Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια χρήστης του MLS destinator, μπήκα πρόσφατα στον κόσμο των GPS σε Androind δοκιμάζοντας μέχρι τώρα το navigation της google. Από όσα διάβασα εδώ μέσα, το Sygic φαίνεται να βρίσκεται ανάμεσα στα αξιόπιστα offline GPS και λόγο της προσφοράς σκέφτομαι να το αγοράσω. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει: αν αγοράσω τους χάρτες, μετά θα χρειάζονται και extra υπηρεσίες να αγοράσω; π.χ. θα πρέπει να πληρώσω extra για να έχει φωνητικές οδηγίες (θέλω οπωσδήποτε να έχει φωνητικές οδηγίες) ή όταν αγοράζεις του χάρτες της Sygic είσαι σε γενικές γραμμές καλυμμένος με τις υπηρεσίες που προσφέρει και δεν χρειάζεται κάτι άλλο;

Αγοράζοντας το Sygic έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις των χαρτών και της εφαρμογής για πάντα.

Επίσης η φωνητική πλοήγηση είναι μέσα.

 

Μόνο η ένδειξη κίνησης και το HUD είναι έξτρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγοράζοντας το Sygic έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις των χαρτών και της εφαρμογής για πάντα.

Επίσης η φωνητική πλοήγηση είναι μέσα.

 

Μόνο η ένδειξη κίνησης και το HUD είναι έξτρα.

 

Ενδειξη κινησης ουτως ή αλλως στην Ελλαδα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδειξη κινησης ουτως ή αλλως στην Ελλαδα δεν υπαρχει.

 

Για το sygic μιλάμε? Η γενικά ?

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Για το sygic μιλάμε? Η γενικά ?

 

Εγω εγραψα παραπανω για το sygic αλλα υπαρχει γενικα σε αλλο προγραμμα gps τετοια υπηρεσια;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εγραψα παραπανω για το sygic αλλα υπαρχει γενικα σε αλλο προγραμμα gps τετοια υπηρεσια;

 

Νομίζω πως το έχω δει να δουλεύει σε Primo... και σίγουρα σε Igo8 έπαιρνα πληροφορίες κίνησης μέσω ραδιοφωνικών σταθμών (με την όποια ακρίβεια θα περίμενε κανείς να έχουν).

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω δει να δουλεύει σε Primo... και σίγουρα σε Igo8 έπαιρνα πληροφορίες κίνησης μέσω ραδιοφωνικών σταθμών (με την όποια ακρίβεια θα περίμενε κανείς να έχουν).

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει με πολλές πληροφορίες εδώ και χρόνια στο IGO.

 

Καλημερα σε ολους, επειδη δεν το πολυέχω με τα GPS θελω να μου λυσετε μερικες αποριες.

 

Σκεφτομαι να παρω το Xperia SP για χρηση GPS, πιστευετε θα υπαρχει μια αμεση ανταποκριση οταν θα οδηγω στην αθηνα?

 

Επισης το κινητο εχει απο μονο του εφαρμογη GPS ή θα πρεπει να εγκαταστησω μια εφαρμογη?

Μια χαρά θα σου τρέχουν όλα τα γνωστά GPS με το SP.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ! εσεις ποιο προγραμμα για gps εχετε και ποσο ευχαριστημενοι ειστε?
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ! εσεις ποιο προγραμμα για gps εχετε και ποσο ευχαριστημενοι ειστε?

 

το NDRIVE πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Ειδα βγηκε το Sygic σε προσφορα (ή εχει βγει καιρο τεσπα). Το licence ειναι per email? Κοινως, σε ποσες διαφορετικες συσκευες μπορω να το χρησιμοποιησω με διαφορετικο gmail? Κατι ειχε παρει το ματι μου καποια στιγμη για παραπανω απο μια, ισχυει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολυ! εσεις ποιο προγραμμα για gps εχετε και ποσο ευχαριστημενοι ειστε?

 

Καλό πρόγραμμα είναι αυτό που έχει πολύ καλες φωνητικές οδηγίες. Και αυτό γιατί το να κοιτάς είναι επικίνδυνο. Ως εκ τούτου, 2 για εμένα είναι κορυφή και τα βαζω με την σειρά.

Primo & Sygic.

