Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, το DVD του laptop μου δεν λειτουργεί ( και σε αυτό αν έχει κάποιος λύση ας βοηθήσει, αλλά δεν είναι αυτό που με απασχολεί τώρα ).

 

Οπότε πως μπορώ να κάνω format μέσω usb ? Ξέρω πως για αρχή κάνω copy/paste το τα ta windows .iso μέσα στο usb, αλλά μετά θέλει και άλλες ρυθμήσεις νομίζω, αν κάποιος το έχει κάνει ποτέ και ξέρει με σιγουριά, ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ!

 

Κατέβασε αυτό ''Windows 7 USB DVD Download Tool'' στήστο και τα υπόλοιπα είναι εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, το DVD του laptop μου δεν λειτουργεί ( και σε αυτό αν έχει κάποιος λύση ας βοηθήσει, αλλά δεν είναι αυτό που με απασχολεί τώρα ).

 

Οπότε πως μπορώ να κάνω format μέσω usb ? Ξέρω πως για αρχή κάνω copy/paste το τα ta windows .iso μέσα στο usb, αλλά μετά θέλει και άλλες ρυθμήσεις νομίζω, αν κάποιος το έχει κάνει ποτέ και ξέρει με σιγουριά, ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ!

 

Eπ' ουδενί μην κάνεις απλό copy το .iso στο usb, υπάρχει διαδικασία από πίσω για να μπορέσει το στικάκι να γίνει bootable. Αυτό το κάνει το εργαλείο που ανέφερε πιο πάνω ο samarithan που είναι και το επίσημο της Microsoft. Επίσης παρόμοιο εργαλείο αλλά για πολλά iso, είτε λειτουργικά, είτε bootable εργαλεία όπως MEMTEST κτλπ είναι το YUMI που κάνει καταπληκτική δουλειά, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερει και ο Samarithan η διαδικασία είναι απλή με το εργαλείο της Microsoft αρκεί να δημιουργήσεις ένα iso του DVD των Windows. δεν θα σου πάρει πάνω από 5 λεπτά !:happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελικά έκανα φορματ το laptop, έβαλα τα Windows 7 Professional N, και ενώ στην αρχή λειτουργούσε μια χαρά (Αρχή εννοώντας τις πρώτες ώρες), ύστερα από εγκατάσταση των βασικών drivers (Camera, sound driver, bluetooth, memory stick ) και εγκατάσταση των windows update (Περίπου 140 updates), η ολοκλήρωση των updates δεν ήταν εφικτή.

 

Μου βγάζει Blue screen με Kernel Data inpage error. Το θέμα είναι ότι το έψαξα στο internet και πως κατά πάσα πιθανότητα φταίει ο σκληρός δίσκος και πως πρέπει να κάνω για αρχή ένα check disk αλλά τώρα μόλις το ανοίγω κολλάει αρκετά, μόλις πατάω πάνω στο Start menu ας πούμε κολλάει και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Να αναφέρω επίσης πως παλιότερα πρέπει να είχε πέσει καφές πάνω στο laptop.

 

Α, και όσον αφορά την θερμοκρασία το καθάρισα και τώρα δεν ζεσταίνει τόσο.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. !!

Link to comment
Share on other sites

Μπες με ασφαλή λειτουργία (safe mode), πήγαινε στην Διαχείριση συσκευών και απ εγκατέστησε τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών σου. Ξεκίνα κανονικά το boot και μην κατεβάζεις οδηγούς για τα γραφικά από το windows update, αλλά μπες στο site του κατασκευαστή. Δοκίμασε και πες μας

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..

 

Τα τελικά αποτελέσματα είναι: Σε PC Diagnostics Tool μου έβγαλε FAIL στον HARD DISK..

 

Και μου βγάζει blue screen UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME και KERNEL DATA PAGE ERROR τα οποία αν δεν κάνω λάθος οφείλονται στον σκληρό.. Μου είπαν όμως ότι αν έφταιγε ο σκληρός, δεν θα μπορούσε ούτε το format να ολοκληρώσει..

 

Τέλος, κάτω δεξιά μου βγάζει Consider to change your Battery.

 

Συμπεράσματα:

 

Να βάλω έναν σκληρό δίσκο SSD από το e-shop 120 GB γύρω στα 60 ευρώ?

Να αλλάξω μπαταρία γύρω στα 40-50 ευρώ?

Να το πάω σε έναν τεχνικό για άνοιγμα και αλλαγή πάστας κτλπ ?

 

Ή να δώσω 400 ευρώ και να πάρω έναν καινούργιο ?

 

Ευχαριστώ!

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..

 

Τα τελικά αποτελέσματα είναι: Σε PC Diagnostics Tool μου έβγαλε FAIL στον HARD DISK..

 

Και μου βγάζει blue screen UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME και KERNEL DATA PAGE ERROR τα οποία αν δεν κάνω λάθος οφείλονται στον σκληρό.. Μου είπαν όμως ότι αν έφταιγε ο σκληρός, δεν θα μπορούσε ούτε το format να ολοκληρώσει..

 

Τέλος, κάτω δεξιά μου βγάζει Consider to change your Battery.

