Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πηγα να την κανω την κωλο αναβάθμιση και δνε γινόταν. Το κανω επανεκκίνηση μηπως αλλάξει τίποτα και καθε 3-4 λεπτα μου κανε απενεργοποίηση στα καλά καθούμενα και αναγκαστικά το κανα factory reset. Έτυχε σε καναν άλλον τίποτα παρόμοιο; τελικά δεν την έκανα κιόλας την αναβάθμιση :Ρ

Εκφράσου λίγο πιο κόσμια φίλτατε!! :D

 

Για ξανά δοκίμασε τώρα που έκανες factory reset και πες μας.. Παίζει και να μη γίνεται να την πάρεις ota λόγω root!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκφράσου λίγο πιο κόσμια φίλτατε!! :D

 

Για ξανά δοκίμασε τώρα που έκανες factory reset και πες μας.. Παίζει και να μη γίνεται να την πάρεις ota λόγω root!!

Είπαν ότι γίνεται κανονικά με ρουτ θα βαλω κατευθείαν την 4.4.4 με φλας κάποια στιγμή τώρα δεν ξανα προσπαθώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι το κινητο εγινε λιγο πιο γρηγορο. Να θεσω και μια ερωτηση ρε παιδια: υπερχει δυνατοτητα στην stock εφαρμογη για sms οταν το κινητο ειναι σε κανονικη θεση (οχι landscape) να μη βγαζει qwerty πληκτρολογιο αλλα το κανονικο(4×3);;!! Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι το κινητο εγινε λιγο πιο γρηγορο. Να θεσω και μια ερωτηση ρε παιδια: υπερχει δυνατοτητα στην stock εφαρμογη για sms οταν το κινητο ειναι σε κανονικη θεση (οχι landscape) να μη βγαζει πληκτρολογιο;

 

άνοιξα τώρα την στοκ εφαρμογή για sms (δεν είναι default) και όπως ισχύει και για όλες τις άλλες εφαρμογές sms το πληκτρολόγιο εμφανίζεται μόνο όταν είσαι σε φάση όπου γράφεις ένα sms. όταν είμαι στην λίστα με τους παραλήπτες για παράδειγμα δεν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Πως καθαρίζει το cache που λέτε βρε παιδιά. ;

 

Κλείνεις το κινητό.

1. Πατάς ταυτόχρονα και κρατάς πατημένα για 5-6 δευτερόλεπτα τα κουμπιά Volume Down & Power

2. Στο μενού που θα εμφανιστεί με τα μπλέ γράμματα, χρησιμοποιόντας μόνο το Volume Down για περιήγηση, επιλέγεις Recovery πατώντας το Volume Up. Με το Volume Down μετακινείς την επιλογή και με το Volume Up την επιλέγεις.

3. Όταν εμφανιστεί το ρομποτάκι του αντροιντ ξαπλωμένο με ένα τρίγωνο (νομίζω κόκκινο τρίγωνο), σαν error, Τότε πατάς Volume Up & Power για 5-6 δευτερόλεπτα.

4. Θα εμφανιστεί ένα νέο μενού. Χρησιμοποιείς τα κουμπιά της έντασης ήχου για πλοήγηση Volume Up για μετακίνηση πάνω, Volume Down για μετακίνηση κάτω, και το Power για επιλογή (enter). Επιλέγεις Wipe Cache Partition, περίμενε κάνα 10 λεπτό, και θα κάνει επανεκίνηση μόνο του όταν τελειώσει.

 

Εμένα πήρε 7-8 λεπτά.

Αν κολήσει ή αν βαρεθείς, πάτα πατημένο μόνο το Power για καμια 15-20 δευτερόλεπτα και θα κάνει επανεκίνηση μόνο του.

Κράτα το πατημένο και άστο μόνο όταν δεις το σήμα της Motorola με την άσπρη οθόνη.

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Και τι κερδίζουμε με αυτό;;;

http://forums.androidcentral.com/droid-razr/343560-what-exactly-wipe-cache-partition.html

το ψιλοεξηγούν εδώ το τί κερδίζουμε :)

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Απορώ ρε παιδιά, κάνετε ότι κάνετε χωρίς να ξέρετε τον λόγο, είναι δύσκολο να το γκουγκλάρετε πριν το κάνετε; Δεν πιάνω την λογική αυτή να κάνεις κάτι χωρίς να ξέρεις γιατί. Ούτε σε βοηθάει να ξέρεις τι γίνεται, κι αν σου δημιουργηθεί άλλο θέμα λόγω αυτού θα ψάχνεις στα τυφλά γιατί δεν είχες ιδέα τι φταίει απ' όσα έχεις κάνει.

