Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το έγραψα ούτε εγώ θα το καταλάβαινα :lol:

Εννοώ αν υπάρχει ρύθμιση έτσι ώστε αν μια κάμερα 20 MP ρυθμιστεί στα 8 MP να μην επηρρεαστεί το μέγεθος, το πόσο χώρο πιάνει η επιφάνειά του.

 

 

τώρα δηλαδή το εξήγησες ? :lol:

 

Λοιπόν .

το μέγεθος = Διάσταση , δηλαδή Χ * Ψ = MP , συνεπώς ... έχουμε μία διάσταση και ένα μέγεθος .

π.χ. 4120 x 3160 = 13 ΜP και μέγεθος 35ΜΒ και ας θεωρήσουμε ότι απαιτεί σχεδόν 160 * 110 cm για να εκτυπωθεί .

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με τα ίδια νούμερα δεν μπορούμε να έχουμε διαφορετικό παράδειγμα

π.χ. 4120 x 3160 = 13 ΜP και μέγεθος 35ΜΒ αλλά εκτύπωση στα 36,5 * 24,5 για να εκτυπωθεί

Για να συμβεί αυτό αλλάζει το μέγεθος του pixel. Το μέγεθος του pixel δεν είναι σταθερό .

Έτσι αλλάζοντας το dpi ( dot per inch ) από 70κάτι στο αρχικό παράδειγμα στα 300περίπου στο τελικό μπορώ να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα εκτύπωσης .

Βέβαια παίζουν και αρκετοί ακόμα παράγοντες ρόλο ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν με ενα προγραμμα επεξεργασιας φωτογραφιας αλλαζουμε το μεγεθος της δεν αλλαζει αυτοματα και το dpi?
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

τώρα δηλαδή το εξήγησες ? :lol:

 

Λοιπόν .

το μέγεθος = Διάσταση , δηλαδή Χ * Ψ = MP , συνεπώς ... έχουμε μία διάσταση και ένα μέγεθος .

π.χ. 4120 x 3160 = 13 ΜP και μέγεθος 35ΜΒ και ας θεωρήσουμε ότι απαιτεί σχεδόν 160 * 110 cm για να εκτυπωθεί .

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με τα ίδια νούμερα δεν μπορούμε να έχουμε διαφορετικό παράδειγμα

π.χ. 4120 x 3160 = 13 ΜP και μέγεθος 35ΜΒ αλλά εκτύπωση στα 36,5 * 24,5 για να εκτυπωθεί

Για να συμβεί αυτό αλλάζει το μέγεθος του pixel. Το μέγεθος του pixel δεν είναι σταθερό .

Έτσι αλλάζοντας το dpi ( dot per inch ) από 70κάτι στο αρχικό παράδειγμα στα 300περίπου στο τελικό μπορώ να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα εκτύπωσης .

Βέβαια παίζουν και αρκετοί ακόμα παράγοντες ρόλο ...

 

Δεν το εξήγησα αλλά δεν μπορούσα να βρω καλύτερο τρόπο για να το εξηγήσω :lol:

Ευχαριστώ για την εξήγηση, τώρα κατάλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντως στα ριβιους δεν εχει καλες κριτικες το συγκεκριμενο υβριδιο. Κατ´εμε ειναι αχρηστο προιον απο την στιγμη που θα πρεπει να κουβαλας και τηλεφωνο μαζι σου.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια.

Για camera phone χωρίς να μας ενδιαφέρει το zoom πιο θα επιλέγατε?

Galaxy k

Nokia 1020

???

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μονο ο φακος του 1020 μπορει να πιασει τοσες λεπτομερειες...

14546050390_ec8353864a_c.jpg

 

Tι δεν θα επιανε δλδ στην συγκεκριμενη φωτο ενα αλλο φωτοκινητο τυπου ζουμ ας πουμε ή κ τα υπολοιπα?? (και μαλιστα μια ηλιολουστη μερα..)

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Το 1020 επειδή το έχω συγκρίνει με αρκετές συσκευές έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητό !

