Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και σε εμενα το ιδιο βγαινει.Απλά προσπερνας αυτο το βημα.Αφου τα κανεις ολα τα βηματα κανονικα, θα κατεβασεις απο το play store την εφαρμογη MT GPS.Μεσα απο αυτην θα κατεβασεις τα EPO files που χρειαζεσαι και θα κανεις μια επανεκκινηση και ολα καλα.Θα εισαι ετοιμος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό γινεται γιατι εχεις ενεργοποιημενο το AGPS. Μην ενεργοποιείς το GPS απο το mobileuncle γιατι ετσι ενεργοποιεις το απλο GPS.Απλα εσυ να το ενεργοποιεις απο την notification bar.

 

Ευχαριστώ πολύ soulfunkdjx.Απλά εμένα βρίσκει δορυφόρους μόνο αν είναι ενεργοποιημένο το internet του κινητού.Αλλιώς πρέπει να το ενεργοποιησω απο mobileincletools.Μηπως κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Πρέπει να πας σε ανοιχτό ουρανό χωρίς να είσαι δίπλα σε κτίρια. Προτίμησε ταράτσα ή κάποια πλατεία. Κατέβασε το GPS TEST και άνοιξε το gps και μετά την εφαρμογή GPS TEST. Μην ανοίξεις το ίντερνετ. Αν δεις γραμμές να εμφανίζονται τότε είσαι σε καλό δρόμο. Κάτσε εκεί ίσως και για 10 λεπτά ώσπου να κλειδώσει. Πάντα την πρώτη φορά κάνει τόσο. Μετά θα σου κλειδώνει σε δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μολις γινει η ρυθμιση στο fastergps,μετα μπορουμε να το απεγκαταστησουμε?

 

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα είμαι από τους τυχερούς 20 δορυφόρους θέαση και lock 10 κανονικά με την 4.2.2

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα είμαι από τους τυχερούς 20 δορυφόρους θέαση και lock 10 κανονικά με την 4.2.2

και σε μενα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια! :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gocode.mtksuite το έχει δοκιμάσει κάποιος,λέει τίποτα;

 

Γιατί δεν το δοκιμάζεις να μας πεις? Φαίνεται καλό...Εγώ είμαι ήδη fixed με τον παραδοσιακό τρόπο γι'αυτό δεν το δοκιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, εχω το alcatel 997d και χρησιμοποιω το sygic. Eχω συνεχεια προβλημα με το gps ακολουθησα τα βηματα που περιγραφονται πιο πριν επιτυχως, και ενω κλειδωνει σχετικα γρηγορα δορυφορους δεν δειχνει ακριβως το σημειο που ειμαι αλλα λιγο πιο διπλα πχ στον παραδρομο επισης πολυ συχνα κολλαει και ανανεωνεται μετα απο 5-7 sec με αποτελεσμα να χανει την διαδρομη η παλι να με δειχνει διπλα απο τον δρομο στον οποιο ειμαι. Tι μπορει να φταιει και τι να κανω? η απλα αποδεχομαι οτι αυτο ειναι το gps me mtk επεξεργαστες?στους 8 πυρηνους mtk εχει βελτιωθει κατι στο gps η παραμενουν ιδια τα προβληματα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

ειμαι κατοχος ενος THL T200.

εγκαθιστω το DON'T PANIC και μολις παει να ανοιξει μου γραφει "η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει".

τι μπορει να συμβαινει? γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, εχω το alcatel 997d και χρησιμοποιω το sygic. Eχω συνεχεια προβλημα με το gps ακολουθησα τα βηματα που περιγραφονται πιο πριν επιτυχως, και ενω κλειδωνει σχετικα γρηγορα δορυφορους δεν δειχνει ακριβως το σημειο που ειμαι αλλα λιγο πιο διπλα πχ στον παραδρομο επισης πολυ συχνα κολλαει και ανανεωνεται μετα απο 5-7 sec με αποτελεσμα να χανει την διαδρομη η παλι να με δειχνει διπλα απο τον δρομο στον οποιο ειμαι. Tι μπορει να φταιει και τι να κανω? η απλα αποδεχομαι οτι αυτο ειναι το gps me mtk επεξεργαστες?στους 8 πυρηνους mtk εχει βελτιωθει κατι στο gps η παραμενουν ιδια τα προβληματα?