 

Η dalvik cache πάντως που εξηγεί στο από πάνω λινκ καμία σχέση δεν έχει με μπαταρία. Όποιος θέλει για κάποιο λόγο να σβήσει τo battery history δεν του κάνει. Όχι πως υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να σβήσεις το battery history, αλλά να χουμε να λέμε...

 

Για περισσότερα: http://www.androidcentral.com/wiping-battery-stats-doesnt-improve-battery-life-says-google-engineer

Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρίσω σε Art, οι εφαρμογές της μκτορολα θα παίζουν, είναι συμβατές;

 

Πχ κάμερα, ράδιο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρίσω σε Art, οι εφαρμογές της μκτορολα θα παίζουν, είναι συμβατές;

 

Πχ κάμερα, ράδιο

 

Συμβατοτατες!!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ ρε παιδιά, κάνετε ότι κάνετε χωρίς να ξέρετε τον λόγο, είναι δύσκολο να το γκουγκλάρετε πριν το κάνετε; Δεν πιάνω την λογική αυτή να κάνεις κάτι χωρίς να ξέρεις γιατί. Ούτε σε βοηθάει να ξέρεις τι γίνεται, κι αν σου δημιουργηθεί άλλο θέμα λόγω αυτού θα ψάχνεις στα τυφλά γιατί δεν είχες ιδέα τι φταίει απ' όσα έχεις κάνει.

 

Η dalvik cache πάντως που εξηγεί στο από πάνω λινκ καμία σχέση δεν έχει με μπαταρία. Όποιος θέλει για κάποιο λόγο να σβήσει τo battery history δεν του κάνει. Όχι πως υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να σβήσεις το battery history, αλλά να χουμε να λέμε...

 

Για περισσότερα: http://www.androidcentral.com/wiping-battery-stats-doesnt-improve-battery-life-says-google-engineer

 

Προσωπικά εμένα, όταν είχα κάνει παράπονα για τη μπαταρία στη Motorola, μέσω live chat, μου το είπε η ίδια να σβήσω την cache partition μέσω recovery.

Γι'αυτό και με τη σειρά μου το προωθώ.

Και όντως είχε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα, όταν είχα κάνει παράπονα για τη μπαταρία στη Motorola, μέσω live chat, μου το είπε η ίδια να σβήσω την cache partition μέσω recovery.

Γι'αυτό και με τη σειρά μου το προωθώ.

Και όντως είχε δίκιο.

 

Δηλαδή; Προφανώς άλλαξαν τα στατιστικά που βλέπεις στις ρυθμίσεις, όπως εξηγεί το λινκ που έβαλα, άλλαξε η ίδια η διάρκεια της μπαταρίας θες να πεις; Δεν νομίζω.

Σου είπαν τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Προφανώς άλλαξαν τα στατιστικά που βλέπεις στις ρυθμίσεις, όπως εξηγεί το λινκ που έβαλα, άλλαξε η ίδια η διάρκεια της μπαταρίας θες να πεις; Δεν νομίζω.

Δεν σου είπαν τον λόγο;

Από τις 3ω οθόνη max που έβγαζα, κατάφερα να αγγίξω τις 5ω 40λ

Ενώ με το 3g και data συνέχεια ανοιχτό έφτανα κοντά στις 4ω και 30λ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μέσα στο σπίτι έχω 14λ οθόνη και έχει πέσει στο 95%

Στην 4.4.2, με wifi συνέχεια ανοιχτό όπως τώρα, στο 95% θα είχα πάνω από 20λ οθόνη και τουλάχιστον 10λ κλήσεις φωνής.

 

Δε βαριέσαι, θα στρώσει...

όχι ότι έχει τρομερή διαφορά. αλλά όσο να ναι το καταλαβαίνεις.

Δεν με ενοχλεί καθόλου, αφού πάντα το φορτίζω κάθε βράδι, και βγάζει άνετα τη μέρα με ότι χρήση κ αν του κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 3ω οθόνη max που έβγαζα, κατάφερα να αγγίξω τις 5ω 40λ

Ενώ με το 3g και data συνέχεια ανοιχτό έφτανα κοντά στις 4ω και 30λ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα μέσα στο σπίτι έχω 14λ οθόνη και έχει πέσει στο 95%

Στην 4.4.2, με wifi συνέχεια ανοιχτό όπως τώρα, στο 95% θα είχα πάνω από 20λ οθόνη και τουλάχιστον 10λ κλήσεις φωνής.

 

Δε βαριέσαι, θα στρώσει...

όχι ότι έχει τρομερή διαφορά. αλλά όσο να ναι το καταλαβαίνεις.