 

Μπορεί στην φωτο που ανέβασε ο παοκτζης να μην βλέπεται λεπτομέρειες αλλά όταν βάλετε 2 κινητά διπλα και βγάλετε ίδιες φωτογραφίες και ξεκινάτε μετά το ζουμαρισμα θα καταλάβετε τι εστί λεπτομέρειες ;)

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

οκ,αλλα επι του προκειμενου μιλαμε και απαντησαμε... η φωτο του φιλου παοκτζη ειναι παρα πολυ ομορφη,αλλα οχι κατι που αδυνατουν να αποτυπωσουν και αλλες συσκευες...

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες!

Να είχε και ένα zoom αυτό το ρημάδι το 1020...!

Που είναι αυτά τα όμορφα μέρη;

 

Λουτρα Ποζαρ Αριδαιας

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα ριβιους δεν εχει καλες κριτικες το συγκεκριμενο υβριδιο. Κατ´εμε ειναι αχρηστο προιον απο την στιγμη που θα πρεπει να κουβαλας και τηλεφωνο μαζι σου.

 

Όντως, κατά παράλογο τρόπο, δεν έχει καλές κριτικές. Απλά, επειδή έχω πάρει πολλές συσκευές, και το S4 zoom ειδικότερα 3 φορές, η άποψή μου είναι οτι πάρα πολλές φορές αυτοί που γράφουν τα reviews ΔΕΝ ξέρουν τι γράφουν και το λιγότερο και ευγενικότερο που θα έλεγα, έχουν μέτριες γνώσεις...

Γιατί να κουβαλάς και τηλέφωνο; Το S4 zoom τα κάνει όλα καλά. Σε καμία περίπτωση άχρηστο προϊόν το "υβρίδιο"... Αν σου αρέσει η φωτογραφία, το λες΄απλά γιατί δεν το έχεις δουλέψει... Αν δεν ασχολείσαι με φωτο, τότε απλά δεν σου κάνει το συγκεκριμένο. :)

 

Μία βοήθεια.

Για camera phone χωρίς να μας ενδιαφέρει το zoom πιο θα επιλέγατε?

Galaxy k

Nokia 1020

???

 

Αν και μόνο δεν σε ενδιαφέρει το zoom, το 1020 συμφωνώ, απλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με την μη ύπαρξη Dropbox για σωστό αυτόματο σώσιμο φωτογραφιών, τα windows με οτι συνεπάγεται αυτό κλπ...

Επίσης η αποθήκευση φωτο με τις raw κλπ είναι πιο μπελάς, όπως και κάτι που μου αρέσει στα zoom είναι η εκτύπωση ημερομηνίας και ώρας στη φωτο επάνω, σαν επιλογή.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

exp 1/5 :p

Πάντως κάτι έχει κάνει η nokia, δεν γίνεται με τέτοιο exposure να βγαίνουν τόσο σταθερές οι φωτογραφίες. Ο σταθεροποιητής κάνει δουλειά για το κουνημένο χέρι, αλλά το να βγαίνει και ο κόσμος τόσο σταθερά κάτι γίνεται, λες και βγάζει με 1/15 και πάνω. Τουλάχιστον εγώ με την ψηφιακή μου (fujifilm f60fd) δεν μπορώ να πετύχω τέτοιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

exp 1/5 :p

Πάντως κάτι έχει κάνει η nokia, δεν γίνεται με τέτοιο exposure να βγαίνουν τόσο σταθερές οι φωτογραφίες. Ο σταθεροποιητής κάνει δουλειά για το κουνημένο χέρι, αλλά το να βγαίνει και ο κόσμος τόσο σταθερά κάτι γίνεται, λες και βγάζει με 1/15 και πάνω. Τουλάχιστον εγώ με την ψηφιακή μου (fujifilm f60fd) δεν μπορώ να πετύχω τέτοιο αποτέλεσμα.

Αστραπιαίος shutter :p

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Με το φλας δεν έβγαλα ποτέ κουνημένη φωτογραφία με το Ν8 :p Οπότε δε μου δείχνει παράλογο για το 1020 και ας είναι σχετικά υψηλό το exposure

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλό είναι, όχι υψηλό. ;)

Με φλας συνήθως δεν χρησιμοποιείται τόσο χαμηλή ταχύτητα κλείστρου. Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι δεν εμφανίζει το σωστό exposure. Στην πραγματικότητα δηλαδή πρέπει να είναι υψηλότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...