 

Ορίστε φίλε μου η λύση για το πρόβλημα που έχεις στο gps

ειναι στο πρώτο post στην παράγραφο ''Προγράμματα καταγραφής διαδρομών''

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρόσφατα απέκτησα το Jiauy G4s (πρώτη φορά smartphone) και παρατήρησα ότι το GPS δεν είναι τόσο ακριβές, γι’ αυτό και προσπάθησα να ακολουθήσω τα βήματα αυτού του οδηγού.

Στο MTK mobileuncle Tools (google play) δεν υπήρχε το βήμα:

(-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download) γι’ αυτό και κατέβασα το MT GPS έτσι ώστε να κατεβάσω το EPO files.

Αφού κατέβασα τα EPO files συνέχισα τα βήματα:

(-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.)

Όταν πάτησα το hot, full και AGPS restart δεν έγινε τίποτα, και στο TTFF:έγραφε Counting.

Στην συνέχεια κατέβασα το FasterGPS (google play) και αφού το εγκατέστησα πήγα να αλλάξω το gps.conf (όπως έχει δοθεί στην πρώτη σελίδα του post) αλλά δεν με άφηνε. Έγραφε (Error occurred when trying to save the file. It will not be saved). (Το Superuser ήταν ενεργοποιημένο). Επίσης δεν με άφηνε να μετονομάσω τον φάκελο gps.conf.

Μήπως κάποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να αλλάξω το περιεχόμενο του φακέλου gps.conf, έτσι ώστε να βελτιώσω την απόδοση του GPS μου.

Ευχαριστώ.

Edited by Vaiper
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχω ενα coolpad f1 ρουταρισμενο απο vickmall........δεν εχω προβλημα με το gps αλλα οταν <<τρεχω>> το runtastic δεν μου δειχνει το σημειο που βρισκομαι σε χαρτη ,οποτε ακολουθησα τον οδηγο της πρωτης σελιδας (αντι του ΕPO downloading ,κατεβασα το ΜΤ gps απο το οποιο δε καταλαβα πως κατεβαζω τα ΕΡΟ files,επισης κατεβασα και το GPS faster) και πλεον κλειδωνει συντομα οπως συνεβαινε χωρις το fix και εχω και το στιγμα μου στο χαρτη.Ερωτηση :

 

οταν εχω ενεργοποιημενη την εντολη<< τοποθ. wifi,δικτυα κιν.τηλεφωνιας>> (και μου δειχνει το στιγμα μου στο χαρτη) χρεωνομαι? - εχοντας κλειστα τα δεδομενα-.....διαφορετικα οταν απενοργοποιω τη παραπανω εντολη το στιγμα μου καταγραφεται σε καναβο και οχι σε χαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχω ενα coolpad f1 ρουταρισμενο απο vickmall........δεν εχω προβλημα με το gps αλλα οταν <<τρεχω>> το runtastic δεν μου δειχνει το σημειο που βρισκομαι σε χαρτη ,οποτε ακολουθησα τον οδηγο της πρωτης σελιδας (αντι του ΕPO downloading ,κατεβασα το ΜΤ gps απο το οποιο δε καταλαβα πως κατεβαζω τα ΕΡΟ files,επισης κατεβασα και το GPS faster) και πλεον κλειδωνει συντομα οπως συνεβαινε χωρις το fix και εχω και το στιγμα μου στο χαρτη.Ερωτηση :

 

οταν εχω ενεργοποιημενη την εντολη<< τοποθ. wifi,δικτυα κιν.τηλεφωνιας>> (και μου δειχνει το στιγμα μου στο χαρτη) χρεωνομαι? - εχοντας κλειστα τα δεδομενα-.....διαφορετικα οταν απενοργοποιω τη παραπανω εντολη το στιγμα μου καταγραφεται σε καναβο και οχι σε χαρτη.