Δεν με ενοχλεί καθόλου, αφού πάντα το φορτίζω κάθε βράδι, και βγάζει άνετα τη μέρα με ότι χρήση κ αν του κάνεις.

 

 

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι πως ναι αυτά που δείχνει μπορεί να είναι λάθος, και μπορεί να στα δείχνει σωστά αν σβήσεις την cache, η διάρκεια της μπαταρίας όμως παρέμεινε ίδια. Κοινώς, μην πολυασχολείσαι με αυτά που δείχνει, τη διάρκεια τη βλέπεις εμπειρικά καλύτερα.

 

Υπάρχουν πάντως αρκετοί που λένε ότι η διάρκεια έπεσε λίγο με το update. Εγώ από χθες που το πήρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι πως ναι αυτά που δείχνει μπορεί να είναι λάθος, και μπορεί να στα δείχνει σωστά αν σβήσεις την cache, η διάρκεια της μπαταρίας όμως παρέμεινε ίδια. Κοινώς, μην πολυασχολείσαι με αυτά που δείχνει, τη διάρκεια τη βλέπεις εμπειρικά καλύτερα.

Ναι ισχύει αυτό αλλά πρακτικά έχει διαφορά όταν το κινητό σου σβήνει από λάθος μέτρηση/ένδειξη της μπαταρίας ;)

 

Όπως με το bug του 1%, που από 100% πήγαινε στο 1% όταν το έβαζες στο pc :p και αν δε το φόρτιζες έσβηνε

Link to comment
Share on other sites

Το βημα 3. ειναι σωστο ? με πεταει σε normal mode και φορτωνει κανονικα το android

Πάτα πρώτα το Volume Up και μετά, αμέσως το Power

Και αντίθετα τα αφήνεις, πρώτα το Power Και μετά το Volume Up

Χωρίς καθυστέρηση όμως, Volume Up + Power

 

Το είχα δει σε ένα βιντεο αυτό στο youtube, και δούλεψε και σε μένα

Νομίζω αυτό ήταν

https://www.youtube.com/watch?v=4RUsspI1CrU

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις το κινητό.

1. Πατάς ταυτόχρονα και κρατάς πατημένα για 5-6 δευτερόλεπτα τα κουμπιά Volume Down & Power

2. Στο μενού που θα εμφανιστεί με τα μπλέ γράμματα, χρησιμοποιόντας μόνο το Volume Down για περιήγηση, επιλέγεις Recovery πατώντας το Volume Up. Με το Volume Down μετακινείς την επιλογή και με το Volume Up την επιλέγεις.

3. Όταν εμφανιστεί το ρομποτάκι του αντροιντ ξαπλωμένο με ένα τρίγωνο (νομίζω κόκκινο τρίγωνο), σαν error, Τότε πατάς Volume Up & Power για 5-6 δευτερόλεπτα.

4. Θα εμφανιστεί ένα νέο μενού. Χρησιμοποιείς τα κουμπιά της έντασης ήχου για πλοήγηση Volume Up για μετακίνηση πάνω, Volume Down για μετακίνηση κάτω, και το Power για επιλογή (enter). Επιλέγεις Wipe Cache Partition, περίμενε κάνα 10 λεπτό, και θα κάνει επανεκίνηση μόνο του όταν τελειώσει.

 

Εμένα πήρε 7-8 λεπτά.

Αν κολήσει ή αν βαρεθείς, πάτα πατημένο μόνο το Power για καμια 15-20 δευτερόλεπτα και θα κάνει επανεκίνηση μόνο του.

Κράτα το πατημένο και άστο μόνο όταν δεις το σήμα της Motorola με την άσπρη οθόνη.

 

στην 4.4.4 όταν φτάνω στο σημείο 3 που βγαινει το ρομποτάκι δεν μπορώ να πάω παρακάτω γιατί μου γράφει " καμία εντολή "

πατάω έτσι όπως το γράφεις αλλά κάνει επανεκκίνηση

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην 4.4.4 όταν φτάνω στο σημείο 3 που βγαινει το ρομποτάκι δεν μπορώ να πάω παρακάτω γιατί μου γράφει " καμία εντολή "

Ναι τότε κάνεις το βήμα 3.

Link to comment
Share on other sites

 

με αυτή την μέθοδο το moto g μου έγινε ρουτ αλλά δεν έχει custom recovery. Επίσης το επίσημο update μέσω ΟΤΑ δεν έγινε, μου έβγαλε error !! :w00t:

 

edit: απέκτησα cwm με το MotoTool !

σε ευχαριστώ για το λινκ σύμμαχε, να είσαι καλά !!!

 

edit2: OTA udpate δεν γίνεται, μου βγάζει error.

πήγα να φλασάρω το stock update και επίσης error όμως life goes on.

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...