Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον,για να το θεσω πιο σωστα,τι εντυπωσεις υπαρχουν γενικα απο το δικτυο μιας και απ οτι εχω ακουσει με λιγα μετρα διαφορα,ο ενας μπορει να ειναι οκ κι ο αλλος να εχει προβλημα με τον ιδιο παροχο,γενικα εχω ακουσει οτι υπαρχουν αρκετες αποσυνδεσεις κι ως αντισταθμισμα προσφερονται οι χαμηλες τιμες.

Ράδιο αρβύλα και καλύτερα να μην ξανακούσεις τις απόψεις όποιων στο είπαν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι εντυπωσεις υπαρχουν γενικα απο το 2play της wind στα βορεια της Αθηνας?Για το δικτυο υπαρχουν παραπονα αποσυνδεσεις κλπ.?

 

Στο Χαλάνδρι σχεδόν κανενα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

25 ευρώ πάγιο με αστικά υπεραστικα δωρεάν, 2 ώρες προς κινητά και 24αρι ίντερνετ είναι καλή τιμή? Συν 20 ευρώ που πρέπει να πληρώσω για αλλαγή πακέτου.

24μηνο συμβόλαιο αλλά μπορώ να το σπάσω οπότε θελω

Στο παραπάνω τι θα μπορούσα να ζητήσω για κινητό? Τώρα έχω wind to all 50 στα 35 ευρώ αν θυμάμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

24μηνο συμβολαιο που μπορεις να σπασεις οποτε θελεις λιγο δυσκολο... Μαλλον ειτε θα εχει πεναλτυ προωρης διακοπης ή θα πρεπει να επιστρεψεις το ποσο της εκπτωσης που εχεις ωφεληθει, αναλογα ποσο ειναι αυτο καθε μηνα....

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον,για να το θεσω πιο σωστα,τι εντυπωσεις υπαρχουν γενικα απο το δικτυο μιας και απ οτι εχω ακουσει με λιγα μετρα διαφορα,ο ενας μπορει να ειναι οκ κι ο αλλος να εχει προβλημα με τον ιδιο παροχο,γενικα εχω ακουσει οτι υπαρχουν αρκετες αποσυνδεσεις κι ως αντισταθμισμα προσφερονται οι χαμηλες τιμες.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι κάθε πάροχος φτάνει με οπτική ίνα στο ΑΚ του ΟΤΕ και από εκεί χρησιμοποιεί το παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ για να φτάσει στο χώρο σου. Επομένως, οι όποιες διαφορές μεταξύ των παρόχων οφείλονται στις διαφορετικές ρυθμίσεις που βάζουν (πχ snr).

 

Εάν μιλήσουμε για vdsl, τότε υπάρχουν δύο υποκατηγορίες, η μία που το δίνει ο πάροχος από το ΑΚ και η άλλη από το KV. Στην πρώτη περίπτωση, Χρησιμοποιεί πάλι το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, με ότι αυτό συνεπάγεται για την απόσταση μέχρι το χώρο του συνδρομητή και τη δεύτερη με ελάχιστες απώλειες αφού οι αποστάσεις από τα KV είναι πολύ μικρές. Οι μόνοι πάροχοι, εκτός ΟΤΕ, που δίνουν από KV είναι η Wind και η HOL.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

24μηνο συμβολαιο που μπορεις να σπασεις οποτε θελεις λιγο δυσκολο... Μαλλον ειτε θα εχει πεναλτυ προωρης διακοπης ή θα πρεπει να επιστρεψεις το ποσο της εκπτωσης που εχεις ωφεληθει, αναλογα ποσο ειναι αυτο καθε μηνα....

 

δε με ειπαν οτι ισχυει κατι τετοιο. :confused:

το ρωτησα για να ειμαι καλλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

δε με ειπαν οτι ισχυει κατι τετοιο. :confused:

το ρωτησα για να ειμαι καλλυμενος.

Ζήτησέ το γραπτά για να είσαι καλυμμένος!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο αλλάζουν αλλά η Forthnet χρησιμοποιεί σαν βάση το 6 ενώ άλλοι πάροχοι το 9 και το 12, οπότε οι ταχύτητες πέφτουν ανάλογα.

 

Προσωπικά, ήμουν (και είμαι σε άλλες γραμμές) στη Forthnet για χρόνια και όταν ενεργοποιήθηκε στη περιοχή μου το vdsl από KV (από το ΑΚ Χαλανδρίου), ζήτησα να μου το δώσει αλλά ουδέποτε πήρα απάντηση. Έτσι, κατέληξα στην Wind και στη HOL, από τις οποίες η δεύτερη αρνήθηκε να μου δώσει αν και δίνει σε άλλες περιοχές του ίδιου ΑΚ. Κατέληξα στην Wind και μπορώ να πω ότι στους 6 μήνες της συνεργασίας μας έχω άψογο κλείδωμα (50/5), χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ένδιεφερε κ μένα η προσφορά τους ,πήγα στο κατάστημα της wind κ μου είπαν ότι υπάρχει ποινή εάν κάποιος φύγει πριν την λήξη του συμβολαίου!!!Ανάλογα το υπόλοιπο σε μήνες που υπάρχει!!!