 

Από την στιγμή που έχεις απενεργοποιημένα τα δεδομένα κινητής δε χρεωνεσαι τίποτα. Μονό το GPS σου να έχεις ανοιχτό για να συνεχίσει να σε βρίσκει.Όταν τελειώσεις την διαδρομή σου και συνδεθείς στο ίντερνετ με wifi θα δεις την διαδρομή σου κανονικά σε χάρτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Πρόσφατα conference τησα το Jiauy G4s (πρώτη φορά smστιγμήne) και παρατήρησα ότι το GPS δεν είναι τόσο ακριβές, γι’ αυτό και προσπάθησα να ακολουθήσω τα βήματα αυτού του οδηγού.

Στο MTK mobileuncle Tools (google play) δεν υπήρχε το βήμα:

(-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download) γι’ αυτό και κατέβασα το MT GPS έτσι ώστε να κατεβάσω το EPO files.

Αφού κατέβασα τα EPO files συνέχισα τα βήματα:

(-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.)

Όταν πάτησα το hot, full και AGPS restart δεν έγινε τίποτα, και στο TTFF:έγραφε Counting.

Στην συνέχεια κατέβασα το FasterGPS (google play) και αφού το εγκατέστησα πήγα να αλλάξω το gps.conf (όπως έχει δοθεί στην πρώτη σελίδα του post) αλλά δεν με άφηνε. Έγραφε (Error occurred when trying to save the file. It will not be saved). (Το Superuser ήταν ενεργοποιημένο). Επίσης δεν με άφηνε να μετονομάσω τον φάκελο gps.conf.

Μήπως κάποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να αλλάξω το περιεχόμενο του φακέλου gps.conf, έτσι ώστε να βελτιώσω την απόδοση του GPS μου.

Ευχαριστώ.

 

1ον πρέπει να είσαι root.

2ον για καλύτερη εφαρμογή σαν file browser & edit χρησιμοποιώ μονό το root explorer...

Χρησιμοποίησε αυτή την εφαρμογή για να σου κάνει save τις αλλαγές σου.

3ον Απο την στιγμη που κανείς edit το gps.conf μη χρησιμοποιείς καθόλου το faster GPS. Διότι αν κανείς edit και μετά χρησιμοποιήσεις το faster GPS αυτό θα σου ξαναλλαξει το GPS.conf . Αρα ξέχασε το faster GPS.

Link to comment
Share on other sites

Μαπα το καρπουζι...τα εκανα ΟΛΑ, δοκιμασα ΚΑΘΕ εναλλακτικη. Παραταω το gps... :cry:

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις απενεργοποιημένα τα δεδομένα κινητής δε χρεωνεσαι τίποτα. Μονό το GPS σου να έχεις ανοιχτό για να συνεχίσει να σε βρίσκει.Όταν τελειώσεις την διαδρομή σου και συνδεθείς στο ίντερνετ με wifi θα δεις την διαδρομή σου κανονικά σε χάρτη.

 

 

Σε ευχαριστω για τη πληροφορια..........σημερα δοκιμασα το τροπο που αναφερεις και ο χαρτης εμφανιστηκε οταν συνδεθηκα:up:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

Τι κανουμε αν στο EngineerMode είναι αχνο το Location Based Service .

 

Eευχαριστώ

 

παιδιά help... το ίδιο και σε μένα... έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα... !$%%ΟΡ #Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω το asus memo pad hd7 και θέλω να σετάρω το gps του,αλλά δεν έχει το Engineer Mode τι μπορώ να κάνω?
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φοράει επεξεργαστή της Mediatek. Αν δε φοράει δε θα σου εμφανίζει το engineer mode.
Link to comment
Share on other sites

φοράει επεξεργαστή της Mediatek!και συγκεκριμένα τον MT8125.

τι μπορώ να κάνω;

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root. Αν γονείς root θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές που σου δίνουν πρόσβαση στο engineer mode.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...