 

Συμπεράσματα:

 

Να βάλω έναν σκληρό δίσκο SSD από το e-shop 120 GB γύρω στα 60 ευρώ?

Να αλλάξω μπαταρία γύρω στα 40-50 ευρώ?

Να το πάω σε έναν τεχνικό για άνοιγμα και αλλαγή πάστας κτλπ ?

 

Ή να δώσω 400 ευρώ και να πάρω έναν καινούργιο ?

 

Ευχαριστώ!

 

Να αγοράσεις ένα κανονικό σκληρό δίσκο (οχι SSD) και να αλλάξεις πάστα !!!! και είσαι κομπλέ !!!!! Δεν μπορώ να κρίνω την ετυμηγορία του ''τεχνικού'' ότι αν είχε σφάλμα ο δίσκος δεν θα έκανε καν φορμάτ, πιστεύω τα εισαγωγικά τα λένε όλα.

Την μπαταρία εαν δεν είναι απαραίτητη δεν βλέπω το λόγο :happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις γιατί να αγοράσω HDD και όχι SSD?

 

Απλά σκέφτομαι ότι ο HDD θα κοστίζει περίπου 40 ευρώ, και φυσικά θα είναι 500 GB αλλά ο SSD με 20 ευρώ παραπάνω δεν θα βοηθήσει κατά πολύ? Από reviews και συγκρίσεις που έχω δει στο internet λένε πως βλέπεις μεγάλη διαφορά..

 

Φυσικά είναι μόνο 120 GB, αλλά νομίζω πως αρκούν.. και πλέον με όλα αυτά τα Online Storages, cloud Κλπ δεν νομίζω να έχω θέμα από άποψη χώρου.. Ποια η δική σου άποψη?

 

Τέλος, την πάστα μπορώ να την αλλάξω και μόνος μου? Γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω σε "τεχνικούς" αν είναι κάτι απλό..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω ότι άσχετα αν έχει ζημιά ο δίσκος ή θες να προσθέσΕις έναν καινούριο, μόνο SSD θα πρότεινα για χρήση σε φορητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξαφνικα χαθηκε ο ηχος στο λαπτοπ

με ρισταρτ δεν εστρωσε. ουτε με τσεκαρισμα ρυθμισεων.

καμια ιδεα;

δε παιζει ουτε με ακουστικα

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα χαθηκε ο ηχος στο λαπτοπ

με ρισταρτ δεν εστρωσε. ουτε με τσεκαρισμα ρυθμισεων.

καμια ιδεα;

δε παιζει ουτε με ακουστικα

 

Ξαναπερνα drivers

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα με το φορητο αν μπορει καποιος να βοηθησει. Ο υπολογιστης ξαφνικα χτες αλλαξε ημερομηνια και ωρα (ελεγε Ιουνιος 2008!). Ενω αλλαξα την ημερομηνια και ωρα χτες, σημερα παλι αλλαξε και ειναι λαθος.

Το προβλημα το αντιληφθηκα ενω πηγα να μπω στο google.gr. Η σελιδα μου εβγαζε μηνυμα (το γραφω στο περιπου) οτι το πιστοποιητικο και η ταυτοτητα του ιστοτοπου δεν μπορει να επαληθευτει και οτι ισως καποιος εισβολεας παρεμβαλλεται προκειμενου να υποκλεψει στοιχεια. Τα ιδια και με το yahoo.gr. Οταν επανεφερα τη σωστη ημερομηνια και ωρα δεν μου εβγαζε το μηνυμα και ολα φαινοταν κανονικα. Εκανα scan με το antivirus αλλα δεν υπηρχε καποιος ιος.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος ιος ή τα εχει παιξει το bios? Ευχαριστω.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα τελείωσε η εσωτερική μπαταρία.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Θα τελείωσε η εσωτερική μπαταρία.

Εκει συγκλινω και εγω, στη μπαταρια του bios, επειδη ο υπολογιστης κοντευει πενταετια. Απλως μου περνα και απο το μυαλο και η περιπτωση για ιο, γιατι εχω ακουσει για καποιο ιο που χτυπαει την ημερομηνια και αποσυντονιζει το avtivirus (Το οποιο antivirus οντως εκανε κατι χαζα χτες βγαζοντας μηνυματα οτι δεν ειναι ενημερωμενο και γι' αυτο ανησυχησα). Αλλα αφου δεν βρισκει τιποτα, μαλλον η εσωτερικη μπαταρια ειναι.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Χθες το βράδυ το laptp μου (ένα HP G72, 4 χρόνων) μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα... Σήμερα τον άφησα να κάνει αντίγραφα ασφαλείας και μόλις επιστρέψω σπίτι θα το τσεκάρω...

 

Ξέρω ότι γράφει ξεκάθαρα ποιο είναι το πρόβλημα αλλά ρωτάω και εδώ μήπως έχει εμφανιστεί και σε κάποιον άλλον και ξέρει στο περίπου (και κατά προσέγγιση) τι θα αντιμετωπίσω...