Επίσης και το navitel έχει καλη φωνή (μιας και διορθώθηκε συγκριτικά με της εταιρείας).

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτό ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ndrive.nlifegreecetb) τι γνώμη έχετε; Το κατέβασα σήμερα αλλά δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω. Φαίνεται όμορφο και λειτουργικό αλλά ούτε αυτό υποστηρίζει TTS στα Ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ξεχασα να ρωτησω πριν ολα τα GPS προγραμματα εχουν φωνητικη λειτουργια στα ελληνικα? και εχουν ελληνικο μενου?

 

αν οχι μπορειτε να μου πειτε 2-3 για εσας προσωπικα τα καλυτερα GPS στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτό ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ndrive.nlifegreecetb) τι γνώμη έχετε; Το κατέβασα σήμερα αλλά δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω. Φαίνεται όμορφο και λειτουργικό αλλά ούτε αυτό υποστηρίζει TTS στα Ελληνικά.

 

καινουργιο προγραμμα ειναι,δωστου λιγο χρονο και αν αντεξει θα βαλει και tts.Toσο σημαντικα ειναι για σενα αραγε?

αν και σε μια απαντηση βλεπω οτι υποστηριζει tts οχι σε ολες τις γλωσσες.Εχεις βαλει svox η κατι παραπλησιο?

επειδη ξεχασα να ρωτησω πριν ολα τα GPS προγραμματα εχουν φωνητικη λειτουργια στα ελληνικα? και εχουν ελληνικο μενου?

 

αν οχι μπορειτε να μου πειτε 2-3 για εσας προσωπικα τα καλυτερα GPS στα ελληνικα?

 

sygic,route66,destinator,ndrive,copilot,navigon ολα μα ολα εχουν ελληνικα.

 

 

ΥΓ Παντως εχει πολλη πλακα(με αφορμη το προγραμμα που προτεινει ο φιλος πιο πανω)να διαβαζεις ελληνικες βαθμολογιες στο play,oρισμενοι ειναι απλα τραγικοι...

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

επειδη ξεχασα να ρωτησω πριν ολα τα GPS προγραμματα εχουν φωνητικη λειτουργια στα ελληνικα? και εχουν ελληνικο μενου?

 

αν οχι μπορειτε να μου πειτε 2-3 για εσας προσωπικα τα καλυτερα GPS στα ελληνικα?

Όλα σχεδόν υποστηρίζουν ελληνικά αλλά μόνο το Navigon έχω βρει να έχει native Greek TTS

καινουργιο προγραμμα ειναι,δωστου λιγο χρονο και αν αντεξει θα βαλει και tts.Toσο σημαντικα ειναι για σενα αραγε?

αν και σε μια απαντηση βλεπω οτι υποστηριζει tts οχι σε ολες τις γλωσσες.Εχεις βαλει svox η κατι παραπλησιο?

 

 

sygic,route66,destinator,ndrive,copilot,navigon ολα μα ολα εχουν ελληνικα.

 

 

ΥΓ Παντως εχει πολλη πλακα(με αφορμη το προγραμμα που προτεινει ο φιλος πιο πανω)να διαβαζεις ελληνικες βαθμολογιες στο play,oρισμενοι ειναι απλα τραγικοι...

TTS υποστηρίζει σε αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά. Ναι μου είναι χρήσιμο το TTS. Από το να ακούω στρίψετε δεξιά/αριστερά προτιμώ να ακούω το όνομα του δρόμου/εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

H φωνη που ακουω στο sygic, ειναι tts ή κανονικη φωνη(πως το λενε-ορολογια/sampling);

Τι διαφορα εχει τελικα το ενα απο το αλλο;

Ετσι κι αλλιως, απλες οδηγιες δεν εκφωνουν;

Link to comment
Share on other sites

H φωνη που ακουω στο sygic, ειναι tts ή κανονικη φωνη(πως το λενε-ορολογια/sampling);

Τι διαφορα εχει τελικα το ενα απο το αλλο;

Ετσι κι αλλιως, απλες οδηγιες δεν εκφωνουν;

 

Για το sygic συγκεκριμένα ο μετρ του είδους έχει φτιάξει φωνές οι οποίες κάνουν το πρόγραμμα πολύ πιο καλό μιας και όπως έχω ξαναπεί οι φωνές κάνουν ένα πρόγραμμα καλό ή όχι.

