πολύ ευαίσθητη περίοδο για το ρολόι.

 

Μετά την εμφάνιση της ώρας στο κινητό και κατ' επέκταση σε όλα τα αντικείμενα καθημερινής χρήσης, το ρολόι έπαψε να μονοπωλεί το ρόλο του εργαλείου που μας δίνει την ώρα.

 

Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που συνέβη στο χώρο της ζωγραφικής, όταν ανακαλύφθηκε, το 1826, η φωτογραφία. Πλέον δεν υπήρχε λόγος η ζωγραφική να αναπαριστά επακριβώς την πραγματικότητα, αφού αυτό το έκανε η φωτογραφία εύκολα και καλύτερα. Έτσι η ζωγραφική απελευθερώθηκε και προχώρησε σε άλλες μορφές έκφρασης (κυβισμός, αφαίρεση κλπ)

 

Το ίδιο, κατ' αναλογία, συμβαίνει τώρα και στο ρολόι. Οι περισσότεροι πλέον δεν βλέπουμε το ρολόι για να δούμε την ώρα, αλλά το κινητό. Το γεγονός αυτό "ξύπνησε" τα τελευταία χρόνια και τη χρήση των ρολογιών τσέπης.

 

Έτσι ενισχύεται τα τελευταία χρόνια η εικόνα της Τέχνης της Ωρολογοποιίας, με τη δημιουργία ολοένα και πιο πολύπλοκων ρολογιών, τα οποία μάλιστα φθάνουν στο σημείο, ακόμη και να μην δείχνουν καν την ώρα!

 

Παράλληλα όμως, η ωρολογοποιία μοιάζει πολύ δυσκίνητη στο να ενσωματώσει την τεχνολογία που θα έκανε το ρολόι, ένα αντικείμενο που θα περιλάμβανε όλες τις ενδείξεις και τις ευκολίες που μπορεί να προσφέρει σήμερα η εξέλιξη της τεχνολογίας.

 

Και αφού αυτό δεν το κάνουν οι εταιρείες ωρολογοποιίας, θα το κάνουν οι εταιρείες κινητών ή ηλεκτρονικών ειδών.

 

Νομίζω πάντως, ότι τα κινέζικα ρολόγια-κινητά δεν έχουν τις ευκολίες και το ενδιαφέρον menu που θα παρουσίαζε ένα iWatch, ούτε την αισθητική και λειτουργικότητα. Διαφορετικά θα είχαν αντίστοιχα επιτεύγματα και επιτυχία με το iPhone και στα κινητά τους...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...