 

Υπάρχει περίπτωση να έκανε τη "ζημιά" κάποιο πρόγραμμα ή αρχείο που μπορεί να διορθωθεί...? Σκέφτομαι μόλις γυρίσω σπίτι να κάνω μια επαναφορά 3-5 μέρες πριν μήπως φταίει αυτό...

 

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

O 320 δίσκος σου πεθαίνει.... Θα σου πρότεινα να μην ανοίξεις το μηχάνημα με τον δίσκο αυτό σαν πρώτο δίσκο λειτουργικού, αλλά όπως είναι, αφού έχεις αγορασει νεο δίσκο , να το τοποθετησεις σε αλλο μηχανημα σαν δευτερο και να τον κάνεις ghost στον καινούργιο. Έτσι θα έχεις ότι είχε και μειώνεται ο κίνδυνος να σε αφήσει....

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ο 320? Έχει κι άλλον μέσα? :p

 

Μάλλον θα κάνω αντικατάσταση... Αλλά πως γίνεται να μην χάσω τα αυθεντικά Windows? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί το γράφει από κάτω συνήθως.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Το γράφει απο κάτω....

 

Υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ ή στο φόρουμ κάποιος οδηγός για να μεταφέρω το λειτουργικό από τον ένα δίσκο στον άλλον... Έχω περάσει τα πάντα σε εξωτερικό σκληρό... Αν και το λάπτοπ δουλεύει ακόμα...

 

Επίσης όλα τα λάπτοπ παίρνουν σκληρό 2,5 ιντσών? Υπάρχει διαφορά στους τύπους... ?

 

Είδα έναν 500GB της Western Digidal στα 45ευρώ? Είναι καλός ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ και σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο δίσκος που βρήκες. !!! Οταν λέω 320 εννοώ τον 320 gb τον δίσκο που έχεις. Τώρα οδηγό για το ghost, αν θυμάμαι πριν πολλά χρόνια είχα γράψει έναν οδηγό εδώ. Αλλιώς ψάξε στο γοουγλε :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Το γράφει απο κάτω....

 

Υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ ή στο φόρουμ κάποιος οδηγός για να μεταφέρω το λειτουργικό από τον ένα δίσκο στον άλλον... Έχω περάσει τα πάντα σε εξωτερικό σκληρό... Αν και το λάπτοπ δουλεύει ακόμα...

 

Επίσης όλα τα λάπτοπ παίρνουν σκληρό 2,5 ιντσών? Υπάρχει διαφορά στους τύπους... ?

 

Είδα έναν 500GB της Western Digidal στα 45ευρώ? Είναι καλός ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ και σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις...

 

 

Έχω κάνει τη διαδικασία OS disk cloning με Acronis στο λαπτοπ του αδελφού μου πριν 3-4 χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά ΝΑΙ, γίνεται να μεταφέρεις όπως είναι το δίσκο του λειτουργικού σου χωρίς καμμία επίπτωση.

 

Αν πάρεις WD δίνει έτοιμη και δωρεάν έκδοση του Acronis

http://support.wdc.com/product/downloaddetail.asp?swid=119

 

και ένας παλιότερος οδηγός υπάρχει εδώ

https://kb.acronis.com/content/2931

 

Για το τέλος, κράτα ένα ΤΙΡ για το Acronis: Εγκατέστησε το Acronis, φτιάξε bootable cd (ή rescue disk δεν θυμάμαι πως το λέει), δοκίμασε οτι μπουτάρει σωστά το λαπτοπ σου με το cd αυτό και μετά κάνε απεγκατάσταση, αφού ως backupιέρα τα προγράμματα αυτά τρώνε πολλά resources.... όποτε το χρειάζεσαι θα το φορτώνεις από το cd και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό...

 

Αν βρω χρόνο θα το κάνω μόνος μου για να μάθω κιόλας αλλά επειδή καίγομαι με την πτυχιακή μάλλον θα πάω σε φίλο που ξέρει σίγουρα :D

 

WD ξέρω ότι είναι φοβερή στους σκληρούς... Έχω και ένα εξωτερικό πολύ καλό της εταιρίας... Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση δεκτή :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό...

 

Αν βρω χρόνο θα το κάνω μόνος μου για να μάθω κιόλας αλλά επειδή καίγομαι με την πτυχιακή μάλλον θα πάω σε φίλο που ξέρει σίγουρα :D

 

WD ξέρω ότι είναι φοβερή στους σκληρούς... Έχω και ένα εξωτερικό πολύ καλό της εταιρίας... Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση δεκτή :)

 

πάρε και ένα πολύ πιό πρόσφατο οδηγό

http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/3682/~/how-to-manually-clone-a-disk-with-acronis-true-image-wd-edition-software

 

πάρε wd για να έχεις και το acronis, γιατί "φοβερή" δεν είναι καμμία εταιρία, εξαρτάται από την παρτίδα που θα πάρεις.... εγώ το acronis το χρησιμοποιώ και στους 3 Υ/Η (2 λαπτοπ και ένας desktop) και παίρνω image σχεδόν 2 φορές το χρόνο, όντας καμένος παλιότερα όταν πήγα να περάσω Windows Vista και τα έχασα όλα.

Link to comment
Share on other sites

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...