Τελικά δεν τους προτίμησα παρόλο την πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά:)

Next time !!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο αλλάζουν αλλά η Forthnet χρησιμοποιεί σαν βάση το 6 ενώ άλλοι πάροχοι το 9 και το 12, οπότε οι ταχύτητες πέφτουν ανάλογα.

 

Προσωπικά, ήμουν (και είμαι σε άλλες γραμμές) στη Forthnet για χρόνια και όταν ενεργοποιήθηκε στη περιοχή μου το vdsl από KV (από το ΑΚ Χαλανδρίου), ζήτησα να μου το δώσει αλλά ουδέποτε πήρα απάντηση. Έτσι, κατέληξα στην Wind και στη HOL, από τις οποίες η δεύτερη αρνήθηκε να μου δώσει αν και δίνει σε άλλες περιοχές του ίδιου ΑΚ. Κατέληξα στην Wind και μπορώ να πω ότι στους 6 μήνες της συνεργασίας μας έχω άψογο κλείδωμα (50/5), χωρίς πρόβλημα.

 

η forthnet κλειδώνει στο 6 και μπορείς να έχεις πιο γρήγορες ταχύτητες από τους άλλους παρόχους αλλά όσο πιο χαμηλό snr έχεις τόσο πιο εύκολο είναι να έχεις ξαφνικές αποσυνδέσεις (όχι πάντα) που αν το ξαναανεβάσεις μετά δεν έχεις αποσύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πώς μπορώ να δώ το υπόλοιπο των MB?

 

Έχω το πρόγραμμα WIND ONE.

 

Δεν Υπάρχει υπόλοιπο ΜΒ στην σταθερή τηλεφωνία. Είναι απεριόριστα τα ΜΒ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

η forthnet κλειδώνει στο 6 και μπορείς να έχεις πιο γρήγορες ταχύτητες από τους άλλους παρόχους αλλά όσο πιο χαμηλό snr έχεις τόσο πιο εύκολο είναι να έχεις ξαφνικές αποσυνδέσεις (όχι πάντα) που αν το ξαναανεβάσεις μετά δεν έχεις αποσύνδεση

 

Και στην wind γίνεται μετά από αίτημα του πελάτη.

Ή αν έχεις καλό ρουτερ, το κάνεις και μόνος σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει υπόλοιπο ΜΒ στην σταθερή τηλεφωνία. Είναι απεριόριστα τα ΜΒ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

 

Για το κινητό που έχω 350ΜΒ λέω.

Link to comment
Share on other sites

Για το κινητό που έχω 350ΜΒ λέω.

Τότε είσαι σε λάθος θέμα.

Εδώ μιλάμε για σταθερή γραμμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

η forthnet κλειδώνει στο 6 και μπορείς να έχεις πιο γρήγορες ταχύτητες από τους άλλους παρόχους αλλά όσο πιο χαμηλό snr έχεις τόσο πιο εύκολο είναι να έχεις ξαφνικές αποσυνδέσεις (όχι πάντα) που αν το ξαναανεβάσεις μετά δεν έχεις αποσύνδεση

 

Ευτυχώς που έγραψες την επιφύλαξη ....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έληξε το συμβόλαιο και φεύγω από τη Wind... Δυστυχώς οι υπηρεσίες τους ήταν... ανύπαρκτες τον τελευταίο μήνα. Δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε Internet άσε που επειδή έληξε με έχουν τρελάνει νύχτα μέρα στα τηλέφωνα για να το ανανεώσω... Χτες με πήρε τηλ. μια, της λέω όχι ευχαριστώ και μόλις το έκλεισα με κάλεσαν πάλι αμέσως! Έλεος πια... ΔΕ ΘΕΛΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε Hol στην προσφορά των 22€. Την έχω εδώ και δύο μήνες και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μεγαλύτερη ταχύτητα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

24 ίντερνετ, απεριόριστα σταθερά σε Ελλάδα και εξωτερικό και 300 λεπτά προς κινητά. Για αυτήν την τιμή θες 24 μήνες δέσμευση. Με 12 πάει 26€. Πριν δυο μήνες που το έβαλα πήρα τα 22€ με 12 μήνες δέσμευση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χωρις εξωτερικο με το δινει η wind στα 25 ευρω.

 

Μαλλον θα αλλαξω εταιρια. Δε με κανει καλη προσφορα ουτε στην κινητη που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από wind έφυγα. Κάνε την αίτηση στη hol τηλεφωνικά και ζήτα το netfaster iad 2 για router.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχει η hol θεωρώ το καλύτερο. Με συμβόλαιο vodafone γλιτώνεις 5€ το μήνα στο λογαριασμό σου. Και άλλο 1€ αν πληρώνεις το λογαριασμό μέσω τραπεζικής εντολής. Αν θες για λεπτομέρειες στείλε μου ένα τηλ με πμ να σου λύσω όποια απορία μπορώ. Άμα πας hol θα ζητήσω να γίνω τρίτος πωλητής. Θα έχω πολύ μεγάλη επιτυχία σίγουρα... :lol::p

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...