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Στο sygic Πώς μπορούμε να το κάνουμε να μας διαβάζει και τα ονόματα από τους δρόμους ; :)

Θες φωνή Ελληνική TTS, που επίσημα δεν υπάρχει.

Πώς θα μπούνε όμως ξεφεύγουν από τα όρια του φόρουμ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν υποστηρίζουν ελληνικά αλλά μόνο το Navigon έχω βρει να έχει native Greek TTS

 

TTS υποστηρίζει σε αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά. Ναι μου είναι χρήσιμο το TTS. Από το να ακούω στρίψετε δεξιά/αριστερά προτιμώ να ακούω το όνομα του δρόμου/εξόδου.

 

υποστηριζει αυτες τις γλωσσες γιατι η google μονο αυτες υποστηριζει.πρεπει να βαλεις μηχανη που να υποστηριζει ελληνικα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.svox.classic ,ειναι επι πληρωμης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγραψα παραπανω για το sygic αλλα υπαρχει γενικα σε αλλο προγραμμα gps τετοια υπηρεσια;

 

Όπως είπαν και άλλοι στο igo υπάρχει πολύ καιρό τώρα. Απο πολύ παλιά με το παλιό (κακό) TMC μέσω δέκτη ραδιοφώνου και τώρα με data.

Υπάρχουν επίσης site που δείχνουν την κίνηση όπως αυτό της telenavis. Και εφαρμογές όπως αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=your.traffic.namespace

Link to comment
Share on other sites

Θες φωνή Ελληνική TTS, που επίσημα δεν υπάρχει.

Πώς θα μπούνε όμως ξεφεύγουν από τα όρια του φόρουμ.

Δεν νομίζω να ξεφεύγει απο τα όρια του forum. Εαν γνωρίζεις δώσε και σώσε. Έχω ρωτήσει και εγώ παλιότερα και απάντηση δεν έχω πάρει.

υποστηριζει αυτες τις γλωσσες γιατι η google μονο αυτες υποστηριζει.πρεπει να βαλεις μηχανη που να υποστηριζει ελληνικα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.svox.classic ,ειναι επι πληρωμης.

Το έχω δοκιμάσει ναι είναι εντελώς χάλια. Η φωνη πολύ ρομποτική η προφορά κακή και ή ποιότητα ήχου επίσης κακή και χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Στο sygic Πώς μπορούμε να το κάνουμε να μας διαβάζει και τα ονόματα από τους δρόμους ; :)

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=223&t=9319

Θες φωνή Ελληνική TTS, που επίσημα δεν υπάρχει.

Πώς θα μπούνε όμως ξεφεύγουν από τα όρια του φόρουμ.

Δεν νομίζω να ξεφεύγουμε από τα όρια του forum. Έχει δωθεί και παλιότερα το link εδώ μέσα. Αν όχι ζητώ συγγνώμη και να διαγραφεί το post μου.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ξεφεύγει απο τα όρια του forum. Εαν γνωρίζεις δώσε και σώσε. Έχω ρωτήσει και εγώ παλιότερα και απάντηση δεν έχω πάρει.

 

Το έχω δοκιμάσει ναι είναι εντελώς χάλια. Η φωνη πολύ ρομποτική η προφορά κακή και ή ποιότητα ήχου επίσης κακή και χαμηλή.

Δεν ξέρω τι έχεις δοκιμάσει, αλλά οι μηχανές svox και loquendo μια χαρά μιλάνε τα TTS σε Sygic και Igo.

Μήπως φταίει η φωνή που είχες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το igo primo του kastel στο samsung galaxy s2 και τωρα που αγορασα το samsumg galaxy s5 το κανω εγκατασταση στο κινητο και μου βγαινει πολυ μικρο στην οθονη.Τι πρεπει να κανω ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις δοκιμάσει, αλλά οι μηχανές svox και loquendo μια χαρά μιλάνε τα TTS σε Sygic και Igo.

Μήπως φταίει η φωνή που είχες.

Το svox δοκίμασα στο CoPilot και είναι χάλια. Το loquendo όχι ακόμα. Ευχαριστώ για το link. Μπορω να το χρησιμοποιήσω και σε άλλους πλοηγούς όπως το svox?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...